Layout: current: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:539, Did:0, useCase: 3
Autors: Ingmārs Jurisons

Vankūvera. Karjeras beigas

Vankūvera. Karjeras beigas
Arī Maija Tīruma var izrādīties starp tiem, kas pēc Vankūveras pamāj sportam ardievas
Foto: Romāns Kokšarovs, Sporta Avīze

Vankūveras olimpiskās spēles Latvijas sportam var iezīmēties ar kādu skaudru tendenci - pēc tām aktīvo sporta gaitu beigšanu nopietni izsvērs ne tikai jau ierastā porcija sportistu, kas ar piedalīšanos vienā olimpiādē sasniedz savu ambīciju griestus, bet arī virkne šābrīža ziemas sporta līderu. Izsvērs situācijas spiesti, nevis tāpēc, ka justos izsmēluši potenciālu vai būtu zudušas izredzes uz augstiem rezultātiem.

Jau no spēļu pirmajām dienām Latvijas sportisti pieradinājuši pie situācijas, ka pēc finiša pašās sarunas beigās der uzdot kontroljautājumu: ko tālāk pēc Vankūveras, vai turpināsi sportot? Pārāk daudz skaidru "nē" un vēl kaudzīte "varbūt" jau sakrājusies. Loģikas tajā ir pat vairāk, nekā var likties pirmajā mirklī. Vankūveras spēles Latvijas sportam ir pirmās pēc ekonomiskā "ledus laikmeta" iestāšanās, un tas, ka līdz Kanādai atbraukusi atkārtoti lielākā sportistu delegācija, ir vairāk pēc inerces - daudzi šo olimpisko ciklu izvilka tikai tādēļ, ka bija sākuši, un pusceļā savu olimpisko sapni apdzēst nebija gatavi. Lai arī cik grūti klātos.

Kas un kā ar naudas lietām notiek sportā, pēdējo gadu labi redzams ar vairāku vēl nesen biezo sporta spēļu piemēru, un olimpiskie sporta veidi nedzīvo uz salas - daudziem ne tik populārajiem nekad nav bijusi komfortabla dzīve, bet nupat jau josta ciešāk jāsavelk ne vairs ap vēderu, bet jau kaklu. Vairākiem pagājušajā ziemā tika parādītas durvis ierastajās darba vietās dažādās drošības struktūrās, un uz Olimpiskās vienības (kam nu bija tā laime tur būt) sportistu algu samazinājuma rēķina - nav brīnums, ka daudzi dzīvē sāk meklēt citas iespējas. Kā pirmie par aktīvo sporta gaitu beigām Vankūverā paziņoja kamaniņu braucēji Guntis Rēķis un Anna Orlova, bet šādu iespēju apsvērs Maija Tīruma (iespējas pārcelties uz Norvēģiju un strādāt viesnīcu biznesā) un Inārs Kivlenieks. Ja piepildās šāds scenārijs, katrs pats var rēķināt, kas paliek ierindā.

Biatlonā procents varētu būt vēl dramatiskāks, un, lai kā vīpsnātu daudzie sporta eksperti bērnistabā pie savas datorpeles - runa ir par labākajiem, kādi mums ir. Jau pirms spēlēm par karjeras beigšanu kā visticamāko scenāriju izteicās Kristaps Lībietis, līdzīgs noskaņojums bija arī dažiem izlases biatlonistiem, kas neizturēja atlasi uz Vankūveru, bet pēc tās - noteikti būs vēl rindai (jau izteikusies Līga Glāzere. No tiešas atbildes pagaidām vairās Ilmārs Bricis, taču uz Soču spēlēm viņam būs jau 43 gadi. Uz emocijām lēmumus negrib pieņemt Madara Līduma, taču pagaidām izskatās, ka pašai to nemaz nebūs iespēja darīt - situācija lēmumu pieņems viņas vietā.

Bobslejs. Jau pirms olimpiskajām spēlēm savējo lokā par to, ka pēc Vankūveras metīs sportam mieru, pateica Edgars Maskalāns. Pēc speciālistu atzinuma - patiešām prasmīgs pilots, ko apliecināja arī Vistleras trasē, momentāni adaptējoties jaunajiem apstākļiem (cits bobs un slieces un cits stūmējs) un no izteitkti neparocīgās 25 starta vietas ielaužoties labāko astoņniekā. Uz ko ar labākajiem resursiem (divnieku bobu kvalitāte atšķiroties dramatiski) Edgars būtu gatavs ikdienā, šobrīd varam tikai iztēloties, un atbildi uz šo jautajumu droši vien arī nekad neuzzināsim. Jau labu laiku pirms Vankūveras par saviem nākotnes plāniem flirtēja arī Jānis Miņins, un nojaušams - arī viņa rīcību lielā mērā diktēs finansiālā situācija. Runā, ka Miņinam izveidojušās tuvākas attiecības ar Beļģijas komandu, kas uzstājīgi aicinot latvieti nākt strādāt par treneri.

