Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:262, Did:0, useCase: 3

NHL piezīmes: "Bruins" lāsts, vārti 425 tūkstošu vērtībā, Makdeivids un 200 punkti

Ulvis Brože
Ulvis Brože @UlvisBrozhe

NHL piezīmes: "Bruins" lāsts, vārti 425 tūkstošu vērtībā, Makdeivids un 200 punkti
Patriks Keins, Džeremijs Sveimens un Konors Makdeivids. Foto: AP/Getty Images via AFP/USA TODAY Sports via Reuters Con

Noslēgusies Nacionālās hokeja līgas (NHL) regulārā sezona. Rekordu, notikumu un izrāvienu netrūka. Atbildēsim uz jautājumu, kāpēc Bostonas "Bruins" ir un reizē nav favorīte cīņā par Stenlija kausu. Paskatīsimies, kurā plauktā liekama Konora Makdeivida vēsturiskā rezultativitāte. Šķetināsim Pitsburgas "Penguins" varenās sērijas beigu iemeslus.

Bostonā krīt rekordi
Bostonas "Bruins" kļuvusi par uzvarošāko komandu NHL vēsturē – regulārās sezonas 82 spēlēs izdevās izcīnīt 65 panākumus. Rekords ir arī iekrātie 135 punkti, kas ir par 22 vairāk nekā tuvākajai sekotājai Karolīnas "Hurricanes". Bija tikai divas komandas, kurām "Bruins" piekāpās vairāk par vienu reizi – Otavas "Senators" un Floridas "Panthers", kas būs Stenlija kausa izcīņas pirmās kārtas pretiniece.

Savā laukumā izdevās sākt ar 14 uzvarām pēc kārtas, bet pamatlaikā pirmais zaudējums mājās tika piedzīvots 12. janvārī – precīzi trīs mēnešus pēc regulārās sezonas atklāšanas.

Prezidenta lāsts
Regulārās sezonas labākajai komandai tiek pasniegta Prezidenta trofeja, taču tā nav nesusi laimi. Čikāgas "Blackhawks" 2013. gadā regulārās sezonas dominanci pārvērta Stenlija kausā, bet turpmākās deviņas komandas iestrēgušas – tikai Ņujorkas "Rangers" 2015. gadā tika tālāk par otro kārtu, apstājoties trešajā.

Interesanta ir arī cita nianse – no šīm deviņām komandām trīs precīzi gadu pēc Prezidenta trofejas iegūšanas tomēr izcīnīja Stenlija kausu (Vašingtonas "Capitals", Tampabejas "Lightning", Kolorado "Avalanche").

Ja Prezidenta trofejas izcīnīšana nepalīdz uzminēt Stenlija kausa ieguvējus, tad nākas lūkoties pēc citiem pavedieniem. Kanādas medijs TSN izpētījis, ka 13 no pēdējām 15 čempionēm sezonas gaitā vismaz uz brīdi bijušas labākās komandas pēc vidējās vārtu starpības savās uzvarās. Šosezon galvgalī atradušās četras komandas – protams, "Bruins", trīs finālos pēc kārtas spēlējusī "Lightning", Edmontonas "Oilers" un ārpus playoff palikusī Vašingtonas "Capitals".

Tikai aiz Grecka, Lemjē un Aizermena
"Oilers" ar 325 vārtiem (vidēji 3,96 spēlē) bija regulārās sezonas rezultatīvākā komanda. Punkts tika pielikts ar deviņu uzvaru sēriju, un daudzu prātos tieši Edmontona tiek uzskatīta par Rietumu konferences galveno favorīti. Grūti iebilst, ja uzbrukumā ir pat divas lokomotīves – 153 punktus guvušais Konors Makdeivids un Leons Draizaitls, kurš ar 128 punktiem bija pārliecinoši otrais.

Makdeividam tagad pieder 15. rezultatīvākā sezona NHL vēsturē, taču priekšā ir tikai trīs hokejisti – Viens Greckis ar deviņām labākām sezonām, Mario Lemjē ar četrām un Stīvs Aizermens ar vienu. Ja NHL rezultativitāti pielīdzinātu 1981./82. gada sezonai jeb pirmajai reizei, kad Greckis tika pāri divu simtu robežai (212), Makdeivids būtu ievācis 201 punkta ražu. Sulīgi.

Neizlaidis nevienu maču, Makdeivids tikai septiņās no 82 spēlēm tika noturēts uz nulles. Vismaz četrus punktus viņš iekrāja desmit spēlēs, bet vismaz trīs punktus – 22 spēlēs.

