Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:371, Did:0, useCase: 3

Vai Hārpers saņems 400 miljonus? Sākas MLB brīvo aģentu tirgus

Juris Miņins
Juris Miņins

Vai Hārpers saņems 400 miljonus? Sākas MLB brīvo aģentu tirgus
Braiss Hārpers
Sipa USA/Scanpix

Šodien tiek dots starts Augstāko beisbola līgu (MLB) neierobežotajam brīvo aģentu tirgum, kurā šogad visa uzmanība ir pievērsta Braisam Hārperam un viņa iespējamajam 400 miljonu līgumam.

Lai arī Augstāko beisbola līgu (MLB) sezona noslēdzās vien pirms nedēļas, jau šodien komandas un spēlētāji, kuriem ir neierobežoto brīvo aģentu statuss, var runāt par jaunu līgumu slēgšanu, kas, jāatzīst, ir daudz ātrāk nekā ierasts pēc NBA vai NHL sezonas izskaņas. Turklāt, oficiāli šis brīvo aģentu periods sākās dienu pēc Pasaules sērijas uzvarētāja noteikšanas, taču šajā laikā katra komanda varēja runāt tikai ar saviem brīvajiem aģentiem.

Šī gada brīvo aģentu tirgus arī solās būt gana interesants, precīzāk, visus interesēs viens jautājums – vai Braisa Hārpera aģents spēs savam klientam nodrošināt visu laiku lielāko līgumu profesionālā sporta vēsturē, t.i., 400 miljonus. Par šādu iespējamo notikumu pavērsienu runāja jau sen, taču brīvo aģentu tirgu 2015. gada Nacionālās līgas MVP sasniedza vien šajā ziemā. Jāsaka, ka diemžēl, tikai šajā ziemā, jo 2018. gada sezonas pirmā puse Hārperam bija diezgan pablāva un, lai arī pēc "All-Stars" pārtraukuma viņš atkal bija formā, nepiepildīto gaidu sajūta, tomēr, nepameta.

Tieši šī nelielā nestabilitāte, kā arī viņa problēmas aizsardzības spēlē, ko 2018. gada sezonā varēja redzēt jo spilgti, iespējams, būs laupījusi iespēju Hārperam kļūt par pirmo spēlētāju un profesionālo sportistu ar 400 miljonu līgumu kabatā.

No otras puses, ir jāpieņem, ka Hārpers, visdrīzāk, tāpat būs visu laiku apmaksātākais MLB spēlētājs, pat saņemot virs 300 miljoniem, jo līdzšinējais rekordists Džankarlo Stentons ir noslēdzis līgumu par "tikai" 325 miljoniem dolāru.

Vēl viens spēlētājs, kuram paredz 300 miljonu līguma robežas pārkāpšanu ir Braisa Hārpera vienaudzis Menijs Mačado (abiem šobrīd ir 26 gadi). Sezonu sācis Baltimoras "Orioles", bet noslēdzis Losandželosas "Dodgers", Menijs nokļuva Pasaules sērijā, kurā gan tieši ar viņa izslēgšanu no spēles Kalifornijas komanda zaudēja.

Protams, ka ar Pasaules sērijas titulu kabatā Mačado būtu daudz pievilcīgāks brīvo aģentu tirgū, taču arī bez šī aspekta Menija patiesā vērtība ir diezgan miglaina. Visi zina, ka viņš ir labs uzbrukumā, jo pēdējo četru gadu laikā viņš ik gadu gūst stabili vairāk par 30 "Home run" un ar katru gadu pieaug viņa izsisto punktu skaits, kas šogad apstājās pie 107. Taču šosezon Mačado no sev ierastās trešās bāzes spēlētāja pozīcijas, kurā viņš, neapšaubāmi bija viens no elitārākajiem aizsargiem, pārcēlās uz šortstopa vietu un, kā mēļo Ziemeļamerikā, tikai tāpēc, ka šajā pozīcijā spēlējot viņam ir lielākas iespējas tikt pie lielā līguma.

Nevar teikt, ka šis eksperiments ir izgāzies, taču apgalvot, ka Mačado ir nostiprinājis savas pozīcijas tirgū arī ir nepamatoti. Jā, uzbrukumā spēcīgs, jā, jaunajā pozīcijā progresējošs un sniegumu uzlabojošs, taču vai komandām vajag šortstopu vai trešās bāzes spēlētāju un kā šādā gaismā parādās Mačado vērtība, tas arī ir jautājums uz ko tirgum ir jāsniedz atbilde.

Pēc diviem laukuma spēlētājiem, kas šajā starpsezonā, neapšaubāmi, ir paši karstākie beisbolisti, nāk arī metēji, precīzāk, Arizonas "Diamondbacks" līdzšinējais pārstāvis Partriks Korbins. Iespējams, ka šis vārds nav ļoti dzirdēts, taču 2018. gadā viņš bija viens no labākajiem metējiem visā MLB. Tāpat brīvo aģentu tirgū būs Dalass Kīkels, kuram šajā līgā ir gadu laikā nostiprinājusies laba reputācija.

Interesanti, ka starp iekārojamākajiem brīvajiem aģentiem ir arī čempionvienības "Red Sox" uz maiņu nākošais metējs Kreigs Kimbrels. Lai arī citos sporta veidos šādi rezervisti ir "otrā plāna lomu" izpildītāji, beisbolā relīveriem, kā viņus sauc Ziemeļamerikā, ir liela nozīme, jo viņi nāk uz maiņu un noslēdz mačus, kas dažreiz prasa rezultāta noturēšanu, bet citreiz – uzvaras nodrošināšanu. Kimbrels ir viens no labākajiem savas lomas spēlētājiem visā līgā un, ja mēs skatāmies pēdējo gadu līgumus, ko saņēmuši rezerves metēji, tad arī viņam priekšā ir lielā algas diena.

Protams, ka brīvo aģentu tirgus beisbolā ir ļoti plašs un tajā netrūkst arī citu zināmu un skaņu uzvārdu, Neitens Eovaldi, Džo Mauers, Viktors Martinezs, Nelsons Kruzs, Jasmani Grandals, Hjun-Džins Rū, Eidžeijs Haps, Maiks Mustakass un vēl daudzi citi šosezon meklēs sev ja ne jaunas darba vietas, tad jaunus darba līgumus noteikti.

Pēc lielās tērēšanās 2016. gada starpsezonā, divas nākamās ziemas komandas mazliet piebremzēja ar līgumu slēgšanu, jaunajos līgumos iztērējot ik gadu apmēram pusotru miljardu ASV dolāru, kas bija aptuveni par miljardu mazāk kā jau pieminētajā 2016. gadā. MLB algu griesti kā tādi nepastāv, tāpēc komandas var dalīt dolārus daudz dāsnāk. Protams, ka Braiss Hārpers un Menijs Mačado pretendē uz jauniem rekordlīgumiem, bet vai būs rekordi arī kopējos komandu tēriņos, to mēs vēl redzēsim.

Jāpiebilst gan, ka, pretēji NBA vai NHL brīvo aģentu tirgum, kur labākos spēlētājus izķer ja ne pirmo stundu, tad pirmo dienu laikā noteikti, beisbolā šīs sarunas un līgumu slēgšana notiek daudz mierīgāk un, kā to pašu saka par regulāro sezonu, tas esot maratons, nevis sprints. Mums atliek tikai gaidīt.