Šveice: izlase kā armija, NHL kapteinis, virknējumu meklējumos
Hokejā subjektīvs mēdz būt pat rezultāts – ar pelnītajiem un nepelnītajiem uzvarētājiem –, kur nu vēl komandu novērtējums. Katram sava patiesība. Taču pēdējos pasaules čempionātos neatceros redzējis tik fenomenālu komandu kā Šveici. Ja vien nesagaidīsim norvēģu dāvanu, Latvijas izlasei pret šveiciešiem būs jātiek pie vismaz punkta.
NHL papildinājumi
Rīgas apakšgrupas lielākā zvaigzne spēlē tieši Šveices izlasē. Pēc tam, kad Ņūdžersijas "Devils" otrajā kārtā izstājās no cīņas par Stenlija kausu, komandas kapteinis Niko Hišīrs pauda vēlmi pievienoties valstsvienībai pasaules čempionātā. Lai gan šosezon Ņūdžersijā palicis Džeka Hjūza ēnā, 24 gadus vecais centra uzbrucējs iekrāja 80 punktus un laboja savas NHL karjeras rekordu (pērn 60 punkti), būdams otrais rezultatīvākais velns.
Ar Hišīru uz ledus "Devils" regulārajā sezonā vienādos sastāvos guva 83 un zaudēja tikai 50 vārtus (62,4%). Tas ir elitārs rādītājs. Starp centriem biežāk uz ledus gūtajos vārtos vienādos sastāvos bija tikai Neitans Makinons, Konors Makdeivids, Leons Draizaitls, Breidens Points, Džo Pavelskis, Ostons Metjūzs un jau pieminētais Hjūzs. No minētās kompānijas tikai ar Pavelski uz ledus komanda šosezon ielaida mazāk par 50 vārtiem.
Hišīrs duetā ar divus gadus jaunāko Hjūzu veido "Devils" nākotni. Komandas tiek būvētas ap centra uzbrucējiem, un Ņūdžersijā ir divi augstākā līmeņa līderi.
Pēc "Devils" izstāšanās Šveices izlasei pievienojās ne tikai Hišīrs, bet arī aizsargs Jonass Zīgentālers. Ja Hišīra statuss – komandas kapteinis, drafta pirmā izvēle, 7,25 miljonu līgums – jautājumus neraisa, tad daudziem būs pārsteigums uzzināt, ka arī Zīgentālers pieskaitāms NHL elitei savā pozīcijā. Viens no nenovērtētākajiem aizsargiem.
Regulārajā sezonā pieci pret pieci hokejā "Devils" ar Zīgentāleru uz ledus – regulārajā sezonā vidēji 20:09 minūtes, Stenlija kausā 20:47 – guva vairāk vārtus (78:58), radīja vairāk izdevību (56,1%) un augstas bīstamības izdevību (57,4%), kā arī kontrolēja metienu cīņu (54,4%).
Šajos rādītājos tikai vārtu ailē Zīgentālers atpalika no Šveices hokeja lielākās zvaigznes Romāna Jozi, kurš smadzeņu satricinājuma seku dēļ nevarēja doties uz Rīgu. Vai spējat iedomāties šo komandu vēl ar Jozi ierindā?
Sezonas noslēgums Zīgentāleram gan bija ļoti sāpīgs. "Devils" noslēdzošajā spēlē zaudēja pagarinājumā, ielaižot vārtus mazākumā. Tobrīd uz noraidīto soliņa atradās tieši šveiciešu aizsargs, kurš izmeta ripu ārpus laukuma.
Jaudīgu sezonu aizvadīja arī Losandželosas "Kings" uzbrucējs Kevins Fiala, kurš 69 spēlēs savāca 72 punktus. Aprīļa sākumā viņu no ierindas izsita savainojums, kas lika izlaist arī playoff ievadu. Pēc atveseļošanās Fiala spēja nodemonstrēt līdera sniegumu, trīs izslēgšanas spēlēs iekrājot sešus punktus. Ar to bija par maz, lai "Kings" sērijā tiktu galā ar Edmontonas "Oilers".
Šveices kapteinis pasaules čempionātā ir 30 gadus vecais Nīno Nīderreiters, kuru Nešvilas "Predators" sezonas beigās aizmainīja uz Vinipegas "Jets", kas bruņojās Stenlija kausa izcīņai. Nīderreiters jau trīs sezonas pēc kārtas guvis vismaz 20 vārtus (šosezon 24).