Pat divas 60 vārtu sezonas
NHL jaunā ēra sākās pēc lokauta dēļ izlaistās 2004./05. gada sezonas. Noteikumu izmaiņas, bet pats galvenais – algu griestu ieviešana. Šī ir pirmā sezona, kad diviem spēlētājiem izdevies iemest vismaz 60 vārtus – Makdeivids bija labākais ar 64, bet "Bruins" rezultatīvākais spēlētājs Davids Pastrņāks iemeta 61 ripu. Abi pamatīgi uzlaboja savus personīgos rekordus – Makdeivids par 20 vārtiem, Pastrņāks par 13. Snaiperu sarakstā trešais ar 55 vārtiem bija Kolorado "Avalanche" soms Miko Rantanens, un arī viņam pamatīgs personīgā rekorda uzlabojums – par 19 vārtiem.

Iepriekšējā reize, kad vienā sezonā divi spēlētāji iemeta vismaz 60 vārtus, bija 1995./96. gada sezona, kad to paveica Pitsburgas "Penguins" komandas biedri Mario Lemjē (69 vārti) un Jaromīrs Jāgrs (62).

Kopš algu griestu ieviešanas bijušas tikai piecas 60 vārtu sezonas – Makdeivids un Pastrņāks šosezon, Ostons Metjūzs pērn, Stīvens Stemkoss 2011./12. gadā un Aleksandrs Ovečkins 2007./08. gadā.

Lidojošais zviedrs
NHL šosezon bija 11 hokejisti, kuri pārsniedza 100 punktu robežu. Tikai Makdeividam, Leonam Draizaitlam, Ņikitam Kučerovam un Metjū Tkačakam tā nebija pirmā reize karjerā. Starp klubiņa jaunpienācējiem bija arī aizsargs – Sanhosē "Sharks" līderis Ēriks Kārlsons noplūca 101 punkta ražu. Zviedrs kļuvis par tikai sesto aizsargu NHL vēsturē, kuram izdevusies simtnieka sezona. 32 gados viņš ir vecākais aizsargs, kuram izdevies pārkāpt centneru punktos.

Lai padarītu Kārlsona sasniegto iespaidīgāku – aizsargs vienādos sastāvos guva 74 punktus, un kopā ar Makdeividu tas bija dalīts otrais labākais rādītājs, atpaliekot tikai no Pastrņāka 76 punktiem. Tuvākais aizsargs jāmeklē ļoti tālu – Vinss Danns no Sietlas "Kraken" ar 49 punktiem.

Rekordi krīt arī Dalasā un Ņūdžersijā
Džeisons Robertsons ar 109 punktiem laboja Dalasas "Stars" rezultativitātes rekordu, bet Džeks Hjūzs ar 99 punktiem veica identisku ierakstu Ņūdžersijas "Devils" vēsturē. Robertsonam ir 23 gadi, Hjūzam – tikai 21. Dalasā rekords kopš 1994. gada piederēja Maikam Modano (93 punkti), bet Ņūdžersijā kopš 2001. gada rekordists bija Patriks Eliāšs (96 punkti).

"Penguins" izgāšanās par spīti zvaigznēm
Pirmo reizi, kopš vienā komandā spēlē Sidnijs Krosbijs un Jevgeņijs Malkins, Pitsburgas "Penguins" palikusi bez izslēgšanas spēlēm. Palikšana pie sasistas siles maksājusi darbu kluba prezidentam Braienam Bērkam, ģenerālmenedžerim Ronam Hekstālam un viņa asistentam Krisam Praioram. Iespējams, arī galvenais treneris Maiks Salivans jau aizvadījis savu pēdējo maču "Penguins" organizācijā.

Liktenis bija pašu rokās. Pitsburga regulāro sezonu noslēdza ar divām spēlēm pret absolūtajām pastarītēm Čikāgas "Blackhawks" un Kolumbusas "Blue Jackets", kas aprīlī tīko tikai drafta pirmo izvēli, nevis sportiskus mērķus. Izcīni divas uzvaras – un esi iekšā. Sapņains scenārijs, kas ātri vien pārvērtās murgā, zaudējot abas spēles.

