Kāpēc "Athletics" zaudēja?
Augstāko beisbola līgu (MLB) pirmā izslēgšanas spēļu kārta ir noslēgusies un noslēgusies tā ir ar vienu ne pārāk patīkamu pārsteigumu, proti, Oklendas "Athletics" izkrišanu no tālākās cīņas. Kāpēc tā notika?
Beisbola nepārzinātājiem ir nepieciešama neliela atkāpe ne tik senā vēsturē, proti, šīs sezonas pirmajā pusē, kad Oklendas "Athletics" bija MLB labākā komanda un viņu iekļūšana izslēgšanas spēlēs likās tikpat loģiska un neizbēgama kā pašu izslēgšanas spēļu pienākšana, taču... nē, MLB kalendārs netika pēkšņi pamainīts vai "play-off" mači atcelti, taču Oklendas sniegums pēc "All-Stars" mača strauji sāka virzīties pa lejupejošu līkni. Ja līdz pussezonas punktam viņu bilance bija 59-36, tad pēc 29-38, t.i., uzvaru procents no 62% noslīdēja uz 43%. Ja šo lejupslīdes laiku pavēro rūpīgāk, tad kopš 1. augusta, kad tika aizvadītas 55 pēdējās sezonas spēles, tika piedzīvoti 30 zaudējumi.
Līdz beigu beigās, no MLB labākās komandas bija palikusi tik vāja atblāzma un oklendieši izslēgšanas mačos iekļuva vien pateicoties vienai, pēdējā spēlē izcīnītai uzvarai. Ja tiktu izgāzta arī šī cīņa, viņu vietā "Wild card" spēlē piedalītos Sietlas "Mariners".
Jautājums, protams, rodas viens un ļoti loģisks – kāpēc tā notika? Atbilde, kā par brīnumu, arī nav tālu jāmeklē, jo visam pamatā ir šaubīgie komandas menedžmenta lēmumi.
Oklendas "Athletics" noteikti nav ne ambiciozākā, ne bagātākā MLB komanda, tāpēc viņu maiņas darījums ar Bostonas "Red Sox", kura rezultātā tika iegūts Džons Lesters, bija pārsteigums daudziem. Vēl lielāks šis pārsteigums kļuva apskatot kas tiek dots pretī, bet tas bija Jonis Cespadess. "A's" menedžeris Bilijs Beins šo maiņu attaisnoja ar to, ka komanda ieguva pieredzējušu un izslēgšanas mačos rūdītu metēju un, lai iegūtu šādus spēlētājus, kaut kas ir arī jāziedo.
Pats interesantākais gan sākās mazliet vēlāk, kad līdz ar Cespadesa aiziešanu viņa iepriekšējās komandas uzbrukums faktiski apstājās un tas ir tikai loģiski, jo Jonis sevi MLB ir pierādījis kā atsitējs, kurš "notīra bāzes", proti, spēj izdarīt sitienus pēc kuriem komandas biedri var vairāk vai mazāk mierīgi sasniegt "mājas plati", kā arī divas reizes ir uzvarējis "Home run derby", kas arī šo to pasaka par viņa atsitēja prasmēm.
Pirms tam gan bija cits ne pārāk saprotams solis, proti, komanda, kurai bija vismazākā metēju "caurlaidība" (ERA), no Čikāgas "Cubs", atdodot vairākus vadošos jaunos spēlētājus, iemainīja divus metējus – Džefu Samardziju un Džeisonu Hamelu. Šajā punktā jāatgriežas arī pie Lestera maiņas. Ja "Athletics" vēlējās savās rindās kādu patiešām lielu "dūzi", tad, protams, ka Lestera iegūšana ir attaisnojama, tikai tad līdz galam nav saprotams gājiens ar Samardziju un Hamelu, kuri arī ir ļoti laba līmeņa metēji. Vērtējot abus darījumus kopumā, lai arī tika iegūti trīs labas klases metēji, pretī tika atdots pārāk daudz.
