PČ 2023 Rīgā biļešu cenas salīdzinājumā ar PK futbolā, F1 posmu un NHL mačiem
Iepriekšējā nedēļā 2023. gada pasaules hokeja čempionāta organizētāji paziņoja par biļešu tirdzniecības detaļām, ieskaitot arī biļešu cenas. Lētākā dienas biļete uz Latvijas izlases grupu turnīra mačiem ir 140 eiro vērtībā, un, salīdzinot šīs cenas ar vairāku citu augsta līmeņa hokeja un citu sporta veidu notikumiem, jāsecina, ka PČ hokejā Rīgā tiek vērtēts ļoti augstu.
PČ 2023 norisināsies Rīgā un Tamperē, un katras valsts turnīra orgkomiteja noteica savas biļešu cenas. Jau vēstīts, ka Somijā gaidāmajos mačos biļešu cenu amplitūda ir krietni lielāka, attiecīgi piedāvājot daudz zemākas lētāko biļešu cenas, un fakts ir tāds, ka mājinieces Latvijas izlases spēlēs dienas biļetes, kas pārdošanā nonāks vispirms, nav lētākas par 140 eiro.
Tamperes arēnā pirmajās trīs kategorijās biļešu cenas ir līdzīgā līmenī, taču atšķirība ir tā, ka tiek piedāvātas arī 4. kategorijas un izlozes kampaņas biļešu cenas, kas ir krietni lētākas, kamēr Rīgā ir tikai divas kategorijas. Attiecīgi sanāk, ka spēles LAT-KAZ, CAN-SUI un NOR-CZE otrajā kategorijā Rīgā (220 eiro) tikušas novērtētas līdzīgi kā 4. kategorijas biļetes Somijā uz pusfināliem (247 eiro).
Ņemot vērā atšķirīgo piedāvājumu un kategoriju klasifikāciju, ir grūti korekti salīdzināt biļešu cenas jau starp abām PČ 2023 rīkotājām, un vēl sarežģītāk to izdarīt, ja salīdzina ar citiem sporta notikumiem, jo jāņem arī vērā, ka rādītājs "lētākās biļetes cena" īsti neatspoguļo kopējo situāciju. Piemēram, Pasaules kausā futbolā šoruden Katarā lētākā oficiāli pieejamā biļete ir 11 eiro vērtībā, taču nevienam tādēļ nevajadzētu iedomāties, ka PK Katarā ir lēts pasākums. Tāpēc arī šis materiāls nepretendē uz cenu korektu salīdzinājumu, kā arī nesalīdzina atsevišķu valstu iedzīvotāju maksātspēju, bet gan ieskicē vispārējo situāciju, ļaujot iezīmēt PČ 2023 biļešu cenas plašākā kontekstā.
PČ Rīgā notika jau pavisam nesen, 2021. gada pavasarī, un arī toreiz biļešu cenas daudziem līdzjutējiem lika saraukt pieri. Lētākās grupu turnīra spēļu biļetes bija 110 eiro, bet ceturtdaļfinālu maču biļetes nebija lētākas par 165 eiro. Situācija toreiz gan bija citāda, jo Baltkrievijas dēļ ilgāku laiku nemaz nebija pilnīgas skaidrības, kur notiks šis turnīrs, turklāt Covid-19 pandēmijas dēļ spēļu apmeklēšanai bija noteikti daudzi ierobežojumi. Savukārt 2006. gadā Rīgā rīkotajam PČ oficiālās biļešu cenas bija vērtībā no 28 līdz 200 latiem (40-285 eiro), turklāt vēl bija pieejamas daudz lētākās stāvvietas. Arī toreiz biļetes tika tirgotas komplektos uz vairākām spēlēm reizē.
Interesants ir salīdzinājums arī ar šoruden gaidāmajām NHL "Global Series" spēlēm, kas notiks salīdzinoši netālu no mūsu platuma grādiem. NHL komandu pārbaudes mači Bernē un Berlīnē oficiālajās biļešu tirdzniecības vietnēs ir pieejami par krietni zemākām cenām – lētākās kategorijas biļete Berlīnē uz "Eisbaren" un "Sharks" maču ir par 39 eiro, bet "Bern" un "Predators" mačā Bernē lētākā kategorija ir 50 eiro vērtībā.
Krietni augstākas cenas ir uz NHL komandu regulārās sezonas spēlēs Prāgā un Tamperē. Prāgā "Sharks" un "Predators" komandu spēlēs sākotnēji lētākās biļetes bija pieejamas par 80 eiro, kamēr uz Tamperes mačiem starp Elvja Merzļikina pārstāvēto "Blue Jackets" un "Avalanche" zemākās kategorijas biļetes bija par 70 eiro. Tamperes sakarā gan atkal jāņem vērā, ka pieejama liela amplitūda starp biļešu kategorijām, un vairums biļešu bija 170-300 eiro vērtībā.
No 2022. gada hokeja notikumiem vēl interesanti pieminēt augustā aizvadīto PČ junioriem, kas notika Kanādā, un uz mājinieku izlases spēlēm lētākās individuālās biļetes bija 40 dolāru vērtībā, kamēr mājinieces četru izslēgšanas spēļu komplekts (1/4 fināls, pusfināls un abas medaļu spēles) bija pieejams, sākot no 500 dolāriem.
