Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:111, Did:0, useCase: 3

Profils pirms cīņas: smagsvaru jaunā maiņa ar stipru sitienu jeb Daniels Dubuā

Matīss Kleinbergs
Matīss Kleinbergs

Profils pirms cīņas: smagsvaru jaunā maiņa ar stipru sitienu jeb Daniels Dubuā
Daniels Dubuā Foto: AP/Scanpix/Sportacentrs.com kolāža

Jau šajā nedēļas nogalē boksa fanus priecēs Oleksandra Usika un Daniela Dubuā otrā tikšanās ringā. Cīņas gaidās Sportacentrs.com piedāvā iepazīties ar jaunās britu zvaigznes Daniela Dubuā cīkstoņa profilu.

Ringā paveiktais jeb profesionālā boksa bilance

Danielam Dubuā septembra sākumā apritēs tikai 28 gadi. Var diskutēt, ka smagā svara divīzijā tas ir karjeras pīķa pats sākumus. Debiju profesionāļos viņš piedzīvoja 2017. gadā un pa šo laiku ir iekrājis 22 uzvaras (21 ar nokautu), bet zaudējuma dzēlienu jutis divas reizes.

Britu bokserim šobrīd pieder Starptautiskās Boksa federācijas (IBF) čempiona josta. Oleksandrs Usiks var smieties, ka Dubuā šo jostu uzdāvināja, bet nevajag aizmirst par ceļu, kas britam bija jāveic lai tiktu pie vakantās IBF jostas. Vispirms viņš pieveica neuzvarēto Filipu Hrgoviču, tiekot pie pagaidu IBF čempiona jostas, bet pēc tam Dubuā Vemblija stadionā ″jaņos″ atstāja tautieti Entoniju Džošua. Līdz ar to var diezgan droši apgalvot, ka Dubuā sev piederošo jostu ir godam nopelnījis.

Karjeras divus zaudējumus viņš piedzīvoja pret Oleksandru Usiku (tobrīd 20-0) un tautieti Džo Džoisu (11-0). Cīņā pret Džoisu viņš bija spiests nomesties uz ceļgala, jo nespēja turpināt acs dobuma kaula lūzuma dēļ. Jāatzīmē, ka arī cīņā pret Usiku Dubuā nometās uz ceļgala pirms tiesnesi signalizēja par dueļa beigām.

Šajā sadaļā vēl gribētos izcelt Dubuā karjeras sākumu. Profesionālajā boksā pilnīgi normāla parādība ir boksera bilances mākslīga veidošana, viņam pretim liekot ievērojami vājākus cīkstoņus. Tāds ir laba promotiera un menedžera darbs. Dubuā ar boksa slengā sauktajiem ″maisiem″ karjeras ievadā tikpat kā necīnījās. Jā, debijas cīņā viņam pretim stājās bokseris ar 1-0 bilanci, bet jau ceturtajā duelī Dubuā tikās ar Maurisio Baraganu, kura bilance tobrīd bija 15-1. Dubua pretinieks ar visvairāk zaudējumiem? Kevins Džonsons – 32-10-1.

Salīdzinājumam varam izmantot Dubuā tautieti Taisonu Fjūriju. Profesionālā boksa debijā viņš tikās ar pretinieku, kura bilance bija 3-9-2, bet savā trešajā cīņā viņš spēkojās ar Daniilu Peretjatko (15-20). Cīkstonis ar ļoti sliktu bilanci Fjūrijam pretim stājās vēl viņa karjeras 12. duelī. Šeit runa ir par Zeku Peidžu (21-32).

Dubuā savas 22 cīņu karjeras laikā deviņas reizes cīnījies ar bokseriem, kuru zaudējumu ailē tobrīd joprojām bija nullīte. Un tikai diviem no šiem cīkstoņiem uzvaru kolonnā bija skaitlis, kas rakstāms ar vienu ciparu – jau pieminētā debijas cīņa un karjeras septītais duelis pret Deividu Džounsu (8-0-1).

