Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:129, Did:0, useCase: 3

Džeimss Hants: sievietes, alkohols un Formula 1

Juris Grīns
Juris Grīns

Džeimss Hants: sievietes, alkohols un Formula 1
Džeimsa Hanta lomas atveidotājs Kriss Hemsvorts
Foto: filmoa.com

Jau šodien uz Latvijas kino ekrāniem tiks uzsākta Rona Hovarda režisētās mākslas filmas "Sacīkste" (Rush) demonstrēšana plašākai publikai. Šim notikumam par godu veltīto publikāciju sēriju noslēgsim ar stāstu par otru filmas galveno varoni Džeimsu Hantu, kurš kļuva par 1976. gada F1 sezonas čempionu.

Līdzīgi kā viņa galvenais sāncensis Nikijs Lauda, par ko stāstījām iepriekšējā publikācijā, arī Hants piedzima turīgā ģimenē - viņa tēvs bija veiksmīgs biržas mākleris. Džeimsa bērnība nebūt neliecināja par to, cik brīvu dzīvesveidu vēlāk šis cilvēks piekops, jo vecāki bija audzināti ievērojot stingrās Viktorijas laika paražas un kārtību centās ievērot arī attiecībā uz saviem bērniem. Skolā Hants spēlēja kriketu, tenisu un bija futbola vārtsargs, bet viņa lielākā interese saistījās ar savvaļas dzīvniekiem un putniem, ko vecāki ļoti atbalstīja. Tolaik bija nolemts, ka Džeimss dienās kļūs par ārstu.

Tomēr Hants nebija no pakļāvīgajiem - jau tolaik viņš izcēlās ar dumpīgu raksturu un neretām dusmu lēkmēm. Desmit gadu vecumā viņš sācis smēķēt, bet nedēļu pēc 17 gadu sasniegšanas saņēma autovadītāja apliecību, nosaucot to par svarīgāko brīdi savā līdzšinējā dzīvē.

Interesanti, ka līdz pirmajai nopietnajai saskarsmei ar autosportu Hants nonāca pateicoties tenisam. Džeimss bija ieradies pie sava spēles partnera un ieraudzīja kā viņa brālis sacīkstēm gatavo MINI automobili. Viņi uzaicināja Hantu uz sacensībām Silverstounā un tas mainīja topošā F1 čempiona dzīvi.

Savu karjeru autosportā Hants sāka tieši ar MINI markas automašīnu, līdzīgi kā Nikijs Lauda, bet jau 1968. gadā uzsāka startus "Formula Ford" čempionātā, kam sekoja pirmās uzvaras. Vēl pēc gada Hants jau sameklēja sponsoru, lai varētu debitēt Formulā 3 un saņēma balvu kā viens no labākajiem jaunajiem talantiem. Arī šajā formulu kategorijā viņš izrādījās spējīgs uzvarēt. Jau tolaik Hants sāka izcelties ar skandalozu rīcību, kad vienā no sacīkstēm pēc avārijas devās piekaut pretinieku, ar ko bija notikusi sadursme. Hantam pat uz gadu tika atņemta atļauja piedalīties autosacīkstēs. Vēlāk viņu savā paspārnē pieņēma "March" rūpnīcas komanda, bet drīz pēc tam brits nokļuva "Hesketh" vienībā, kas viņu aizveda līdz debijai Formulā 1.

