Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:129, Did:0, useCase: 3

Dubultie punkti pēdējā posmā - kā tas mainītu F1 vēsturi?

Juris Grīns
Juris Grīns

Dubultie punkti pēdējā posmā - kā tas mainītu F1 vēsturi?
Felipe Masa būtu 2008. gada F1 čempions
Foto: AFP/Scanpix

Ja dubulto punktu piešķiršana būtu notikusi jau šī gada F1 sezonas pēdējā posmā, tas kopvērtējumā neko daudz mainījis nebūtu un Sebastjans Fetels vienalga būtu kļuvis par čempionu. Tomēr desmit gadījumos F1 vēsturē pie šādas kārtības čempiontituls būtu nonācis kāda cita rokās - Raikonenam būtu divi tituli, Šūmahers būtu seškārtējs pasaules čempions, bet Alonso būtu laupījis Fetelam vienu no viņa četriem čempiona kausiem un abi šobrīd būtu trīskārtēji čempioni.

Kopš F1 pasaules čempionāta pirmsākumiem 1950. gadā, ir bijušas 27 sezonas, kad čempions ticis noskaidrots pēdējā sacīkstē. Ja pēdējos posmos vienmēr būtu piešķirts divreiz vairāk punktu nekā parasti, tādas sezonas būtu bijušas 46. Neapšaubāmi, tas būtu palielinājis intrigu. Taču vēl interesantāk, ka dažkārt arī par čempionu būtu kronēts cits pilots un šādi gadījumi būtu bijuši desmit.

Turpinājumā aplūkosim visas šīs desmit sezonas, kad tituls būtu nonācis cita braucēja rokās. Vērā ir ņemta tā punktu skaitīšanas sistēma, kas bijusi spēkā attiecīgajā sezonā, vien piemērojot dubultu punktu skaitu pēdējā sacīkstē.

1953 - Fanhio, nevis Askari

Šis piemērs noteikti patiks tiem, kas dubulto punktu piešķiršanu neatbalsta, jo parāda, ka par čempionu būtu kļuvis ne tas pilots, kurš visu sezonu bijis ātrākais. 1953. gadā dominēja Alberto Askari, kurš ar "Ferrari 500" sacīkšu auto bija guvis piecas uzvaras, taču sezonas finālposmā Moncā vienīgo uzvaru togad ieguva Huans Manuels Fanhio ar "Maserati". Ar to būtu bijis gana, lai togad izcīnītu titulu.

Askari Moncā izstājās, kad cīnoties ar komandas biedru Džuzepi Farinu saslīdēja un viņa pilotētajā mašīnā ietriecās Onofre Manimors.

Pie līdzīga scenārija 2014. gadā par čempionu var kļūt pilots, kurš pirms pēdējā posma Abū Dabī "Grand Prix" no tā brīža līdera atpaliks 49 punktus.

1956 - Moss, nevis Fanhio

Dažas sezonas vēlāk Fanhio būtu nonācis zaudētāja lomā. Reālajā dzīvē "Maserati" pārstāvim Stīrlingam Mosam ar uzvaru pēdējā posmā, kas atkal norisinājās Moncā, nepietika, lai uzveiktu tobrīd jau "Ferrari" komandā braucošo Fanhio, taču, ja tiktu piešķirts divreiz vairāk punktu, scenārijs būtu par labu tieši britam.

Fanhio šajā sacīkstē finišēja ceturtais un par to būtu nopelnījis divreiz vairāk punktus nekā realitātē, taču ar to vienalga nebūtu pieticis. Ja dzīvē Fanhio apsteidza Mosu par 3 punktiem, tad pie dubulto punktu sistēmas Moss būtu uzvarējis ar 4 punktu pārsvaru.

1958 - Moss, nevis Hotorns

Stīrlings Moss četras reizes savā karjerā kļuvis par F1 vicečempionu, taču, būdams viens no sava laika labākajiem pilotiem, pie titula ne reizi tā arī nav ticis. Dubultie punkti viņam būtu nākuši par labu divreiz, jo arī 1958. gadā viņš būtu bijis čempions.

Tās sezonas finālā Marokā uzvarēja ar svarā vieglo "Vanwall" formulu braucošais Moss, bet otrajā vietā finišēja Hotorns no "Ferrari". Tiesa, Hotornam gribēja piespiest diskvalifikāciju par pāragra starta veikšanu, tomēr tieši Moss bija tas, kurš iestājās pret to, faktiski uzdāvinot šo titulu savam konkurentam.

