Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:123, Did:0, useCase: 0

"Nācijas bombardiera" rekords atkal briesmās?

Anatolijs Kreipāns
Anatolijs Kreipāns

"Nācijas bombardiera" rekords atkal briesmās?
Vai Roberts Levandovskis spēc apdraudēt Gerda Millera rekordu? . Foto: Christof Stache/AFP/Scanpix

Septiņas spēļu kārtas pirms Vācijas futbola Bundeslīgas čempionāta beigām polis Roberts Levandovskis no Minhenes FC „Bayern” ir guvis 27 vārtus. Tikai par trim vārtiem mazāk (24) ir Timo Verneram no RB „Leipzig”. Vai „Nācijas bombardiera” Gerda Millera rekords – 40 vārti vienā čempionātā – atkal ir briesmās?

Atlikušajās 7 spēlēs Levandovskim ir jāgūst 14, bet Verneram – 17 vārtus, lai pārspētu Gerda Millera 1971./1972. gada sezonā sasniegto rekordu. Maz ticams... Ja nākamajās divās trijās spēlēs Levandovskis pārsniegs 30 gūtu vārtu robežu, tad gan rekords būs reāli apdraudēts. Par „Nācijas bombardieri” Gerdu Milleru šogad vēl uzrakstīšu 1970. gada pasaules čempionāta sakarā (pirms 50 gadiem Millers ar 10 gūtiem vārtiem kļuva par turnīra labāko vārtu guvēju, turklāt viņš tajā sezonā ieguva „L’Equipe” balvu kā labākais vārtu guvējs – 38 vārti – Eiropas futbola līgās un „France Football” aptaujā tika atzīts par gada labāko futbolistu Eiropā), bet tagad tikai nedaudz atgādināšu par viņu.

Pats 1970. gada pasaules čempionātu atceros ļoti maz, 1972. gada Eiropas čempionāts atmiņā jau palicis daudz labāk (VFR izlase uzvarēja, bet Millers guva visvairāk vārtu), bet 1974. gada pasaules čempionātu jeb Pasaules kausa izcīņu jau atceros pavisam labi – arī Millera uzvaras vārtus finālā pret Nīderlandi (2:1). Toreiz viņš jau bija „Nācijas bombardieris”, bet pirms gadiem desmit nevienam prātā nebūtu ienācis, ka mazais un druknais jauneklis kļūs slavens vai ka viņš vispār spēlēs futbolu Bundeslīgā.

Pirms nonākšanas Minhenes FC „Bayern” rindās 1964. gadā Gerds Millers strādāja tekstilfabrikā dzimtajā Nerlingenā un spēlēja vietējā jaunatnes komandā. 20 gadu vecumā viņa augums bija 172 cm, bet svars – ap 90 kg. Millers bija Nirnbergas komandas līdzjutējs, taču tur viņu neaicināja un viņš piekrita pārejai uz FC „Bayern”. Pirmā komanda Minhenē tajā laikā bija „Munchen 1860”, kas spēlēja nesen izveidotajā Bundeslīgā, bet FC „Bayern” spēlēja vienu līgu zemāk un samaksāja par Milleru 4 tūkstošus vācu marku (labs Bundeslīgas futbolists tajā laikā maksāja 100-150 tūkstošus). Burtiski pēc pāris stundām Nerlingenā ieradās „Munchen 1860” pārstāvji, taču bija jau par vēlu...

Kad FC „Bayern” galvenais treneris Zlatko Čajkovskis pirmo reizi ieraudzīja Gerdu Milleru, tad viņš bija neizpratnē – ko jūs man atvedāt un ko lai es tagad daru ar šo „kartupeļu maisu”? Pirmos trīs mēnešus Gerds pat netika pieteikts spēlēm, saņēma mēnesī minimālo algu 200 markas, piestrādāja par krāvēju, taču naudas tik un tā pietrūka un viņš jau grasījās atgriezties mājās. Kluba vadība ilgi pierunāja treneri Čajkovski, kamēr tas beidzot izlaida Milleru laukumā. Kas notika tālāk – to viegli uzminēt. Gerds guva vārtus jau pirmajā spēlē, bet pēc pāris nedēļām guva 4 vārtus vienā spēlē. FC „Bayern” iekļuva Bundeslīgā un pirmajā sezonā Millers kļuva par rezultatīvāko komandā.

Gerds Millers pavisam 7 reizes bija Bundeslīgas labākais vārtu guvējs un savu pirmo rekordu sasniedza 1970. gadā, kad izcēlās 38 reizes. Pēc diviem gadiem viņa rēķinā bija 40 gūti vārti. To sezonu Millers sāka ne visai sekmīgi (tad FC „Bayern” galvenais treneris jau bija Udo Lateks). Viņš ataudzēja garus matus un ūsas, svaru nometa līdz 72 kg, bet pirmajās 9 spēlēs guva tikai 3 vārtus. Nākamajā spēlē – hat-trick un maisam gals bija vaļā.