Nepiedodams iznākums, kad pirmo reizi Krosbijs un Malkins laukumā kopā devās visās 82 spēlēs. Kapteinis guva 93 punktus, otrās maiņas centrs Malkins pievienoja 83. Galvenais trūkums bija sastāva pliekanums – mazā piešprice no trešās un ceturtās maiņas. Hekstāls problēmu centās risināt, aizmainot Teodoru Bļugeru. Atbrīvotie līdzekļi ļāva iemainīt Mikaelu Granlundu. Darījums tika uztverts ar skepsi, un tā izrādījās pamatota – 21 spēlē Granlunds guva tikai vienus vārtus. Turklāt viņam ir spēkā esošs piecu miljonu līgums uz vēl divām sezonām. Hekstāla vairs nav, bet viņa kļūdas paliek.

Bufalo neizrāpjas no marta cauruma
Pitsburga bez playoff palikusi pirmo reizi kopš 2006. gada. Otrā garākā sērija piederēja Nešvilas "Predators" – astoņas sezonas pēc kārtas ar izslēgšanas spēļu hokeju. Arī tā pārtrūkusi. Tagad garākās sērijas ir Bostonas "Bruins" un Toronto "Maple Leafs" īpašumā – ar playoff hokeju septīto sezonu pēc kārtas jeb no 2016./17. gada.

Protams, otrā grāvī meklējama Bufalo "Sabres" – bez izslēgšanas spēlēm 12. gadu pēc kārtas. Cerības virmoja līdz pat regulārās sezonas pašām beigām, taču paveikt brīnumu neizdevās. Iegāza astoņu zaudējumu sērija novembrī un švakais marts, mēnesi sākot ar tikai divām uzvarām 11 spēlēs. Galvenais klupšanas akmens bija vārtsargu līnija, kurā pašās beigās uzmirdzēja 21 gadu vecais Devons Līvajs. Vai viņš nākamajā sezonā būs gatavs pirmā numura lomai?

Mīkstās komandas lēciens
Stenlija kausa vilcienā toties iekāpa Floridas "Panthers". Komanda, kas pērn izcīnīja Prezidenta trofeju, vasarā parūpējās par skaļāko maiņas darījumu. Prom tika aizsūtīts rezultatīvākais spēlētājs Žonatans Iberdo un svarīgais aizsargs Makenzijs Vīgers, pretī no Kalgari "Flames" dabūjot Metjū Tkačaku. "Panthers" vadība rēķinājās, ka īstermiņā varētu būt zaudētāja, bet ilgtermiņā domāja par uzvaru, jo Tkačaks ir jaunāks.

Sanāca uzvarēt arī īstermiņā. "Panthers" iekļuva Austrumu konferences astotniekā, bet "Flames" Rietumos palika aiz borta. Tkačaks ar 109 punktiem sasniedza jaunu karjeras rekordu, kamēr Iberdo atstāja ierakstu NHL kauna grāmatā – pērn viņš guva 115 punktus, bet šajā sezonā iekrāja vien 55, un tas ir lielākais kritums vēsturē.

Vēl divas nedēļas līdz regulārās sezonas beigām "Panthers" izredzes neizskatījās spožas. Tad virsrakstos nonāca Metjū tēvs Kīts, kuram pašam aiz muguras titulēta NHL karjera. "Tā ir mīksta komanda, un viņi tagad saņem pēc nopelniem. Viņiem vajadzētu pamācīties no Breidija komandas." Tkačaku klana jaunākais dēls Breidijs ir Otavas "Senators" kapteinis. Simboliski, ka "Panthers" un "Senators" cīņā sezonas beigās tika izdalītas 166 soda minūtes.

Vērtīgākie vārti karjerā
Edmontonas "Oilers" regulāro sezonu noslēdza ar 5:2 uzvaru pret Sanhosē "Sharks". Uzvaras vārtus iemeta 23 gadus vecais aizsargs Evans Bušārs, kurš aizvada pēdējo sezonu debitanta līguma ietvaros. Šie līgumi nav ienesīgi, taču bonusi mēdz būt dāsni. Ar vārtu guvumu Bušārs sasniedza 40 punktu atzīmi un sezonas griezumā vidēji spēlē guva 0,49 punktus. Par abiem rādītājiem viņa līgumā bija iekļauts 212,5 tūkstošu bonuss. Viens vārtu guvums – un papildus 425 tūkstoši bankas kontā.

Keins panāk savu
Kad tuvojās maiņu loga aizvēršanās, Ņujorkas "Rangers" nolēma rīkoties laicīgi un no Sentluisas iemainīja Vladimiru Tarasenko. Vilšanos par darījumu pauda Čikāgas "Blackhawks" leģenda Patriks Keins. Kamēr viņa komanda dzīvojās pa pagrabu, Keins bija noskatījis tieši "Rangers", lai atkal cīnītos par Stenlija kausu. Pēc Tarasenko darījuma Keins sarunā ar medijiem vaļsirdīgi atvērās un atzina, ka bija vīlies, ieraugot virsrakstu.