Hotornam tituls gan nebija veiksmīgs, jo tikai dažus mēnešus pēc tā izcīnīšanas britu autosportists, kurš tobrīd jau bija nolēmis likt karjerai punktu, gāja bojā ceļu satiksmes negadījumā.

1970 - Ikss, nevis Rinds

Juhens Rinds pazīstams kā vienīgais F1 pilots, kurš par čempionu kļuvis pēc savas nāves. Vācietis, kurš startēja zem Austrijas karoga, gāja bojā Moncā, kad līdz sezonas beigām bija atlikušas vēl četras sacīkstes, taču tobrīd jau bija iekrājis pietiekami lielu pārsvaru, lai neviens viņu nespētu panākt. Rezultātā "Ferrari" komandu pārstāvošais Žakijs Ikss sezonu noslēdza 5 punktus aiz Rinda.

"Lotus" pilots Rinds jau bija aizsaulē, kad Ikss izcīnīja uzvaru sezonas beidzamajā posmā Meksikā. Ja punkti šajā sacīkstē tiktu piešķirti dubultā, tad 9 punktu vietā viņš saņemtu 18 un, nevis atpaliktu no Rinda kopvērtējumā 5 punktus, bet gan būtu 4 punktus priekšā. Ikss savā karjerā tā arī ne reizi nekļuva par F1 čempionu, lai gan sešas reizes ir uzvarējis Lemānas 24 stundu braucienā.

1979 - Vilnēvs, nevis Šekters

Viens no slavenākajiem F1 pilotiem šī čempionāta vēsturē ir Žils Vilnēvs, tomēr viņš bija viens no tiem dažiem diženajiem braucējiem, kurš par čempionu ne reizi tā arī nekļuva.

Viss varēja būt otrādi 1979. gada sezonā, taču realitātē titulu, pateicoties komandas pavēlēm, jau Moncā, kad līdz sezonas beigām bija atlikušas divas sacīkstes, nodrošināja otrs "Ferrari" pilots Džodijs Šekters. Ja pēdējā posmā pienāktos dubulti punkti, titula liktenis izšķirtos tikai pēdējās sacensībās Votkinsglenā. Tur uzvarēja Vilnēvs, taču tobrīd cīņa par titulu, protams, vairs nenotika.

Šekteram tas ir vienīgais izcīnītais tituls F1 karjerā.

1981 - Džonss, nevis Pikē

Īpaši intriģējoša varēja izvērsties 1981. gada sezonas izskaņa. Toreiz Lasvegasā Karloss Roitemans nespēja tikt augstāk par septīto vietu, kā rezultātā Nelsonam Pikē pietika ar piekto vietu finišā, lai kopvērtējumā aizsteigtos argentīnietim priekšā un kļūtu par čempionu.

Taču, ja ASV posmā būtu iespēja nopelnīt divreiz vairāk punktus, ēnā nonāktu abi šie braucēji un par čempionu būtu kļuvis Alans Džonss, kurš šajā sacīkstē uzvarēja. Austrāliešu braucējs, kurš pārstāvēja "Williams" komandu, bija uzvarējis sezonas pirmajās un pēdējās sacensībās, bet realitātē kopvērtējumā palika trešais, 4 punktus aiz čempiona Pikē.

Džonss tobrīd jau bija ieguvis vienu titulu.

1984 - Prosts, nevis Lauda

Dubultpunkti Alēnu Prostu būtu padarījuši par pieckārtēju F1 čempionu, jo vēl vienu titulu savam panākumu klāstam francūzis varētu pieplusot 1984. gada sezonā. Togad, izcīnot otro vietu Eštorilā, tikai ar puspunkta pārsvaru par čempionu kļuva Nikijs Lauda no "McLaren", lai gan viņa komandas biedrs Prosts bija uzvarējis sezonas pēdējās divās sacīkstēs.

Pie iedomātā scenārija Prosts būtu pabeidzis sezonu 2,5 punktus priekšā Laudam.