Uzbrukumā ir arī Deniss Malgins, kurš ar pirmo piegājienu nenostiprinājās NHL, tad atgriezās mājās un aizvadīja divas rezultatīvas sezonas, bet šajā sezonā spēlēja Toronto "Maple Leafs" un Kolorado "Avalanche" rindās, kopā 65 spēlēs gūstot 21 punktu. Savukārt uz zilās līnijas ir Arizonas "Coyotes" aizsargs Janiss Mozers, kuram 82 spēlēs 31 punkts. NHL sezonu viņš pabeidza ar 28 minūtēm uz ledus pagarinājuma zaudējumā pret Vankūveras "Canucks".
Šveices rezerves ir tik dziļas, lai varētu atļauties ārpus pieteikuma atstāt aizsargu Timu Berni. Bijušais junioru izlases kapteinis aizvadīja 59 spēles Kolumbusas "Blue Jackets" sastāvā, bet NHL pieraksts vēl negarantē vietu Šveices valstsvienības rindās.
Uz pasaules čempionātu neatbrauca Tīmo Meiers (Sanhosē "Sharks" un Ņūdžersijas "Devils" rindās kopā 78 spēles un 66 punkti), Filips Kuraševs (Čikāgas "Blackhawks", 70 spēles un 25 punkti) un Piuss Suters (Detroitas "Red Wings", 79 spēles un 24 punkti). Meieram beidzies četru gadu un 24 miljonu līgums, bet Kuraševs un Suters nevarēja palīdzēt savainojumu dēļ.
Fišera vīzija
Šveices izlases galvenais treneris Patriks Fišers pats savulaik spēlējis NHL, bijis valstsvienības kapteinis, un viņa dzimtais klubs "EV Zug" iemūžinājis Fišera numuru. Trenera karjeras pirmie soļi nebija tie stabilākie. "Lugano" sistēmā sācis kā asistents, viņš 2013. gadā uzdienējās līdz galvenā trenera krēslam, bet savā trešajā sezonā tika atlaists jau pēc 15 spēlēm – tikai pusotru mēnesi pēc tam, kad bija pagarinājis līgumu uz diviem gadiem. Komandai izmaiņas nāca par labu, jo sezonas beigās Lugāno ar Elvi Merzļikinu priekšgalā sasniedza finālu.
Tobrīd 40 gadus vecais Fišers drīz pēc tam tika iecelts par Šveices izlases galveno treneri, un amatā viņš atrodas nemainīgi kopš 2015. gada decembra.
Fišers atnāca ar savu vīziju, un tā devusi rezultātus. Ja pirmajā pasaules čempionātā Šveice palika aiz dāņiem un norvēģiem, nekvalificējoties ceturtdaļfinālam, tad turpinājumā izdevies sasniegt sešus ceturtdaļfinālus pēc kārtas.
2018. gadā Šveice izcīnīja sudrabu, finālā tikai bullīšos piekāpjoties Zviedrijai, kas turnīrā nezaudēja nevienu spēli. Pērn šveicieši uzvarēja savā apakšgrupā, turklāt nezaudēja nevienu maču, bet atkal iesprūda ceturtdaļfinālā – 0:3 pret amerikāņiem.
Fišers neatlasa 25 talantīgākos spēlētājus. Nē, katram hokejistam ir sava loma un savi uzdevumi. Pirms lidojuma uz Rīgu starp pēdējiem atskaitītajiem bija arī Šveices līgas rezultatīvākais vietējais spēlētājs – 52 mačos 51 punktu guvušais Tailers Mojs. Izvēloties sastāvu, Fišers pievērš uzmanību arī saiknēm un hokejistu daudzpusībai.
Vēl meklē virknējumus
Pēc Hišīra pievienošanās – viņš ieradās pirms spēles pret Slovākiju, kas komandai bija ceturtā – mainījās Šveices izlases sastāva aprises. Pirmo virknējumu veidoja Hišīrs, Fiala un Malgins, bet otrajā maiņā starp kapteini Nīderreiteru un veterānu Andresu Ambīlu vietu ieņēma Enco Korvi. Šādās maiņās Šveice uzvarēja gan Slovākiju, gan Kanādu, tomēr pirms cīņas pret čehiem Fišers lēma par labu izmaiņām.
Hišīrs spēlēja pirmajā maiņā ar Nīderreiteru un Korvi, bet otrās maiņas centrā vietu ieņēma Malgins, kuram pa malām spēlēja Fiala un Ambīls.
