Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:134, Did:0, useCase: 3

Ierobežoti resursi: kā aizlāpīt aizsargu problēmu izlases spēlēs pret Beļģiju?

Toms Mālmeisters
Toms Mālmeisters

Ierobežoti resursi: kā aizlāpīt aizsargu problēmu izlases spēlēs pret Beļģiju?
Latvijas izlase. Foto: basket.lv

25. un 28. februārī Latvijas basketbola izlasei plānotas gana nozīmīgas spēles. Pretiniekos 2023. gada Pasaules kausa kvalifikācijā stāsies Beļģija, kas ir pašreizējā A grupas līdere. Šos mačus Latvija sagaidīs ar būtiskiem iztrūkumiem aizsargu pozīcijā, portālam ‘’Sportacentrs.com’’ aicinot iepriekš trenera arodā strādājošos Kārli Muižnieku un Valdi Valteru dalīties ar analīzi, kā ar šādu rotāciju labāk spēlēt.

Latvijas basketbola izlasei spēles pret Beļģiju 2023. gada Pasaules kausa kvalifikācijā būs nozīmīgas ne tikai A apakšgrupas ziņā, bet arī no visa cikla skatupunkta. Beļģiju savā ziņā var saukt par principiālu un sīvu pretinieci, ar kuru Latvija trīs reizes spēkojusies Eiropas čempionātu ietvaros. Vienu reizi 2013. gadā tieši beļģi aizlika kāju Latvijai, lai tā pirmo reizi kvalificētos Pasaules kausam, uzvarot ar 60:56. Divās citās spēlēs uzvarējusi Latvija – 2015. gadā Rīgā ar 78:67, bet 2017. gadā Turcijā ar 92:64.

Šīs spēles Latvija sagaidījusi ar iztrūkumiem sastāvā, kas būtiski ietekmējuši saspēles vadītāja pozīciju. Veselības problēmu dēļ valstsvienībai nepalīdzēs ‘’VEF Rīga’’ un iepriekšējo izlases spēļu pamatsastāva aizsargs Kristers Zoriks. Traumas liegušas pret Beļģiju piedalīties Artūram Žagaram un Aigaram Šķēlem, kas, visticamāk, Lukam Banki licis izšķirties par soli uzbrukumu likt diriģēt nomināli otrajiem numuriem - Rihardam Lomažam un Dairim Bertānam. "Cik esam runājuši, saprotam, ka būs jādara nedaudz vairāk un varbūt citās pozīcijās nekā ierasts," preses konferencē pirms mačiem atklāja Bertāns, kamēr Lomažs, kurš pēdējās divās cīņās Turcijas čempionātā spēlējis kā saspēles vadītājs, atļāvās arī pajokot. "Ja treneris to prasīs, tad arī darīšu. Dairis driblēs ar labo roku, es ar kreiso, un tad jau pa abiem tiksim galā."

Lai arī izlasei jāiztiek bez vadošajiem saspēles vadītājiem, bijušais Latvijas izlases treneris Kārlis Muižnieks atklāj, ka situācija gan nav pati traģiskākā. "Šādās situācijās bieži izmanto tā saucamos combo guard, kuri mums ir plaši pieejami. Gan Lomažs, gan Bertāns var šīs pozīcijas aizpildīt." Muižnieks atcerējās, ka arī viņa trenera karjeras laikā bieži gadījušies līdzīgi brīži, kad vadošais saspēles vadītājs ir traumēts un kā rezultātā nācies spēlēt tieši šādi – "Barons" laikos FIBA kauss izcīnīts ar Armandu Šķēli un Raimondu Vaikuli spēļu laikā vadot bumbu pāri laukumam, bet "Ventspilī" izmantots ticis Jānis Blūms, kurš arī vairāk saucams par uzbrūkošo aizsargu.

"Combo guard priekšrocība ir tā, ka viņi ir agresīvi noskaņoti uzbrukumā, kuri var uzbrukt no jebkuras pozīcijas, tādējādi saasinot spēli. Mīnuss – neprot tik klasiski novadīt uzbrukumu, īpaši, ja pretinieku aizsardzība ir aktīva un tā izmanto presingu. Ja ir aktīva aizsardzība pie "pick&roll", tad arī var būt grūtības,’’ stiprās un vājās puses šāda elementa izmantošanā atklāj Muižnieks, kuram daļēji piekrīt Valdis Valters. "Pozicionālā spēlē lielām grūtībām nevajadzētu būt, ja nu vienīgi pret zonas aizsardzību. Tās apspēlēšanai nepieciešama bumbas kustība. Arī pretinieku agresīva aizsardzība var radīt sarežģījumus, jo tādā veidā nogurdinās viņus." Abu nu jau bijušo treneru skatījumi atšķiras, kad tiek runāts par spēli aizsardzībā. Kamēr Muižnieks neuzskata, ka tajā līdz ar Daira un Lomaža spēlēšanu kā pirmajiem numuriem kas pasliktināsies, jo Lomažs prot labi darboties šajā elementā, Valdis Valters uzskata citādāk. "Dairim ir bijušas problēmas ar spēli šajā ziņā, un arī Lomažam var klāties grūti. Iespējams, treneriem pret beļģu labākajiem aizsargiem pretī jāliek, piemēram, Ate."

