Gads līdz olimpiādei. Kas brauks uz Rio? 2. daļa
Līdz XXXI Vasaras Olimpiskajām spēlēm atlicis mazāk par gadu. Pagaidām no Latvijas sportistiem olimpiādei ir kvalificējušies pieci vieglatlēti, bet trīs peldētāji ir izpildījuši B normatīvu, kas gan vēl negarantē startu Riodežaneiro. Nepilnu gadu līdz olimpisko spēļu sākumam mēģināsim iztēloties, cik kupls nākamvasar varētu izskatīties Latvijas olimpiskās delegācijas sastāvs. Otrajā rakstā iepazīsimies ar vēl astoņiem sporta veidiem, kuros varētu startēt Latvijas pārstāvji.
Peldēšana
Prognoze: divi sportisti
Atšķirībā no vieglatlētikas, kurā vairs nav A un B normatīvu, peldēšanā šāds iedalījums ir saglabājies. No Latvijas sportistiem līdz A normatīvam pagaidām nevienam nav izdevies aizsniegties, lai gan pagājušajā nedēļā pasaules čempionātā Kazaņā Uvim Kalniņam 200 metru kompleksajā peldējumā līdz tam pietrūka tikai 0,11 sekundes. Viņš jau iepriekš bija izpildījis B normatīvu, tāpat kā Nikolajs Maskaļenko 100 metru brasā un Daniils Bobrovs 200 metru brasā. Zinātāji piebilst, ka pretendentu vidū varētu būt arī Aļona Ribakova, taču pasaules čempionātā viņa no pašas uzstādītā Latvijas rekorda 100 metru brasā atpalika par vairāk nekā trim ar pusi sekundēm. Kopumā ūdens sporta veidos ir atvēlētas vietas 900 sportistiem. Vispirms tiks saskaitīti visi atlēti, kas izpildījuši A normatīvus, bet pēc tam skatīsies labākos B normatīvu sasniegušos rezultātus, tādējādi Latvijas peldētājiem dalība Riodežaneiro olimpiādē vēl ne tuvu nav garantēta.
Pludmales volejbols
Prognoze: divi sportisti
Iepriekšējo divu gadu pasaules ranga kopvērtējuma pirmās vietas īpašnieki Aleksandrs Samoilovs un Jānis Šmēdiņš vēl pirms Eiropas čempionāta Klāgenfurtē Jāņa traumas dēļ olimpiskajā rangā bija ārpus kārotā piecpadsmitnieka. Tagad Latvijas pāris ieņem 15. vietu, kas kā pēdējā automātiski garantē braucienu uz Rio, bet vērtīgos punktus olimpiskajā rangā varēs krāt līdz pat nākamā gada 12. jūnijam. Ja pieņemam, ka viens no pasaules spicākajiem duetiem būs starp labākajiem piecpadsmit arī nākamā gada 30. aprīlī, tad viņi jūnijā nedrīkstēs piedalīties Kontinentālā kausa fināla posmā, kas nereti tiek piesaukta kā lielā iespēja uz Riodežaneiro aizsūtīt arī otru Latvijas smilšu volejbola duetu. Bez Latvijas vadošā pāra izredzes uzvarēt Kontinentālajā kausā rādās ievērojami mazākas.
Riteņbraukšana (šoseja)
Prognoze: viens sportists
Trešdien Gatis Smukulis izcīnīja trešo vietu Polijas daudzdienu velobrauciena posmā, tādējādi nopelnot Latvijai pirmos punktus Starptautiskās Riteņbraukšanas savienības (UCI) Pasaules tūres Nāciju rangā. Vismaz viens punkts Pasaules tūres rangā garantē vienu vietu konkrētajai valstij olimpisko spēļu grupas braucienā, kurā kopumā piedalīsies 142 dalībnieki. Tas gan nenozīmē, ka tieši Smukulis startēs Riodežaneiro, jo arī Londonas olimpiskajās spēlēs Latvijai vietu izcīnīja Gatis, bet vietējā federācija nolēma vienīgo ceļazīmi piešķirt Aleksejam Saramotinam. Lai grupas braucienā Rio startētu vairāk par vienu Latvijas riteņbraucēju, Latvijai no 25. vietas UCI Eiropas tūres Nāciju rangā jāpakāpjas vismaz uz 16. vietu, kas ir maz ticams. Vēl viena iespēja ir iekļūt Eiropas tūres individuālā ranga divsimtniekā. Pagaidām visaugstāk no latviešiem ir Krists Neilands, kurš ieņem 239. pozīciju.