Līdz ar to var apgalvot, ka Dubuā savas karjeras laikā nav vairījies no izaicinājumiem un lielākajā daļā gadījumu tos arī veiksmīgi pārvarējis.

Meistara zīmogs jeb boksa stils

Dubuā par spēku izmēģināšanu zemākā svara kategorijā, visticamāk, var aizmirst. Lai gan brits nav no garākajiem smagā svara cīkstoņiem (196 centimetri), viņš uz cīņām iziet ar svaru 108-112 kilogramu robežās.

Tāpat brits nevar lepoties ar milzīgu roku vērsumu (198 centimetri), līdz ar to šī atribūta pielietošanu distances noturēšanas nolūkos nebūs viņa pirmais ierocis. Tiesa, Dubuā stils arī nav distances noturēšana. Viņam piemīt ļoti spēcīgs sitiens, par ko liecina 21 karjeras nokauts.

Cīkstoņi ar smagām rokām nereti gaida šo vienu liktenīgo sitienu. Smagā svara divīzijā spilgts piemērs bija Deontejs Vailders, kurš savulaik mēdza zaudēt pat sešus vai septiņus raundus līdz sagaidīja lielo sitienu, kas pretinieku aizsūtīja diendusā. Dubuā šim boksera profilam neatbilst, jo viņš lūko ieņemt ringa centru un izdarīt spiedienu. Britu bokserim piemīt arī gana spēcīgs boksa visu pamatu pamata sitiens jeb džebs.

Cīņā pret Džarelu Mileru, kas sekoja neilgi pēc zaudējuma Usikam, Dubuā apliecināja, ka spēj cīnīties taktiski, kontroli pārņemot vēlākajos raundos, kad pretinieks bija manāmi nogurušāks. Šo cīņu viņš ar tehnisko nokautu piebeidza vien 10 sekundes pirms noslēdzošā jeb 10. raunda gonga.

Karjeras meistarstiķis jeb lielākā uzvara

Domājams, ka šeit vietas diskusijai nav – Dubuā karjeras lielākā uzvara ir viņa līdz šim pēdējā cīņa, kurā brits pieveica tautieti Entoniju Džošua. Par šo cīņu gana trāpīgi izteicās kāds cilvēks komentāru sadaļā zem dueļa pilnā ieraksta.

″Dubuā bija jāpieveic AJ [Entonijs Džošua], tiesnesis, publika un mediji. Viņš to arī izdarīja. Malacis!″

Lai gan Džošua ir gados vecāks cīkstonis, viņš savas spožās karjeras dēļ tika uzskatīts par konkrētās cīņas favorītu. Dubuā apliecināja, ka spēja izturēt spriedzi, ko neapšaubāmi radīja izpārdots Vemblija stadions ar publiku, kas lielākoties bija viņa pretinieka pusē.

Gados jaunākais brits uz priekšu gāja jau no pirmā zvana un līdz pat piektajam raundam trāpīja labākus sitienus. Piektā raunda sākumā savu mirkli sagaidīja arī Džošua, kurš ar precīzu labo sitienu sāncensim lika atkāpties. Dubuā šo krīzi pārvarēja un brīdi vēlāk tautieti pēdējoreiz šajā cīņā nosūtīja nokdaunā.

Lielākais pārbaudījums jeb grūtākā cīņa

Ņemot vērā, ka Dubuā karjeras laikā gandrīz visās cīņās uzvarējis ar nokautu, šeit uzvara jāpievērš viņa karjeras zaudējumiem.

Džoisa cīņā Dubuā pirms zaudējuma ar tehnisko nokautu tiesnešu pierakstos bija vadībā – 84-87, 86-85, 88-83. Cīņā pret Usiku brita situācija bija krietni sarežģītāka.

Atskaitot skandalozo epizodi piektajā raundā, kad Dubuā sitiens korpusā tika traktēts kā pārāk zemu izdarīts raidījums, Usiks cīņu lielā mērā kontrolēja.

