Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:128, Did:0, useCase: 3

RFS un "Riga" atšķirīgais ceļš uz Eirokausu grupu turnīru: cik tālu izdosies tikt?

Rolands Eliņš

RFS un "Riga" atšķirīgais ceļš uz Eirokausu grupu turnīru: cik tālu izdosies tikt?
Foto: Zigismunds Zālmanis, Riga FC

Latvijas futbola klubi "Riga" un RFS attiecīgi trešdien un ceturtdien sāks UEFA Konferences līgas trešo kārtu. Abas komandas otrdien pēc izlozes uzzināja savu ceļu uz grupu turnīru – RFS ir šajā kārtā jāpieveic Maltas "Hibernians", bet pēc tam jātiekas ar "Linfield" un "Zurich" dueļa zaudētāju, kamēr "Riga" vispirms jāpārspēj Portugāles "Gil Vicente", bet pēc tam jātiekas ar Nīderlandes AZ un Skotijas "Dundee United" pāra uzvarētāju. Līdzīgi kā pirms gada, vieta Eirokausu grupu turnīrā vismaz vienam Latvijas klubam izskatās reāla, bet vai šoreiz izdosies mērķi sasniegt? Par gaidāmajiem mačiem un Latvijas klubiem Eirokausos izteicās treneri Andris Riherts un Marians Pahars, kā arī Agris Suveizda, kurš TV4 ekrānos komentēs "Riga" spēles.

Pret Maltas un Portugāles komandām – atšķirība varētu būt mazāka nekā liekas

Agris Suveizda, Sportacentrs.com žurnālists un TV4 komentētājs: Eirokausos atšķirības starp čempionu un nečempionu zaru ir milzīgas, tādēļ nav nekāds pārsteigums, ka arī skats uz abu Rīgas klubu izredzēm trešajā kārtā ir krietni atšķirīgs – un tam ir maz saistības ar RFS vai "Riga" spēku, bet gan galvenokārt ar pretiniekiem. RFS pret Maltas "Hibernians" būs favorīte, kamēr "Riga" pret Portugāles "Gil Vicente" būs pastarītes lomā. Tomēr jāuzsver, ka RFS favorītes statuss summā nebūs milzīgs un ka arī "Riga" izredzes ne tuvu nebūs bezcerīgas.

RFS viens no galvenajiem uzdevumiem būs savaldīt maltiešu jaudīgo uzbrukumu un ļoti vēlams mācīties no "Riga" pagājušā gada kļūdas – svarīgi ceļamaizei gūt uzvaru, lai uz Maltu, kur gaida sarežģīta atbildes spēle, dotos ar pārsvaru rezultātā, nevis spiedienu par pagarinājumu vai pat atspēlēšanos ("Hibernians" pirms gada Rīgā uzvarēja ar 1:0, bet mājās pagarinājumā zaudēja ar 1:4). Savukārt "Riga" laba ceļamaize droši vien būs arī neizšķirts savā laukumā, kas pirms atbildes spēles spiedienu drīzāk radītu pretiniekiem. "Gil Vicente" aizvadīja lielisku sezonu, tomēr sastāvā piedzīvojusi lielas pārmaiņas un šis noteikti būs labs brīdis, kad ar šo klubu tikties laukumā: sezonas pirmā spēle, vēl nesaspēlēts sastāvs. "Gil Vicente" ir spēcīgs pretinieks, bet tas diez vai būs stiprākais pretinieks, ar kādu šosezon Latvijas klubi tikušies, - liepājniekiem pretī tomēr bija daudz bagātāks un pieredzējušāks klubs Bernes "Young Boys" izskatā.

Andris Riherts, "Mettas" galvenais treneris: RFS čempionu zarā ir labāka situācija, taču Maltas čempione arī ir vērā ņemama pretiniece. Tā savā čempionāta spēlējusi ļoti pārliecinoši, turklāt šobrīd var gatavoties tikai Eirokausu spēlēm – viņi atbrauca uz Latviju pa taisno no Tallinas, nemaz nebraucot mājās un gatavojoties spēlēm šeit. Svarīgi būs, kā RFS izmantos mājas laukuma priekšrocības, bet nu diemžēl viņiem jāspēlē stadionā, kur paši nemaz nav pieraduši būt kā mājinieki. "Hibernians" arī ir liela Eirokausu spēļu pieredze, bet tomēr meistarības ziņā RFS jābūt krietni priekšā.

