Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2274, Did:0, useCase: 3

Mandātu komisija ierosina lietu pret Riekstiņu par viņa izteikumiem paralimpiskā sporta sakarā

Agris Suveizda

Mandātu komisija ierosina lietu pret Riekstiņu par viņa izteikumiem paralimpiskā sporta sakarā
Sandris Riekstiņš. Foto: LFF

LETA. Šodien Saeimas Mandātu, ētikas un iesniegumu komisija lēma ierosināt Saeimas deputātu ētikas kodeksa pārkāpuma lietu pret deputātu Sandi Riekstiņu (JKP) par viņa izteikumiem, paralimpisko sportu nodalot no "parastā".

Opozicionāri Ieva Krapāne (PCL) un Māris Možvillo (PCL) vērsās komisijā ar iesniegumu par iespējamu ētikas kodeksa pārkāpumu Riekstiņa izteikumos. Parlamentārietis 3.augustā sociālajā vietnē "Facebook" publicēja ierakstu, kurā viņš minēja, ka prēmijām "parastajiem sportistiem" jābūt augstākām nekā paralimpiešiem. "Attiecībā uz prēmijām paralimpiešiem - būšu ļoti nepopulārs, bet es to nesalīdzinu ar parasto sportu. Tās ir divas dažādas lietas - gan attiecībā uz konkurenci, gan visu pārējo. Nesaku, ka paralimpiešiem jābūt mazāk, bet parastajiem sportistiem jābūt vairāk," publiski rakstījis Izglītības un zinātnes ministrijas parlamentārais sekretārs.

Ņemot vērā šajā iesniegumā minēto, Krapāne un Možvillo lūdza komisiju izvērtēt, vai Sporta apakškomisijas vadītāja rīcība atbilst Saeimas deputātu ētikas kodeksa 1., 6., 7., 8. un 16. punktam un vai ir ierosināma Saeimas deputāta ētikas kodeksa pārkāpuma lieta. Možvillo uzsvēra, ka šādas publiskas diskusijas neesot pieļaujamas, īpaši, ja tas aizskar mazāk aizsargāto iedzīvotāju daļu, kas mēģina pierādīt, ka dzīvē ir lietas, ko viņi var paveikt, kas mums "parastajiem" cilvēkiem neienāk prātā. Krapāne piebilda, ka ir grūti rast skaidrojumu, kas intervijas mirklī notika ar Riekstiņu.

"Šķita, ka cilvēks ir pārteicies, bet nākamajā brīdī radio intervijā viņš to vēlreiz apliecināja," teica deputāte, piebilstot, ka šādi izteikumi no amatpersonas puses, iespējams, kvalificējas pat kā Krimināllikuma pārkāpums par sociālā naida izraisīšanu. Tāpat Krapāne citiem politiķiem pārmeta to, ka viņi nebija sagatavojuši šādu iesniegumu. "Saskaņas" deputāts Vitālijs Orlovs uzsvēra, ka jau iepriekš bija teicis, ka būtu gatavs rakstīt šādu iesniegumu, kad beigtos olimpiskās spēles. Viņaprāt, būtu nepareizi iztirzāt šo jautājumu, kamēr mūsu paralimpieši cīnījās Tokijā. Savukārt Riekstiņš savā uzrunā parlamentāriešiem taisnojās, ka intervijā viņš bija paudis savu viedokli, kā arī jautājums, kuram viņš bija sniedzis savu atbildi, uzdots caur prizmu - tas ir vai nav godīgi. Uzdotais jautājums esot bijis caur "Ministru kabineta noteikumu par sporta prēmijām prizmu". "Man jautāja, vai ir godīgi, ka piešķir vienādas prēmijas, un es atbildēju godīgi, ka nav," teica deputāts.

Viņš stāstīja, ka viņam pārmet naidu un nesaticību, taču viņš atzīmēja, ka Ministru kabineta noteikumi par kārtību, kādā piešķiramas naudas balvas par izciliem sasniegumiem sportā, un naudas balvu apmēru nosaka, ka sportistiem naudas balvas piešķir tikai par to sasniegumu, par kuru noteikts lielāks naudas balvas apmērs. Savukārt 2014.gadā šie noteikumi papildināti, nosakot, ka šis ierobežojums neattiecas uz individuālajiem sporta veidiem, ja tajos izcīnītas vairākas medaļas olimpiskajās spēlēs. Tas nozīmē, ka, ja sportists izcīna, piemēram, trešo un sesto vietu - viņš saņems prēmiju par katru. Savukārt, ja paralimpietis izcīnīs tādas pat vietas - viņš saņems naudas balvu tikai par vienu jeb augstāko sasniegumu.

