Luka Banki - vai labākā izvēle Latvijas basketbolam?
Meklējot jauno izlases galveno treneri, jau ilgāku laiku kuluāros bija izskanējis Lukas Banki vārds. 55 gadus vecais itāliešu speciālists, pie kura Latvijas Basketbola savienības (LBS) ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss kā spēlētājs tūkstošgades sākumā aizvadīja sezonu Triestes klubā, nu kļuvis par galveno favorītu. Sazinājos ar vairākiem itāliešu paziņām un šajā materiālā apkopoju, ko par Banki saka viņa tautieši. Savukārt krievu žurnālists komentēja Banki visai neveiksmīgo pieredzi pie Krasnodaras kluba stūres.
Banki basketbola gaitas
Lukas Banki vārds Itālijā komentārus neprasa un, iespējams, tāpēc speciālists izvēlējies sev meklēt jaunus izaicinājumus. Vispirms strādājot dažādos labi zināmos klubos ārpus dzimtenes tepat Eiropā, bet šosezon sperot soli vēl tālāk ārpus komforta zonas - kļuvis par Bruklinas “Nets” fārmkluba Longailendas “Nets” trenera asistentu. Pēc veiksmīgas desmitgades jauniešu basketbolā Banki vecās tūkstošgades beigās sāka darbu profesionālajā basketbolā, vairākus gadus strādājot ne augstākajās līgās. Banki darbu ar spēlētājiem zemākajās līgās novērtēja slavenais Simone Pjanidžani un 2006. gadā uzaicināja savā treneru kolektīvā pie tā brīža Itālijas smagsvara Sjēnas “Montepaschi” stūres.
Pjanidžani un Banki vadībā Sjēna dominēja Itālijā un divas reizes sešu gadu laikā iekļuva Eirolīgas “Final Four”. Pēc Pjanidžani došanās prom Banki kļuva par galveno treneri un ar komandu, kas bija nokļuvusi lielās finansiālās problēmās, izcīnīja Itālijas kausu, čempiontitulu un iekļuva Eirolīgas Top16. Par finansiāli dominējošu Itālijas klubu kļuvusī Milāna 2013. gada starpsezonā “nocēla” Banki saviem sāncenšiem. Gadu vēlāk Banki sagādāja Milānai svētlaimi - pēc 17 gadu pārtraukuma klubs beidzot attaisnoja lielos izdevumus un izcīnīja čempiontitulu. Banki kļuva par tikai otro treneri Itālijas klubu basketbola vēsturē aiz leģendārā Karlo Rekalkati, kurš izcīnījis titulu divas sezonas pēc kārtas ar divām dažādām komandām. Eirolīgā Banki ieveda Milānu ceturtdaļfinālā, kur zaudēja nākamajai čempionei Telavivas “Maccabi”.
Otrā sezona Milānā nesa lielas pārmaiņas sastāvā un atkārtot sasniegto neizdevās, A sērijas pusfinālā septītās sērijas spēles galotnē atzīstot nākamās čempiones “Dinamo Sassari” pārākumu. Eirolīgā izdevās tikt Top16 turnīrā un vienā grupā ar Ainara Bagatska vadīto “Nizhny Novgorod”, taču kā viena, tā otra palika ārpus izslēgšanas spēlēm. 2017. gada vasarā Banki kļuva par ambiciozā Turīnas kluba treneri un palīdzēja tam izcīnīt Itālijas kausu, kā arī tikt Eirokausa Top16. Itāļu kaislības aizēnoja Turīnas kluba vadības saprātu, trenera un kluba ceļi šķīrās (un drīz vien arī pats klubs beidza pastāvēt), bet Banki 2018. gada pavasarī ieņēma atlaistā tautieša Andrea Trinkjēri vietu Bambergas “Brose” klubā. Pēdējās sešās Eirolīgas spēlēs, kad jau bija zaudētas cerības uz “play-off”, Banki izcīnīja divas uzvaras, bet sasmelt izlieto ūdeni Bundeslīgā tā arī neizdevās. Vasarā Bambergas klubs mainīja attīstības virzienu, Eirolīgu nomainot pret dalību Čempionu līgā, samazināja budžetu un par galveno treneri nolīga Bagatski.