Vēl viens darījums, kas liek uzdot jautājumus notika 31. augustā, kad Oklenda ieguva veterānu Adamu Danu. Ar viņa atnākšanu "Athletics" cerēja kaut kādā veidā uzlabot uzbrukumu un aizpildīt robu, kas veidojās pēc Cespadesa maiņas. Rezultātā Dans, kurš nekad nav bijis izteikti precīzs sitējs, taču labs "Home run" sitienu izpildītājs (statistiski karjeras laikā vidēji katrā sezonā guva 37 HR), guva tikai desmit punktus un tikai divas reizes raidīja bumbiņu ārpus stadiona. Tas viss beidzās ar to, ka "Wild card" mačā veterāns nepiedalījās un, kā jau solīja iepriekš, pēc 14 sezonām MLB, pametīs profesionālo sportu.
Ak, jā, par Danu tika atdots vēl viens jaunais talants, metējs Nolans Sanburns.
Kopumā šīs maiņas var saukt par haotiskām un nepamatotām, taču kāpēc tādas tika izdarītas? Beins tūlīt pēc zaudējuma Kanzassitijas "Royals" atzina, ka viņš jau paredzēja, ka Losandželosas "Angels" no Anaheimas viņus panākšot, jo sezonas laikā viņi bija uzņēmuši labu tempu un uzvarēja ap 70% no visiem mačiem. Kādus secinājumus varam izdarīt? Manuprāt, viss ir vienkārši, "Athletics" menedžments vienkārši baidījās no "Angels" pietuvošanās, tāpēc mēģināja uzlabot jau tā labi spēlējošo komandu. Taču, kā tas šādos gadījumos gadās ļoti bieži, tas visu tikai sabojā.
Kas tālāk? Oklendas komanda nākamajā sezonā noteikti būs pavisam citādāka nekā šogad. Cespadess ir prom, Dans beigs karjeru, Lesters kļūs par brīvo aģentu, kuru dēļ mazā budžeta "A's" nevarēs atļauties. Par brīvo aģentu kļūs arī Hamels. Tiek baumots, ka maiņas darījumiem būs pieejami arī Samardzija, Dūlitls un, kas jo īpaši svarīgi, Džošs Donaldsons, kurš arī ir tas spēlētājs, kas oklendiešiem dod cerību uz veiksmīgu maiņas darījumu. Šis gads brīvo aģentu tirgū būs visai "liess" tieši spēcīgu atsitēju ziņā, tāpēc Donaldsona cena noteikti pārsniegs viņa reālo vērtību, taču tās ir MLB tirgus reālijas.
Kādus secinājumus no šī stāsta var izdarīt? Faktiski galvenais ir, lai secinājumus izdara Oklendas "Athletics" vadībā, jo, godīgi un atklāti sakot, ar neapdomīgām un baiļu sasteidzinātām maiņām, šī sezona tika atklāti "sačakarēta", lai gan, ja viss turpināto bez tik azartiskas skriešanas pēc "zvaigznēm", viss varēja sanākt daudz labāk.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Taču atļaušos paprasīt - kā tu sasaisti to, ka Latvijas sporta portālā tiek rakstīts par pasaules sporta dzīvē zīmīgu notikumu (MLB play-off) ar to, ka, redz, pagalmos futbolu nespēlē?
[+] [-]
Būtu vēl Diamonds Latvijā uzvarējuši, vispār laime pilnīga.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Bostona... piecu sezonu laikā tik reizi tiek PO... un uzvar WS.
Lai šogad paspēlē BAL, WSN... kas tai laikā, kad es sāku sekot MLB, vispār bija eksotika, t.i., galīgi ne tās komandas, kuru spēlētājiem oktobris būtu aizņemts.
[+] [-]
Bet par Rodrigezu... viņš, protams, ir pārāk labs un vajadzīgs spēlētājs NYY, taču... nu cik ilgi MLB vēl cietīs tādu dopingotāju? Jau sen bija jāliek DSQ uz visu laiku.