"Par šo man pārmet diskrimināciju, kas nostiprināta 2014.gadā Ministru kabineta noteikumos, bet to neizdarīju es. Intervija bija par prēmiju sistēmu kopumā un es personīgi uzskatu, ka šī prēmiju sistēma ir jāmaina, jo katru gadu ir šie strīdi par to, ka kādam piešķirts mazāk, kādam vairāk," pauda Riekstiņš, piebilstot, ka šo normu jāpārskata. Riekstiņš uzskata, ka paralimpiskais sports ir "vairāk ar sociālu raksturu". Viņaprāt, paralimpiešu misija "sportot, iet un nenokārt galvas" ir ļoti labs piemērs pārējiem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Tāpat politiķis teica, ka par prēmijām viņš ir mēģinājis divus gadus runāt dažādos formātos. "Pēc šī viena, no konteksta izrautā teikuma visi ir sadzirdējuši, kaut es būtībā iztulkoju to, kas teikts Ministru kabineta noteikumos," teica Riekstiņš. Vienlaikus viņš atklāja, ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) uz nākamo Nacionālās Sporta padomes sēdi ir iesnieguši priekšlikumus, lai novērstu šo nevienlīdzību.

Uz Riekstiņa teikto reaģēja Krapāne, sakot, ka Riekstiņš pats savā sociālo tīklu profilā pārkopēja konkrētos vārdus no avīzes. Ja tur kaut kas būtu bijis ne tā, viņš esot varējis izlabot, uzskata parlamentāriete. "Jūs jau saknē nocirtāt, ka ir "parastie" un "neparastie" sportisti. Neviens nav izvēlējies startēt paraolimpiādē mazākas kompetences dēļ," uzsvēra opoziconāre. Arī Orlovs piebilda, ka Riekstiņš ieņem politisku amatu būdams IZM parlamentārais sekretārs, un viņš nevar pirms olimpiskā perioda beigām runāt par netaisnīgumu prēmijās. Viņaprāt, Riekstiņam jāsaprot, ko viņš kā parlamentārais sekretārs drīkst un nedrīkst teikt. Riekstiņu aizstāvēja viņa partijas biedrs Normunds Žunna (JKP), sakot, ka minētie vārdi "ir izrauti no intervijas", un tie esot ne tie veiksmīgākie. Tāpat viņš minēja, ka Riekstiņš ir publiski atvainojies cilvēkiem, kuri, iespējams, šos izteikumus pārprata, un ir panākts, ka šis jautājums neapklusīs un tiks atrisināts. Savukārt Možvillo norādīja, ka nav ētiski attaisnoties ar Ministru kabineta noteikumiem, tāpēc lūdza komisiju lemt par lietas ierosināšanu.

Komisijas priekšsēdētāja Janīna Kursīte-Pakule (NA) aicināja Riekstiņu vēlreiz atvainoties, ko viņš arī izdarīja. Deputāts teica, ka viņa mērķis nebija noniecināt vai pazemot paralimpiešus, bet tieši pretēji. Riekstiņš arī pateicās paralimpiešiem par viņu sniegumu Paralimpiskajās spēlēs, un solīja labot 2014.gadā noteikto nepilnību. Tomēr balsojumā vienam atturoties, diviem balsojot "pret" un deviņiem "par" tika lemts ierosināt lietu pret Riekstiņu par viņa izteikumiem. Plānots, ka lietu varētu izskatīt nākamajā komisijas sēdē pēc nedēļas.

Izmantotie resursi:
LETA

  +1 [+] [-]

, 2021-09-08 16:26, pirms 9 mēnešiem
Kāpēc lai mēs nepiešķirtu inženieriem ar IQ handikapu tādu pašu budžetu kā NASA, lai arī viņi orbītas vietā savas raķetes sūta desmit metru augstumā? Nevis vienkārši atbalstīt, bet tieši tādu pašu budžetu. Uzskatu, ka ja paralimpiešu gadījumā nevienāda attieksme ir kriminālnoziegums, tad arī šāda attieksme pret inženieriem ar IQ handikapu ir SKANDALOZS pārkāpums, un visus budžetu sastādītājus vajadzētu nošaut uz politkorektuma giljotīnas ar indi!

  +3 [+] [-]

, 2021-09-08 16:28, pirms 9 mēnešiem
Lai man piedot paralimpieši un invalīdi kopumā, BET, kā ir jāsauc vai jāuzrunā šie cilvēki lai viņi vai šajā gadījumā Krapānes kundze (Kārena) netiktu aizskarta?
Tāpat kā mēs nodalām sieviešu un vīriešu sportu, tāpat ir nodalītas olimpiskās un paralimpiskās spēles. Ko tad viņam vajadzēja teikt, kā ir pilnvērtīgie un nepilnvērtīgie olimpieši? Tā būtu labāk?
Te ir piesiešanās pie vārdiem nevis par domu ko Riekstiņš izsaka. Naudas balvai būtu jābūt samērīgai pret to, cik ļoti sportists ar savu sniegumu ir guvis ievērību pasaules mērogā un cik daudz labuma atnesis valstij. Attiecīgi futbola izlases iekļūšana Euro2004 ir daudz daudz vairāk vērts kā olimpiskais zelts. Futbolu skatās milzīgs daudzums cilvēku, olimpiskās spēles daudz mazāk cilvēku, bet paralimpiskās neskatās teju neviens, iespējams izlasa kādu rakstu, ja tur ir medaļas. Nevajag būt aizskartiem citu vārdā un nevajag izlikties ka atšķirību starp cilvēkiem nav. Mūsdienās kad dzimums, vecums, rase un viss pārējais ir tikai sociāls status acīmredzot invalīdus neskar. Diemžēl invalīds nav parasts cilvēks, tas ir cilvēks ar īpašām vajadzībām, tā tas ir un tas ir fakts patīk tas cilvēkiem vai nē....