2003 - Raikonens, nevis Šūmahers

Cietējs no šīs sistēmas varēja būt Mihaels Šūmahers, kurš 2003. gadā, toreiz vēl braukdams "Ferrari" komandā, ne bez piepūles ar 2 punktu pārsvaru kopvērtējumā uzveica jauno talantu Kimi Raikonenu no "McLaren".

Pēdējā posmā Suzukā Šūmaheram negāja it nemaz un, startējis tikai no 14. pozīcijas, pēc sadursmēm ar Takumu Sato un paša brāli Ralfu, viņš finišēja vien astotais. Raikonens tajā sacīkstē finišēja otrais, ar ko būtu pieticis titula iegūšanai, ja visiem būtu piešķirts divreiz vairāk punktu. Raikonens būtu uzvarējis ar 5 punktu pārsvaru, Šūmahers aizvien būtu seškārtējs F1 čempions, bet Raikonens šobrīd varētu lepoties ar diviem tituliem.

2008 - Masa, nevis Hamiltons

Dubultie punkti būtu izjaukuši arī 2008. gada sezonas iznākumu. Daudzi vēl tagad atceras kā emocionālu uzvaru savās mājās Brazīlijā guva "Ferrari" pilots Felipe Masa, tobrīd faktiski jau sākot svinēt pirmo čempiona titulu karjerā. Taču īsu mirkli pēc tam pēdējā līkumā Luiss Hamiltons, cīņā par piekto vietu, slapjajā trasē apsdzina ar slikiem braucošo Timo Gloku, izraujot "Ferrari" pilotam Masam titulu no rokām.

"McLaren" komandu pārstāvošais Hamiltons joprojām būtu bez čempiona titula, ja toreiz Brazīlijā tiktu izdalīts divreiz vairāk punktu. Savukārt Masa būtu piepildījis savas karjeras augstāko mērķi un tieši Brazīlijas "Grand Prix", kas ir viņa nozīmīgākās sacensības, kļuvis par pasaules čempionu.

2012 - Alonso, nevis Fetels

Sebastjana Fetela dominēšana pēdējās četrās sezonās būtu pārtraukta jau pērn, kad par čempionu pie gaidāmās sistēmas būtu kļuvis "Ferrari" pilots Fernando Alonso. Fetels 2012. gada pēdējā posmā Sanpaulu pēc pirmā apļa neveiksmēm finišēja vien sestais, kamēr Alonso ieguva otro vietu.

Reālajā dzīvē Fetels pārspēja Alonso par 3 punktiem, bet pie otra scenārija Alonso varēja kopvērtējumā būt 7 punktus priekšā. Tādā gadījumā Alonso jau būtu trīskārtējs F1 čempions, tāpat kā "Red Bull" zvaigzne Fetels.

Izmantotie resursi:
autosport.com - the authority on Formula One,...
Eurosport.com - Sports News | Sports Scores |...
Formula 1 history and statistics since 1950
F1 Fanatic - The Formula One blog and F1...

  +8 [+] [-]

, 2013-12-11 17:15, pirms 11 gadiem
Kapec dot dubultpunktus, lai par chempionu klust kas uzvar pedejaa posmaa!!!!

  +1 [+] [-]

, 2013-12-11 17:24, pirms 11 gadiem
vel labak kas paliek kads 10 pedeja sacikste laj klust pa cempijonu

 +15 [+] [-]

, 2013-12-11 17:26, pirms 11 gadiem
varbūt par lai par čempionu kļūst tas, kurš apēd Eklstonu

  +3 [+] [-]

, 2013-12-11 17:41, pirms 11 gadiem
2003 gaa gan ne tikai izmainot punktu sisteemu Kimi bija jaabuut empionam, bet arii deel tiesnesu lielaas miilestiibas uz suumahareenu

Kimi the best!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +3 [+] [-]

, 2013-12-11 17:52, pirms 11 gadiem
Fetels apdzina pie dzeltenā karoga. Viss.

  -1 [+] [-]

, 2013-12-11 18:16, pirms 11 gadiem
Man joprojām šķiet, ka 2008.gadā īstais čempions bija Felipe...
arvien šķiet, ka pēdējais līkums nebija tīrs...