Jebšu - es saprastu, ka reizi vai otru iekrīt, bet kad šams krīt kā iekšējās, tā publiskajās pārbaudēs, viņa vārds mūsdienu MLB ir sinonīms dopingam un kā ir kāds dopinga skandāls līgā, tā gandrīz vai vienmēr tur ir A-Rod kkā iepīts... .
[+] [-]
[+] [-]
Par to kas un kā ir ar dopingu, man jau sen nav nekādu jautājumu, turklāt PRO līgās, turklāt tajās, kuras nav WADA pakļautībā, BET... es ta ka gribētu kaut kādas konsekvences no MLB puses - ja jau līga rāda savus muskuļus cīņā pret aizliegtām vielām, tad, vot, ir spēlētājs - ņemiet, sodiet... nē, viņu sodīt nevar, a viņam vēl nav tik daudz pozitīvo testu, a viņam tas, a viņam šitas... par to ir runa. MLB dopinga jautājumu izmanto, lai manipulētu ar spēlētājiem, komandām un rezultātu.
Manā izpratnē - ja grib sodīt spēlētāju un viņa nodarītā apmērs ir tik liels, ka ir jāizlaiž sezona (tātad ir diezgan nopietni), diskvalificējiet šamo nafig! Savādāk tas diskreditē visu sportu.
Es pats gan neesmu par šādām izrādēm un PRO sportā ir jābūt skaidrai un atlētiem pretīmnākošai politikai, kas, protams, nekad nenotiks.
[+] [-]
[+] [-]
Mans ieteikums beisbola (un arī amerikāņu futbola) popularizētājiem-vispirms parūpēties par jau esošo, vairāk vai mazāk attīstīto sporta veidu attīstību. Lai labāk ir vairāk potenciāli labu futbolistu, hokejistu, basketbolistu, volejbolistu utt. Beisbolam (kura noteikumus arī droši vien zin retais sporta līdzjutējs) Latvijā nākotni neredzu. Ja kļūdos, būšu tikai priecīgs, bet...
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Tie, kam tas interesē - izmantos iespēju diskusijām par tēmu LATVIEŠU VALODĀ (tas ir vienīgais mans mērķis rakstot, jo pa lielam izskrieties info plūsmā ar ZAmerikas medijiem, kurus tāpat visi Latvijas beisbolfani lasa, nav reāli), tie kam neinteresē... nu ko te var teikt... jūs neesat šī raksta auditorija.
[+] [-]
[+] [-]
Bet problēma jau tajā apstāklī, ka beisbolam Latvijā piekritēju gaužām maz, vismaz salīdzinājumā ar populārākajiem sporta veidiem. Un tad var jautāt - kāpēc? Un pat nesalīdzināsim ar hokeju, futbolu utt., bet kaut vai ar citiem salīdzinoši jauniem (beisbols ne tuvu nav jauns, bet Latvijai - gan) sportiem, piemēram, BMX vai pludmales volejbolu. Kāpēc par beisbolu ir tik maza interese? Ja nu šajā jautājumā kļūdos, tad pierādiet pretējo, bet, man šķiet, ka, izņemot šī raksta autoru šajā portālā, nekādos citos plaši izplatītos medijos tikpat kā neviens neko par beisbolu Latvijā neraksta/nerāda/neziņo. Droši vien interesentiem ir savas mājas lapas un savi blogi, kur viņi apmainās ar informāciju, bet tādā veidā, vāroties savā sulā, sava sporta veida popularitāti viņi nevairos.
Ja ir vēlme kaut ko popularizēt, tas ir apsveicami, bet tad vajag to sākt "no pamatiem", lai lasītājam, kurš līdz tam par šādu spēli neko daudz nezina (tieši viegli pieejamas informācijas trūkuma dēļ - kaut vai saiti par beisbola spēles būtību iemest, par noteikumiem utt.), būtu priekšstats, par ko iet runa. Līdz ko tā visa nav, tā arī daudzi potenciāli interesenti aiziet garām, sekojot citai informācijas plūsmai.