Nacionālajā hokeja līgā regulārās sezonas spēļu ir ļoti daudz, un tur cenas krietni atšķiras dažādās pilsētās. Piemēram, Merzļikina komandas sezonas pirmajā mājas spēlē Kolumbusā pret "Lightning" lētākās biļetes augšējos sektoros ir sākot no 60 dolāriem, kamēr Ņujorkas "Rangers" sezonas pirmajā spēlē savā leģendārajā "Madision Square Garden" lētākās biļetes ir vairāk nekā divreiz dārgākas.
Jāpiemin, ka šosezon spēli Eiropā aizvadīs arī NBA komandas – Parīzē janvārī sacentīsies Detroitas un Čikāgas komandas. NBA uz šo spēli biļetes pārdod dažādos komplektos, iekļaujot arī dažādus bonusus, piemēram, "League Pass" abonementu, iespēju nofotografēties ar čempionu kausu utml., un lētākais komplekts ir pieejams par 415 eiro. Šīs spēles vērtību gan krietni paceļ fakts, ka tā būs vienīgā NBA spēle Eiropā šosezon, kamēr NBA ikdienas spēles ir daudz pieejamākas. Kontekstam šeit var piedāvāt ļoti populāro komandu "Warriors" un "Lakers" šīs sezonas atklāšanas spēli, uz kuru lētākās biļetes ir pieejamas par 110 dolāriem.
Par elitāru sporta notikumu tiek uzskatīts "Formula 1" čempionāts, un Latvijai tuvākais F1 posms ir Ungārijā, un uz 2023. gada posmu jau sākta biļešu tirdzniecība. Lētākās sēdvietas bronzas kategorijā F1 posmā bija pieejamas par 127 eiro (jau izpirktas), kamēr sudraba un zelta kategorijā cenas svārstījās no 153 līdz 384 eiro. Tāpat Ungārijas posmā ir pieejama ieejas biļete, kas nenodrošina sēdvietu, bet sniedz pieeju teritorijai ap trasi, un šāda biļete maksā 99 eiro uz visu nedēļas nogali un 88 eiro uz pašām sacensībām. Tāpat jāatzīmē, ka F1 posmā tiek piedāvātas bērnu biļetes, kas visos sektoros ir līdz 30 eiro.
Ja kādam šajā biļešu cenu apskatā acīs iekrita 11 eiro par PK2022 futbolā spēles biļeti, tad nobeigumā šeit paskaidrojums, ka tas attiecas tikai uz 4. kategorijas biļetes, kas savukārt pieejamas tikai Kataras rezidentiem. Ārzemju viesiem paredzētas pirmo trīs kategoriju biļetes, un 3. kategorijas biļetes apakšgrupu spēlēs maksā 68 eiro, astotdaļfinālā 96 eiro, ceturtdaļfinālā 205 eiro, kamēr finālspēles lētākā biļete ārzemniekiem noteikta 600 eiro vērtībā. Savukārt pirmās kategorijas (pašas dārgākās) biļetes grupu turnīrā ir 220 eiro vērtībā, bet finālmačā – 1600 eiro.
Ja viņi par mums ņirgājas, tad kapēc mēs par viņiem nevaram ņirgāties?
pirms 2 gadiem siltuma tarifs 45 EUR/MWh...
un tas bez PVN...
pirms 2 gadiem par apkuri rēķins bija 60 EUR...
saskaitīju, ka par apkuri februārī, martā varētu būt ~220 EUR mēnesī.
klāt vēl elektrība - iepriekšējo ~70 EUR vietā būs ~150 EUR...
kādas tur vēl hokeja biļetes...
Un beigās būs vēl lielākā mīnusā, kā būtu, ja biļete maksātu kaut 70EUR bet pilnas tribīnes.
Protams, biļetes uz hokeju ir dārgas, bet ņemot vērā lielo inflāciju un visa sadārdzinājumu kopumā + faktu, ka Latvijā nekad šādi pasākumi nav bijuši lēti - mani tas nepārsteidz it nemaz. Hokejs ir izklaide/šovs un nav pirmās nepieciešamības lieta, tāpēc nevajag gaidīt kaut kādas "demokrātiskās" cenas.
2. Nodotēs elektrību, siltumu... kaut kam citam naudu atņems...
4 cilvēki tātad nieka 800 eiro plus vēl kādi našķi, alus arēnā un kādi 850 eiro ģimenei pazūd. Aiz muguras smaga ziemas sezona ar elektrības cenām un komunālajiem pakalpojumiem. Pēc tādas ziemas tīrais sīkums ģimenei vēl gandrīz tūkstoti pat spēli samaksāt.
Kā kuram patīk apmeklēt hokeju. Ir daļa sabiedrības, kuriem pasākumi ir ģimenes pasākumi. Es vislabāk jūtos pasākumā, kurā esmu kopā ar ģimeni. 800 eiro 4 cilvēkiem par normālām sēdvietām. Vai tas ir normāli?
Bija mums plumales volejbols pie tukšām tribīnām. Elite 16. Jūnijā.
Čehijā līdzīgs pasākums bija laikam 50-60 pasākumi uz 3 dienām. Es aizgāju lētajā vakarā par 36 eiro. Visas 4 dienas kopā vilka virs 300 eiro.
Sporta pasākumi Latvijā domāti tikai elitei, super bagātiem. Vidējais slānis jau domā ko apmeklēt.