Savukārt "Riga" četrās Eirokausu spēlēs šosezon guvusi četras pārliecinošas uzvaras. Abas Eirokausu kārtas tika pārvarētas praktiski bez ierunām, man liekas, tur nevienam nepalika jautājumi, kura komanda bija labāka. "Riga" šovasar arī pastiprinājusies ar laba līmeņa spēlētājiem un noteikti, ka pēc šīm uzvarām ieguvusi pārliecību par saviem spēkiem. Būs interesants duelis, jo "Riga" ir lielāka Eirokausu pieredze nekā "Gil Vicente", Rīgas klubā cilvēkiem jau ir nozīmīgu spēļu rūdījums. "Gil Vicente" noteikti arī ar nepacietību gaida savu ierašanos Eirokausos, bet tomēr man liekas, ka "Riga" būs priekšrocības, ko censties izmantot, proti, pieredze. Spēlēt līgā 36 spēles tomēr ir kaut kas cits, nekā aizvadīt divas konkrētas spēles, kas var izšķirt visu sezonu. Tam nepieciešama cita pieeja.

Taču piekritīšu tam, ka abi dueļi varētu būt līdzvērtīgāki nekā varētu likties, kad salīdzina Maltas un Portugāles komandas. "Hibernians" ir savas priekšrocības pret RFS, un "Riga" ir savas priekšrocības pret "Gil Vicente".

Marians Pahars, Latvijas izlases trenera asistents: Protams, ceru, ka abi Latvijas klubi gūs uzvaras. Zinu, ka RFS jābūt stiprākai par savu pretinieci, tur noteikti jābūt uzvarai divu spēļu summā, lai varētu jau gaidīt pretiniekus nākamajā kārtā. Kamēr no "Riga" sagaidu mazu sensāciju, ja to tā var nosaukt. Portugāles čempionāts tomēr ir ar savu firmas zīmi, un tas nozīmē līmeni. "Gil Vicente" ir komanda, kas pieradusi vietējā čempionātā cīnīties pret tādiem klubiem kā "Sporting", "Benfica" un "Porto". Pretinieks noteikti ir jānovērtē, bet patiešām domāju, ka "Riga" ir pa spēkam pārvarēt arī šo kārtu. Portugāles komandai šī būs Eirokausu debija, un tas var atstāt savu iespaidu.

RFS teorētiski gludais ceļš uz grupu turnīru

Suveizda: Pagājušajā vasarā, kad "Riga" relatīvi stiprākais pretinieks Eiropas Konferences līgā bija otrajā kārtā, šķita, ka tik labu izlozi nesagaidīsim vēl ilgi, bet šogad to pat izdevies pārspēt – izloze ir paveikusi tuvu maksimumam, lai uzlabotu RFS ceļu uz grupa turnīru. Gan pret "Hibernians", gan pret "Linfield", ja Ziemeļīrijas čempione nesarīkos sensāciju pret šveiciešiem, lielākas izredzes būs rīdziniekiem, tomēr jāatceras, ka, pirmkārt, izlozi par lielisku uzskatīs arī pretinieki (vismaz "Linfield", jo "Hibernians" bija iespējas dabūt arī vājākas komandas par RFS), un, otrkārt, abas pretinieces ir spēcīgas savā laukumā. Par teorētisko daļu RFS gan galīgi nevar sūdzēties – tagad kārta darīt pašiem un teoriju pārvērst rezultātā.

Riherts: Pēc izlozes RFS zina konkrētas lietas, kas viņiem jāpaveic, lai tiktu grupu turnīrā, un esmu drošs, ka viņi apzinās, ka tas ir tuvumā. Taču tas, ka būs jāspēlē pret Maltas un, visticamāk, Ziemeļīrijas čempioni, nenozīmē, ka būs viegli, to varu patiešām droši teikt. Lai tiktu grupu turnīrā, Igaunijas "Flora" bija nepieciešami 30 gadi. "Ventspilij" bija nepieciešams ilgs laiks pieredzes un mēģinājumu, lai tiktu Eiropas līgas grupu turnīrā. RFS ir iekrājis Eirokausu pieredzi kā klubs, taču vēl ne ilgu, mums tomēr tie vadošie klubi nesen nomainījās, un tādu kā "Skonto" un "Ventspils" vairs nemaz nav, bet jaunie klubi vēl uzkrāj Eirokausu pieredzi. Skaidrs, ka futbolā svarīgs arī sastāvs un stratēģija, taču Eirokausos ir sava odziņa, un tur atsevišķā spēlē var notikt viss kas. Gibraltāra komanda pat "Celtic" pieveica. Jā, vienā mačā tikai, taču tāpat.

