Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:262, Did:0, useCase: 0

Taksometros sēdošie: kā strādās NHL jaunievedums - rezervistu sastāvs

Ulvis Brože
Ulvis Brože @UlvisBrozhe

Taksometros sēdošie: kā strādās NHL jaunievedums - rezervistu sastāvs
Rūdolfs Balcers mačā pret Sanhosē "Sharks". Foto: USA Today Sports/Scanpix

Nacionālās hokeja līgas sezona pandēmijas ēnā nesusi jaunas vēsmas, un viena no tām ir paplašināts sastāvs. Tāpat kā iepriekšējos gados, arī šoreiz vienības aktīvajā sastāvā vienlaikus drīkst atrasties līdz 23 hokejistiem. Taču - ir izveidots speciāls paplašinātais sastāvs (taxi squad), kurā drīkst būt četri līdz seši spēlētāji. Viņi trenēsies kopā ar NHL komandu un var doties izbraukumos, bet divvirzienu līguma gadījumā saņems fārmkluba algu.

2021. gada sezonu NHL neaizvadīs burbulī. Galvenais iemesls - spēlētāji tam nepiekristu. Jau divu mēnešu pavadīšana četrās sienās, kad bija jācīnās par Stenlija kausu, hokejistiem kļuva par smagu pārbaudījumu. Kurš gan gribētu tādos apstākļos, pārstāvot kādu no pastarītēm, kurai nav reālu izredžu pacīnīties par ko vairāk, dzīvot pusgadu?

Kalendārs izveidots, lai komandām būtu jāceļo pēc iespējas mazāk. Tomēr visus riskus izslēgt nav iespējams. To pierādījusi jau sagatavošanās sezonai - Dalasas “Stars” komandā treniņnometnes sākumā pozitīvas analīzes tika konstatētas sešiem spēlētājiem, bet vēlāk skaits pieauga līdz 17. NHL pirmās spēles uz vēlāku laiku pārceltas vēl pirms sezonas starta šāviena sadzirdēšanas.

Tādēļ, lai kāda no komandām spēles dienā nepaliktu ar stipri īsāku sastāvu nekā pretinieki, tika izveidots paplašinātais sastāvs. Tajā jābūt četriem līdz sešiem hokejistiem, un vismaz vienam no viņiem jābūt vārtsargam. Tas pie nosacījuma, ja aktīvajā sastāvā nav vismaz trīs vārtsargu. Ja ir, tad paplašināto sastāvu var izmantot pēc sirds patikas.

Lai no aktīvā sastāva nonāktu paplašinātajā jeb rezervistu sastāvā, jāiziet cauri neaizsargāto spēlētāju sarakstam. Kā tas bija arī Rūdolfa Balcera gadījumā. 24 stundu laikā jebkura komanda var iesniegt pieteikumu un pārņemt sarakstā ievietotā hokejista līgumu. Gadījumā, ja to izdara vairākas komandas, priekšroka tiek dota turnīra tabulā zemāk esošajai.

Savukārt, lai no taxi squad nonāktu aktīvajā sastāvā, procedūras jāveic līdz pusnaktij pēc Latvijas laika. Piemēram, ja spēles sākums gaidāms 2:00, bet rīta treniņa laikā kāds no hokejistiem iedzīvojies savainojumā, tad komandai ir dots laiks, lai pieņemtu lēmumu, kuru no rezervistiem sauktu uz augšu. Izņēmums ir situācijas, kad komandai nav pieejami divi veseli vārtsargi - tad rezervistu iespējams izsaukt arī pašā pēdējā brīdī. Šī procedūra nevienam spēlētājam neprasa ievietošanu neaizsargāto spēlētāju sarakstā.

Ja spēlētājs jau izgājis cauri neaizsargāto spēlētāju sarakstam - kopā ar Balceru tajā tika ievietoti 138 spēlētāji, kas bija jauns NHL rekords, bet bez latvieša cauri netika vēl tikai trīs spēlētāji -, tad viņam tas vēlreiz nav jādara, līdz aktīvajā sastāvā kopā nav savāktas vismaz 30 dienas vai aizvadīti vismaz desmit mači. Uz Balceru šie nosacījumi neattiecas, jo viņš neizgāja cauri sarakstam. Ja Sanhosē “Sharks” vēlētos latvieti nosūtīt uz taxi squad vai fārmklubu, tad riskētu viņu zaudēt bez atlīdzības, kā tas notika Otavas “Senators” gadījumā.