Ja par treneriem - arī te aina draud zīmēties pelēcīga. Sandim Prūsim ir vairāki piedāvājumi, un starp tiem jau kādu laiku īpaši uzstājīgs - no krieviem, kas Soču spēlēm grib sagatavoties čempionu formā. Nauda, protams, nesalīdzināmi lielāka, taču pēc neoficiālas informācijas - Sandis būtu gatavs palikt Latvijā par esošo algu, ja vien viņam būtu iespēja īstenot ieceres attiecībā uz komandu sastāvu. Jau ilgāku laiku par atvadām no biatlona runā Vitālijs Urbanovičs, tiesa - te informācija ir diezgan pretrunīga, jo ne visiem šobrīd būtu izdevīgi izjaukt pastāvošo neproduktīvo, taču ērto biatlona sistēmu. Par Māri Čakaru - izskatās, ka viņa izturības resurss laikam būs beidzies, un tas nozīmē, ka skaitītas var izrādīties visas sieviešu izlases dienas.

Saraksts garš, un iespējams kaut kur klusībā - pat vēl garāks. Un nav runa par mazajiem ķeizariem, kas būtu pieraduši pie bentlijiem, džakuzi un kaviāra, un tagad uzmet lūpu - runa ir par sportistiem, kas vienkārši vēlētos normālos apstākļos nodarboties ar lietu, kas viņiem padodas - labāk kā jebkuram citam Latvijā un ne sliktāk kā labākajiem pasaulē. Par līdzekļiem, kas ļautu nevis tur vienkārši būt un piedalīties kā vērotājiem, bet gan sagatavoties tā, lai kaut vai epizodiski parādītu maksimālo potenciālu. Jo sportistam nav daudz briesmīgāku lietu, kā zaudēt zinot, ka patiesībā varētu labāk, taču nevari to pierādīt. Morāle? Tādas šoreiz īsti nav. Tikai garš saraksts. Priecāsimies par to, kas mums ir bijis un ir. Kas zina, kādi brauksim uz Sočiem.


, 2010-02-24 19:43, pirms 15 gadiem
visi minētie jau sportam mieru nemetīs. kāds aizies, bet svēta vieta jau tukša nepaliek.
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
, 2010-02-24 19:59, pirms 15 gadiem
liidziigs variants jau bija peec Turiinas,ceru,ka lielaakaa dalja paliks
, 2010-02-24 20:02, pirms 15 gadiem
sermulis rakstīja: visi minētie jau sportam mieru nemetīs. kāds aizies, bet svēta vieta jau tukša nepaliek.
interesanti, ar ko tu grasies aizstāt Miņinu, Prūsi, Maskalānu, Tīrumu, Brici un Līdumu?
tie visi ir līderi savos sporta veidos kuriem pienācīgu aizstājēju nav.
Būtībā varētu teikt, ka šo sportistu aiziešana nozīmētu biatlona un bobsleja iznīkšanu Latvijā
, 2010-02-24 20:03, pirms 15 gadiem
Shitas pateicoties tikai sporta funkcionariem, atradushi sedeet aiz sportistu muguraam un sanemt lielaas naudas. Nebuus sportistu, nebuus vajadzigi funkcionaari, taka funkcionaari domaajiet, kaa parliecinaat lai paliek muusu labakie treneri un sportisti.
, 2010-02-24 20:11, pirms 15 gadiem
Ak tu liela nelaime. Ja būs gājēj tā pat aizies, vai būs visa kā pietiekoši, vai viss būs uz minimumu.
Labāk tādi aiziet no sporta nekā jāklausās viņu vaimanas un draudi katru mīļu brīdi. Aizies, nāks vietā citi. Nenāks citi, tiks nauda citiem sporta veidiem. nauda gaisā jau nepaliks, dos tiem , kas gribēs cīnīties un sevi pierādīt...
, 2010-02-24 20:11, pirms 15 gadiem
Orlovai tak jau gadi ar vairs neļauj.
, 2010-02-24 20:12, pirms 15 gadiem
playthegame rakstīja: interesanti, ar ko tu grasies aizstāt Miņinu, Prūsi, Maskalānu, Tīrumu, Brici un Līdumu?
tie visi ir līderi savos sporta veidos kuriem pienācīgu aizstājēju nav.
Būtībā varētu teikt, ka šo sportistu aiziešana nozīmētu biatlona un bobsleja iznīkšanu Latvijā
Kam interesē tāds biatlons Latvijā?
Bet bobslejs tukšs nepliks, varbūt nebūs uzreiz rezultātu, bet valstī ar savu trasi un iespēju trenēties nebraucot nekur ārpus valsts, vieta tukša nestāvēs. Kautvai pēc pieciem gadiem, bet braucēji būs...
, 2010-02-24 20:13, pirms 15 gadiem
Domāju, ka Latvijas sports īpaši nezaudēs, ja aktīvajam sportam mieru metīs sieviešu biatlonistes (ja nu vienīgi Līduma paliktu), droši mest mieru varētu "leģendārie" vīriešu slēpotāji, tam pašam kamanu braucējam Rēķim jau pēc Turīnas vajadzēja sportam teikt ardievas. Ja godīgi, tad izteiktiem autsaideriem, kādi bija Latvijas olimpiešu sastāvā ne mazums, vajadzēja uzstādīt prasību, ka 10-20% izmaksu tie sedz no personīgās kabatas, tad arī atbildības nasta būtu lielāka.
, 2010-02-24 20:44, pirms 15 gadiem
playthegame rakstīja: interesanti, ar ko tu grasies aizstāt Miņinu, Prūsi, Maskalānu, Tīrumu, Brici un Līdumu?
tie visi ir līderi savos sporta veidos kuriem pienācīgu aizstājēju nav.
Būtībā varētu teikt, ka šo sportistu aiziešana nozīmētu biatlona un bobsleja iznīkšanu Latvijā
vietā nāks citi. protams, ne jau rīt vai parīt, bet ar laiku. un bobslejs izdzīvos, tas nenomira ne pēc Ekmaņa, Poikāna vai Prūša aiziešanas. Tāpat Siguldas SS strādā ļoti aktīvi ar kamaniņbraucējiem ieguldot lielus līdzekļus un darbu.
, 2010-02-24 21:44, pirms 15 gadiem
Biatlonā procents varētu būt vēl dramatiskāks, un, lai kā vīpsnātu daudzie sporta eksperti bērnistabā pie savas datorpeles - runa ir par labākajiem, kādi mums ir

