Uzreiz pēc spēles
Viss sākās ar 11. oktobra BBL spēli, kurā "ASK Rīga" ar viena punkta pārsvaru pārspēja mājiniekus BK "Ventspils" - 81:80...
Ralfs Pleinics, BK "Ventspils direktors
* Noskatoties un izanalizējot mūsu un ASK spēles pēdējās trīs minūtes, rodas ļoti daudz jautājumu par, ja tā to var nosaukt, tiesāšanas taktiku. Es vienkārši vēlos uzdod dažus jautājumus un saņemt konkrētas atbildes, kāpēc tajā brīdī tika nosvilpts tā. Protams, ka varbūt esmu subjektīvs, taču varu pateikt, ka neuzskatu, ka mēs šajā spēlē bijām pelnījuši zaudējumu - arī ar visām tām pašu kļūdām, ko komanda pieļāva šajās trijās minūtēs, punktu handikaps bija pietiekami liels, lai uzvaru ar vismaz diviem trim punktiem noturētu.
* Ja viņi to dara apzināti, tad no profesionālā viedokļa tā ir diezgan liela "uzdrīkstēšanās". Tās spēles tomēr skatās diezgan daudz cilvēku. Ja tas notiek neapzināti, tad vietā ir jautājums par profesionalitāti. Tam, ka tā ir vienkārši apstākļu sakritība, man tomēr negribētos ticēt - kaut kā pārāk bieži tas pēdējā laikā gadās. Un šeit es atļaušos piebilst vienu lietu visu Latvijas klubu vārdā un Baltijas līgas kontekstā - tas kā mājās tiesā latviešus absolūti nav adekvāti tam, kā savējos tiesā Lietuvā un Igaunijā. Es nelūdzu pietiesāt, taču nākas secināt, ka mūsu soģi izceļas ar pastiprinātu viesmīlību. Tas ir vēl viens jautājums, ko es vēlētos izdiskutēt.
* [Pagājušā gada LBL finālsērijā] tika tiesāts "advantage - disadvatage" [ieguvums - zaudējums] stilā - ja aizsardzībā kāds kādu nepārtraukti ķeksē, bet tiesnesis uzskata, ka spēlētājam, kuru ķeksē, tādējādi nav nodarīts nekāds kaitējums, tad šādu sodu var nesvilpt. Taču, es ļoti atvainojos - katrs šāds pārkāpums taču pietuvina piezīmju normai gan spēlētāju, gan viņa komandu, kas savukārt nozīmē soda metienus! Taču pagājušogad mans lūgums tam pievērst uzmanību netika ņemts vērā. Bija pat epizode, kad Edijs Šenons pārtraukumā sēdēja ģērbtuvē, nokārtu galvu, un izmisis prasīja trenerim: "Ko man darīt?! Mani visu laiku tur, visu laiku sit, un vienkārši neļauj spēlēt!" Tu skrien laukā aiz blociņa, un tevi pietur - it kā tu bumbu saņem, nekas jau nav noticis, taču vienlaikus tos spēkus tur esi pazaudējis, bet sods nav nosvilpts. Jo tiesneši, redz, izdomājuši, ka uzspēlēsim šitādu basketbolu! Tikmēr, piemēram, ULEBā svilpj visu ko redz. Ja ir sods, tad ir sods.
* Izskaidrojums [kāpēc tiesāšanā valda noskaņojums par labu Rīgas ASK] manuprāt, ir prozaisks un vienkāršs. Manuprāt, ASK menedžments ir paveicis lielisku darbu, divu gadu laikā uztaisot un paceļot tādu komandu, kāda viņiem ir patlaban. Rīgā ir atgriezies lielais basketbols - tas ir atraktīvi, interesanti un simpātiski daudziem. Negribu pārspīlēt, bet procenti 70 no tiesnešiem tomēr arī ir rīdzinieki - ar savām ģimenēm, savām ikdienas lietām. Protams, ka jebkurš tiesnesis, zvērēdams pie Bībeles, neteiks, ka nevienam nekož par labu ASK, taču domāju, ka kaut kur zemapziņā tas tomēr vienalga nostrādā. Viņi spēlē atraktīvu basketbolu - kāpēc nē?! Turklāt arī paši tiesneši ir tendēti pie iespējas uztaisīt šovu. Nav tā, ka viņi tikai tiesā - viņi arī paši skatās to basketbolu, kamēr tiesā. Es tiešām ceru, ka kļūdos. Ja manis minētais iemesls atbilst reālajai situācijai, tad jāsecina, ka mēs esam diezgan bēdīgā stāvoklī.
