Kādi albāņu "Ērgļi" lidos uz Franciju?
Albānijas futbola izlase ir viena no četrām (vēl Islande, Ziemeļīrija un Velsa), kas pirmo reizi jau iekļuva Eiropas čempionāta finālturnīrā, bet vēl šīm komandām var pievienoties Bosnija un Hercegovina, ja vien izslēgšanas spēlēs pieveiks Īriju (zināmā mērā - arī Ukraina, jo ukraiņi EURO finālturnīrā līdz šim ir tikuši vienīgi rīkotāju lomā). Iespējams, ka tieši "Ērgļu" ("Shqiponjat") no Albānijas iekļūšana 2016. gada Eiropas čempionāta finālturnīrā ir lielākais pārsteigums, taču tā noteikti nav nejaušība vai pārpratums un nākamvasar Francijā par to varēs pārliecināties jebkurš, kas albāņu futbolistus atļausies pienācīgi nenovērtēt.
Albānijas izlase kvalifikācijas turnīrā bija vienā grupā ar Portugāli, Dāniju, Serbiju un Armēniju. "Uz papīra" - labākajā gadījumā 4.vieta. Īstenībā sanāca - otrā vieta aiz Portugāles. Pēc albāņu uzvaras pēdējā mačā Armēnijā ar 3:0 radās aizdomas (radīja daži masu mediji), ka tā esot bijusi sarunāta spēle un ka UEFA veiks izmeklēšanu. Noskatoties šīs spēles apskatu, nerodas aizdomas, ka armēņi tīšām zaudēja. Mačā, kurā vieniem vairs nevajag neko, bet otriem viss izšķiras, vienmēr būs atšķirība komandu motivācijā, kas izpaudīsies laukumā emociju un pašatdeves ziņā. Tas ir neizbēgami. Albānijas izlase taču jau līdz tam bija nokļuvusi pie finālturnīra durvīm (piemēram - 1:0 uzvara pār Portugāli), tā ka uzvara Armēnijā nemaz nebija pārsteidzoša. Un vai tad Armēnijas izlase ir spēcīgāka par Albāniju? Ļoti šaubos (vienalga - ar Henriku Mhitarjanu vai bez viņa).
Kas tad ieveda Albāniju finālturnīrā? No tiem futbolistiem, kuri bija pieteikti pēdējām divām spēlēm, seši spēlē Šveices virslīgā, pa trim - Itālijā un Horvātijā, pa diviem - Vācijā, Turcijā un Grieķijā, pa vienam - Francijā, Čehijā un Azerbaidžānā. Daļa spēlētāju kopš bērnības futbolā skolojās Šveicē. Plus vēl 3-4 spēlētāji no ārzemju klubiem, kuru šoreiz izlasē nebija, bet kuri var būt finālturnīrā. Pāriesim pie personālijām.
Komandas kapteinis un centra aizsargs Loriks Cana spēlē Francijas virslīgas komandā Nantē. Dzimis bijušās Dienvidslāvijas Kosovā, jau 16 gadu vecumā viņu uz savu akadēmiju aicināja Londonas "Arsenal", taču formalitāšu dēļ turp neizdevās tikt. Trīs sezonas Cana bija PSG, tad trīs sezonas - Marseļas "Olympique", pa sezonai - "Sunderland" un "Galatasaray", bet pirms nonākšanas Nantē viņš četras sezonas spēlēja Romas "Lazio" (82 spēles).
Vārtsargs Etrits Beriša arī ir dzimis Kosovā (Prištinas pilsētā) un spēlē Romas "Lazio". Kopš 19 gadu vecuma viņš spēlēja futbolu Zviedrijā, piecas sezonas pavadīja "Kalmar" komandā, kļuva par Zviedrijas čempionu, bet 2013. gadā tika atzīts par Allsvenskan (virslīgas) čempionāta labāko vārtsargu. Pērn Berišu atzina par Itālijas A sērijas labāko ārzemju vārtsargu.
Kreisās malas pussargs Ansi Agoli no azerbaidžāņu "Qarabag" divas sezonas spēlēja Šveicē, divas - Somijā un trīs - Ukrainā ("Krivbass").
Kosovā dzimis arī Ermirs Lenjani no Nantes kluba, taču jau kopš bērnības viņš dzīvo Šveicē un kopš pusaudža vecuma viņš spēlēja Šveicē (FC 'Winterthur", 'Grasshopper", "St. Gallen"), no kurienes devās uz Franciju - vispirms bija "Rennes", bet tagad Nantes komanda.
Tikai 21 gadu vecais Eljesends Hisajs no "Napoli" pirms tam trīs gadus spēlēja "Empoli" komandā un izkļuva ar to no B sērijas. Aizvadītajā vasarā viņš pārcēlās uz Neapoli. Savulaik Eljesenda vectēvs un vecāki strādāja Itālijā (tēvs bija mūrnieks) un jau 10 gadu vecumā zēna talantu saskatīja aģents Marko Pičjoli. 14 gadu vecumā Hisajs nokļuva 'Empoli" futbola akadēmijā.