Tikmēr Banki atrada darbu Grieķijā, kļūstot par aktuālās Čempionu līgas čempiones Atēnu AEK galveno treneri. Banki ar Atēnu klubu izcīnīja FIBA Starpkontinentālo kausu, taču Čempionu līgā atkārtot priekšgājēju sasniegto nesanāca - ceturtdaļfinālā divu spēļu summā ar divu punktu starpību zaudēts Bambergai. Arī Grieķijas čempionātā no vietas finālā atkal šķīra viens nelaimīgs metiens - pusfināla sērijas izšķirošajā piektajā spēlē zaudējums ar 84:85… Savu vārdu uz Eiropas kartes gan Banki bija iznesis, un vasarā tika pie darba ULEB Eirokausā spēlējošajā Krasnodaras “Lokomotiv Kuban”. Komanda tika savākta teju no jauna un Banki īsti neizdevās tikt ar to galā pietiekami ātri. Iemeslus atbrīvošanai no Krasnodaras kluba zemāk skaidro krievu žurnālists.
Pie darba Itālijā Banki varētu tikt teju jebkurā brīdī, bet tā vietā treneris devies uz NBA Attīstības līgu, kas daudziem varētu šķist dīvaina izvēle. Zemāk lasot basketbola zinātāju komentārus par Latvijas izlases potenciālo treneri, rodas izpratne par šādu lēmumu - komforta zonas vietā Banki izvēlas paplašināt redzeslauku un uzkrāt unikālas zināšanas, ko šaipus okeānam, tikai attālināti vērojot otrā krastā notiekošo, iegūt nevar. Jādomā, ka visu iegūto zināšanu kopums kombinācijā ar pieredzi augstā līmenī varētu būt lieti noderīgs arī Latvijas basketbolam.
Lukas Banki bilance Eirolīgā
Sezona | Klubs | U | Z | % | Iznākums |
---|---|---|---|---|---|
2012/13 | Montepaschi | 12 | 12 | 50% | Top16 |
2013/14 | Olimpia | 16 | 12 | 57.1% | 1/4fināls |
2014/15 | Olimpia | 9 | 15 | 37.5% | Top16 |
2017/18 | Brose | 2 | 4 | 33.3% | Reg.sezona |
Kopā: | 39 | 43 | 47.6% |
Basketbola žurnālists Ennio Terazi Borgezans:
“Pirmo reizi dzirdu runas par Banki iespējamo pievienošanos Latvijai, bet tās noteikti ir simpātiskas runas. Viņš ir ļoti labs treneris ar niansētu basketbola prātu, pedants. Galvenokārt orientēts uz spēli aizsardzībā, bet gadu gaitā izveidojis arī labus uzbrukuma taktiskos risinājumus. Viņš ir viens no maniem favorītiem ar savu basketbola izpratni. Ļoti dedzīgs treneris. Cik zinu, ar saviem spēlētājiem uztur ļoti tiešas un taisnīgas attiecības.
Viņam bijusi veiksmīga karjera un pēdējo gadu laikā viņš vairāk meklē izaicinājumus un interesantus projektus, nevis turas pie Itālijas basketbola. Viņa izvēle strādāt par asistentu NBA Attīstības līgā viduvējam itāliešu trenerim būtu ļoti dīvaina. Domāju, ka viņš būtu ļoti interesanta izvēle Latvijai. Būs interesanti redzēt, kā viņa stils izskatīsies pie valstsvienību basketbola prasībām.”
NBA Austrumu konferences kluba skauts:
“Neraugoties uz 30 gadu karjeru, Lukam joprojām ir beznosacījumu mīlestība pret šo spēli. Ar laiku cilvēki mēdz kļūt slinkāki, mazāk prasīgi pret sevi, bet viņš nav zaudējis degsmi. Lukam patīk runāt par basketbolu niansēti un iedziļinoties, viņam patīk izaicināt sarunas biedrus. Banki strādā ļoti kaislīgi un pārdzīvo, ja kaut kas neizdodas, viņš vienmēr meklē labākus risinājumus.
