Eksperte: "Aizliegtās vielas šodien var konstatēt daudz sīkākā koncentrācijā"
Zinātne attīstās nepārtraukti, tāpēc šodien aizliegtās vielas var konstatēt daudz sīkākā koncentrācijā, nekā pirms, piemēram, sešiem gadiem, sarunā ar Sportacentrs.com pastāstīja Eiropas Padomes antidopinga konvencijas programmu vadītāja Liene Kozlovska.
Pagājušajā nedēļas nogalē Latviju satricināja viens no vēsturē lielākajiem dopinga skandāliem - pēc atkārtotu Londonas olimpisko spēļu analīžu pārbaudes tāllēcējas Inetas Radevičas organismā konstatēts anaboliskais steroīds oksandrolons. Šajās sacensībās sportiste izcīnīja ceturto vietu. Radevičai, kura šobrīd ir Latvijas Vieglatlētikas savienības prezidente, piemērota pagaidu diskvalifikācija, bet Starptautiskajai Olimpiskajai komitejai (SOK) būs jālemj par viņas rezultāta anulēšanu.
"Oksandrolons ir anaboliskais steroīds, kas ir izstrādāts uz testosterona sintētisko analogu bāzes, lai palielinātu muskuļu spēku un muskuļu masu," stāsta Kozlovska, kā vienīgo netīšas uzņemšanas veidu ikdienā teorētiski iedomājoties, ka viela ļoti sliktas veterinārās prakses ietvaros, lopus barojot ar hormonu preparātiem, lai tie augtu ātrāk, varētu būt nokļuvusi gaļā. "Vienmēr sportistus brīdinām, ka uztura bagātinātāji netiek pakļauti tik nopietnai kvalitātes kontrolei, kā medikamenti, tāpēc arī tie var tikt piesārņoti - īpaši tādi, kuri domāti muskuļu masas palielināšanai. Negodīgas firmas var pievienot hormonus proteīna maisījumos. Tāpēc arī šādi var notikt nejauša uzņemšana. Tāpat ir dažādi veidi, kā cilvēks var tikt saindēts, piemēram, vielas iemaisīšana pārtikā. Esam dzirdējuši dažādus apgalvojumus - piemēram, ka aizliegtās vielas iemaisītas zobu pastā. Katra lieta ir individuāla, tāpēc tiek izvērtēti visi apstākļi. Tomēr antidopinga specifika ir tāda, ka, ja viela konstatēta sportista organismā, viņš tiek uzskatīts par vainīgu, neatkarīgi kādā veidā tā tur nonākusi. Vienīgi, ja viņš pierāda, ka tas noticis nejauši, var tikt pie atvieglotām sankcijām vai pat soda atcelšanas."
Kā stāsta Kozlovska, anabolisko steroīdu gadījumos nav nozīmes vielas apmēram organismā, pietiek atklāt kaut pāris molekulas. Kopš 2012. gada laboratoriju analītiskās metodes attīstījušās ļoti strauji, tāpēc pašlaik var konstatēt daudz sīkāku aizliegtās vielas koncentrāciju.
"Īpaši pēdējos gados arvien vairāk finansējuma tiek novirzīts zinātnisko pētījumu attīstībai. Ap Londonas olimpisko spēļu laiku Starptautiskā Olimpiskā komiteja (SOK) piešķīra 5 miljonus dolāru zinātnes fondam, kā arī aicināja visu valstu valdības pievienoties šim fondam ar savu finansējumu. Antidopinga laboratorijas ir ļoti specifiskas un savā zinātniskajā darbībā aizgājušas tālu ārpus parastās klīniskās pētniecības - tajās uzdevums ir atklāt kaut pāris molekulu koncentrāciju, kas palikusi organismā. Arī anaboliskajiem steroīdiem pietiek ar pāris molekulām, nav nozīmes, cik lielā koncentrācijā tie atrasti," skaidro eksperte. "Anabolisko steroīdu hormoni izvadās no organisma ļoti lēnām - tie uzglabājas vismaz trīs mēnešus, bet citi līdz pat sešiem mēnešiem. Ja tolaik analīzēs izskatījās, ka šīs vielas nav organismā, laikam ejot, spēj atklāt arvien mazākas koncentrācijas. Tāpēc arī SOK pieprasa pārbaudīt vecākas analīzes."
Šīs desmitgades sākumā pirmoreiz izskanēja, ka atkārtoti pārbaudot 2005. gada pasaules vieglatlētikas čempionāta analīzes, sportisti saņēmuši diskvalifikācijas. Kozlovska skaidro, ka visas juridiskās detaļas šādu analīžu uzglabāšanai tika tika sakārtotas vien neilgi pirms 2012. gada olimpiskajām spēlēm.
"Vien tad sākās mērķtiecīga savākto paraugu uzglabāšana, jo līdz tam šādām darbībām nebija juridiskā pamatoja. Šāda uzglabāšana palielina nepieciešamo antidopinga organizāciju budžetu, tāpēc tiek rūpīgi pētīts, kurus paraugus uzglabāt un cik ilgi," Kozlovska neizslēdz iespēju, ka citas Radevičas analīzes nav tikušas uzglabātas, tāpēc plašāka rezultātu anulēšana viņai, iespējams, nedraud, ja arī tur tagad tiktu atklāti pozitīvi rezultāti. "Mums nav zināms vai būs organizācijas, kuras uzglabājušas citas viņas analīzes. Līdz 2015. gadam ņemtus paraugus varēja uzglabāt un pārbaudīt astoņus gadus, tāpēc arī tiem tuvojas derīguma termiņš - 2010. gadā ņemtas analīzes, iespējams, vairs nevar pārbaudīt. Tagad noteikumi mainīti un šādas analīzes var glabāt desmit gadus."
