Tikai rezervisti vai aizmirsti: hokejisti, kurus varēja ņemt uz Pekinu
Nedēļas ievadā Latvijas izlases galvenais treneris Harijs Vītoliņš nosauca 25 hokejistus, kuri nākamajā trešdienā lidos uz Pekinas olimpiskajām spēlēm. Bez lieliem pārsteigumiem, taču – vienmēr ir vieta diskusijai.
Rihards Marenis
Sezonu sācis Zviedrijas trešajā līgā, bet tagad spridzina arī līgu augstāk – par centra uzbrucēju pārkvalificētais Rihards Marenis "Vita Hasten" rindās 15 spēlēs iekrājis 18 punktus. Viņš ir vienīgais spēlētājs savā komandā, kuram punktu ir vairāk nekā spēļu. Turklāt – 1,20 punkti vidēji spēlē ir pats labākais rādītājs Zviedrijas otrajā līgā. Te vietā piezīme, ka otrā līga ir tuvāk pirmajai nekā trešā otrajai. Jo pirmais un otrais līmenis ir profesionālas līgas, bet trešais – pusprofesionāla. Arī Marenis, kad vēl spēlēja Kirunā, ņēma rokās urbi un devās uz darbu.
Ar attieksmi pret darbu Marenis izkaroja vietu Boba Hārtlija ceturtajā maiņā, bet pie Harija Vītoliņa vietas sastāvā nav. Cits treneris un cits redzējums.
Eduards Tralmaks
Latvijas izlases sastāvā uz Pekinu nebrauks neviens Ziemeļamerikā spēlējošs hokejists. Eduards Tralmaks Amerikas Hokeja līgas (AHL) klubā Providensas "Bruins" 21 spēlē sakrājis desmit punktus. Īpaši sekmīgs padevies pēdējo sešu maču nogrieznis – četri vārti, viena piespēle un +7 lietderības koeficients. Brīdī, kad ripa sāka krist vārtos, Tralmakam atradusies vieta arī "Bruins" vairākuma brigādē.
Kad Harijam Vītoliņam intervijā vaicāju par Ziemeļamerikā spēlējošajiem, valstsvienības treneris minēja divus argumentus pret viņu izsaukšanu: neskaidrība ap klubiem, kas katru dienu atbild ko citu, un neiekļūšana sastāvā olimpiskajai kvalifikācijai. Taču – uzrunāti ne visi klubi, kuros šosezon spēlē latvieši, un vai ir pareizi lēmumu balstīt uz augusta pārbaudes spēlē neizmantotu momentu? Ja Tralmaks būtu iemetis norvēģiem, viņš būtu olimpiskās kvalifikācijas sastāvā.
Sandis Smons
No 25 spēlētājiem, kuri augusta beigās Rīgā izcīnīja olimpisko ceļazīmi, uz Pekinu nebrauks astoņi – seši Ziemeļamerikā spēlējošie, roku salauzušais Kristaps Sotnieks, kā arī Sandis Smons. 22 gadus vecais aizsargs, kurš trešo sezonu pārstāv Ženēvas "Servette", kvalifikācijas turnīrā gan bija rezervista lomā, visus mačus vērojot no malas.
Septembra beigās "Servette" papildināja deviņas sezonas NHL spēlējušais soms Sami Vatanens, nostumjot Smonu uz septītā aizsarga vietu. Tas atstājis milzīgu iespaidu uz viņa spēles laiku – turpinājumā tikai vienā no 24 spēlēm latvietis uz ledus pavadījis vairāk kā desmit minūtes. Iemesls, kāpēc Smons palika ārpus sastāva, meklējams tieši tur.
Haralds Egle
Liepājniekam Haraldam Eglem neatradās vieta pat paplašinātajā kandidātu sarakstā. Arī viņš, tāpat kā Tralmaks, spēlē AHL, Manitobas "Moose" rindās 18 spēlēs gūstot astoņus punktus, ieskaitot uzvaras vārtus mača pēdējā sekundē. Arī Egle pēdējos mačos ticis pie lielāka spēles laika, un tas atspoguļojies sakrātajos punktos – pirms nedēļas zaudējumā ar 3:4 viņš piedalījās visos vārtu guvumos. Vai vieta AHL vairs nav kvalitātes rādītājs?
Kad Egle vēl pārstāvēja Klārksonas Universitāti, viņš spēlēja plecu pie pleca ar vācieti Niko Šturmu. 2018./19. gada sezonā Egle 39 spēlēs savāca 40 punktus, Šturms – par pieciem punktiem vairāk. Šturms pēc sezonas parakstīja līgumu ar Minesotas "Wild", kur spēlē arī šajā sezonā (15 punkti 38 spēlēs). Egle vēl vienu gadu palika Klārksonā, arī bez Šturma savācot punktu spēlē – 32 mači un 32 punkti. Viens maiņas biedrs spēlē NHL, otrs – nav vajadzīgs pat Latvijas izlases piektajā vai sestajā maiņā.
Edgars Siksna
Latvijas izlasi 2016. un 2018. gada pasaules čempionātos pārstāvējušais Edgars Siksna jau septīto sezonu pēc kārtas cementē Karagandas "Saryarka" aizsardzību, trešo gadu būdams kapteinis. Pirms pandēmijas sākuma "Saryarka" bija Krievijas Augstākās līgas (VHL) augšgalā, un 2019. gadā Siksna ne tikai kļuva par VHL čempionu, bet arī tika atzīts par finālsērijas labāko aizsargu. Līgā, kurā pirmajā vietā ir tieši aizsardzība. Pēdējās divas sezonas "Saryarka" spēlē tikai Kazahstānas čempionātā. Pērn Siksna pievienoja vēl vienu zeltu un tika atzīts par sezonas labāko aizsargu.
