Džoiss un Konlans pieprasa olimpiskās medaļas, ko neieguva sarunāto cīņu dēļ
Šobrīd augstā līmenī profesionālajā boksā startējošie Maikls Konlans un Džo Džoiss publiski pieprasījuši SOK, lai viņiem tiek piešķirtas Riodežaneiro spēļu olimpiskās medaļas, kuras viņi neieguva cīņās, par kurām šobrīd tiek sniegtas liecības kā sarunātām.
Šonedēļ tika publicēts ziņojums par Rio olimpisko spēļu boksa turnīru, un sniegtā informācija liecina par vairāku cīņu sarunāšanu. Vadošās amatieru boksa organizācijas AIBA pārstāvji esot apgājuši tiesnešu noteikšanas sistēmu, cīņām izvirzot tiesnešus, kuri bijuši gatavi piešķirt uzvaru konkrētam bokserim, neskatoties uz viņa ringā parādīto sniegumu.
Aptuvenais šādu sarunāto cīņu skaits ir 11, un ziņojums pagaidām ir tikai informatīvs, turklāt vēl tiks papildināts, taču AIBA, kurai šobrīd ir jauna vadība, solījusi tikt galā ar pagātnes grēkiem. Starp cīņām, kurās tiesneši varētu būt noteikuši uzvarētāju negodīgi, ir arī vairākas cīņas ar šobrīd labi pazīstamu profesionālo bokseru dalību.
Īru boksera Maikla Konlana zaudējums krievu sportistam Vladimiram Ņikitinam jau Rio spēļu laikā sacēla pamatīgu skandālu, jo Konlana uzvara bija visnotaļ acīmredzama, taču tiesneši punktus par labu ceturtdaļfinālā saskaitīja Ņikitinam. Konlanam neveiksme olimpiskajās spēlēs gan neliedza sākt itin veiksmīgu profesionāļa karjeru, kur viņš šobrīd guvis 16 uzvaras 16 cīņās un ieguvis WBA pagaidu titulu spalvas svara kategorijā.
Konlans pēc iepazīšanās ar AIBA ziņojumu pieprasīja, lai atbildīgie tiesneši tiktu ne tikai diskvalificēti, bet arī nonāktu tiesas priekšā par krāpšanos. "Es tobrīd biju pasaules čempions, pirmais numurs, galvenais favorīts, taču pie sava sapņa – zelta medaļas – netiku," intervijā "Guardian" sacīja Konlans. "Kā lai kāds nosaka tam cenu, ko tagad atmaksāt?"
Konlans pastāstīja, ka 2016. gadā, kad publiski nosauca AIBA par korumpētu organizāciju, saņēma naudas sodu. "Es tos desmit tūkstošus tā arī nesamaksāju, taču pēc viņu noteikumiem es tagad nevaru strādāt amatieru boksā kā treneris, kamēr vien nesamaksāju šo naudu. Kā tas var būt, ka mani sodīja par to, ka pateicu taisnību, bet tie, kuru rīcība uzskaitīta šajā ziņojumā, brīvi staigā apkārt?"
Jānorāda gan, ka Rio spēļu boksa tiesneši vairs šādā līmenī nav tiesājuši, turklāt AIBA vēlāk diskvalificēja arī iesaistītās amatpersonas.
Konlans pieprasīja, lai, ņemot vērā iegūtos pierādījumus par notikušo krāpšanos, AIBA un SOK labo sacensību rezultātus un piešķir viņam olimpisko medaļu. Tieši to pašu pieprasa arī smagsvars Džo Džoiss, kurš Rio spēlēs ieguva sudrabu, bet pēc tam profesionāļos uzvarējis visās 13 cīņās un ieguvis WBC sudraba un WBO "International" čempiona jostas, kas viņam varētu drīzumā pavērt ceļu uz cīņu par pasaules čempiona titulu.
Džoiss medijiem pavēstīja, ka 2016. gadā cīņā pret Toniju Joku uzskatīja sevi par uzvarētāju, taču pieņēma tiesnešu lēmumu par pretējo: "Taču šobrīd man priekšā ir Maklārena pētījums, kurā konstatēts, ka arī mana cīņa bijusi starp tām, kas tikusi sarunāta. Ja tā bijis (un šobrīd viss liecina par to), tad uzticos, ka AIBA un SOK iestāsies par sporta integritāti un piešķirs man zelta medaļu. Gaidīšu šo iestāžu lēmumu un izvērtēšu savas juriskās iespējas."
Olimpisko spēļu medaļas nereti tikušas piešķirtas un atņemtas arī pēc olimpisko spēļu beigām, kas visbiežāk bijis saistīts ar antidopinga noteikumu pārkāpumiem. Taču šī situācija ir krietni sarežģītāka, jo pārkāpumos apsūdzēti nevis citi sportisti, bet gan sacensību tiesneši un organizētāji, proti, Maklārena ziņojumā nekas nenorāda uz to, ka Džoisa un Konlana pretinieki vai viņu pārstāvji zinājuši par cīņas sarunāšanu.
Izmantotie resursi:
https://www.boxingscene.com/joe-joy...
https://www.irishtimes.com/sport/ot...