Blata pirmā un pēdējā iespēja ar "Cavs"?
Deivids Blats pagājušajā vasarā pēc izcilas karjeras trenera arodā Eiropā pārcēlās uz ASV, lai kļūtu par Nacionālās Basketbola Asociācijas (NBA) kluba Klīvlendas “Cavaliers” galveno treneri. Nupat Blata trenētā komanda iekļuva NBA finālā, un, lai gan varētu domāt, ka trenerim-debitantam tas varētu garantēt darbu klubā arī turpmāk, amerikāņi sliecas domāt pretēji. Kāpēc?
Blats nav pirmais "Eiropas treneris" pie NBA kluba stūres
Jāsāk ar to, ka amerikāņi kā jau amerikāņi pagājušajā vasarā ar lielu pompu paziņoja, ka Blats kļuvis par pirmo Eiropas treneri pie NBA kluba stūres. Tā ir absolūta nepatiesība. Kārtīgi audzināts ebreju ģimenē Blats juta savas senču saknes Izraēlā un tāpēc arī 1981. gadā, pabeidzis Prinstonas universitāti, nolēma pārcelties uz dzīvi tieši šajā valstī. Izgājis Izraēlas militāro dienestu, Blats nākamos deviņus no savas dzīves 12 gadiem pavadīja, spēlējot dažādos Izraēlas klubos un pēc tam turpat uzsāka trenera gaitas. Nauda gan nesmird, to zina ikviens, tāpēc pa vidam senču zeme tika nomainīta ar darbu Krievijā, Itālijā, Turcijā un Grieķijā līdz atgriezās Izraēlā, lai aizvestu “Maccabi” līdz pārsteidzošam Eirolīgas čempiontitulam.
Bet! Blats ir dzimis, audzis un izglītību ieguvis ASV. Viņš pat pārstāvējis ASV izlasi “Maccabiah” spēlēs Izraēlā. Vecajā kontinentā viņš tiek dēvēts par vienu no sekmīgākajiem amerikāņu treneriem Eiropā. Pat ja amerikāņi grib Blatu saukt par eiropieti, viņš tik un tā nebūtu pirmais šāda profila speciālists, kurš vispirms karjeru izveidojis Eiropā un tad pārcēlies uz NBA. ASV izlases asistents Maiks D’Antoni, kurš dzimis un audzis ASV, bet kurā rit itālieša asinis un kuram ir Itālijas pilsonība, arī vispirms septiņus gadus kā treneris strādāja Milānā un Trevīzo līdz 1998. gadā pārcēlās uz NBA.
Blatam trūkst autoritātes. Vai jebkuram citam tās pietiktu?
Ķeramies pie lietas. Runa ir par Blatu pie “Cavaliers” komandas stūres. Blats noslēdza līgumu ar Klīvlendas klubu uz četriem gadiem par 20 miljoniem dolāru, tomēr ir daudz indikatoru, kas liek domāt, ka četru gadu vietā “Cavaliers” pieredze trenerim sāksies un beigsies ar šo sezonu. Kad aprīļa sākumā Blats saņēma marta labākā Austrumu konferences trenera atzinību, daudzi smējās – patiesībā balva pienākusies Lebronam Džeimsam nevis Blatam.
Un tās nav runas bez pamata. Amerikāņu kolēģi piefiksējuši vairākas epizodes, kas liek domāt, ka Blats finālā aizvadīs pēdējās spēlēs pie “Cavs” stūres.
- “Cavs” nolīga Blatu 20. jūnijā, Lebrons atgriezās 11. jūlijā, bet abi pirmo reizi klātienē viens ar otru runāja tikai 4. augustā. Zinātāji uzsver – ja tas būtu bijis kāds cits, NBA jau strādājis treneris, Lebrons nekavētos vismaz piezvanīt un aprunāties ar treneri uzreiz. Pirmo reizi abi satikās vien pusotru mēnesi vēlāk.
- Pirmajā pirmssezonas treniņā Lebrons paziņoja, ka viņam vajadzīgas dažas minūtes vienatnē ar komandu. Kamēr Blats un viņa palīgi zālē nepacietīgi gaidīja komandu, Lebrons ģērbtuvē nesteidzīgi uzrunāja komandu un katram spēlētājam pastāstīja, ko no viņa sagaida. Treniņš sākās ar aptuveni pusstundas nokavēšanos.
- Blats centās ieviest “Prinstonas uzbrukumu”, bet komanda šo taktisko modeli ātri vien izbrāķēja un spēlēs sāka paļauties uz Džeimsa taktisko bagāžu.