Šis teikums kā kulaks uz acs par vienu lielu daļu sporta komentētājiem internetā.
, 2010-02-24 21:47, pirms 15 gadiem
Lai federācijas lielie mūļi beidz rīt un atmet arī kko beidzot pašiem sportistiem, uz kuru kakla sēž!
, 2010-02-24 21:49, pirms 15 gadiem
Zinu, ka mans viedoklis varētu būt visai nepopulārs, bet jāskatās uz lietām ir reāli. Diez gan skaidrs jau tagad, ka diez vai tādā valstī kā Latvija kādreiz mēs no valsts līdzekļiem varēsim nosponsorēt n-tajiem sportistiem, kas pēc būtības neko ievērības cienīgu nav sasnieguši, ideālu dzīvi. Tā tas nav un nebūs. Var jau čīkstēt, ka citās valstīs ir pilnīgi citi apsākļi sportistiem, bet pēc būtības viņi tur dzīvo labi, jo sports ir lielvalstu ierocis lai varētu samērīties ar krāniņiem un tamdēļ tur grūž milzu naudu. Latvju bāleliņiem ir jātiek pašiem galā - jāmeklē sev sponsori un jācīnās, lai tiktu tur augšā. Tad varbūt arī būs labāki rezultāti, jo sportisti zinās, ka pie sliktiem rezultātiem neviens viņiem naudu nedos. Tagad mēs sponsorējam kaut kādus piektā/sestā desmita sportistus, kas reāli ir tūristi un ar šo sporta veidu nodarbojas pilnīgu amatieru līmenī un mūsu valstij kā tādai nedod neko.
, 2010-02-24 23:54, pirms 15 gadiem
Žēl būtu par Brici ,Miņinu ,Prūsi - pārējiem gan paldies un visu gaišu!
, 2010-02-25 00:52, pirms 15 gadiem
Nezinu, kā būs, bet man noteikti nepatīk šāda negatīvu emociju izcelšana. Jā, protams, ne visi, kas ir, un kas var potenciāli būt, izvēlēsies sportu, bet uzskatu, ka propagandēt uzskatus, ka "tas nav vērts, neviens tāpat neatbalstīs utt." nozīmē gremdēt sporta attīstību (vienalga, lai cik kurš veids tas konkrētajam domātājam nepateicīgs/nepperspektīvs liktos - kamaniņas, biatlons utt.) Latvijā vispār!
, 2010-02-25 00:56, pirms 15 gadiem
Savukārt par funkcionāriem ir cita lieta. ar to nu jātiek galā valsts iestādēm, bet tas nekādā veidā nedrīkst negatīvi ietekmēt jauno sportistu vēlmi nodarboties ar viņu izvēlēto sportu.
P.S. Ko tad jūs gribat - diskreditēt Latvijas sportu kā tādu?!!
, 2010-02-25 09:58, pirms 15 gadiem
Sočiem gatavosies Dukuri, Šici, hokejisti, daži tūristi, un protams, visi sporta funkcionāri un Ķoķe/Dombrovskis. Bet Krievija nav Kanāda, tāpēc arī vilinājums aizbraukt pie Melnās jūras nav tik liels.