Usiks visos raundos izdarīja vairāk precīzu sitienu nekā viņa gados jaunākais pretinieks. Visā cīņā kopumā ukraiņu bokseris trāpīja 88 no izdarītajiem 359 sitieniem (24.5%), bet Dubua precizitāte bija ievērojami vājāka – 47 no 290 (16,2%).

Jāatzīmē, ka nevienā raundā Dubuā trāpīto sitienu skaits nesasniedza pat divciparu skaitļa atzīmi. Šajā cīņā Usiks Dubuā parādīja, ka arī boksa virsotnē līmeņi var būt atšķirīgi un viņu abu spējas tobrīd vēl nebija vienā plauktā liekamas.

Skarbākā aina jeb iespaidīgākais nokauts

Kā jau minēts augstāk, kad boksera kontā ir 21 nokauts, izvēles iespēju netrūkst. Šai kategorijai vislabāk atbilst sitiens, pēc kura nav pat mazāko šaubu par pretinieka (ne)spēju turpināt cīņu.

Vadoties pēc augstāk minētā kritērija, jāizceļ Dubuā 2021. gada cīņa pret Kijotaro Fudžimoto (21-1). Jau otrajā raundā Dubuā japāni ar džebu nosūtīja nokdaunā, pēc kura Fudžimoto vēl spēja turpināt cīnīties. Aptuveni minūti pēc cīņas atsākšanās Dubuā ar smagu labo sitienu pāri plecam pārliecinoši piebeidza šo dueli.

Vistuvāk dēļiem jeb smagākais brīdis ringā

Fiziski sāpīgāko mirkli Dubuā, visticamāk, piedzīvoja jau pieminētajā cīņā pret Džoisu. Domājams, ka sitienu uzņemšana pa lauztu acs dobuma kaulu nav no patīkamākajiem procesiem, ko cilvēks var pieredzēt.

Bet vistuvāk zaudējumam cīņā, ko viņš pēcāk uzvarēja, Dubuā bija 2022., kad tikās ar Dienvidāfrikas republikas bokseri Kevinu Larenu.

Šajā duelī Dubuā jau pirmajā raundā nokdaunā tika nosūtīts trīs reizes. Boksa pazinēji droši vien būs dzirdējuši par trīs nokdaunu likumu, kas savulaik nozīmēja automātisku zaudējumu, ja bokseris viena raunda ietvaros trīs reizes nonāk nokdaunā.

Mūsdienās šis noteikums tiek pielietots tikai cīņās, kuras sankcionē konkrētu ASV štatu atlētu komisijas, kā arī amatieru boksā. Citviet šī noteikuma pielietošana ir konkrētā tiesneša brīva interpretācija. Savukārt IBF, WBC, WBA un WBO titulcīņās šis noteikums netiek ievērots.

Trešajā raundā Dubuā pretinieku pieveica ar tehnisko nokautu, bet cīņas ievadā viņš bija pavisam tuvu otrajam zaudējumam karjerā.

Baumu laiks jeb skaļākais skandāls

Dubuā nav pats labākais runātājs, tāpēc viņa mēģinājumos promotēt cīņas neko sevišķi skandalozu neatrast.

Nepatīkama situācija izveidojās šā gada februārī, kad Dubuā slimības dēļ bija spiests atteikties no cīņas pret Džosefu Pārkeru. Bija paredzēts, ka šo cīkstoņu duelī tiks apvienotas IBF jostas un tā uzvarētājs tiks pie cīņas pret Usiku.

Dubuā no cīņas atteicās vien dažas dienas pirms tās norises, bet tik un tā tika pie iespējas stāties pretim Usikam. Šeit gan akmens drīzāk metams boksa sistēmas, nevis paša Dubuā ″dārziņā″.

Tāpēc skandalozākā brīža tituls jāatvēl Dubuā pirmajai cīņai pret Usiku. Toreiz Dubuā, kurš bieži vien izceļas ar gana zemiem sitieniem korpusā, pretinieku ″apsēdināja″ ar smagu sitienu pa ķermeni. Cīņas tiesnesis šo sitienu traktēja kā pārāk zemu un deva Usikam laiku atkopties. Noteikumi paredz, ka bokseris pēc šāda sitiena atgūties drīkst pat piecas minūtes.