Sporta vingrošana
Prognoze: viens sportists
2000. gadā Sidnejā zelta medaļu brīvajās kustībās izcīnīja Igors Vihrovs, bet četrus gadus vēlāk Jevgeņijs Saproņenko ieguva sudraba godalgu atbalsta lēcienā. Tagad ik pa laikam dzirdam par Vitālija Kardašova vai Dmitrija Trefilova augstām vietām Pasaules kausa posmos, taču pasaules čempionātā labāko astoņniekā nevienam Latvijas vingrotājam nav izdevies iekļūt kopš Saproņenko laikiem. Panākumi izpalikuši arī Eiropas čempionātā. 2013. gada pasaules meistarsacīkstēs augstākās vietas Latvijas sportistiem bija trešā un piektā desmita sākumos, bet vēl divus gadus pirms tam augstākais sasniegums bija 64. vieta. Kvalifikācijas sistēma olimpiskajām spēlēm gan ir ļoti sarežģīta un pat šī sporta veida pārstāvji šobrīd nespēja paredzēt, kādas ir izredzes aizbraukt uz Riodežaneiro. Piemēram, lai tiktu uz Londonu pirms četriem gadiem Trefilovam pietika ar vietu piektajā desmitā olimpiskās kvalifikācijas turnīrā.
Svarcelšana
Prognoze: divi sportisti
Latvijas svarcēlāji sportistu resursu trūkuma dēļ olimpiskajām spēlēm nevar kvalificēties kā komanda, tādēļ vienīgais ceļš uz Riodežaneiro paveras caur individuālo kvalifikāciju. Lai tiktu uz olimpiādi mūsu pārstāvjiem jābūt starp labākajiem no tiem, kas tāpat kā Latvija nevar kvalificēties olimpiskajām spēlēm ar komandu. Pirms četriem gadiem Londonā septīto vietu ieguvušajam Artūram Plēsniekam šajā sarakstā ir jābūt 15 labāko vidū, bet Rebekai Kohai – starp 12 labākajām. Ieskaitē tiek ņemti vērā rezultāti, kas sasniegti divu gadu garumā – no 2014. gada 19. jūnija līdz 2016. gada 19. jūnijam. No šī laika posma tiek izvēlēts labākais rezultāts, kurš sasniegts oficiāli olimpiskajā kvalifikācijā iekļautajās sacensībās, kas arī nosaka sportista(-es) vietu rangā.
Šaušana
Prognoze: viens sportists
Olimpiskās kvalifikācijas periods šāvējiem sākās jau pagājušā gada septembrī un līdz pat nākamā gada martam sportisti lielākajās sacensībās krāj tik nepieciešamos punktus. 2014. gada Eiropas junioru vicečempions šaušanā ar pneimatisko pistoli desmit metru distancē Emīls Vasermanis un šīgada Eiropas junioru vicečempions desmit metru distancē ar gaisa pistoli Lauris Strautmanis vēl tikai briest lielajiem mačiem. Bet vecmeistars Afanasijs Kuzmins cer kvalificēties arī savām desmitajām olimpiskajām spēlēm, kas būtu nebijis sasniegums olimpiskajā vēsturē. Pagājušajā gadā Kuzminam tika veikta acu operācija, tomēr 68 gadus vecais sportists var cerēt uz wild card 25 metru ātršaušanas sacensībās ar pistoli.