Žēl, ka Latvijas komandām Eirokausu spēles jāaizvada ne savos stadionos, jo atbilstoša līmeņa stadionu trūkst. Ceru, ka RFS iekļūs grupu turnīrā, kas varētu palīdzēt dot vajadzīgo grūdienu šajā ziņā.

Pahars: Ja RFS uzvarēs Maltas komandu, tad – būsim godīgi – droši vien spēlēs pret "Linfield". Tas sniedz labas cerības uz vietu grupu turnīrā. Vai RFS ņems vērā "Riga" pagājušās sezonas pieredzi, kad arī likās, ka izloze bijusi tik veiksmīga un atliek vairs tikai iesoļot grupu turnīrā? Nu, mums jau arī izlases mērogā ir labi zināms, ko nozīmē spēlēt pret tādām komandām kā Malta un Andora. Tās nav vieglas pretinieces un prot sarūpēt grūtas dienas. Bet gribētos izteikt cerību par RFS, ka visu izdosies nokārtot.

"Riga" barjeras ceļā uz grupu turnīru ir visnotaļ augstas.

Suveizda: Neatkarīgi no tā, vai "Riga" apstāsies trešajā kārtā, "play-off" kārtā vai varbūt sensacionāli pārvarēs abas barjeras, šī vasara būs labs atgādinājums kluba vadībai, ka vietējo čempionātu pamest novārtā nedrīkst – lai piepildītu sapni par grupu turnīru, titulu vajag kā ēst, jo Eiropas Konferences līgas trešās kārtas un "play-off" līmenis nečempionu zarā ir augsts – pat cerētie varianti "Slovacko" un "Molde", kuri aizgāja gar degunu, nedotu lielu varbūtību uz kārtas pārvarēšanu. "Riga" šī vasara ir jāuztver kā labs sagatavošanās poligons titulcīņai rudenī un nākamajai sezonai – nākamajās Eirokausu kārtās rīdzinieki varēs tikai iegūt, bet zaudējumu gadījumā jāsaglabā miers, nevis jāveic kārtējā pārbūve, jo šīs sezonas primārajam mērķim gan tagad, gan martā bija jābūt titula atgūšanai, lai palielinātu izredzes nākamajā vasarā.

Riherts: Priekš "Riga" tas nemaz nav traģiski, ka jau šobrīd skaidrs, ka abās kārtās ceļā uz grupu turnīru būs spēcīgi pretinieki. "Riga" zina, ka nepieciešams sakoncentrēties un parādīt labāko sniegumu tieši šajās spēlēs, un domāju, ka "Riga" saprot, ka viņiem pietiek pieredzes, lai to paveiktu. "Riga" jau vairākkārt sasniegusi trešo kārtu Eirokausos un sakrājusi ranga punktus, kas palīdz katrā nākamajā sezonā. Principā, pat ja komandas spēks laukumā paliek tāds pats, līdz ar to katru nākamo sezonu "Riga" un RFS izredzes tikt grupu turnīrā palielinās, jo tās kļūst pieredzējušākas.

Pahars: Vai "Riga" tikšana grupu turnīrā būtu sensācija? Zini, dažreiz futbolā sanāk galīgi pretēji loģikai. "Riga" it kā vajadzēja tikt grupu turnīrā jau pagājušajā vasarā, kad ceļš bija daudz gludāks, taču tomēr nesanāca. Tagad varētu lietas izbalansēties un "Riga" varētu tikt grupu turnīrā, kad it kā nemaz nevajadzētu sanākt (smejas). Tad būtu godīgi, vai ne? Bet nu es šeit laikam neņemšos prognozēt, skaidrs tikai tas, ka viegli nebūs.