Viedoklis: VEF-Ventspils godu kā vietējā sporta lielākais duelis pārņem Riga-RFS?
Piektdien "Skonto" stadionā un TV4 tiešraidē norisināsies kārtējā futbola Virslīgas spēle - "Riga" uzņems savu principiālo konkurenti RFS. Vai ir godīgi teikt tas dažu gadu gaitā kļuvis par lielāko vietējo sporta komandu dueli?
Latvijas vietējā sportā par patiešām masu interesi piesaistošām spēlēm grūti runāt. Principā to var darīt tikai nacionālo izlašu sakarā - pat sporta nesekotāji ir labi informēti par hokeja izlases pavasariem un Kristapa Porziņģa spēlēšanu basketbola izlasē, tāpat - ar panākumiem vai nē - regulāri labi apmeklētas ir arī futbola izlases spēles. Vietējo klubu vidū vairākus gadus kā īpašs brends izcēlās Rīgas "Dinamo", taču šis klubs spēlēja tikai ārzemju līgā un pret citiem Latvijas hokeja klubiem sacensībās neiesaistījās.
Kā spilgtāko Latvijas klubu savstarpējo konkurenci ilgtermiņā varēja izcelt tikai basketbola smagsvaru "VEF Rīga" un "Ventspils" mači. Šim duelim turklāt aizmetņi meklējami vēl tālākā vēsturē, kad "Ventspilij" izaicinājumu meta citas Rīgas komandas (un vēl iepriekš - "Brocēni"), līdz ar to VEF un "Ventspils" savstarpējās spēles pamatoti tika uzskatītas par lielāko dueli, ko var piedāvāt vietējais sports. Tā pamatoti nosaukta par "LBL klasiku", kas nekur arī nav pazudusi. Abas komandas tikušās sešos LBL finālos pēc kārtas.
Taču apstākļi jau dažus gadus grozās tā, ka abas komandas arvien grūtāk nosaucamas par vienu līmeni pārstāvošām. "Ventspils" triumfēja 2018. gadā ar 4-2, bet visos pārējos finālos kopš 2017. gada VEF bija pārāka ar 4-0 vai 4-1. Un nekādu šoku par pēdējo gadu rezultātiem arī nav godīgi izrādīt - "Ventspils" finansiālās iespējas ir krietni sarukušas ārpus-sporta faktoru ietekmē. "LBL klasika" joprojām ir dzīve, un papildus katrām 40 spēles minūtēm nāk arī liela deva vēstures un nostaļģijas, kā arī principiālas vēlmes uzvarēt tieši šajā mačā, taču realitāte ir realitāte - iepriekšējās 25 LBL klasikās VEF bilance ir 21-4, un jaunas lielas intereses kurināšanai nav sliktākas receptes par paredzamu iznākumu.
Tas arī nav nekāds akmens VEF, "Ventspils" vai vietējās basketbola pārvaldes dārziņos, bet gan vienkārši fakta konstatēšana, ka ilgus gadus par Latvijas vietējā sporta lielāko dueli uzskatītais mačs šobrīd nav savā zenītā. Kas savukārt rada jautājumu - kā jau katrā reizē, kad valdnieks apslimis vai savārdzis -, vai pamazām citā sporta veidā nav uzradies duelis, kas šo neoficiālo titulu gatavs pārņemt?
Ja nezinātu neko par Latvijas sporta īpatnībām un skatītos, ar cik lieliem cilvēku pūļiem tiek sagaidīta Rīgā hokeja izlase, tad nebūtu loģiskāka minējuma par to, ka izcili populāra ir Latvijas hokeja Virslīga. Taču labi zinām, ka vietējam hokejam līdz tādam duelim kā VEF-"Ventspils" vēl ļoti tāls ceļš ejams. Galu galā, neviena valsts čempione no 1991. līdz 2013. gadam šobrīd vairs augstākajā līgā nespēlē, tāpat kā to nedara sešos finālos pēc kārtas spēlējušais "Kurbads".