Teniss
Prognoze: viens sportists
Olimpisko spēļu tenisa turnīram kvalificēsies Tenisa Profesionāļu asociācijas (ATP) un Sieviešu Tenisa asociācijas (WTA) rangu 1. līdz 56. vietas īpašnieki. Ņemot vērā, ka no vienas valsts vienspēļu turnīrā varēs piedalīties ne vairāk par četriem sportistiem, no piecdesmitsešinieka jāizsvītro vairāku tenisa lielvalstu pārstāvji. Tāpat pastāv reāla iespēja, ka uz Rio neaizbrauks kāds no topa spēlētājiem, lai gan arī olimpiāde ir laba iespēja nopelnīt reitinga punktus. Lai nu kā, bet starp 60 labākajiem rangā tik un tā būs jābūt. Ernests Gulbis, kurš pašlaik ATP rangā ir 81. vietā, atgriežoties uz panākumu taciņas to varētu sasniegt diezgan ātri, taču salīdzinājumā ar Ernestu bites ir paredzamas… Krietni vairāk būtu jāpieliek 18 gadus vecajai Aļonai Ostapenko, kura WTA rangā ieņem 116. vietu, un Anastasijai Sevastovai, kura veiksmīgi atgriezusies lielajā tenisā un pašlaik rangā pakāpusies jau uz 143. vietu. Vēl gan jāpiebilst, ka, lai pretendētu uz dalību olimpiādē Gulbim pavasarī būs jāpiedalās Deivisa kausa izcīņā, bet Sevastovai nākamā gada sākumā Latvijas komandas sastāvā jāpiedalās „Fed Cup” cīņās.
Vieglatlētika
Prognoze: Deviņi sportisti
Šķēpmetēji Madara Palameika un Rolands Štrobinders, maratonisti Jeļena Prokopčuka (viņa gan centīsies izpildīt normatīvu arī īsākā distancē un maratonā diez vai startēs) un Valērijs Žolnerovičs, kā arī septiņcīņniece Laura Ikauniece-Admidiņa ir pagaidām vienīgie vieglatlēti, kuriem izdevies izpildīt Riodežaneiro olimpiādes kvalifikācijas normatīvu. Atšķirībā no iepriekšējām olimpiskajām spēlēm vairs nav A un B normatīva, bet gan viens normatīvs, kas, visticamāk, ievērojami paretinās ierasti kuplo vieglatlētu pulku Latvijas olimpiskajā delegācijā. Kvalifikācijas normatīvu būs iespēja izpildīt līdz pat nākamā gada 11. jūlijam, taču jau tagad ir skaidrs, ka atsevišķās disciplīnās Latvijas sportistiem uzstādītā latiņa būs par augstu. Ja saglabājam optimismu, tad līdz Rio normatīvam vēl var aizsniegties kārtslēcējs Mareks Ārents, šķēpmetējas Sinta Ozoliņa un Līna Mūze, Aiga Grabuste tāllēkšanā, soļotāji Arnis Rumbenieks un Agnese Patare, kā arī Anita Kažemāka maratonā… Ja esam neglābjami optimisti, tad varbūt arī šķēpmetēji Zigismunds Sirmais, Ansis Brūns un Anete Kociņa, skrējēja Gunta Latiševa-Čudare, tāllēcējs Elvijs Misāns… Varbūt pārspīlēts pesimisms, tomēr vairāk par desmit diez vai būs. Bet pirms četriem gadiem Londonā bija 22, Pekinā – 17, Atēnās – 15, Sidnejā – 17, Atlantā – 17. Tikai Latvijai pirmajās Vasaras Olimpiskajās spēlēs 1992. gadā Barselonā vieglatlētikas pārstāvniecība bija mazāka par desmit sportistiem – septiņi.
Patiesībā jābrīnās, ka mums tik mazai valstij vēl arvien datoru un izklaižu laikmetā ir tik salīdzinoši normāli atlēti. Mums aug daži jaunie perspektīvie, uz ko jāliek cerības nākotnē, varbūt jau nākošgad!?!
P.S. Māris lodē pilnīgi jau norakstīts?