Es viņu nesauktu par spēlētāju treneri šī jēdziena klasiskā izpratnē. Viņš ir superprasīgs treniņos un spēlēs, bet viņa treniņi ir brīnišķīgi - ļoti detalizēti. Viņam nerūp spēlētāja statuss, viņš vēlas, lai tiek izdarīts prasītais darbs. Tai pašā laikā parāda, ka viņam rūp spēlētāji un ir gatavs runāt arī par dzīvi ārpus laukuma. Ne visiem viņš iepatīkas uzreiz, bet ilgtermiņā pilnīgi visiem, kas ar viņu strādājuši, ir tikai labas atsauksmes. Saku godīgi - nezinu nevienu, kurš par viņu runātu ko sliktu.
Esošā FIBA sistēma nogalina iespējas tādām valstīm kā Latvija. Četri spēlētāji NBA tik mazai valstij ir kaut kas pilnīgi neticams, tai pašā laikā izlasei tas ir slikti. Slovēnija kā Eiropas čempione netika uz Pasaules kausu pirms diviem gadiem, tagad Latvija netiek uz Eiropas čempionātu - tas nav pareizi. Izlases sniegums ir ļoti atkarīgs no veiksmes, cik labākos spēlētājus izdodas piesaistīt no Eirolīgas. Bez viņiem vienmēr būs sarežģītāk. Domāju, ka Latvijas gadījumā ir jāveic padziļināts darbs arī aizskatuvē, jālūkojas pēc talantiem un jādod viņiem iespēja. Jums ir Žagars, Helmanis, Kurucs - Banki patīk strādāt ar jaunajiem spēlētājiem.
Arī bez NBA puišiem jums ir augsta līmeņa spēlētāji kā Strēlnieks, Timma, Bertāns, Siliņš, Mejeris... Jūs nebijāt pelnījuši to, kas notika. Domāju, ka Luka būs patīkams pārsteigums, ja viņam būs iespēja strādāt ilgtermiņā. Sjēnā, Milānā, Turīnā, Atēnu AEK viņš strādāja ļoti labi. Vienīgā vieta, kur viņam īsti nesanāca, bija Kubaņa, kur viņš pabija tikai pāris mēnešus. Domāju, ka šajā situācijā, kad būtu iespēja sākt laicīgi strādāt, viņš atkal parādītu savas labākās īpašības. Lukam patīk skatīties uz lielo bildi, viņš pārbaudītu U20 spēlētājus un palīdzētu citiem treneriem.”
Dmitrijs Plaņidins, krievu basketbola apskatnieks:
“Nevaru pateikt neko konkrētu, jo Banki pie “Lokomotiv Kuban” stūres aizvadīja tikai 12 spēles. Komandai tosezon bija savākts pilnīgi jauns sastāvs, un viņš nespēja vienā rāvienā no tā izveidot labu mehānismu. Galvenais iemesls atlaišanai bija 2-5 bilance Eirokausā. Kluba prezidentam ir tendence atlaist trenerus pie pirmajām grūtībām, tāpēc tas nebija nekas pārsteidzošs.”
NBA Rietumu konferences kluba skauts:
“Banki ir spēcīga personība, viņš lielu uzsvaru liek uz spēli aizsardzībā un uz spēlētāju raksturiem. Uzbrukumā viņš nav tikai “skrien un met” basketbola piekritējs, viņam patīk gudri lēmumi un komandas spēle. Lukam parasti izdodas izdabūt negaidīti labu pienesumu no mazāk talantīgiem spēlētājiem. Šī ir labākā izvēle Latvijas basketbolam šajā situācijā, kurā svarīgākais ir necelt paniku. Nekas nav jāmet miskastē tikai slikta garastāvokļa dēļ. Lai cik grūti būtu to pieņemt, šāda veida katastrofa vienmēr ir labākā situācija, lai veidotu ko jaunu.”
