Layout: current: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getMobContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2668, Did:0, useCase: 3

Autors: Jānis Matulis

Baldonieks un viņa pienesums hokeja izlasei

Baldonieks un viņa pienesums hokeja izlasei
Māris Baldonieks un Teds Nolans
Foto: Romāns Kokšarovs, Sporta Avīze, F64

Pērn ap šo laiku "SA+" jau rakstīju par Latvijas hokeja izlases veidošanas principiem. Kā lielākā daļa šajā dzīvē, kas ārēji liekas ļoti sarežģīti, ir diezgan vienkārši. Kā jūs domājat, kurš veidoja izlases kandidātu sarakstu Aleksandram Beļavskim? Kurš veidoja pirmo kandidātu sarakstu Tedam Nolanam? Un kurš trešajam ārzemniekam - Kurtam Lindstrēmam? Pareizi! Māris Baldonieks.

Jo zviedru Kurts Latvijas hokeju 2002. un pat 2003. gadā pārzināja viduvēji, toties trešajā darba gadā - Prāgā (2004.) - bija perfekts. Cik Latvijas hokejistus 2011. gada rudenī zināja Nolans? Augstākais trīs vai četrus un viens no tiem bija Artūrs Irbe. Aleksandrs Beļavskis tik attālināts no Latvijas hokeja nav bijis, tomēr kopš 2004. gada jūnija viņš vairāk bija tāds nomaļš vērotājs un tāpēc nav nekāds brīnums, ka pirms pirmā treniņa viņš pēc sejas neatpazina vienu no labākajiem mūsu aizsargiem. Jo cilvēks ar kasku galvā tomēr izskatās stipri savādāk nekā bez kaskas. Nu, lūk! Visiem šiem trim treneriem uzvārdu sarakstus pirms nometnēm sastādīja ilggadējais Latvijas izlases GM - Māris Baldonieks. Māris bija GM arī Oļega Znaroka laikos, taču tad situācija varēja būt mazliet citāda. Kā mēdz atkārtot Znaroks, visa lielā izlase pirms tam spēlējusi pie viņa U-20 un U-18, turklāt 2003. gada PČ Znaroks bija Lindstrēma palīgs PČ, par ko smējās gandrīz visi, jo reāli nekādas palīgošanas tur nebija. Pirms stāšanās pie lielās izlases ģenerāļa zižļa, Znaroks bija arī Leonīda Beresņeva palīgs 2005. gada PČ un Turīnas spēlēs, Pjotra Vorobjova palīgs 2006. gada PČ Rīgā. Izlasi saņemot, praktiski zinot, ko katrs var un kas viņš par putnu.

Zinu, ka daudziem hokeja katūna drēbes nezinātājiem par Baldonieku ir diezgan primitīvs priekšstats. Eh, tas jau tas Kirova pakalpiņš, kuram sava viedokļa nemaz nevar būt. Amerikā Karsumu sazvanīt nemāk, Ivanānu - tāpat. Un tādā garā. Pirms pāris nedēļām Lipmans pat gribēja nomainīt Baldonieku ar Normundu Sējēju, taču kaut kas samisējās. Ir dienas, kad Kirovs Māri no darba atlaiž pat vairākas reizes (gan tikai vārdos!). Es tādu stresu neizturētu. Vai nu pats aizietu, vai pasūtītu Kirovu tālāk...

Nerakstīšu par Baldonieka trenera gaitām padomju laikos - jaunajiem tas rada tikai kašķi -, bet Māris bija Latvijas izlases (!!!) galvenā trenera palīgs gan 1995., gan 1996., gan arī pirmajā A grupas čempionātā - 1997. gadā. Galvenā trenera palīgs arī pirmajos divos Lindstrēma čempionātos (2002., 2003.). Kopš 2005. gada Turīnas olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīra līdz pat šai dienai - izlases GM. 2011. gadā Bratislavā šo godu atdodot Sandim Ozoliņam. Vairākus pēdējos gadus bijis kopā ar U-20 izlasi - dažādos amatos, tātad pārzina arī jauno audzi. Zina jauno raksturus, iespējas, ambīcijas un uzvedību ārpus laukuma. Kas nebūt nav mazsvarīgi. Jo PČ ir vajadzīga komanda, kur visi velk vezumu uz vienu pusi un nevis katrs uz savu.

Kas vēl būtiski. Atšķirībā no manis Baldonieks pat divpusējā spēlē ātri pamana klibos, aklos un vārgos. Protams, ietekmējot trenera izvēli, taču šad tad paturot sev iespējas par kādu iestāties - arī Nolana laikos, vai arī kādu no kandidātiem piebremzējot. Jo labāk viņu pazīst.
Baldonieka platē ļoti labi iederas arī Kārlis Zirnis. 2011./2012. gada mijā pasaules junioru čempionātā Latvijas izlases izpalīgs (arī video jomā), tādā pat ampluā (video) darbojoties 2012. gada čempionātā Stokholmā, bet pēdējos divos PČ un Soču spēlēs jau kā galvenā trenera palīgs. Bijis arī vismaz divos U-20 PČ. Tātad kadrus un preci pārzina.