No esošajiem saspēles vadītājiem kandidātos vēl iekļauts Ukrainā spēlējošais Toms Leimanis un Igaunijā Mārcis Vītols. Potenciāli Leimanis varētu debitēt Latvijas izlasē, taču arī šeit uzrunātajiem basketbola zinātājiem domas atšķiras. Kamēr Valters uzskata, ka ar Leimani sastāvā uzvaras izcīnīt būs sarežģīti, tikmēr Muižnieks saredz Leimanī palīgu. "Ukrainas līgai sekoju pastiprinātāk. Toms varbūt nav tajā stiprākajā komandā, taču spēlē daudz un samērā labi. Viņš ir spēļu ritmā un, manuprāt, varētu palīdzēt, taču tas ir treneru ziņā."

Kā labāk izmantot esošo spēlētāju resursu? Kārlis Muižnieks akcentē pretinieku izvēlētās taktikas nozīmīgumu, pats atklājot – ja zinātu šīs pretinieku problēmas, liktu saviem aizsargiem aizsardzībā spēlēt agresīvi. "Ja būs agresīvs presings, tad tas mums var sagādāt problēmas. Labāk būs, ja pretinieks spēlēs klasiskāku aizsardzību." Gadījumā, ja tomēr beļģi, kuru arsenālā ir tik meistarīgs spēlētājs kā, piemēram, Van Rosoms, lems par agresīvas aizsardzības piekopšanu, ir iespējams pamainīt taktiku un ļaut pāri laukumam doties citiem spēlētājiem. "Mūsu treneri arī to noteikti zina. Viens no mūsu ieročiem ir, ka uzbrukumu var iesākt liela daļa no spēlētājiem. Mūsu basketbolistiem piemīt tāda prasme, un tas var palīdzēt."

Līdzīgu viedokli pauž Valters, sakot, ka šīs funkcijas var, piemēram, pildīt Rodions Kurucs. "Es ļautu vadīt bumbu pāri citiem, kas ļautu atpūtināt, piemēram, Lomažu, lai uzbrukumu beigās viņš varētu izcelties." Nu jau bijušais basketbola treneris saka, ka krietni atšķiras, ja tev ir organizatoriski jāvada komandas spēli pret to, ja esi uzbrūkošs spēlētājs ar noteiktu lomu katrā no kombinācijām. "Tagad būs jādomā par visu komandu – tas ir krietni citādāk. Ja spēlē malā, tad tu atbildi tikai par to, kad saņemsi bumbu un ko tālāk ar to darīsi. Kad organizē, tev ir jādomā par visu. Ja kāds sajauc, jāsaka, kur skriet. Ja kāds nepieliek vajadzīgo bloku, tad visa kombinācija apstājas. Un tad ir pašam jādomā risinājums.’’

Valters saskata, ka tieši Lomažam šajā ampluā slodze būs lielāka ar, iespējams, 30 minūtēm laukumā. "Dairis ir spēlējis pa vidu. Viņa stiprā puse, spēlējot šajā lomā, ir ieskriešana un metiens pēc dribla. Viņam ir pieredze un Dairis var novadīt," Bertāna iespējamo spēlēšanu kā uzbrukuma koordinatoram saredz Valters. Savukārt Kārlis Muižnieks lielāku akcentu vērš uz fizisko sagatavotību un ierobežoto rotāciju, kas var ietekmēt spēles rezultātu tās galotnē. "Ir satraukums, ka ar esošo rotāciju var nepietikt, jo kvalitatīvu spēlētāju ir mazāk. Rotācija atstās iespaidu uz gatavību pilnvērtīgi un kvalitatīvi nospēlēt visu spēli bez ievērojamiem kritumiem.’’

To, kā abiem veiksies šajā pozīcijā, rādīs tuvākie mači pret Beļģiju, taču arī uzrunātajiem basketbola pazinējiem šīs cīņas pret Beļģiju būs interesanti vērot. Piektdien spēle Beļģijā plkst. 21:30 pēc Latvijas laika, bet pirmdien plkst. 19:30 ''Arēnā Rīga''.

Latvijas izlases kandidāti spēlēs pret Beļģiju

VārdsPoz.GadsAugumsKlubsSpēlesPunkti
Kristers Zoriks1.1998193VEF Rīga13111
Mārcis Vītols1.1992185Kalev/Cramo (EST)34
Toms Leimanis1.1994188Odessa (UKR)
Dairis Bertāns2.1989193Real Betis (ESP)1171134
Rihards Lomažs2.1996190Yukatel (TUR)23269
Roberts Bērziņš22001193BK Liepāja
Artis Ate3.1989193VEF Rīga2798
Artūrs Strautiņš3.1998198Reggio Emilia (ITA)930
Rodions Kurucs3./4.1998206Partizan (SRB)46
Rodijs Mačoha3./4.2002200Fuenlabrada (ESP)
Mareks Mejeris4.1991207Parma (RUS)94435
Andrejs Gražulis4.1993202Allianz Trieste (ITA)32180
Mārcis Šteinbergs4.2001205Baxi Manresa (ESP)22
Kaspars Bērziņš4./5.1985211Lietkabelis (LTU)1231091
Klāvs Čavars5.1996205Astoria (POL)1363

A grupa

VKomandaU-Z+/-
1.Beļģija2-0+30
2.Serbija1-1-3
3.Latvija1-1+7
4.Slovākija0-2-34