Lai labāk saprastu "Saryarka" vietu Eiropas hokeja kartē – marta sākumā Kazahstānas komanda būs galvenā favorīte Kontinentālā kausa finālposmā, bet iepriekšējās kārtas izšķirošajā mačā Slovākijas čempione "Poprad" tika pieveikta ar 4:0. Taču vienīgā starptautiskā valoda ir nevis rezultāti, bet valūta. Siksnam Kazahstānā maksā krietni vairāk nekā spētu piedāvāt Rīgas "Dinamo". Tomēr Latvijas izlases vadība šķietami piemirsusi par šo aizsargu ar nūjas labo satvērienu.
Raivis Ansons
Latvijas izlases galvenā spēle apakšgrupā gaidāma 13. februāra rītā, kad pretī stāsies Slovākija, kas sastāvā iekļāvusi vairākus jaunos spēlētājus – 19 gadus veco aizsargu Samuelu Kņažko, kā arī 17 gadus vecos Šimonu Nemecu un Juraju Slafkovski, kuriem vasarā gaidāmajā NHL draftā prognozē pirmo desmitnieku. Protams, Raivis Ansons nav tāda līmeņa prospekts, taču – pirms gada Pitsburgas "Penguins" draftētajam uzbrucējam piedāvāja AHL līgumu, ko viņš noraidīja.
Lēmums aizvadīt vēl vienu sezonu junioros attaisnojies. Nupat Ansons tika aizmainīts uz komandu, kas šosezon uzņems Memoriālo kausu – pasaulē prestižāko turnīru junioru komandām. Pretī tika atdotas trīs drafta izvēles un viens spēlētājs. Junioru līmenī Ansons ir līderis, un viņš to pierādīja arī Latvijas U20 izlases rindās, pasaules čempionātā pirmajā divīzijā piecās spēlēs gūstot deviņus punktus. Pie punktiem Ansons tika visos mačos. Spēlētājs, kuram rīt apritēs 20 gadi, ir jāizskata arī lielās izlases kontekstā.
Pēcvārds
Reizē varam apskatīt Patrika Ozola piemēru – aizsargs, kurš ceļā uz Pekinu atzīmēs 21. dzimšanas dienu, būs jaunākais spēlētājs Latvijas izlasē. Vasarā viņa plānos bija došanās studēt uz Ameriku, bet ieceri izjauca universitāte, kas finansējuma dēļ iesaldēja savu hokeja programmu. Sakritības dēļ Ozols nonāca Rīgas "Dinamo". Ja viņš aizbrauktu uz universitāti un tur spēlētu tikpat pārliecinoši, kā to darījis "Dinamo" rindās, izlases kontekstā viņu pat neizskatītu – tāpēc, ka viņš nespēlē tepat degungalā. Nepelnīti.
Kāpēc nav neviena no Ziemeļamerikas? Privātās sarunās cilvēki, kuri piedalījušies spēlētāju atlasē, nākuši klajā ar atklāsmi, ka AHL un NCAA līmenis pēdējos gados strauji krities. Bez taustāmiem argumentiem. Pagājušās vasaras draftā no pirmajiem pieciem numuriem četri spēlē NCAA. Uz koledžām tagad dodas arī kanādieši, piemēram, Ouvens Pauers, kurš Rīgā kļuva par pasaules čempionu un iekļauts arī Pekinas sastāvā. Savukārt AHL eiropiešu skaits pieaug. Šosezon tur spēlējuši 62 zviedri, 47 krievi, 35 somi, 28 čehi. Tas līmenim palīdz augt – vai vismaz turēties iepriekšējā līmenī.
Sastāva veidošana ir galvenā trenera atbildība, un viņš sev apkārt sapulcējis hokejistus, kurus zina un kuriem tic. Taču – vienmēr ir vieta diskusijai.
Noderīgas saites:
Pekinas OS ziņas
Latvijas olimpiskā komanda
Starti, rezultāti, tiešraides
Medaļu kopvērtējums
+1 [+] [-]
+4 [+] [-]
Tad arī redzēsim, ko katrs ir vērts
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
[+] [-]
-1 [+] [-]
marenim nav vietas 25 labāko vidū
ko te cepties
+4 [+] [-]
+5 [+] [-]
Ja Haris paliek galvenais treneris tad Marenim lai tiktu izlasē nākošsezon jāpārceļas uz sieru otro līgu, bet vislabāk protams uz NL!
-4 [+] [-]
+1 [+] [-]
https://www.eliteprospects.com/play...
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
Ja pavasarī izjāsies uz bē grupu, varbūt patrenks?
Protams, Ja vien žē grupas sacentīsies
+1 [+] [-]
tu vismaz nesāc veco dziesmu par bē grupu
+1 [+] [-]
+3 [+] [-]
Ja neņems mareni, būs zvizdec🤣🤣🤣
+5 [+] [-]
franku čurbans par to visu laiku brēc, lai nenokristu un Liepājas bocmanis, lai izkristu!
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
+4 [+] [-]
+4 [+] [-]
[+] [-]
+4 [+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]