Nu, lūk. Un te raksta sāls. Tauta šur tur šūmējas, ka vajadzētu izlasē pārbaudīt šo Jāni un to Pēteri, jo sezona puikam laba, cipari labi un tādā mērcē. Arī tagad viens otrs vēl piesauc, ka izlasē noderīgs varētu būt Jučers un Artūrs Ozoliņš. Jo Kazahstānā baigi griež. Cits iesaka no Latvijas čempionāta pārbaudīt Gricinski, Miku Lipsbergu un vēl kādus sešus. Varbūt kāds uzvārds arī man paskrējis garām, taču, ja man būtu iespēja vēl kādu pārbaudīt, tad varbūt divus jaunos centra uzbrucējus - Teodoru Bļugeru (1994.) un Artūru Kuzmenkovu (1993.). Vārtsargs Ivars Punnenovs (1994.) šoreiz ārpusē trīs iemeslu dēļ - pēdējos mēnešos ir tikai pusotras spēles pieredze vārtos, ir pēc savainojuma... un izlases nometnē tobrīd tāpat jau bija viens vārtsargs par daudz.

Iespējams, ka Latvijas izlases kandidātu sastāvs vēl var mainīties, BET. Šopavasar ir pārbaudīti 7 vārtsargi, 18 aizsargi un 27 uzbrucēji. Kur vēl vairāk? Kad vēl, ja jau pagājušās nedēļas beigās jau bija jātrenē tikai tie, kas noteikti spēlēs Prāgā, plus maza, maza rezervīte. Kā tas ir tagad. Jo uzbrucēju maiņas un aizsargu pāri ir jāsaspēlē, ir jāslīpē vairākums un mazākums. 3+10+16 (ar Indraši!) šobrīd ir optimālais skaits.

Latvijas izlases nometne 2015. gada pavasarī
16. marts. (3+9+11). Vārtsargi Kalniņš, Mitens, Grīnfogels; aizsargi Cibuļskis, Sotnieks, Jerofejevs, Ren. Demiters, K. Freibergs, Augstkalns, Zīle, Čukste, Bazevičs, uzbrucēji Indrašis, Meija, Džeriņš, Cipulis, Saulietis, Brahmanis, K. Jass, Jekimovs, T. Andersons, Jeļisejevs, Kondrāts.
17. marts. (3+9+13). +R. Ābols, Lavrovs.
18. marts. (2+9+14). +Muštukovs, Galoha; - Grīnfogels, Mitens.
19. marts. (2+10+14). + K. Lipsbergs.
20. marts. (3+7+13). + Lūsiņš; -Bazevičs, K. Lipsbergs, Zīle, Lavrovs.
23. marts. (3+10+17). +J. Andersons, M. Širokovs, M. Jass, Dārziņš, M. Rēdlihs, Bajaruns, Lazarevs.
25. marts. (3+11+17).+K. Rēdlihs.
27. marts. (3+11+16). - Lazarevs.
30. marts. (3+12+19). +Sprukts, Rob. Bukarts, Skvorcovs, Porejs.
31. marts. (4+12+19). +Merzļikins, tr. Zirnis.
1. aprīlis. (4+13+20). +Galviņš, Bērziņš.
7. aprīlis, rīts (5+14+20) +Masaļskis, Gipters
7. aprīlis, pēcpusdiena (4+11+16) - Lūsiņš, K. Freibergs, Čukste, Augstkalns, Kondrāts, Galoha, Jeļisejevs, T. Andersons
8. aprīlis (4+11+19) +Daugaviņš, Zabis, E. Kulda
9. aprīlis (4+12+19) + Ševčenko
15. aprīlis (4+10+19) + R. Lipsbergs, - Gipters, Porejs, Zabis
16. aprīlis (4+10+20) + Jevpalovs
17. aprīlis (4+10+19) - Meija
21. aprīlis (3+10+16) - Merzļikins, Brahmanis, Skvorcovs, E. Kulda_