Bet, ja raksts ir domāts šaurai auditorijai, bet visi pārējie "pie vienas vietas", un citu mērķu, kā savā starpā "profesionāli" papļāpāt, tam nav, tad tikpat labi to var darīt savos attiecīgas specializācijas blogos.
[+] [-]
Labākās ir Interleague spēles, kad Latvijas izlase tiekas ar Kiili Panthers, vai Pēterburgas "North Stars", vai spēcīgajiem lietuviešu klubiem - labi skatāms sporta veids, bumbas bieži tiek blieztas uz nebēdu laukumā, skrējēji skrien, zog bāzes. Zagšana gan nenormāli bieži izdodas, tad saproti, ka šī pieķeršana ir visai grūts process.
Pats ilgi šo spēli nesapratu, bet tad ap 2007.gadu man pieleca...
Pirms tam es tikai biju pamanījis, ka spēļu rezultāti ir ļoti atškirīgi - 2:0,
11:8 utml. Uzskatu, ka tieši beisbolā ir visspilgtāk nodalītas dažādas pozīcijas - ir OF, IF, bet metēji (pičeri) ir cita pasaule - startētāji, relīveri. Var iedomāties, kas būtu, ja hokejā, piem., Rīgas "Dinamo" vajadzētu 5 pamatvārtsargus + 7 aizstājējus, kas spēlētu 3.periodā. Kas par neprognozējamību būtu...
Tā kā esmu piemērs, ka nekad nav par vēlu saprast arī it kā svešākus sporta veidus. Sekoju līdz arī NFL.
Bet īsi izstāstīt beisbola noteikumus arī ir māksla. Tie nav gaužām grūti.
[+] [-]
Tā kā šis sporta veids balstās uz absolūtu spēlētāju entuziasmu un pašu ieguldījumiem, liekas, ka ir pat ļoti OK.
Par BMX un Pludmales volejbolu - iespējams esi, bet iespējams neesi pamanījis, taču tie ir olimpiskie sporta veidi. Līdz ar to šiem sporta veidiem ir daudz lielākas iespējas piesaistīt kā uzmanību, tā finansējumu, kas, protams, noved pie plašākas to atpazīstamības.
Neraksta citos medijos? A kā ar tādu apstākli, ka Sportacentrs ir vadošais sporta medijs valstī? Līdz ar to, šādā formā ziņas par šiem sporta veidiem ir tīri ok. Protams, ka delfi vai tēvēnets nerakstīs par beisbolu, jo viņi nav specializētie sporta portāli, kā arī sporta sadaļa kopumā viņiem ir tikai viena no.
Atkārtošos - nav vēlmes neko popularizēt. Ir vēlme parādīt cilvēkiem, ka ir šāds sports, ir šādi notikumi (starp citu, pasaules sporta mērogā MLB izslēgšanas spēles ir diezgan zīmīgs notikums)... parādīt, ka sports nebeidzas ar Dinamo, un pat ne ar NBA vai Čempionu līgu.
Par to šauro auditoriju un pamatiem - es rakstīju, ka šīs ziņas nav domātas tiem kam NEINTERESĒ. Ja kādam interesē, vienalga - fanam ar stāžu, vai tādam, kurš nezina ar ko atšķiras kečeris no pičera, tad nav nekādu problēmu. Šeit ir izveidojusies stabila komentētāju grupa, kas visiem visu pastāstīs un izskaidros.
Taču gandrīz pie katra raksta lasīt par "stulbo amerikāņu sportu, kas šeit nevienu neinteresē" (kas ne tikai ir parāda komentētāja šauro redzesloku, bet arī neatbilst patiesībai)... nu kaut kā jau ir piegriezies, jo vēl vairāk tāpēc, ka par beisbolu tiek rakstīts ne pirmo gadu un ne tuvu ne pirmo gadu ir arī portālā ATSEVIŠĶA SADAĻA šim sporta veidam.