"Rangers" rīkojās divu iemeslu dēļ – pats Keins ilgi vilcinājās dot jāvārdu un bija bažas par uzbrucēja gūžas savainojumu. Keins gan norādīja, ka trauma viņam vairs netraucē, un to pierādīja arī laukumā. Sapratis, ka citādi nevar, viņš četrās spēlēs iemeta septiņus vārtus un guva desmit punktus, un tās bija Keina pēdējās spēles Čikāgā. Dažas dienas vēlāk viņš mugurā vilka jau "Rangers" kreklu. Ņujorkā viņa kontā 12 punkti 19 mačos un vieta pirmajā maiņā.

Rūgtā uzvara
Uzvaras ne vienmēr ir labas. Kolumbusas "Blue Jackets" sezonas priekšpēdējā spēlē ar 3:2 pagarinājumā pieveica Pitsburgas "Penguins", tādējādi zaudējot cerības – jā, cerības – palikt pēdējā vietā. Pagraba pagrabā finišēja Anaheimas "Ducks", kam pieder 25,5% iespēja uzvarēt drafta loterijā. Kolumbusa palika otrā no beigām, kas dod 13,5% iespēju. "Ducks" ir garantēta viena no pirmajām trīs izvēlēm, "Blue Jackets" – viena no pirmajām četrām. Zemāk komandas izlozes rezultātā nevar nokrist.

Drafta pirmais numurs dominē
Drafta galvenais favorīts, protams, ir Konors Bedārs. Neviens nešaubās, ka tieši viņš būs pirmais numurs. Centra uzbrucējs junioru karjeru noslēdza, septiņos playoff mačos iekrājot 20 (10+10) punktus. Ar to bija par maz, lai "Regina Pats" tiktu tālāk par pirmo kārtu. Otrais numurs tiek atvēlēts citam kanādiešu centram – Adamam Fantili. Blāvais U20 pasaules čempionāts nesabojāja sezonu. Mičiganas Universitātē viņš 36 spēlēs guva 65 punktus, un debitants tika atzīts par NCAA labāko hokejistu. Trešā vieta tiek atvēlēta Rodrigo Ābola un Riharda Mareņa nu jau bijušajam komandas biedram Leo Kārlsonam. Jāpiezīmē, ka šī gada drafts tiek uzskatīts par ļoti dziļu.

Protams, ne vienmēr lielajiem talantiem pirmie soļi NHL karjerā izdodas galanti. Pērn Šeins Raits ilgi tika uzskatīts par pirmo numuru, taču beigās noslīdēja līdz ceturtajai izvēlei. Nonācis Sietlas "Kraken" paspārnē, viņam neizdevās nostiprināties – divi punkti astoņās spēlēs. Raits tika nosūtīts atpakaļ uz junioriem, kur viņš nonāca citā komandā. "Windsor Spitfires" juta iespēju izcīnīt titulu, tāpēc Raitu iemainīja, pretī atdodot divus spēlētājus un septiņas drafta izvēles. Kas no tā sanāca? Zaudējums jau pirmajā kārtā ar 0-4, Raitam gūstot tikai vienus vārtus. Junioru sezona galā, un tagad Raits nonācis AHL.

Austrumu konference

Bostonas "Bruins" (135) – Floridas "Panthers" (92)
Toronto "Maple Leafs" (111) – Tampabejas "Lightning" (98)
Karolīnas "Hurricanes" (113) – Ņujorkas "Islanders" (93)
Ņūdžersijas "Devils" (112) – Ņujorkas "Rangers" (107)

Rietumu konference

Lasvegasas "Golden Knights" (111) – Vinipegas "Jets" (95)
Edmontonas "Oilers" (109) – Losandželosas "Kings" (104)
Kolorado "Avalanche" (109) – Sietlas "Kraken" (100)
Dalasas "Stars" (108) – Minesotas "Wild" (103)

Iekavās norādīti komandu izcīnītie punkti regulārajā sezonā

  +3 [+] [-]

, 2023-04-15 14:26, pirms 2 gadiem
Ulvis labi dara savu darbu

  +1 [+] [-]

, 2023-04-16 09:52, pirms 2 gadiem
Tiesam labs materials

     [+] [-]

, 2023-04-16 19:04, pirms 2 gadiem
Super apkopojums!