Pirms 1974. gada sezonas komandas iegādājās "March" šasiju, ko inženieris Hārvils Postlveits apņēmās uzlabot. Lai gan "Hesketh" neviens neuztvēra nopietni, izrādījās, ka viņu uzlabotā šasija ir pat ātrāka nekā pašai "March" komandai. Hants nestartēja visos posmos, tomēr jau debijas sezonā ieguva pirmos pjedestālus, vēlāk saņemot balvu kā labākais britu braucējs togad F1 čempionātā. Uz nākamo sezonu "Hesketh" uzbūvēja paši savu šasiju un, lai gan mašīna izrādījās ne īpaši izturīga, Hantam ar to atkal izdevās gūt vairākus pjedestālus. Viņš palika komandā arī uz 1975. gada sezonu un Zandvortā izcīnīja savu pirmo uzvaru, taču Lordam Hesketam līdzekļi sāka iet uz beigām, sponsorus atrast neizdevās un Hantam nācās meklēt vietu citā komandā. Kad Emersons Fitipaldi nolēma pievienoties sava brāļa izveidotajai "Copersucar Fittipaldi" vienībai, "McLaren" saprata, ka Hants no vadošajiem braucējiem ir vienīgais brīvais un piedāvāja līgumu viņam. Ja vēl iepriekšējā gadā "Hesketh" Hantam maksāja 25 000 USD par piedalīšanos sacīkstēs, tad tagad līguma summa jau sastādīja 200 000 USD. Tomēr Hants nebija gatavs uz visu un uzreiz pateica, ka negrasās parakstīt līguma apakšpunktu, kas paredz sponsoru apģērba valkāšanu. Viņam labāk patika džinsi un vienkārši t-krekliņi.

Leģendārā 1976. gada sezona izvērtās par veiksmīgāko Hanta karjerā. Viņš jau pirmajā sezonā "McLaren" sastāvā kļuva par čempionu, pēdējā posmā milzīgā lietū Fudži izkarojot trešo vietu, ar ko bija pietiekami, lai kopvērtējumā aizsprauktos priekšā Nikijam Laudam. Austrietis šajā sacīkstē jau pašā sākumā nolēma izstāties, jo braukšanu tik slapjā trasē uzskatīja par pārāk bīstamu. Sīkāk par notikumiem šajā sezonā jau stāstījām publikāciju sērijas pirmajā daļā. Solīdajā apbalvošanas pasākumā, kas notika nākošā gada sākumā Londonā, Hants ieradās savā ierastajā tēlā - džinsos, t-kreklā un prastā vējjakā. Presei bija ko pakritizēt.

1977. gada sezonā Hants par titulu vairs necīnījās, taču dažas uzvaras guva un atkal izcēlās ar pāris skandāliem. Kanādā viņš izstājās pēc sadursmes ar Juhenu Masu un par uzbrukumu tiesnesim saņēma 2000 USD sodu. Vēl 750 dolārus viņam spieda samaksāt par došanos uz boksiem bīstamā veidā. Japānā Hants uzvarēja, taču neieradās uz pjedestāla, par to saņemot vēl 20 000 USD sodu. Kopvērtējumā togad viņš palika piektais un pameta "McLaren".

Par spīti ne tai spožākajai sezonai, Hants joprojām tika uzskatīts par vienu no vadošajiem F1 pilotiem un viņam tika piedāvāta vieta "Ferrari" komandā. Tā bija laba iespēja cīnīties par titulu, tomēr Hantu neapmierinātja itāļu striktā politika un viņš nolēma dot priekšroku tolaik ļoti ātrajai "Wolf" vienībai. Tomēr komandas jaunais auto izrādījās pagalam švaks un Hants ātri zaudēja entuziasmu piedalīties sacīkstēs. Viņš varēja tikai nolūkoties kā Džodijs Šekters ar "Ferrari" kļūst par 1979. gada čempionu. Sekoja paziņojums par karjeras beigšanu.

Lai gan Hantu vienmēr atcerēsies kā plejboju, ir lietas, ko daudzi par viņu ir aizmirsuši un arī vienas filmas laikā visu atainot nav iespējams. Būs tikai godīgi, ja pieminēsim, ka Hants bija dedzīgs sociālā taisnīguma aizstāvis un īpaši izcēlās kā Dienvidāfrikā valdošās rasistiskās aperteīda politikas pretinieks. Sportists izmantoja savu slavu, lai publiski paustu nosodījumu šim rasu segregācijas režīmam. 1977. gadā, ierodoties Dienvidāfrikas lidostā uz F1 sacensībām, Hanta somā tika atrasti materiāli, kuros nosodīti šajā valstī valdošie likumi. Viņš tika aizturēts, taču pēc tam atbrīvots.