- Pēc sezonas pirmās spēles, kurā zaudēts “Knicks”, Blats ģērbtuvē nolasīja komandai morāli. Vēlāk Lebrons, komentējot trenera teikto, atzina: “Domāju, ka tādu runu nozīme tiek pārspīlēta.”
- Sezonas trešajā mačā pret “Trail Blazers” Lebrons nolēma sniegt mācību komandas biedriem pats saviem līdzekļiem – spēlējot acīmredzami neieinteresēts notikumos laukumā un izmetot vien 12 metienus mačā. Jā, NBA ir līga, kurā superzvaigznei izmest 12 metienus spēlē ir ārkārtēja lieta.
- Divus mēnešus pēc sezonas sākšanās Lebrons nolēma spēlēt saspēles vadītāja pozīcijā. Jautāts, vai lēmums saskaņots ar treneri Blatu, Lebrons atbildēja: “Nē. Varu to darīt pats. Jau sen esmu pāri tam laikam, kad man tādas lietas būtu jāsaskaņo.”
- Pēc Jaungada “Cavs” treneris-asistents Tairons Lū pieprasīja minūtes pārtraukumus, nesaskaņojot tos ar Blatu, un spēlētāji uzklausīja Lū nevis galveno treneri. Starp citu, pirms Blata nolīgšanas “Cavaliers” izskatīja Lū kā vienu no galvenā trenera kandidātiem.
- Lai gan Blats publiski izteicies, ka viņam riebjas, ja tiek saukts par “rūkiju” jeb pirmgadnieku, jo viņš jau ilgus gadus bijis panākumiem bagāts treneris Eiropā, Lebrons intervijās uzstājīgi turpināja Blatu saukt tieši šajā vārdā.
- Austrumu pusfināla sērijas ceturtās spēles izskaņā (pusotra sekunde līdz beigām) Lebrons paskatījās, kā Blats uzzīmē sadarbību, kas paredzēja “Cavs” līderim izmest autu nevis mest pa grozu, pateica, ka tā tās lietas nenotiks un vienkārši aizgāja saņēma bumbu, un iemeta uzvaras grozu. Pats fakts nebūtu nekas ārkārtējs – ne jau Džeimss pirmais līderis, kas tā vai līdzīgi izrīkojas. Tas, kas raisa pārdomas - pēcspēles preses konferencē Džeimss nekautrējās par to arī pavēstīt visai pasaulei, liekot noprast, kurš ir īstais galvenais treneris. Ja Lebrons nebūtu iemetis izšķirošo metienu, vai arī tad viņš pavēstītu visiem par to, ka izvēlējās neklausīt treneri?
- Sezonas gaitā Džeimss ar savu ķermeņa valodu, kas lieliski fiksēta video materiālos, licis noprast, ka Blats nav gluži svarīgākais cilvēks komandā.
Daudzas no šīm lietām piefiksējis ESPN strādājošais Braiens Vindhorsts, kurš tiek uzskatīts par Lebrona karjeras labāko atspoguļotāju. Viņa avotu augsto kredibilitāti nodrošina iepriekš laicīgi ziņoto “Lebrona jaunumu” īstenošanās dzīvē. Augstāk uzskaitītās ir lietas, ko piefiksējuši tā saucamie insaideri, savukārt citu dimensiju abu attiecībām piešķir abu izteikumi. Proti, vaicājot konkrēti par attiecībām ar treneri, Džeimss allaž izvairās no kritizēšanas, gluži otrādi. “Esmu bijis ar savu sievu kopš 11.klases un mūsu attiecības turpina augt katru dienu,” Džeimss salīdzina attiecības ar treneri un attiecības ar sievu. “Iemesls, kāpēc viņš tik daudz tiek kritizēts, ir tas, ka viņš trenē mani.” Tai pat laikā uz jautājumiem, kas nav tik konkrēti, Džeimss it kā caur rindām parāda savu citu attieksmi pret treneri.
“Jā, ir godīgi teikt, ka mēs vairāk esam kā partneri,” cleveland.com atzīst Blats. “Viņš ir ļoti iesaistīts visos procesos un tā arī jābūt. Mūsu attiecībās valda savstarpēja cieņa. Prasām viens no otra daudz, jo abi vēlamies sasniegt vienu mērķi.”