Pēc cīņas Dubuā pārstāvji norādīja, ka Usika šorti bija uzvilkti pārāk augstu un tikai tāpēc konkrētajā epizodē tika konstatēts sitiens zem jostas vietas. Usiks uz šādām apsūdzībām atbildēja, norādot, ka nākamajā cīņā ringā dosies bez šortiem. Vai šis sitiens bija par zemu? Vēl šobaltdien boksa apskatnieku un fanu vidū nav vienbalsības...

Labās rokas jeb promotieru komanda

Kā jau minēts, Dubuā nav pats izveicīgākais vārdu matadors, līdz ar to viņa cīņu popularizēšanā lielāks darbiņš jāpadara promotierim. Šeit Dubuā ir paveicies, jo Frenks Vorens ir viens no labākajiem sava amata meistariem.

Vorena izveidotā ″“Quensberry promotions” kompānija ir savas nozares smagsvars, kas gadu gaitā pārstāvējis tādas superzvaigznes kā Taisons Fjūrijs, Bilijs Džo Sonderss, Kriss Jūbenkss, Amirs Kāns, Naidžels Bens u.c.

Piemēram, pirms gaidāmās cīņas pret Usiku Vorens Dubuā salīdzināja ar leģendāro Evanderu Holifildu. Šo salīdzinājumu viņš bāzēja uz Holifīlda cīņām pret Maiku Taisonu un Dubuā tikšanos ar Džošua.

″Entonijs Džošua nāk no ielām, bet Daniels nav ielu čalis. Danielu viņa tēvs jau no agra vecuma ″programmēja″ kļūt par bokseri. Maiks Taisons 95% cīņu uzvarēja jau pirms došanās ringā. Tā ir ielu mentalitāte. Viņš nespēja pieveikt Holifīldu, jo Holifīlds visas runas un izgājienus neņēma galvā. Viņš bija īsts profesionālis,″ sacīja Vorens.

Interesants salīdzinājums, kam ne katrs boksa fans uzreiz piekritīs. Arī salīdzinājuma pamatojums varētu raisīt diskusijas, bet tieši tāds ir laba promotiera uzdevums – likt cilvēkiem runāt par gaidāmo cīņu.

Nospiedums mūžībā jeb vieta boksa vēsturē

Kā jau minēts ievadā, Dubuā vēl nav aizsniedzies līdz 30 gadu robežai. Iepriekšējā smagsvaru ″gvarde″ ar Taisonu Fjūriju, Oleksandru Usiku, Deonteju Vailderu un Entoniju Džošua lēnām aiziet vai arī jau ir devusies karjeras saulrietā.

Var apgalvot, ka Dubuā ir jaunās maiņas spilgtākais vārds, kurš savu spēju pīķi sasniedzis tikai tagad. Tāpēc par viņa vietu boksa vēstures annālēs vēl ir pāragri runāt. Varbūt viņš kļūs par pirmo vīru, kuram profesionāļos izdevies pieveikt Usiku? To rādīs gaidāmā cīņa.

Šobrīd viņš savā karjerā jau ir sasniedzis gana daudz, kļūstot par IBF čempionu. Piemēram, Usiks 27 gadu vecumā aizvadīja karjeras trešo profesionālo cīņu. Savukārt Dubuā nedēļas nogalē mēģinās kļūt par smagā svara absolūto čempionu.

Ar Oleksandra Usika cīkstoņa profilu, kas veidots pirms otrās cīņas pret Taisonu Fjūriju, iespējams iepazīties šeit.

Izmantotie resursi:
https://boxrec.com/en/box-pro/787430
https://boxrec.com/en/box-pro/479205
https://boxrec.com/en/box-pro/659772
https://www.dazn.com/en-US/news/box...

     [+] [-]

, 2025-07-17 17:41, pirms 5 dienām
Šo bija interesanti lasīt. Ne tā kā slavas dziesmas Fjūrijam pirms pēdējās cīņas.