Vēlāk vairākas reizes Hants bija tuvu tam, lai atgrieztos F1. 1980. gadā Alēns Prosts bija guvis savainojumu un "McLaren" bija gatavi pieņemt Hantu kā francūža aizvietotāju, tomēr viņš slēpojot lauza kāju. 1982. gadā Bernija Eklstouna "Brabham" komanda piedāvāja Hantam vairākus miljonus lielu algu, tomēr viņš priekšlikumu noraidīja. 1990. gadā Hants, kurš jau bija labu laiku pavadījis biznesā, nokļuva finansiālās grūtībās un bija gatavs beidzot atgriezties Formulā 1. "Williams" komanda bija gatava dot viņam iespēju, tomēr testos kļuva skaidrs, ka Hants ir vairākas sekundes lēnāks nekā konkurenti. Atgriešanās nenotika.

Tolaik Hants jau bija kļuvis pazīstams kā Formula 1 sacīkšu komentētājs britu televīzijā un ilgus gadus strādāja kopā ar leģendāro Mareju Vokeru. Savā pirmajā darba dienā, komnetējot notikumus 1980. gada Monako "Grand Prix", sacensību laikā Hants esot pamanījies izdzert divas pudeles vīna. Parasti komnetēšanas kabīnē Hants ieradās tikai dažas minūtes pirms sacensību starta un "uz mutes" nebija kritis, tāpēc producenti viņam un Vokeram piešķīra vienu kopīgu mikrofonu - lai nesāktu runāt viens otram pa virsu... Hants nereti izcēlās ar savdabīgu humoru un nekautrējās kritizēt tos pilotus, kas viņaprāt necentās savu darbu darīt pietiekami labi. Sevišķi dabūja ciest Žans-Pjērs Žarjē, kur Hants nodēvēja par "nekompetentu cūku" un "franču stulbeni", atzīstot, ka viņa "prāta vecums ir desmit gadi" un mudināja sportistu aiziet no F1 tikai tāpēc, ka "viņš ir tas, kas viņš ir". Arī Renē Arnū, Andreā de Čezariss, Filipe Eliots un Rikardo Patrēze bija tie, kas izpelnījās Hanta kritiku.

"McLaren" multfilma par Džeimsu Hantu:

Sekss un alkohols bija tās divas lietas, kas faktiski kļuva par sinonīmu šim sacīkšu braucējam. Kamēr Nikijs Lauda bija pilots, kurš uzmanību vērš uz detaļām un labi pārzina tehniku, Hantam piemita dabiskais sacīkšu auto pilotēšanas talants. Pārējo dzīvi viņš veltīja, lai tiktos ar daudzām sievietēm, dzertu, smēķētu, kā arī uzturētos dārgos restorānos un deju klubos. Nav arī noslēpums, ka dažkārt Hants lietojis par kokaīnu un marihuānu. 1974. gadā viņš dažas nedēļas pēc iepazīšanās bildināja savu pirmo sievu Sūziju Milleri, kas gadu vēlāk viņu pameta, aizejot pie aktiera Ričarda Bērtona, kurš par šķiršanos kompensācijā Hantam samaksāja 1 miljonu dolāru. 1983. gadā Hants apprecējās ar Sāru Lomaksu, kas pasaulē laida divus dēlus, Tomu un Frediju. Tiesa, arī viņi dažus gadus vēlāk šķīrās.

Hants jau gribēja apprecēties trešo reizi, kad 1993. gadā 45 gadu vecumā viņu piemeklēja sirdstrieka. Līdz pat savai nāvei Hants turpināja strādāt televīzijā.

Izmantotie resursi:
Jalopnik - Drive Free or Die
Car Reviews - New Cars for 2013 and 2014 at Car...
Formula 1 history and statistics since 1950
Mirror Online: The intelligent tabloid....

  +5 [+] [-]

, 2013-11-29 09:30, pirms 11 gadiem
Normāls vecis. Mūsu sabiedrībā tādi pietrūkst, palikuši tikai mīkstie solārijzaķi, kuriem vispār nekas cits neinteresē, kā paši!