NBA karjera sākta neīstajā komandā
Džeimss kļuvis par lielāko autoritāti komandā, un tas pilnībā ataino Ziemeļamerikas sporta (biznesa) realitāti – piramīdas spicē superzvaigzne, tad kaut kur tur zemāk arī treneris. Ne visur tā tas ir, bet Džeimss šo hierarhiju ir izmantojis par visiem simt. Ne Eiropā, ne ASV koledžu sportā nekas tāds nebūtu iespējams. Lebrons nav spēlējis ne Eiropā, ne bijis koledžu basketbolā, līdz ar to viņam trenera autoritāte ir svešāka lieta nekā citiem, un iezīmes par to parādījās jau darbā ar Eriku Spoelstru Floridā. Tagad, šķiet, tas sasniedzis augstāko punktu. Tas, ko Džeimss saka, ko dara un kā izturas, vairāk liek viņu uztvert kā treneri nevis spēlētāju, un šādu misiju Lebrons arī ir uzņēmies – atvest Klīvlendai čempiontitulu un ceļā uz to parūpēties par komandas biedru jaunākās paaudzes izaugsmi. Vai viens pats Lebrons spēs tikai uz saviem pleciem iznest tik smagu nastu? Viss liecina, ka viņš pats par to ir pārliecināts.
Aiz okeāna uzskata, ka Blatu no atlaišanas neglābs pat iekļūšana finālā ar komandu, kas palikusi bez pusotras zvaigznes (Kevins Lavs nespēlēs, Kairijs Ērvings spēlē savainots). Skatoties no Atlantijas okeāna šīs puses, gribētos domāt – čempiontitula izcīnīšanas gadījumā “Cavaliers” klubs paturēs Blatu, taču tas nemainīs faktu, ka komandas galvenā autoritāte būs Lebrons. Un vispār – vai ir kāds treneris, kuru Džeimss respektētu vairāk? Un, ja nav, tad – vai ir jēga mainīt? Ja nu vienīgi finansiālo iemeslu dēļ – NBA ir pieejami arī divas reizes lētāki treneri nekā Blats, piemēram, par gada treneri atzītais Maiks Badenholcers saņem divus miljonus sezonā, kas ir zemākais atalgojums (tāds ir vēl pieciem treneriem).
Iespējams, Blats nesāka savu NBA karjeru pareizajā klubā. Iespējams, kāda komanda (“Timberwolves”, “Sixers” vai cita), kurai spēlētāju potenciālu jāpārvērš rezultātos, piemēram, iekļūšanai “play-off”, būtu bijusi piemērotāka? Bet Blats jau tobrīd vēl nezināja, ka Džeimss atgriezīsies Klīvlendā un pirms Lebrona “Cavs” bija tieši tāda komandai – jauna, ar potenciālu, ko laiks sākt pārvērst rezultātos.
+2 [+] [-]
+5 [+] [-]
[+] [-]
+2 [+] [-]
Cavs drizaak panems 4-2 un tu vareesi raudaat
-2 [+] [-]
+6 [+] [-]
+17 [+] [-]
P.S. Un, Siliņ, atkārtošu kārtējo reizi - neraksti tik sarežģītas uzbūves teikumus, tev nesanāk! Vienkāršākus teikumus un rakstam būs daudz vairāk jēga. Un kas par vārdu atkal "kreditibilitāte"? Latviešu valodā laikam vārda "ticamība" vai "ticams" nav?
+3 [+] [-]
+13 [+] [-]
[+] [-]
Tad Blats pēc 1h jau būtu brīvs ar avio biļeti uz Telavivu.
LeBrons ir iespējams lielākā superzvaigzne aiz Messi un Ronaldu, tādā vai savādākā secībā...
+7 [+] [-]
+3 [+] [-]
Siliņam vienkārši vajag kaut kā provocēt komentētājus uz kaut ko asāku, bet pamata nav jau nekāda patreiz. šitādu rakstu vajadzēja taisīt pie 19-20 un kad LBJ bija ārā uz 2 nedēļām, bet ne jau tgd, kad komanda ir iekļuvusi cīņā par titulu.
+5 [+] [-]
-1 [+] [-]
-1 [+] [-]
Ja gribēs, lai Blats paliek, Blats paliks. Ja gribēs kādu citu, piem, Džeksonu, tad Cavs ies pēc Džeksona.
-3 [+] [-]
[+] [-]
Bet, ja par Blatu, tad domāju, ka tas ir vienkārši viens no viedokļiem, kas visdrīzāk neīstenosies, jo izklausās drīzāk pēc ASV TMZ sazvērestības nevis pēc realitātes.
-1 [+] [-]
GSW ta aina pilnigi preteja .. Tapec jo interesantaks futbols
+2 [+] [-]
+3 [+] [-]
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
Bet ja vadībai būs jāizvēlās Blats vai Džeims, tad skaidrs ka Blatam būs jāiet.
[+] [-]
Un Tevi piedzemdēja Dons, haha..
[+] [-]
Donam nav bērnu un Lebrons nav spēlējis un/vai mācījies koledžā.
[+] [-]
[+] [-]