Pjetro Šibeta, Šarūna Jasikēviča biogrāfijas “To Win Is Not Enough. My Life, My Basketball” autors:
“Viņš ir ārkārtīgi nodevies basketbolam. Kad Banki strādāja Milānā, biju komandas apskatnieks un regulāri devos uz zāli, jo viņš vienmēr ļāva žurnālistiem atrasties treniņos. Varu pateikt, ko redzēju - viņš katru dienu bija zālē pirmais un pēdējais no tās izgāja. Treniņdarbā Banki strādā ļoti intensīvi, var just, ka viņš sevi atdod par 100%. Viņa basketbola principus var ātri uztvert - tā tas bija gan Sjēnā, gan Milānā, gan Turīnā. Tas parāda, ka treneris spēj pārliecināt spēlētājus par savām idejām. Domāju, ka tagad viņš kļuvis vēl labāks, jo uzkrājis pieredzi dažādās valstīs un noteikti paņēmis kaut ko priekš savas basketbola filozofijas. Iespējams, viņš strādās citādāk, jo, ja kļūs par Latvijas izlases treneri, tad viņam būs jābūt vēl efektīvākam, lai nodotu savas idejas spēlētājiem īsākā laika posmā.
Banki izveido īpašas attiecības ar spēlētājiem, viņš nevienu nepieviļ. Pat pēdējam spēlētājam rotācijā Banki pievērsīs uzmanību, pat tādam, kurš savainojuma dēļ nav spēlējis trīs mēnešus. Jā, viņam patīk talantīgi un individuāli meistarīgi spēlētāji, īpaši ārējā līnijā, piemēram, Sjēnā bija Bobijs Diksons, bet Milānā Kīts Lengfords, taču viņš vēlas, lai šie spēlētāji būtu daļa no lielās bildes, no visas komandas. Attieksmē pret spēlētājiem viņš nav gluži Ivkovičs (smejas), bet, protams, viņam ir sava struktūra un noteikumi, pie kā spēlētājiem jāpieturas.
Domāju, ka Banki iederētos Latvijas valstsvienībā. Viņš ir pierādījis, ka var pielāgoties dažādiem stiliem, ir pētījis un iepazinis dažādas sistēmas un valstis un zinās, kā tikt galā ar komandu īsā termiņā. Ar savām basketbola zināšanām viņš lieliski iederētos Latvijas basketbolā.”
[+] [-]
Kuri tad būtu viņa lielākie sasniegtie panākumi? Un vai tie ir cienīgi, lai ārzemnieks trenētu Latvijas izlasi? Izlase, kurai ir viens no lielākajiem potenciāliem Eiropā un pasaulē.
Bet vispār kaut kāds ārprāts, mūsu tautas lepnumu, Latvijas nacionālo vīriešu basketbola izlasi, trenēs kaut kāds itāļu melnis!
Mūsu izlase nav kaut kāda vēl viena lēti pērkamā latviešu sieviete, kuru atdot teju vai pirmajam ārzemniekam!
+3 [+] [-]
+2 [+] [-]
+3 [+] [-]
Ja jau Cipruss tik ļoti grib šo treneri tad neveiksmes gadījumā (nekvalificēšanās), lai arī uzņemas atbildību un pamet savu posteni.
Man nav nekas šausmīgi pret šo treneri, bet esmu pret to kā LBS viņus meklē. Bez iedziļināšanās vienkārši iet vieglāko ceļu, jo varbūt trāpīs.Nevis meklē papildu naudu, lai dabūtu labāku treneri.