  +4 [+] [-]

, 2013-11-29 10:52, pirms 11 gadiem
Nevaru sagaidīt, kad redzēšu filmu, vakar Ātruma ciltī bija plašs apskats par filmu.

  +1 [+] [-]

, 2013-11-29 11:01, pirms 11 gadiem
Filma laba! Protams daudz datorgrafikas, bet spriedzi notur!
Te var paskatīties dokumtālo filmu par to gadu F1.
James Hunt: Clash Of The Titans - Lauda Vs Hunt...

     [+] [-]

, 2013-11-29 11:30, pirms 11 gadiem
Ko jūs! Mūsdienās tādi tipāži, kāds bija Hants, tikai ''kaitētu'' F-1 spožajam tēlam. Tās taču ir lelles ne dzīvi cilvēki, kas tagad brauc. Kuras runā un dara to, ko liek. Un tādēļ vairs nav interesanti.

  +4 [+] [-]

, 2013-11-29 12:04, pirms 11 gadiem
Ruck&Maul rakstīja: Ko jūs! Mūsdienās tādi tipāži, kāds bija Hants, tikai ''kaitētu'' F-1 spožajam tēlam. Tās taču ir lelles ne dzīvi cilvēki, kas tagad brauc. Kuras runā un dara to, ko liek. Un tādēļ vairs nav interesanti.
Laikam tāda persona mūsdienu F1 kā Kimi Raikonens ne ko neizsaka..
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

  +2 [+] [-]

, 2013-11-29 12:57, pirms 11 gadiem
Ruck&Maul rakstīja: Ko jūs! Mūsdienās tādi tipāži, kāds bija Hants, tikai ''kaitētu'' F-1 spožajam tēlam. Tās taču ir lelles ne dzīvi cilvēki, kas tagad brauc. Kuras runā un dara to, ko liek. Un tādēļ vairs nav interesanti.
Tik odiozi veči, kā bija Hants, mūsdienās nav, taču Raikonenu un Hamiltonu pavisam noteikti nevar nosaukt par dzīvām lellēm.

  -1 [+] [-]

, 2013-11-29 13:25, pirms 11 gadiem
edzans rakstīja: Laikam tāda persona mūsdienu F1 kā Kimi Raikonens ne ko neizsaka..
Neko īpašu viņš man patiešām neizsaka. Taču atceros ar kādiem šķēršļiem un pretestību puikam bija jāsastopas, lai viņam tiktu iedota licence, lai varētu debitēt F-1

  +1 [+] [-]

, 2013-11-29 14:03, pirms 11 gadiem
Filma tiešām laba Tiko noskatījos!!!
P.S. filma ar dziļu domu
P.S.2. kas par skaņu super...

  +4 [+] [-]

, 2013-11-29 15:49, pirms 11 gadiem
Skatos bilde kur sis sez uz formulas pipe un dzer alinu, musdienu F-1 pilotams tas butu naves spriedums, varbut Kimi pec savas karjeras pedeja posma vel ko tadu varetu atlauties, parejie noteikti ne.

  +1 [+] [-]

, 2013-11-29 16:20, pirms 11 gadiem
Tā forši no MINI pārlekt jau uz kaut kādām formula sērijām

  +2 [+] [-]

, 2013-11-29 17:49, pirms 11 gadiem
Tikko noskatijos filmu , ļoti aizraujoša .. Viela pārdomām par braukšanas kultūru , dzīves vērtībām un pašdisciplīnu . Laiks pagāja nemanot ..
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2013-11-29 23:18, pirms 11 gadiem
Patiesībā man ļoti patīk Hemsvorta dāmīšu, arī latvietes Egijas apgērbs pirms Nirburgringas starta (arī tieši bildē pie šī raksta). Ar kažokādas apkaklēm ļoti atbilstoši 1. augustam Rietumeiropā

     [+] [-]

, 2013-12-07 11:56, pirms 11 gadiem
General Franc0 rakstīja: kopsh kura laika rush tulkojas ka sacikste...!?
kopš kura laika nacistiem ir jautājuma tiesības?