Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:7, Did:0, useCase: 0

Saušs par gatavību EČ, konkurenci, Latvijas izlases plusiem un mīnusiem

Jānis Celmiņš

Saušs par gatavību EČ, konkurenci, Latvijas izlases plusiem un mīnusiem
Romāns Saušs. Foto: LVF

Romāns Saušs ir viens no tiem retajiem Latvijas izlases volejbolistiem, kurš savulaik paguva uzspēlēt kopā ar tiem, kuri jau kāruši sporta apavus vadzī (brāļi Armands un Gundars Celitāni, Agris Leitis, Viktors Korženevičs, Lauris Iecelnieks, Austris Štāls, Andrejs Zavorotnijs un citi), taču nu kā viens no pieredzējušākajiem izlasē dosies uz Eiropas čempionāta finālturnīru. Portāls Sportacentrs.com lūkoja skaidrot, kas pieredzējušajam otrā tempa uzbrucējam par Latvijas izlases gatavību sakāms pāris dienas pirms došanās uz Tallinu.

Latvijas vīriešu volejbola izlase pēc 26 gadu pārtraukuma atgriezusies Eiropas čempionāta finālturnīrā. Jau pirmdienas pēcpusdienā mūsu vīri dosies uz Igauniju, kur Tallinā 1. septembra vakarā aizvadīs pirmo turnīra spēli, samērojot spēkus ar mājiniekiem – igauņiem.

Pārbaudes spēlēs pirms Eiropas čempionāta Latvijas izlase aizvadīja sešas pārbaudes spēles, divas reizes apspēlējot somus un pa divām reizēm piekāpjoties Čehijas un Grieķijas izlasēm. “Runājot par pēdējām četrām spēlēm, mēs nespēlējām slikti. Čehi bija veiksmīgāki izķirošajos brīžos – niansēs, pietrūka tikai nedaudz. Gan pret čehiem, gan grieķiem diezgan daudz eksperimentējām, mēģinājām ātrāku spēli uzbrukumā. Ar čehiem spēlējām ļoti līdzīgi. Grieķi tikmēr mūs vienkārši noservēja, jāņem vērā, ka viņi spēlēja savā zālē. Manā skatījumā visas sešas spēles aizvadījām diezgan stabili, visās uzrādījām labu procentu uzbrukumā epizodēs, kad tikām galā ar pretinieku servēm. Savukārt pie ne tik labas uzņemšanas daudz kļūdījāmies, slikti spēlējām augstās bumbas, vai vispār netikām pie uzbrukuma sitieniem. Priecē vēl viens rādītājs – labi spēlējam epizodēs, kad pretinieki labi tiek galā ar mūsu servēm. Tas nozīmē, ka mūsu aizsardzība un bloks ir līmenī,” saka Latvijas izlases otrā tempa uzbrucējs Romāns Saušs, kuram izdosies piepildīt vienu no saviem sportista mērķiem – ar izlasi piedalīties EČ finālturnīrā.

Gandrīz katrā izlases sasaukumā tiek runāts par servju uzņemšanas problēmām. Izņēmums nav arī šī reize, kad par to runā gan paši spēlētāji, gan izlases treneri. Saušs gan uzskata, ka progress ir. “Mums jāmācās spēlēt uzbrukumā pēc ne tik labi uzņemtām servēm. Domāju, ka esam pielikuši “prijomā”, taču noteikti varam vēl labāk. Es gan uzskatu, ka tam tiek pievērsta pārāk liela uzmanība. Mūsdienu volejbolā visi servi met kā ar kāju. Tur nav variantu noturēt uzņemšanu. Ir jāmācās apspēlēt bloku grūtās situācijās. Jāmāna, jāsit bloks-auts, jāsit pa pirkstiem, nevar no visa spēka sist labo organizētā pretinieku blokā. Jādomā… Ja paskatāmies kaut vai Tokijas olimpiskās spēles, visi servē traki un uzbrūk no dziļuma. Nevajag akcentēt, ka mēs esam vāji uzņemšanā. Jāatrod iespējas uzbrukumā arī grūtās situācijās,” pārliecināts ir pieredzējušākais Latvijas izlases spēlētājs.