Šveice vēl eksperimentē un meklē, kaut pret slovākiem un kanādiešiem virknējums Fiala – Hišīrs – Malgins izskatījās ļoti labi. Ar viņiem uz ledus Šveices izlase izdarīja 12 metienus, bet sāncenšiem atļāva divreiz mazāk. Pret Čehiju virknējums Nīderreiters – Hišīrs – Malgins metienu cīņu uzvarēja tikai minimāli (5:4), kamēr jaunizveidotajam otrajam virknējumam bija 3:3.
Kontekstam: Latvijas izlases pirmā maiņa Rūdolfs Balcers – Rodrigo Ābols – Kaspars Daugaviņš kopā aizvadījuši 40:26 minūtes, un ar viņiem uz ledus Latvija izdarījusi 11 un saņēmusi 15 metienus.
Pret kanādiešiem Šveices valstsvienība ripu uzbrukuma zonā kontrolēja par divām ar pusi minūtēm vairāk nekā pretinieki (10:37 pret 8:11), pret čehiem – pat par trīs minūtēm vairāk (13:47 pret 10:32).
Atgriežoties pie Fišera un spēlētāju lomām – pirmajā vairākuma brigādē līdzās NHL uzbrucējiem Hišīram, Fialam un Nīderreiteram spēlē trešās maiņas centrs un vārtu priekšas cīnītājs Gaetans Hāss un aizsargs ar labo satvērienu Romēns Lefels. Pret čehiem Lefels izcēlās ar šāvienu no zilās līnijas.
Bez jaunās zvaigznes
Pasaules čempionāts nepatīkami beidzās "Lugano" kapteinim Kalvinam Tīrkaufam, kurš atklāšanas uzvarā pret Slovēniju (7:0) izcēlās ar vārtiem un piespēli. Dienu vēlāk pretī stājās Norvēģija, un uzbrucējs jau pirmajā nomaiņā neveiksmīgi sadūrās ar laukuma apmali un traumēja plecu. Pēc nonākšanas slimnīcā tika secināts, ka nepieciešama operācija, un atlabšanas laiks prognozēts divu mēnešu garumā.
Līdz Rīgai nemaz netika Šveices labākais jaunais talants – 19 gadus vecais aizsargs Līans Bihsels. Junioru izlases kapteinis maija sākumā cieta Eirotūres spēlē pret Zviedriju, salaužot potīti. Pērnajā vasarā Bihselu ar 18. numuru draftēja Dalasas "Stars", kas ar 196 centimetrus garo hokejistu jau noslēgusi trīs gadu līgumu. Šo sezonu Bihsels pavadīja Zviedrijas čempionātā.
Pieredze pret pieredzi
Uzvarā pret Čehiju ar diviem vārtiem piecu minūšu nogrieznī izcēlās turnīra vecākais hokejists Andress Ambīls, kurš aizvada savu 17. pasaules čempionātu. Pateicoties otrajam precīzajam metienam, tagad Ambīls ar 144 punktiem ir Šveices valstsvienības visu laiku rezultatīvākais hokejists.
Latvija pret Šveici – tas būs divu pieredzējušāko komandu duelis. Latvieši kopā aizvadījuši 830 spēles pasaules čempionātos, bet Šveice ir tuvākā sekotāja ar 687 mačiem. Ja Latvijai ir seši hokejisti ar vismaz 60 spēlēm, tad šveiciešiem vairāk par 50 ir tikai Ambīlam – viņa kontā 129 spēles. Tiesa, ar Andra Džeriņa izkrišanu no sastāva Latvijas handikaps pieredzes ailē saruks.
Pārbaudes spēles
Gatavojoties pasaules čempionātam, Latvija un Šveice aprīļa pašās beigās aizvadīja divas pārbaudes spēles Rīgā. Pirmajā dienā viesi bija pārāki ar 5:3, bet otrajā spēlē Latvijai izdevās revanšēties – 5:1. Šveiciešus nebija izdevies pieveikt astoņus gadus – kopš 2015. gada pasaules čempionāta, kad Kaspars Daugaviņš nokārtoja panākumu pagarinājumā. Turpinājumā sekoja 14 zaudējumi pēc kārtas, žiglos šveiciešus padarot par vienu no neērtākajiem pretiniekiem.
Izlase kā armija
Šveicē ir obligātais militārais dienests, kas obligāti jāpilda visiem pilngadīgajiem vīriešiem. Pirms desmit gadiem tika rīkots referendums par obligātā dienesta likvidēšanu. Konkrētajā jautājumā balsoja 47% no Šveices iedzīvotājiem, un pārliecinošs vairākums jeb 73% bija pret obligātā dienesta atcelšanu.