* Ar šādām publiskām aktivitātēm - gan video skatīšanos, gan šo runāšanu - es gribu pievērst sabiedrības uzmanību tam, ka Latvijā ir tiesnešu problēma. Nav viss tik rožaini kā izskatās. Es ceru, ka arī tiesneši izdarīs pareizus secinājumus, nevis emocionāli metīsies mani sodīt.
Agnis Pērkons, LBL galvenais tiesnesis
- Zinu, ka Ralfs vēlējās ar mani un visiem trim tiesnešiem satikties, šo spēli noskatīties un izanalizēt. Es to viņam arī noorganizēju, taču tajā dienā darba dēļ diemžēl nevarēja tikt Arnis Ozols, un Pleinica kungs pateica: "Ja Arnis netiek un mēs nevaram tikties visi, tad šai sarunai nav jēgas. Tagad iespējamā tikšanās iespējama decembra sākumā. Man nav nekādu pretenziju satikties un izrunāt neskaidrības - mēs esam atvērti visiem. Pats spēli redzēju, un mans komentārs ir tikai viens: jebkurā spēlē ir momenti, kurus mēs pēc tam varam skatīt un diskutēt. Droši vien ir momenti, par kuriem jāatzīst - jā, ir bijusi tiesneša kļūda. Taču nevienā brīdī nevaru teikt, ka ir bijusi tendencioza tiesāšana. Katergoriski!
Arnis Ozols, viens no "Ventspils" un ASK spēles tiesnešiem
- Pirmkārt, nebūtu ētiski man sniegt komentāru, jo neba man pašam vērtēt savu darbu. Otrkārt, es uzskatu, ka, lai vispār vērtētu tiesnešu darbu, ir jāskatās spēle kopumā. Es saprotu, ka šajā gadījumā ir pretenzijas pret pēdējām trim minūtēm. Ir kaut kādi strīdīgi momenti, taču ir tīri tehniska rakstura lietas. Viena no tām, kas tiek pārmests personīgi man - es parādīju, ka grozs neskaitās, taču pēc tam grozu ieskaitīju. Tad jautājums - vai pareizi šai situācijai pieiet pēc būtības, vai kaut kādām tehniskajām niansēm? Jo tas grozs bija jāskaita.Tas, ka man bijis pārsteidzīgs žests, nenozīmē, ka situācija traktēta nepareizi. Tendence par labu ASK? Es šādu jautājumu vispār negribu komentēt. Es tam neredzu nekādu pamatu. Mēs visi pret savu darbu attiecamies profesionāli, un loģiski, ka vienmēr būs kāds, kam šķitīs, ka viņš tiek vērtēts neobjektīvāk. Spēki basketbolā izlīdzinās, un vājākie vienmēr meklē attaisnojumus. Mūsu darbs nav pateicīgs - daudz saņemam kritiku, kas reizēm ir pamatota, bet reizēm nav. Protams, gadās kļūdas, taču ar tīru sirdsapziņu varu teikt - nevienai komandai Latvijā netiek palīdzēts. Man pašam tiesāšanā ir ļoti augsti mērķi, un kas tamlīdzīgs būtu līdzvērtīgs profesionālai pašnāvībai. Neaprobežojos tikai ar to, kas notiek Latvijā, un mans tiesāšanas imidžs man personīgi ir ļoti svarīgs. Un, ja tiek runāts, ka kādam palīdz - goda vārds, tā jau ir neslavas celšana.
Foto: Romualds Vambuts
[+] [-]
Es saku, ka no tadas speles tikai iegust basketbols. Un viens no arzemniekiem labi teica, ka Ventspils sistema viss ir labi, iznemot trenerim vajadzetu trenet, nevis plencim.