Šajā sagatavošanās ciklā izlases treneri pārbaudīja gandrīz 30 spēlētājus, taču pieteikumā Eiropas čempionātam nav neviena īsta pārsteiguma. Saušs ir pārliecināts, ka kopējā situācija ar spēlētāju resursiem Latvijā tomēr ir uzlabojusies. “Pirms pāris gadiem konkurences nebija vispār. Tagad mums ir trīs diagonāles pozīcijas uzbrucēji, kuri var spēlēt un var spēlēt ļoti labi. Jā, Gera (Hermans Egleskalns) ir pieredzējušāks, taču arī pārējie divi neatpaliek. Domāju, ka treneriem nav jābaidās. Ja vajag, viņi mierīgi var uzticēties gan Platačam, gan Dardzānam, arī citās pozīcijās ir līdzīgi. Vēl pirms gadiem četriem pieciem sākumsastāvs bija skaidrs uzreiz, šobrīd tā nav. Es teiktu, ka reāli uz 14 vietām pieteikumā šogad kandidēja 16 vai 17 spēlētāji, dažiem patraucēja savainojumi, taču kopumā, jā, situācija ir uzlabojusies. Tas pats Patriks Pinka pēc pāris gadiem būs stabils izlases spēlētājs, man nav ne mazāko šaubu, viņam ir visas iespējas un dotumi. Skaidrs, ka es tagad slavēju vienu no saviem konkurentiem uz vietu sastāvā, taču esmu godīgs pret sevi un citiem. Ja jaunie ir labāki, es tikai priecājos,” saka Saušs.

Runājot par mūsu izlases vājajām vietām, Saušs pauž bažas par mūsu izlases spēli blokā. Viņš uzskata, ka finālturnīrā būs daudz tādu komandu, pret kurām jāspēlē pamatā ar bloku un aizsardzību. Viņš ir drošs, ka treneri atradīs pareizo taktiku pret katru no pretiniekiem, taču nebūs vienkārši, ja neizdosies uzlabot servju uzņemšanu. “Mums būs nepieciešama agresīva serve. Ja spēsim uzservēt, mēs varam būt bīstami daudziem. Ja servēsim tikai pāri, mums nav daudz variantu. Mūsdienu volejbols pieprasa agresīvu servi un stabilu servju uzņemšanu – tie ir mūsdienu volejbola pamatelementi,” pauž Saušs.

Latvijas izlase turnīru uzsāks D apakšgrupā kopā ar Igaunijas, Horvātijas, Slovākijas, Vācijas un Francijas valstsvienībām. Vaicāts par to, ko pirms turnīra sākuma saka viņa intuīcija, Saušs atbild īsi: “Varam spēlēt un arī uzvarēt igauņus, slovākus un horvātus. Francijas un Vācijas izlases ir nedaudz cita līmeņa, pret tām mums klāsies grūti, taču sports ir sports.”

Izlases sastāvs startam Eiropas čempionātā iekļauti cēlāji Deniss Petrovs un Edvīns Skrūders, diagonāles uzbrucēji Hermans Egleskalns, Kristers Dardzāns un Kristaps Platačs, pirmā tempa spēlētāji Toms Švans, Renārs Jansons un Gustavs Freimanis, otrā tempa uzbrucēji Atvars Ozoliņš, Kristaps Šmits, Edvarts Buivids un Romāns Saušs, libero Ingars Ivanovs un Artems Petrovs. Rezerves sarakstā paliek cēlājs Jānis Jansons un uzbrucējs Jānis Medenis.

Pārbaudes spēles pirms EČ finālturnīra

6. augustsLatvija - Somija3-0 (25:22 25:17 25:19)
7. augustsLatvija - Somija3-1 (25:22 27:25 18:25 25:22)
13. augustsLatvija - Čehija1-3 (21:25 25:19 21:25 21:25)
14. augustsLatvija - Čehija1-3 (16:25 19:25 25:23 18:25)
22. augustsLatvija - Grieķija1-3 (20:25 25:21 21:25 22:25)
23. augustsLatvija - Grieķija0-3 (17:25 24:26 22:25)

Latvijas izlases spēles EČ finālturnīra D grupā Tallinā

01.09. 19.00Latvija – Igaunija
04.09. 19.00Latvija – Horvātija
06.09. 17.00Latvija – Slovākija
07.09. 17.00Latvija – Vācija
08.09. 20.00Latvija – Francija

Noderīgas saites

- D apakšgrupas spēļu kalendārs
- Viss Eiropas čempionāta spēļu kalendārs