Balsta pussargs Burims Kukeli no FC "Zurich" arī nāk no Kosovas albāņiem. Kopš 4 gadu vecuma viņš dzīvo Šveicē, kur arī sāka spēlēt futbolu. Pēdējo triju gadu laikā viņam bija trīs operācijas un tikai pagājušā gada vasarā Burims atkal atgriezās ierindā. Spēlējis Lucernas komandā un MSV "Duisburg" Vācijā.
Margims Mavrajs ir dzimis Vācijā, trīs sezonas nospēlēja VfL "Bochum" un "Grouther Fuhrt" (uzvarēja 2. bundeslīgā un tad spēlēja arī Bundeslīgā), spēlēja Vācijas U21 izlasē, taču 2012. gadā izlēma pārstāvēt Albāniju (vecāki nāk no Kosovas albāņiem).
Ledians Memušejs no "Pescara" kopš 17 gadu vecuma spēlē futbolu Itālijā. Pirms Peskāras komandas (B sērija) bija "Chievo", "Carpi" un "Lecce".
Odise Roši no Rijekas komandas (Horvātija) iepriekš divas sezonas aizvadīja 1.FC "Koln" un trīs - FSV "Frankfurt" (2. bundeslīga). Komandā viņu sauc par raķeti - 30 metrus Odise skrien 3,7 sekundēs, bet 100 metrus - 10,9 sekundēs.
Amirs Abraši ir dzimis Šveicē un spēlējis visu vecumu Šveices jaunatnes izlasēs, kā arī spēlēja Šveices olimpiskajā izlasē 2012. gada olimpiskajās spēlēs Londonā. Pašreiz viņš spēlē SC "Freiburg" komandā Vācijas 2. bundeslīgā, bet pirms tam četras sezonas aizvadīja "Grasshopper" rindās un viņu aicināja arī Šveices izlasē. Amira vecāki savulaik emigrēja no Kosovas.
Migjens Baša no FC 'Luzern" arī dzimis Šveicē un arī viņa vecāki savulaik emigrēja no Kosovas. No 2010. līdz 2012. gadam spēlēja Itālijā - "Atalanta" un 'Torino" komandās.
Škēlzens Gaši no FC "Basel" spēlēja Šveices U19 un U21 izlasēs, pērn viņš tika atzīts par Šveices gada labāko futbolistu, gan pērn, gan šogad viņš bija labākais vārtu guvējs (attiecīgi 19 un 22 vārti) Šveices futbola virslīgā. Dzimis Šveicē, bet vecāki - no Kosovas.
Taulants Džaka dzimis Šveicē. Viņš ir trīskārtējs Šveices čempions ar FC "Basel" (pirms tam spēlēja "Grasshopper" rindās). Spēlēja visu vecumu Šveices jaunatnes izlasēs, taču tad izlēma pārstāvēt Albāniju (vecāki no Kosovas albāņiem). Taulanta jaunākais brālis Granits (Mēnhengladbahas "Borussia") gan nolēma spēlēt Šveices izlasē, tā ka nākamvasar Francijā spēlēs abi brāļi. Kas zina - varbūt vēl trāpās vienā grupā...
Hamdi Salihi no albāņu kluba KF "Skenderbeu Korce" savulaik piecas sezonas aizvadīja Austrijas bundeslīgā (Vīnes "Rapid" un FC "Ried"), kā arī vienu sezonu (pagājušo) nospēlēja Izraēlā (Haifas "Hapoel") un Ķīnā. Viņš ir 2007. gada Austrijas vicečempions.
Armando Sadiku no FC "Zurich" ir pagājušā gada Šveices kausa ieguvējs.
Paliek galvenais treneris - 59 gadus vecais itālietis Džanni de Bjazi. Savulaik pussarga pozīcijā aizvadījis 9 spēles Milānas "Inter" sastāvā, bet galvenokārt spēlējis mazāk zināmos klubos. Trenera lomā ir vadījis "Torino" (izveda A sērijā), 'Udinese", "Levante" (Spānija), "Brescia"... Kopš 2011. gada 14. decembra de Bjazi ir Albānijas izlases galvenais treneris un kopš nesena laika - arī Albānijas pilsonis (saglabāta arī Itālijas pilsonība). Albānijas izlases iekļūšana EURO 2016 finālturnīrā ir pieredzējušā trenera lielākais panākums.
Vai tad ir iemesls uzskatīt Albānijas izlasi par vāju un tikšanu EURO 2016 finālturnīrā par pārpratumu?
-2 [+] [-]
-1 [+] [-]
-1 [+] [-]
+2 [+] [-]
[+] [-]