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
Paskaties, kurš ir autors, skaidrs, ka pats no sevis šis raksts nav izdomāts
+2 [+] [-]
Reāli rodas sajūtas, ka viņš Latvijas izlasi vēlas izmantot priekš savas trenera karjeras atdzīvināšanas un ja tā ir, tad labāk, lai vietējais trenē. Vai LBS pacenšas vismaz normālu kandidātu atrast
[+] [-]
-2 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
-1 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+2 [+] [-]
Tātad sāksim ar ko? Ok, mēs gribam Eiropas top treneri, viss saprotami un atbalstāmi. Ko dara Eiropas top treneri? Eiropas top treneri vai nu trenē eirolīgas klubus, vai nu ULEB kausa klubus, vai nu citas izlases. Tātad trenerus kas trenē eirolīgas vai ULEB eiro kausa klubus dabūt uz izlašu logiem nevar, tātad tie atkrīt jau automātiski, lai arī par kādiem Mesinām, vai Itudiem mēs nesapņotu
. 2. Punkts. Pat ja dabūtu, tad shie treneri saņem 6 ciparu skaitļus sezonā. Atgādināšu ka LBS gada budžets ir 2 milj kas ir visām izlasēm un jaunatnes sistēmam līdz pat veterānu izlasei..
3.punkts. Pat ja visas zvaigznes sakrīt un Eirolīgas treneris raujas uz izlasi labāk un mums atliek tikai salasīt pāris simtus tūkstošus eiro vienam ciklam, tad kaa jums visiem šķiet, kādus sponsorus pie esošās situācijas un izgāšanās būtu iespējāms dabūt tīri trenera atalgojumam? Absoluti nulle izredžu.
4. Punkts. Daži pārmet ka treneris tieši grib tikai sev uzsist atpakalj cenu Eiropā un tāpēc nāk uz LV izlasi. Nu bet tas taču tieši ir perfekti un tas kas vajadzīgs. Izsalcis treneris, kas jau ir sasniedzis lielus panākumus, un 50x lielākus kā jebkurš LV treneris, bet vēl nav labi.
5. Punkts. Par Tabaku daudzi sajūsminās. Bet viņš taču pērn ar Zielonu goru netika VTB playofos, un sezonā bija galīgi blāva, tātad tas nozīmē ka viņam vajag ilgu laiku lai ieskrietos, kas galīgi neder. Un kas svarīgākais, taču teica, ka Tabaks netiek uz augustu, bet tikai uz novembri. Tad ko? Augustā ielikt latvieti un pateikt, tev jātiek uz pamatkvalifikaciju, bet tad nāks lielais dūzis?
6. Punkts. LĒMANIS taču pateica un bija opcija tikai ja mēs tiekam uz čempionātu.
7. Punkts. Banki šobrīd no treneriem kas ne trenē ULEB turnīru komandas, vai jau citas izlases un prieks LV izlases esošās situācijas ir viennozīmīgi loģiskākais variants pie visiem apsvērumiem, panākumi, cena, pieejamība, pluss kas nav mazsvarīgi paši LV izlases spēlētāji vēlās karstasinigu treneri no Spānijas, vai Itālijas.
8. Punkts. ACB līgas treneri nevar dabūt jo ACB neļauj saviem galvenajiem treneriem piedalīties izlašu logos. Tad kas atliek?
9. Biš padomājam un paanalizejam vairāk pirms bļaujam.
+2 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Tepat rakstā visai laba nianse ir par viņu pateikta, uzsvars uz aizsardzības speciālistu(kurš mums nafig nav vajadzīgs, jo ne jau dēļ aizsardzības mēs zaudējām), tad piebilde, - nu jā, vispār jau uzbrukuma izpratnē viņš pa šiem gadiem ir maazliet pielicis ar. Tātad, secinu, viņam nav tieši tās izpratnes, ko mums akūti vajag. Jo mēs neesam pēdējās atlases komanda, kura nenormāli daudz samet, bet arī nespēj neko nosargāt. Tā vispār nebija mūsu problēma. Mums bija kritiski slikts nekāds uzbrukums
[+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
Bet ir arī tā, ka nevajag treneri, tikai lai būtu, vajag to, kurš kaut cik atbilst mūsu reālajam sastāvam, stilam, tendencēm. Tur tomēr Tabaks ir tuvāks, vismaz pēc tā, ko redzam viņa komandas izpildījumā. Noteikti tad tāds Trinkjeri arī ir tuvāks.
[+] [-]