, 2015-04-22 00:15, pirms 9 gadiem
Es uzskatu ka pārbaudīti ir arī tie, kuri novembrī bija izlasē. Nu labi, par Gricinski Baldoniekam piedošu, ja izlasē tiks Bajaruns.
, 2015-04-22 09:48, pirms 9 gadiem
domāju, ka izlases menedžmets un treneris strādā godam - profesionāli... Par vadību neizteikšos, kāda tā mums ir, tāda ir...
Domāju, ka labāku sulu no šiem bērziem mēs neizspiedīsim. Ir savākti labākie spēlētāji...
, 2015-04-22 20:24, pirms 9 gadiem
Jāni! Man Tev jautājums par Reķi. Ko 16.martā Arvīds pateica Baldoniekam?
, 2015-04-22 21:14, pirms 9 gadiem
dainiss rakstīja: Jāni! Man Tev jautājums par Reķi. Ko 16.martā Arvīds pateica Baldoniekam?
Neko. Ja neizplatu baumas, tad Arvīds (1979.) beidzis spēlēt izlasē.
, 2015-04-22 22:24, pirms 9 gadiem
Nez kāpēc netika izskatīta Hartmaņa kandidatūra-viens no LČ ātrākajiem uzbrucējiem,pietiekami tehnisks,spēlēs ar Liepāju izskatījās daudz labāk par Zabi un piekomandētajiem dinamiešiem.Arī Gricinskis bija jāuzaicina.
, 2015-04-24 10:22, pirms 9 gadiem
vienkāršifans rakstīja: Nez kāpēc netika izskatīta Hartmaņa kandidatūra-viens no LČ ātrākajiem uzbrucējiem,pietiekami tehnisks,spēlēs ar Liepāju izskatījās daudz labāk par Zabi un piekomandētajiem dinamiešiem.Arī Gricinskis bija jāuzaicina.
Hartmanis jau ir bijis vairākkārt izlases nometnē. Pēdējo reizi pie Teda - ko tas līdz, ja spēj ātri paslidot, ar to vien nepietiek - tāpēc viņš, diezgan loģiski, ātri tika atskaitīts. Neko pārliecinošu izlašu līmenī viņš laukumā tā arī nespēja parādīt.
Virtuālās realitātes varoņi - Kristaps Porziņģis un Luka Dončičs. Foto: Reuters/Scanpix
21

Matulis prāto par attālinātu līdzjušanu un lielo sporta kā tādu

Mana sporta līdzjutēja jaunība pagāja padomju laikos, kad Latvijas TV translēja lielāko daļu no mūsu sporta spēļu komandu spēlēm, bet, protams, ne pilnīgi visas. Kopš 1973. gada rudens biju itin cītīgs “Dinamo” hokeja, “Radiotehniķa” volejbola, VEF un TTT basketbola, “Celtnieka” handbola un “Daugavas” futbola spēļu apmeklētājiem. Dažkārt, lai tiktu uz VEF spēlēm “Daugavas” sporta namā, bija jāpastāv rindā pēc biļetēm, bet iesākumā biļetes uz “Dinamo” spēlēm pārsvarā pirku no rokas. Svētdienās, kad tirgoja atlikušās stāvvietas Sporta pilī, tās pazuda pusstundas laikā, tāpēc drošāks un racionālāks bija variants kādu stundu pirms spēles “ganīties” “Bērnu pasaules” rajonā, kur par pieckārtīgu uzcenojumu – pieciem rubļiem – kāds spekulants noteikti pārdeva “lieko” biļeti. Piecu studiju gadu laikā bija tikai viens gadījums – kāda spēle ar ACSK, kad netiku pilī uz spēles sākumu. Jo neviens biļeti nepārdeva pat par cēneri...
"Dinamo" virsvadonis Ģirts Ankipāns nu jau ierastā pozā. Foto: Romāns Kokšarovs, f64
8

Kaut ātrāk pienāktu marts... bez “Dinamo”

Vēl četras mājas spēles Rīgā, tikpat Tālajos Austrumos un pati sūdīgākā Rīgas “Dinamo” sezona būs beigusies. Ja nenotiktu izmisīgā cīņa ar Minskas “Dinamo” par pašu pēdējo vietu visā KHL, varētu jau mest arī dvieli ringā, lai puikas beidz šo izrādi, kas, kā no malas šķiet, viņiem pašiem sen noriebusies. Tur tiešām vajag “talantu”, lai pusotru (!!!) spēli jeb 45 vairākuma iespējas nomuļļātu bez vārtu guvuma.
Bobs Hārtlijs. Foto: www.hawk.ru
2

Miljonāri arī KHL spēlē vislabāk

Jau kopš 2008. gada rudens KHL runā, ka kaut kad varētu tikt publiskoti spēlētāju algu saraksti, taču šī tēma joprojām ir tabu. It kā Krievijas bandīti perfekti nezinātu, cik kurš hokejists pelna! Laiku pa laikam notiek datu noplūde, kaut normāli būtu, ja arī jebkurš hokeja fans varētu salīdzināt spēlētaja algas ar laukumā padarīto. Jo arī Latvijā cilvēki itin bieži uzstāj, ka pat "Dinamo" spēlētājiem maksā par daudz... Kaut salīdzinot ar KHL oligarhiem, tā ir gandrīz sīknauda.