Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:13, Did:0, useCase: 3

Skaidrojam: kuras ir Pekinas olimpiskās kamaniņu trases atslēgas vietas?

Almants Poikāns
Almants Poikāns

Skaidrojam: kuras ir Pekinas olimpiskās kamaniņu trases atslēgas vietas?
Pekinas olimpisko spēļu kamaniņu trase. Foto: Reuters/Scanpix

Jau šajā nedēļas nogalē sāksies jaunā Pasaules kausa sezona kamaniņu sportā, ko translēs arī Sportacentrs.com. Pirmais posms šajās dienās notiks Jandziņas kamaniņu trasē Ķīnā, kur februārī norisināsies arī Pekinas olimpisko spēļu sacensības. Kuras ir šīs trases atslēgas vietas? Palīdz skaidrot Latvijas izlases treneris Kristaps Mauriņš.

# Šī ir garākā mākslīgā ledus trase pasaulē. Gan no vīriešu, gan sieviešu starta sportisti brauc ap 58 sekundēm – nevienā citā trasē sportisti neaizvada tik ilgu braucienu. Arī aplis varētu būt pats garākais, kāds jebkur sastopams. Varbūt kas līdzīgs ir tikai Paramonovo trasē Krievijā, bet tā vairs nav aktīva. Aplis Pekinā ir spirāles veida – tātad vairāk par 360 grādiem.

# Nākamo Ziemas olimpisko spēļu kamaniņu trase ir ātra – vīrieši brauciena laikā var sasniegt ap 130 kilometrus stundā lielu ātrumu, kamēr dāmām un divniekiem ir vairāk nekā 120 kilometri stundā.

# Vēl viena ne visai raksturīga nianse, salīdzinot ar citām trasēm, - vairākās virāžās sportisti nejūt spiedienu. Nejūt centrbēdzes spēku, kas spiež pie ledus. Šajās virāžās ir bezsvara stāvokļa sajūta. Tāpēc sportista darbībām jābūt maksimāli precīzām, jo katra lieka kustība var likt zaudēt laiku un pārvērsties kļūdā.

# Vīriešu startam starta estakāde ir vidēji stāva. Trīs četri, varbūt pat pieci atgrūdieni no ledus jeb “pingvīni”, kam ātrākas rokas. Sākotnēji šķita, ka problēmas varētu sagādāt pirmās divas virāžas, bet šobrīd izskatās, ka viss varētu būt kārtībā – nav nemaz tik grūti izbraucamas.

# Pirmās atslēgas vietas ir 3. un 4. virāžā – tur ir jāizbrauc ļoti precīzi. Pēc tam svarīga ir 6. virāža, kas iziet uz izliektu taisni, ko dēvē par 7. un 8. virāžu. Braucējiem jābūt īpaši rūpīgiem, nevienai no apmalēm nedrīkst būt pārāk tuvu, jo tās nav taisnas.

# Aplis jāmēģina izbraukt ar pēc iespējas taisnāku līniju – bez šūpošanās, lai trasē nebūtu jāveic lieki papildus metri. Izeja no apļa gan nav nekas sarežģīts.

# Galvenā atslēgas vieta ir 13. virāžas izeja. Pati virāža ir ļoti gara, bet tās vidusdaļā ir neliels sašaurinājums – trases jumts nedaudz nolaižas lejā. Svarīgi, cik precīzi izbrauc no virāžas, jo tālāk ir nestandarta taisne, kas ir kā 14. un 15. virāža. Tā ir ar ļoti mazu līkumu, un kamanas ir jāgriež ļoti uzmanīgi, lai izbrauktu taisni. Ja kamanas piekoriģē pārāk stipri vai vāji, bortā iebraukt ir diezgan vienkārši. Treniņos šajā vietā problēmas piedzīvojuši vairāki sportisti, arī no Latvijas.

# Dāmu startam ir estakāde un pirmās divas virāžas, bet pēc tam trase saplūst ar to, kas seko no vīriešu starta. Tieši sākuma daļai sievietēm trases profili bija izveidoti pārāk sarežģīti. Treniņos bija daudz kritienu un salauztu kamanu. Trases darbinieki ar Starptautisko Kamaniņu sporta federāciju (FIL) nonāca pie slēdziena, ka šīs pirmās divas virāžas ir pārāk bīstamas, tāpēc tās tika pārtaisītas. Tagad tās ir izbraucamas viegli.

# No dāmu starta ir svarīgi uzsist “pingvīnus” pēc iespējas ātrāk. Visticamāk, visām tādu būs trīs. Galvenais – pēc iespējas ātrāk iegulties kamanās un satvert rokturus, jo bez turēšanās tajos pirmās virāžas ir ļoti grūti izbraucamas. Citās trasēs sākumu vēl var izbraukt bez turēšanās rokturos, bet Pekinā tas neies cauri. Daudzām sportistēm problēmas sagādājusi 3. un 4. virāža.

Brāļi Šici Pekinas olimpiskajā trasē


Latvijas nacionālās kamaniņu sporta izlases startiem Pasaules kausa pirmajā posmā, kas norisināsies no 19. līdz 21. novembrim XXIV ziemas olimpisko spēļu trasē Pekinā, seko līdz tiešraidē ''Sportacentrs.com TV'' un interneta portālā ''Sportacentrs.com''.

     [+] [-]

, 2021-11-18 18:34, pirms pusgada
skatītājiem loti nedraudzīga trase, gandrīz 100% zem jumta, pilnībā nepārredzama

     [+] [-]

, 2021-11-18 20:33, pirms pusgada
Pirms pāris gadiem bobslejisti brauca LaPlaņā, brauciens arī ilga tik pat apmēram. 360 grādu aplis ir Kēnigsē, tur gan kamaniņnieki brauca, diemžēl kādu laiku nebrauks.