Taxi squad esošie hokejisti trenēsies kopā ar NHL komandu, var iesaistīties arī citās komandas aktivitātēs un doties izbraukumos (ceļošana gan nav obligāta, taču jādomā, ka to izvēlēsies pārliecinoši lielākā daļa komandu). Taču - ja hokejistam ir divvirziena līgums un viņš faktiski atrodas daudz tuvāk NHL nekā AHL, viņš tāpat saņems tikai fārmkluba algu. Balcera gadījumā atšķirība ir desmit reizes - 735 tūkstoši dolāru par sezonu NHL pret 70 tūkstošiem par sezonu fārmklubā vai paplašinātajā rezervistu sastāvā.

Tas dod iespēju manevriem komandām, kurām zem algu griestiem nav tik daudz vietas. Ja spēlētājam nav nepieciešams iziet cauri neaizsargāto spēlētāju sarakstam (piemēram, Matīss Kivlenieks, iepriekšējā līguma ietvaros tas nebija vajadzīgs arī Balceram), viņu uz taxi squad iespējams nosūtīt kaut katru dienu. Tādā veidā ietaupot līdzekļus.

NHL jaunā sezona sastāvēs no 116 dienām, un summa, kas tiek rēķināta algu griestos, veidojas no tā, cik dienas spēlētājs pavadījis NHL. Piemēram, Balcers saņem 735 tūkstošus sezonā, dienā tie ir 6,3 tūkstoši. Ja viņš atrodas taxi squad, šī summa netiek rēķināta “Sharks” algu griestos. Ja viņš atrodas pirmajā komandā, tad gan - katru dienu pa 6,3 tūkstošiem.

Būs interesanti pavērot, kurus hokejistus komandas izvēlēsies iekļaut taxi squad, jo šie spēlētāji vairāk mačus vēros no malas, nevis tajos piedalīsies. Jaunajiem hokejistiem, kuriem nepieciešama pieredzes krāšana un spēļu prakse, tas varētu nenākt par labu. Taču - ja nu jaunais ir galvastiesu labāks par 35 gadus vecu veterānu?

Vairāki ģenerālmenedžeri jau izteikušies, ka labprātāk izvēlētos scenāriju, kurā karstākie prospekti spēlētu fārmklubā, nevis sēdētu tribīnēs. Taču ir arī tādi, kuri pauduši - taxi squad būs mūsu tuvākie rezervisti, kuri dotu NHL komandai vislabākās izredzes uzvarēt, neatkarīgi no vecuma. Jāņem vērā, ka izsaukšana no fārmkluba šajos apstākļos nebūs viegla. Piemēram, Kalgari “Flames” fārmklubs atrodas ASV, bet ieceļošana Kanādā bez divu nedēļu pašizolācijas nav iespējama.

Gadījumā, ja kāds no rezerves sastāva spēlētājiem iedzīvojas savainojumā, saslimst vai viņam ir pozitīvas Covid-19 analīzes, komanda var iesniegt pieprasījumu, lai šis hokejists savainojuma vai slimības laikā netiktu ieskaitīts starp sešiem taxi squad dalībniekiem. Tad vienībai būs iespēja izsaukt vēl citus papildspēkus.

Rezumējot - rezerves sastāvs izveidots, lai kāda no komandām pēkšņi nepaliktu ar īsāku rezervistu soliņu vai bez vārtsarga. Hokejisti trenēsies kopā ar NHL komandu, bet visos pārējos aspektos uz papīra skaitīsies kā fārmkluba spēlētāji - gan algas ziņā, gan procedūrās, kam jāiziet cauri, lai hokejistu nosūtītu uz taxi squad.

  +1 [+] [-]

, 2021-01-13 13:05, pirms 7 mēnešiem
forši, ka Rūdis nebūs otavas taxists.

p.s. lūdzu padalaties, kurā jūtūba kanālā būs NHL spēļu strīmi.

     [+] [-]

, 2021-01-13 15:02, pirms 7 mēnešiem
Ruuchons rakstīja: forši, ka Rūdis nebūs otavas taxists.

p.s. lūdzu padalaties, kurā jūtūba kanālā būs NHL spēļu strīmi.
Te
https://sportsurge.net/#/groups/0

     [+] [-]

, 2021-01-14 12:11, pirms 7 mēnešiem
Nebiju domājis, ka Rūdim AHL alga ir salīdzinoši tik maza!
Skarbi, pie viņu nodokļiem bezmaz vai trūcīgo kategorijā

     [+] [-]

, 2021-01-14 13:13, pirms 7 mēnešiem
Ruuchons rakstīja: forši, ka Rūdis nebūs otavas taxists.

p.s. lūdzu padalaties, kurā jūtūba kanālā būs NHL spēļu strīmi.
https://nhl66.ir/

Pagājušā sezonā šis bija labākais saits, kur skatīties NHL strīmus. Varēja skatīties arī spēļu atkārtojumus. Pašlaik gan izskatās, ka saits ir nobrucis. Varbūt atgriezīsies?