     [+] [-]

, 2021-09-08 17:03, pirms 9 mēnešiem
Rieksts slikts

  -3 [+] [-]

, 2021-09-08 17:08, pirms 9 mēnešiem
Ja šāds muļķis - cilvēku šķirotājs pats pastāsta, ka nespēj pat noformulēt domu jēdzīgi, tad kā šāds muļķis nonāca deputāta statusā? Ā, pareizi - viņu ievēlēja! Šāda aprobežota indivīda nonākšana pie varas spilgti parāda arī viņa vēlētāju līmeni.
Labi, ka vismaz vēlāk atvainojās paralimpiešiem.

  +3 [+] [-]

, 2021-09-08 17:39, pirms 9 mēnešiem
Buusim godiigi un sauksim lietas iistajos vaardos - vinsh paceela teemu par invaliidiem, kas ir tikpat "neaizskarama" kaa lgbt shobriid ...

Katrs logiski domaajoshs sapratiis, ka buutu tikai normaali, ja summas ko samaksaa preemijaas nebuutu vienaadas 100 un 1 visiem zinaama iemesla deelj. Visi to saprot, bet teema taada, ka to cilaajot ir politiskaa kapseeta. Un vispaar ljoti pareizi pateica, ka ne jau paraolimoieshiem buutu jaamaksaa mazaak, vienkaarshi olimpieshiem ir jaasanjem vairaak un viss.

     [+] [-]

, 2021-09-08 18:53, pirms 9 mēnešiem
Par to, ka pasaka taisnību ierosina lietu.. Vismaz kāds politiķis ir spējīgs pateikt, kā ir nevis teikt pa spalvu, lai tikai neviens neko neuz*irstu.

     [+] [-]

, 2021-09-08 19:13, pirms 9 mēnešiem
[quote skudriniekss]
Ja šāds muļķis - cilvēku šķirotājs pats pastāsta, ka nespēj pat noformulēt domu jēdzīgi, tad kā šāds muļķis nonāca deputāta statusā? Ā, pareizi - viņu ievēlēja! Šāda aprobežota indivīda nonākšana pie varas spilgti parāda arī viņa vēlētāju līmeni.
Labi, ka vismaz vēlāk atvainojās paralimpiešiem.


Tas,ka kāds nevar vai negrib saprast pavisam logiskas domas, ko izteica Riekstińš, neko labu par šo cilvēku neliecina
Cita lieta, ka tagad visädi smerdełi politiskie konkurenti to cenšas izmantot

Lūk, Janoss1989 pateica būtībā to pašu, tik noformulēja citādāk.
Piekrītu šādai nostājai par 200%
Un te nav stāsts par cilvēku škirošanu, bet gan par atškirīgām pilnībā sacensībām konkurences, nozīmības, atpazīstamības utt. zińā

     [+] [-]

, 2021-09-08 19:15, pirms 9 mēnešiem
chilli rakstīja: Buusim godiigi un sauksim lietas iistajos vaardos - vinsh paceela teemu par invaliidiem, kas ir tikpat "neaizskarama" kaa lgbt shobriid ...

Katrs logiski domaajoshs sapratiis, ka buutu tikai normaali, ja summas ko samaksaa preemijaas nebuutu vienaadas 100 un 1 visiem zinaama iemesla deelj. Visi to saprot, bet teema taada, ka to cilaajot ir politiskaa kapseeta. Un vispaar ljoti pareizi pateica, ka ne jau paraolimoieshiem buutu jaamaksaa mazaak, vienkaarshi olimpieshiem ir jaasanjem vairaak un viss.
Prieks, ka vēl atrodami arī daži sakarīgi komentāru rakstītāji

     [+] [-]

, 2021-09-08 19:29, pirms 9 mēnešiem
Paraolimpiesu apbalvošana ik 4 gadus ir bijis uzticama varas PR pašreklāma "mēs atbalstām invalīdus" melīgai naratīvai, lai gan realitātē izmaksā 100k dažiem 5 konkurentu čempioniem un tad atkal uz 4 gadiem var atslābt uz reālu atbalstu invalīdu sportam tautas līmenīm To lieliski parāda invalīdu sporta centra izbūves projekta noraušana. Un tā jau ilgi. Nevienam pie varas invalīdi neinteresē vairāk kā publiskā tēla spodrināšanai šādos gadījumos.

     [+] [-]

, 2021-09-08 19:31, pirms 9 mēnešiem
Tuvojas vēlēšanas un Riekstiņa sodīšana (lai kāds arī viņš nebūtu impis pa daudzām līnijām) ir vnk prasts PR triks ar ko zvejot balsis tagad. Lielie atbalstītāji....