  +5 [+] [-]

, 2013-12-11 18:25, pirms 11 gadiem
Būtu smieklīgi, ja visu sezonu priekšā būtu Alonso/Kimi, bet pēdējā posmā, pateicoties uzvarai, par čempionu kļūtu Fetels

  +3 [+] [-]

, 2013-12-11 18:40, pirms 11 gadiem
krkr rakstīja: Man joprojām šķiet, ka 2008.gadā īstais čempions bija Felipe...
arvien šķiet, ka pēdējais līkums nebija tīrs...
Kas tev nebija tīrs ? Glokam bija sausā laika riepas un viņš krietni sāka zaudēt ātrumu, jo sāka līt arvien stiprāk. Pat Hamiltons ar savām riepām stipri cīnījās ar saķeri daudzos līkumos, tad padomā kā tas bija Glokam braukt un cik laika viņš zaudēja.
Paskaties video: https://www.youtube.com/watch?v=VsL...

  +2 [+] [-]

, 2013-12-11 19:26, pirms 11 gadiem
Tas tak cirks.Visulaiku tak bija 10p..tagad jau 50p pa 1 gonku.Pēc pāris gadiem,tad dos 100 p utt..Tad jau labāk mainīt F1 nosaukumu,fani tak izdomās kāds nosaukums labāk iederēsies F1 vietā

  +3 [+] [-]

, 2013-12-11 19:45, pirms 11 gadiem
vareja vnk sasaut Svetu kaja lai apturetu dominanci
Nevajadzeja jau sakt nirgaties par F1
Slēpts komentārs: DainixDT

  -1 [+] [-]

, 2013-12-11 21:40, pirms 11 gadiem
sandriņa_f1_bkv rakstīja: 2003 gaa gan ne tikai izmainot punktu sisteemu Kimi bija jaabuut empionam, bet arii deel tiesnesu lielaas miilestiibas uz suumahareenu

Kimi the best!
Nezinu par tiesnesiem, bet to sezonu atceros, karteja sezona papista uz neveiksmu serijas, bet Kimi ar visam neveiksmem bija janem tituls..

  -1 [+] [-]

, 2013-12-11 21:59, pirms 11 gadiem
TheChosenOne rakstīja: Kas tev nebija tīrs ? Glokam bija sausā laika riepas un viņš krietni sāka zaudēt ātrumu, jo sāka līt arvien stiprāk. Pat Hamiltons ar savām riepām stipri cīnījās ar saķeri daudzos līkumos, tad padomā kā tas bija Glokam braukt un cik laika viņš zaudēja.
Paskaties video: https://www.youtube.com/watch?v=VsLX2Uen2dc
Protams protams. 2 apļus viss kārtībā un tad pēkšņi pēdējā aplī zaudēt vairāk kā 15 sec ? Nu k-kā neticas.

  +1 [+] [-]

, 2013-12-12 00:04, pirms 11 gadiem
DoOrDie rakstīja: Protams protams. 2 apļus viss kārtībā un tad pēkšņi pēdējā aplī zaudēt vairāk kā 15 sec ? Nu k-kā neticas.
Petrovs pēc 2010. gada abudabi izteicās, ka nepalaida garām Alonso, jo negribēja to darīt kā Gloks palaida Hamiltonu, lai tas kļūst par PČ.

  +2 [+] [-]

, 2013-12-12 13:02, pirms 11 gadiem
DoOrDie rakstīja: Protams protams. 2 apļus viss kārtībā un tad pēkšņi pēdējā aplī zaudēt vairāk kā 15 sec ? Nu k-kā neticas.
Bet par palaišanu cits jautājums - vai Tu esi gatavs riskēt, lai sadurtos ar čali, kuram šis manevrs izsķir čempions vai nē... jo labi zini, ka tam, kas Tev aiz muguras ir tikai divas iespējas - sadursme vai apdzīšana. Principa pēc bloķēt un cerēt uz to, ka konkurents nomīzīs ir naivi.
Un tas, ka pēdējā aplī neriskē izlidot no trases ir pilnīgi normāli. Turklāt aprēķināt, lai tieši pēdējā līkumā pietuvotos un apdzītu... nu tur būtu ļoti jācenšās un jāzina ko dara.

  -3 [+] [-]

, 2013-12-12 16:00, pirms 11 gadiem
Sebam patiesībā šīs izmaiņas der, jo ar gadiem vieņš tieši uz sezonas beigām sāk ņemt uzvaras, kā pīrāgus - gada sākumā kā sacīt iedod handikapu