Pirmajā riņķī Millers nerealizēja trīs 11 m soda sitienus no trim un vairs tos neizpildīja, tā ka visus 40 vārtus viņš guva no spēles. FC „Bayern” tajā sezonā guva 101 vārtus, kas arī joprojām ir Bundeslīgas rekords. Vācu žurnālisti labsirdīgi apcēla Milleru par to, ka viņš bija ... slinkākais spēlētājs laukumā. Viņš – pēc mūsdienās veiktiem aprēķiniem – spēles laikā noskrēja apmēram 3,5 kilometrus (tagad daži vārtsargi noskrien vairāk), taču viņš allaž atradās īstajā laikā īstajā vietā un viņam vajadzēja „kabatlakatiņa” platību, lai apspēlētu sedzēju un izpildītu sitienu.

Gerda Millera rekordam līdz šim nopietni pietuvojies ir tikai viņš pats – 1973. gada sezonā guva 36 vārtus – un Dīters Millers, kurš 1.FC „Koln” rindās 1977. gada sezonā guva 34 vārtus. Pirms trim gadiem Pjērs-Emeriks Obamejangs no Dortmundes „Borussia” izcēlās 31 reizi.

Šovakar, 26. maijā, Minhenes FC „Bayern” viesos tiksies ar savu tuvāko sekotāju (komandas šķir 4 punkti) Dortmundes „Borussia”. Vai Levandovskis vēl vairāk pietuvosies Milleram? Iepriekšējās sešās sezonās Levandovskis četras reizes bija labākais vārtu guvējs Bundeslīgā (vienreiz Dortmundes „Borussia” un trīs reizes FC „Bayern” rindās), bet viņa rekords ir 30 gūti vārti 2016. gada sezonā.

     [+] [-]

, 2020-05-26 12:29, pirms 11 mēnešiem
petravicus rakstīja: Vai tad Levandovski var dēvēt par "nācijas bombardieri", ja viņš nav vācietis? Par līgas bombardieri jā, bet nācijas? Gerds Millers ir nācijas bombardieris, jo viņš ir vācietis, kurš spēlēja vietējā čempionātā - Bundeslīgā.
pārlasam teikumu vēlreiz, jaunais cilvēk.

  +1 [+] [-]

, 2020-05-26 14:00, pirms 11 mēnešiem
...žēl, ka Toļiks neatceras 1970.gada pasaules čempi...manuprāt, vislabākais no rādītiem ...un Pele ar brazīļiem vienkārši fantastika! ...jocīgi, Toļik!....tev tak tad bija jau 10 gadi!...es diezgan labi atceros jau 1966.gada čempi Anglijā, kad man bija 8 gadi, bet Eiropas čempi Itālijā 1968.gadā jau visu perfekti...
Toļik, tev vēl 1970.gadā nebija televizora?

     [+] [-]

, 2020-05-27 09:28, pirms 11 mēnešiem
Kamdēļ jāslēpj šis komentārs?

petravicus rakstīja: Vai tad Levandovski var dēvēt par "nācijas bombardieri", ja viņš nav vācietis? Par līgas bombardieri jā, bet nācijas? Gerds Millers ir nācijas bombardieris, jo viņš ir vācietis, kurš spēlēja vietējā čempionātā - Bundeslīgā.

     [+] [-]

, 2020-05-27 09:31, pirms 11 mēnešiem
dakots rakstīja: Toļik, tev vēl 1970.gadā nebija televizora?
Un kas gan tādā faktā būtu tik ārkārtējs, ka tajos laikos kāda vecākiem nebūtu bijis televizora? Varbūt vecāki gribēja, lai puika grāmatas lasīt iemācās, pirms vēl pie zilā ekrāna pielīp neatgriezeniski?

  -1 [+] [-]

, 2020-05-27 12:00, pirms 11 mēnešiem
mndvolk rakstīja: Un kas gan tādā faktā būtu tik ārkārtējs, ka tajos laikos kāda vecākiem nebūtu bijis televizora? Varbūt vecāki gribēja, lai puika grāmatas lasīt iemācās, pirms vēl pie zilā ekrāna pielīp neatgriezeniski?
tad tā vajag arī rakstīt - nebija tv un neredzēju 1970., jo tagad uzrakstīts, ka tāds pasaules čempis 1970.gadā Toļiku neinteresēja...

     [+] [-]

, 2020-05-27 17:40, pirms 11 mēnešiem
Rakstīts ir pavisam kas cits...palasi dakot kārtīgāk..un vēl nopērc jaunāko Leģendu numuru..tur labs raksts par muļķības analīzi

     [+] [-]

, 2020-05-27 19:53, pirms 11 mēnešiem
agdam rakstīja: Rakstīts ir pavisam kas cits...palasi dakot kārtīgāk..un vēl nopērc jaunāko Leģendu numuru..tur labs raksts par muļķības analīzi
kas cits rakstīts, ja rakstīts šis "Pats 1970. gada pasaules čempionātu atceros ļoti maz"? ...nu, kā 10 gadīgs puika nevar atcerēties to fenomenālo čempionātu?...tāds puika, kurš interesējas par sportu? ...tu pats, agdam, skatījies vai lietoji lētos vīnus?....tavās Leģendās laikam raksta par leģendāro lēto vīnu agdam?