Visu cieņu florbola, handbola un volejbola spēcīgākajiem Latvijas klubiem, taču šajā diskusijā tos iesaistīt ir tikpat grūti kā hokeja līgu. Atliek vien pievērst skatienus karalim futbolam, kur iespaidīga savulaik bija "Skonto" dominance un vērienīgas cīņas tika aizvadītas pret "Ventspili" un "Liepājas metalurgu", tāpat īpaši izceļams arī Ventspils un Liepājas pilsētu futbola komandu "Kurzemes derbijs". Taču atkal skumjš fakts - neviena no šīm trim komandām Virslīgā vairs nespēlē, un šie vēsturiskie dueļi un derbiji vairs neeksistē.
Bet dažu gadu gaitā ir izaudzis kaut kas cits - lieta, kas droši saucama kā Lielais Rīgas derbijs, proti, futbolu klubu "Riga" un RFS konkurence. Abām komandām ir vairāk līdzību nekā tās pašas gribētu atzīt. Abas ienāca Virslīgā 2016. gadā, abas uzreiz nāca ar lielām ambīcijām, abām bija bagāti atbalstītāji, par abām bija bažas, cik ilglaicīgi būs šie projekti, abas izcēlās ar arvien iespaidīgākiem transfēriem, arvien jauniem panākumiem Eirokausos, arvien jauniem ieguldījumiem infrastruktūrā. Nikna savstarpējā konkurence bija praktiski neizbēgama, un tā izpaudās gan laukumā, gan ārpus tā.
Tagad "Riga" un RFS aizvada jau savu astoto sezonu Virslīgā un kopš 2016. gada izspēlējušas 31 spēli. Bilance? Praktiski vienāda, un arī piektdienas mačs tiek sagaidīts kā tīra 50:50 spēle. Sportiskā intriga ir, turklāt vietējā līmenī visaugstākā - "Riga" un RFS savā starpā sadalījušas četrus no iepriekšējiem pieciem tituliem.
Futbolam salīdzinājumā ar basketbolu gan ir viens formāta trūkums - nav viena konkrēta fināla. Jā, sezonas beigās ir izšķirošas spēles, kad jāskaita punkti un jārēķina scenāriji, un skaidrs, ka futbola līgas formātam ir daudzi iemesli, kādēļ tā. Taču priekšrocība ir gluži vienkārši lielākas sporta būves un attiecīgi vairāk skatītāju. "Skonto" stadionā iepriekšējā gada Rīgas derbija spēles pulcēja 4.2 tūkstošus skatītāju maijā un un 2.9 tūkstošus novembrī. Šo piektdien, kad abas tabulas līderes cīnīsies par iniciatīvu skrējienā pēc titula, sagaidāmi 3.5-5 tūkstoši skatītāju. Tas jau sen pierādījies praksē, ka viena un tā pati spēle TV ekrānos izskatās pilnīgi dažādi, kad ir pilnas un kad ir pustukšas tribīnes.
Vienā ziņā šaubu nav - "Riga" un RFS ir šobrīd pārliecinoši bagātākās sporta komandas Latvijā (attiecīgi 14 miljoni eiro un 5 miljoni eiro 2022. gada budžetos). Nauda gan negarantē mīlestību, un par futbola Virslīgu joprojām ir negatīvi stereotipi, tāpat arī nevar spēles lielumu noteikt pēc skatītāju skaita vien - šeit jāvērtē arī rezonanse un atpazīstamība plašākā sabiedrībā, kā arī tradīciju dziļums un vēl vairāki faktori, kas beigu beigās tāpat nenoved pie viena konkrēti izmērāma kritērija.
Līdz ar to saprotams, ja vietējā basketbola faniem "VEF-Ventspils" likšana vienos svara kausos ar pirms septiņiem gadiem radušos Rīgas derbiju liekas kā zaimošana, jo tas patiešām savā ziņā ir nenosakāms salīdzinājums, drīzāk tas uzskatāms kā novērtējums tam, ka Latvijas klubu sportā ir dabiskā ceļā (ar naudīgām un stabilām piešpricēm, protams) attīstījies kaut kas tāds, ka "Lielais Rīgas derbijs" patiešām atbilst savam nosaukumam.
Šīs sezonas trešais Rīgas futbola derbijs piektdien tiešraidē tiks translēts kanālā TV4 un portālā Sportacentrs.com. Jau no plkst. 19.30 piedāvāsim pirmsspēles ekspertu studiju.