"Pirmo glabāto analīžu atkārtota pārbaude pierādīja, ka tam ir rezultāti, tāpēc tagad šāda uzglabāšana ir rutīnas procedūra," skaidro eksperte
Oksandrolons nav starp populārākajām vielām, kas tiek konstatēta sportistu organismos, tomēr ik pa laikam arī tā parādās. Pērn par oksandrolona lietošanu Londonas olimpisko spēļu zelts 800 metru distancē tika atņemts Krievijas skrējējai Marijai Savinovai. "Oksandrolons ļoti ātri izvadās no mana organisma. Tas prasa mazāk nekā 20 dienas," pēc atzīšanās teica krieviete. Savukārt 2014. gada Soču olimpiskajās spēlēs oksandrolons bija viena no sastāvdaļām īpaši pagatavotajos kokteiļos, kuros bijis sajaukts alkohols ar dopingu.
Radeviča 2010. gadā ar rezultātu 6,92 metri, kas joprojām ir Latvijas rekords, triumfēja Eiropas čempionātā, bet 2011. gada pasaules čempionātā sākotnēji bija trešā ar rezultātu 6,76 metri, tomēr pēc tam, kad pērn Krievijas sportiste Olga Kučerenko tika diskvalificēta par dopinga lietošanu, viņu paaugstināja uz sudraba pozīciju. Savukārt 2012. gadā Londonas Olimpiādē Radeviča ar rezultātu 6,88 metri izcīnīja ceturto vietu. Tā gada beigās tāllēcēja trešo gadu pēc kārtas saņēma Gada balvu sportā, kā valsts labākā sportiste, pasniegšanas ceremonijā no skatuves pavēstot, ka beidz savu karjeru.
-4 [+] [-]
Taisnība ir kaut kur ārā...
-2 [+] [-]
+6 [+] [-]
[+] [-]
Parādiet kaut vienu profesionālu augsta līmeņa atlētu, kurš nekad dzīvē neko aizliegtu nav lietojis. 😂
+5 [+] [-]
Es nerunāju par tādu gadījumu kā bija hokejistam Pavlovam, kad viņš pajautāja dakterim kko, viņam kko iedeva un pats spēlētājs neiedziļinoties "ierāva". Tā ir neuzmanība vai nezināšana, kas gan no atbildības neatbrīvo.
Bija laiks, kad uztura bagātinātāju ražotāji, lai cilvēki vairāk pirktu viņu produktus, izdomāja pie visa tā legālā satura, kas nu tur ir (dažādos produktos, sākot no proteīna pulvera, līdz enerģētiķiem), likt dopinga sarakstos esošas vielas. Protams, par tām neko nerakstot uz etiķetes.
Cita starpā, tieši laiks ap 2012. gadu bija tas, kurā notika visskaļākie atmaskojumi, jo uz šādiem grēkiem iekrita, vai bija "uz robežas" ļoti daudzas vadošās UB firmas.
Neapgalvoju, ka šis ir tieši šāds gadījums, vien norādu, ka tiešām var uzņemt dopinga sarakstos iekļautās vielas pašam par to nezinot, pat, ja lasi visām burkām sīkā šriftā drukāto sastāvu. Sevišķi tās vielas, kas ir pieejamas pulverveidā (vai vēlāk - sapresētas tabletēs).
[+] [-]
[+] [-]
+4 [+] [-]
Un nav arī tā, ka sportisti lieto tikai tos UB, ko viņiem dod LOV, sevišķi, ja sportists nav uz vietas, Latvijā.
Tajā laikā, kad tie dopinga piebēršanas gadījumi bija aktuāli, tad iekrita nevis kaut kādi "maz zināmie" UB ražotāji, bet gan TOP brendi.
Par "šaušanu kājā" - kāds ir tas mehānisms, kas var pierādīt to, ka sportists ir dabūjis konkrēto vielu no konkrēta burkas un pie tā ir vainīgs ražotājs? Tāda iespēja tuvojas nullei, tāpēc, ja vien tas nav grandiozā mērogā, nevienu ražotāju par to pat sodīt nesanāks.
[+] [-]
[+] [-]
Jā, varbūt piekrītu Tev, ka Latvijas gadījumā tā tas gan varētu būt, jo mums tirgus ir tik mazs, ka pa tiešo ar UB ražotājiem diez vai var tik viegli iziet.
Bet nu tas tā, protams, diskutēt jau mēs te varam, bet ne Tu, ne es tomēr neesam insaideri par lietām kā UB lietošana notiek tur pasaules TOP līmeņa/olimpisko medaļniekus sagatavošanā. Tā ka pēc būtības tie jau tādi mūsu abu pieņēmumi - patiesība droši vien kā parasti ir kaut kur pa vidu
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Metāns gan ir bijis. Nenosaukšu uzreiz ražotāju (ja būs brīvāks laiks pameklēšu linkus), jo tas ir attiecināms uz senākiem laikiem (90to/2000šo gadu miju), bet tāda prakse bija.
[+] [-]
https://www.vox.com/a/supplements/t...
Diezgan sīki un uzskatāmi viss apkopots.
[+] [-]
[+] [-]
Taču, nekādā mērā neticu, ka šis var kalpot kā pierādījums, ka TOP līmeņa sportisti (nu par Zanzibāras un Mongolijas līmeņa sporta programmām nerunājot) arī var šādā viedā nejauši 'ielidot' un nezinot apēst dopingu. Tas man šķiet neticami un būtu augstākā līmeņa nekompetence no personu puses, kas atbild par sporta farmāciju konkrētajā valstī.
-1 [+] [-]
[+] [-]
Vai provēm gadiem ilgi jānostāvās? Diezgan nesaprotami!
+1 [+] [-]