Sportisti nav izņēmums. Arī hokejisti vasarā dodas pildīt pilsoņa pienākumu. Pirmajā gadā armijai vasarā jāvelta 18 nedēļas. Pēc mācību beigām turpmākos deviņus gadus skaities kā daļa no Šveices bruņotajiem spēkiem, un tas nozīmē, ka šajā periodā vēl sešas reizes jāiziet iemaņu atsvaidzināšanas kursi trīs nedēļu garumā.
Pandēmijas pauzes laikā uz armiju devās arī Hišīrs, kuram iepriekš nebija šādas iespējas NHL kalendāra dēļ. Interesanta detaļa – arī Šveices izlases pārstāvēšana pasaules čempionātā tiek skaitīta kā daļa no armijā pavadītā laika. Šādi no mācību kalendāra iespējams nodzēst ne vairāk kā trīs nedēļas.
Šveices valstsvienības sastāvs
Pozīcija | Spēlētājs | Gads | Klubs | Statistika | PČ |
---|---|---|---|---|---|
Vārtsargi | Leonardo Dženoni | 1987 | EV Zug | 43; 89.8%; 2.67 | 9 |
Roberts Majers | 1989 | Geneve-Servette | 25; 91.3%; 2.31 | 4 | |
Jorens Van Potelberge | 1997 | Biel-Bienne | 4; 95 %; 1.98 | 1 | |
Aizsargi | Dīns Kukans | 1993 | ZSC Lions | 49; 7+24 | 6 |
Romēns Lefels | 1991 | SC Bern | 41; 3+22 | 5 | |
Kristians Marti | 1993 | ZSC Lions | 38; 1+8 | 4 | |
Mihaels Fora | 1995 | HC Davos | 41; 3+10 | 4 | |
Janiss Mozers | 2000 | Coyotes (NHL) | 82; 7+24 | 4 | |
Jonass Zīgentālers | 1997 | Devils (NHL) | 80; 4+17 | 3 | |
Tobiass Gaisers | 1999 | EV Zug | 52; 8+14 | 3 | |
Andrea Glauzers | 1996 | Lausanne | 26; 1+9 | 2 | |
Uzbrucēji | Andress Ambīls | 1983 | HC Davos | 52; 12+17 | 17 |
Nīno Nīderreiters | 1992 | Jets (NHL) | 22; 6+7 | 7 | |
Gaetans Hāss | 1992 | Biel-Benne | 46; 12+21 | 5 | |
Kevins Fiala | 1996 | Kings (NHL) | 69; 23+49 | 5 | |
Enco Korvi | 1992 | HC Davos | 49; 7+33 | 4 | |
Kristofs Berči | 1994 | HC Fribourg | 52; 17+16 | 4 | |
Niko Hišīrs | 1999 | Devils (NHL) | 81; 31+49 | 4 | |
Dario Simions | 1994 | EV Zug | 51; 17+15 | 3 | |
Fabriss Hercogs | 1994 | EV Zug | 52; 15+16 | 3 | |
Deniss Malgins | 1997 | Avalanche (NHL) | 42; 11+6 | 3 | |
Damjens Riats | 1997 | Lausanne | 52; 9+16 | 3 | |
Taners Ričards | 1993 | Geneve-Servette | 49; 6+24 | 2 | |
Marko Miranda | 1998 | Geneve-Servette | 50; 7+12 | 2 | |
Svens Zentelers | 1992 | EV Zug | 52; 10+11 | 1 |
Noderīgas lietas:
PČ jaunumi, komentāri un viedokļi
PČ kalendārs un rezultāti
MAXIMA prognožu spēle
WILLIAM HILL eksperti un prognozes
TIKKURILA kolorītākais Latvijas hokejists
Baudi PČ hokejā lielākajā sporta bārā Latvijā O'LEARYS
[+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Savukārt, ja nespēlē grupas ietvaros, tad, ja Kanāda grupā paliek 4.vietā, bet tiek pusfinālā, tad tur būtu jātiekas ar Šveici, ja tā savāc vairāk punktu kā A grupas 1.vieta
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Pusfināliem vispirms skatīsies apakšgrupu statistiku, kā 5. Nākošais punts ir no ranga pirms čempionāta.
" In the case that Finland and Latvia were to play each other in the quarter-finals, the quarter-finals will not be played cross-over but within the groups (1A-4A, 1B-4B, 2A-3A, 2B-3B)."
https://www.iihf.com/en/events/2023...