[+] [-]
😎
-2 [+] [-]
Lielākā sāncensība ir Miesnieks pret Livonia
+3 [+] [-]
+4 [+] [-]
-1 [+] [-]
+3 [+] [-]
-1 [+] [-]
Labi zinām, cik bērnu trenējās Latvijā futbolā un cik rokasbumbā. Ja skatāmies no kvantitātes prizmas, jā, futbols dēļ daudzo bērnu, kas ar to nodarbojās, ir mērāms kā tautas sporta veids. Toties, ja skatāmies no kvalitātes, ko vismaz relatīvi ir iespējas salīdzināt starp dažādiem sporta veidiem, futbola kvalitāte Latvijā ir ļoti zemā līmenī, un es to mēru nevis pēc sava subjektīva viedokļa, bet gan salīdzinot, kā starptautiski esam novērtēti. Tāpēc, manuprāt futbola vai rokasbumbas virslīgas salīdzināšana ir neiespējama. Ja vari pateikt puslīdz izmērāmus rādītājus, kā salīdzināt šīs virslīgas, labprāt tos uzklausīšu.
Bet, šis ir tikai mans viedoklis.
+2 [+] [-]
Kas Tavā izpratnē ir populārāks? Vairāk skatītāji? Lielāks mēdiju apraksts? Vairāk sportisti darbojās šajā sporta veidā?
Manuprāt,lai noteiktu populārāko komandu sporta veidu Latvijā,nenoliedzami jābūt kaut kādiem kritērijiem.Arī tevis nosauktie tādi ir.Bez kritērijiem,tas kļūst par subjektīvu pļāpāšanu.Ne tā?Un par kvalitāti runājot arī rodās jautājumi.Latvijā rokasbumbu komandu kvalitātes ir apšaubāmas.Katrā ziņā neesmu pamanījis kaut kādus, pavisam necilus,panākumus uz Eiropas skatuves.Individuāli jā,ir sagatavots viens superšpīleris Krištopāns un vēl vairāki spēlētāji spēlē kaut kādos ārzemju klubos,bet rokasbumba kā sporta veids Eiropā nu dien nav tas populārākais.Un arī Latvijā.Tāpēc te nav pat vērts muti dzesēt.
+3 [+] [-]
+3 [+] [-]
-1 [+] [-]
-3 [+] [-]
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
Basketbolam parasti nav šādi nosacījumi - neesmu nekad dzirdējis, ka no VEF Žalgiris būtu pircis spēlētāju - līdz ar to arī tāpēc basketbolam un hokejam ir grūti salīdzinot ar futbolu.
Un runājot par BK Ventspils - basketbols Ventspilī dzīvo tikai dēļ tā, ka Puzes rūķis ļoti mīl basketbolu - tāpēc tā ir vienīgā profesionālā komanda Ventspilī, lai arī budžets ir mazs (aptuveni 500k eur sezonā), bet spēļu apmeklējums maigi izsakoties ir ļoti zems - 150-200 skatītāju vidēji spēlē (pat uz play-off nevar savākt pilnu halli ar skatītājiem).
JFK Ventspils spēlējot 2.līgā 2022/2023 gada sezonā varēja uz parastu sezonas spēli, piemēram pret Mārupes SC savākt 700 - 800 skatītāju tribīnēs, lai arī pilsētā nav īpašu reklāmu, bet viens plakāts izmētā aptuveni 150x150cm uz Lielā prospekta netālu no olimpiskā centra
Ja JFK Ventspils tiktu pāri AFA Olaine barjerai Latvijas kausa izcīņā un tiktu ielozēta ar FK Tukums, tad domāju, ka uz to spēli Ventspilī būtu virs 1000 skatītāju.
Tā, ka futbols ir šobrīd apmeklētākais klubu sporta veids Latvijā un tam ir daudz un dažādi iemesli!
+1 [+] [-]
-4 [+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
Un mani neintresē, ka tev neintresē Ventspils - ir daudz citi piemēri kur šobrīd futbols stabili sit pušu citus komandu sporta veidus apmeklētības ziņā, un tai nav obligāti jābūt Ventspilij - kaut, vai FK PPK mājas atklāšanas spēlē 2.līgā spēja atvest 700+ līdzjutējus tribīnēs.
Futbola komandas Latvijā šobrīd veiksmīgāk strādā mārketinga un popularitātes ziņā - ja Lembergs noliks karoti, vai tiešām zaudēs pilnībā ietekmi Ventspils domē, tad tici man - arī visticamāk BK Ventspils pārvērtīsies par labu amatieru komandu, jo no citām politiskajām partijām te Ventspilī ir citas prioritātes - ja tiks NA pie teikšanas, tad var sagaidīt, ka HK Ventspils spēlēs OHL līgā utt, jo hokejam viņiem no Nacionālās apvienības ir spēcīgs lobijs.
[+] [-]
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
-2 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
Un, kas tad JFK Ventspils notiek tikai virspusēji ko neredzu ne es, ne JFK Ventspils direktos Aleksejs un pārējie? Nauda ir tik cik viņas ir - un tuvākajā nākotnē 2-3 gadi JFK Ventspils, ja ne cīnīsies par palikšanu Nākotnes līgā, tad vismaz noteikti nekonkurēs par cīņu, lai tiktu Virslīgā, jo nav tādas naudas un šobrīd neizskatās, ka atradīsies sponsors, kas būtu gatavs ieguldīt naudu.
Arī infrastruktūrā viss paliks kā ir - nekāds mākslīgais apgaismojums un nekāda slēgtā futbola halle, lai bērni var trenēties pilnvērtīgi ziemā - FA Ventspils vecāki vācām pat parakstus ar lūgumu par to slēgto futbola halli - atbilde no Sporta pārvaldes un domes bija aptuveni tāda - ka piepūšamais jumts (tāds kā ir Liepājā) Ventspilij neder, jo redzi - mums vējš pūš un vēl sazin kādas problēmas - protams, ka Liepājā vēja nav un tur varēja to uzcelt.
Tā, ka tici man, ka esmu gana lietas kursā par šeit notiekošo mūsu pilsētā attiecībā par futbolu jau nu īpaši. Mums vēl ir tāds kuriozs, ka Ventspilī JFK Ventspils formu var nopirkt tikai Liepājā, jo šeit nekā nav - kopš veikals ''Fans'' beidza tirgot FK Ventspils atribūtiku utt., tad nu ir kuriozs - bērnam lai nopirktu formu jāpērk no Liepājas, bet piemēram apdruku un emblēmu jāiet štancēt virsū Ventspilī otrajā stāvā ''Citro'' veikalā Talsu ielā! Ar to visu gribu pateikt, ka šobrīd futbols Ventspilī turās uz dažiem entuziastiem un vecāku makiem - Sporta pārvalde ļauj lietot pilsētas sporta infrastruktūru un viss!
[+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
Pēdējo reizi, kad basketbola halle bija teju pilna - bija Latvijas kausa spēle starp BK Ventspils un VEF - atceros, ka tas bija ziemā gadu, vai divus atpakaļ! Uz play-off iespējams iet vairāk līdzjutēju, bet halle ir pustukša, kamēr uz futbolu Nākotnes līgā skatītāju ir krietni vairāk!
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Tāpat var teikt, ka klubu līmenī futbols kāpj uz augšu, un basketbols iet uz leju. Domāju, visi tam var piekrist, un iepriekšējos komentāros daudzi no iemesliem šādam notikumu pavērsienam ir pieminēti.
Ziedu laikos kādā sportā arī neesam - apmeklējuma, popularitātes/mārketinga ziņā. Sportiskā ziņā - nebūtu Rīga tikusi grupu turnīrā, aina arī būtu diezgan bēdīga.
Jā, uz izlases spēlēm pilni laukumi ir visiem (hokejam arī), kas nozīmē, ka pavisam slikti jau nav!
Bet var atrast iemeslus, kādēļ tā - izlasēm ir salīdzinoši stabili kodoli un iesakņojušās fanu tradīcijas 20+ gadu garumā (salīdzinot ar klubiem, kuri ik pēc 5-10 gadiem izgaist un ceļas kā fēniksi no pelniem), protams arī labāki spēlētāji, meinstrīma mārketings, un, jā, pati lielākā netaisnība, salīdzinot ar klubiem - limitēts spēļu daudzums.
Par derbiju - beidzot kaut kas pozitīvs ziņās pēc visām pasaulē (vai tepat, cilvēkiem dzērumā taisot stulbības) notiekošajām drausmām.
Prozit!