Eksperti vērtē: izlasei jaudīgs uzbrukums, bet jāmācās spēlēt spiediena apstākļos
Latvijas basketbola izlase aizvadījusi pirmās divas spēles 2023. gada Pasaules kausa kvalifikācijā, izcīnot vienu uzvaru un piedzīvojot vienu neveiksmi. Portāls ''Sportacentrs.com'' demonstrēto sniegumu vērtēja kopā ar basketbola zinātāju Artūru Šēnhofu un 3x3 olimpiskās zelta medaļas komandas treneri Raimondu Feldmani.
Latvijas basketbola izlase pēdējās nedēļas laikā sāka 2023. gada Pasaules kausa kvalifikācijas cikla A apakšgrupas izspēli, 25. novembrī ar 100:101 piekāpjoties Serbijai, bet pirmdien savā laukumā ar ar 82:74 apspēlējot Slovākiju. Pēc aizvadītām divām spēlēm Latvija ieņem trešo vietu grupā, bet nākamās spēlēs aizvadīs nākamā gada 25. un 28. februārī, kad divas reizes spēkosies pret Beļģiju - komandu, kas pēc pirmā loga ir grupas līdere.
Eksplozīvs uzbrukums, taču ar trūkumiem aizsardzībā groza apakšā
Pirmajās divās spēlēs Latvija līdzjutējus iepriecināja uzbrukumā, divu spēļu laikā gūstot 182 punktus. To, vērtējot izlases sniegumu pirmajās divās spēlēs, atzīmēja basketbola zinātājs Artūrs Šēnhofs un 3x3 olimpiskās zelta komandas treneris Raimonds Feldmanis. ''Uzbrukums bija iespaidīgs. Metām ar ļoti labu precizitāti, un varēja redzēt, ka puiši jūtas ļoti pārliecināti,'' par gūtajiem 100 punktiem pret Serbiju klāstīja Feldmanis, kuram Šēnhofs piebalso ar redzējumu par lielo līderu nozīmi FIBA logu laikā. ''Īsā sagatavošanās posma dēļ visu izšķir līderi. Mums viņi spēlēja labi, bumba kustējās labi, un varējām gūt grozus.''
Zaudējumam pret Serbiju ir vairāki iemesli, bet Šēnhofs akcentē centra basketbolistu darbību savā soda laukumā. ''Gribētu labāku spēli aizsardzībā groza apakšā, taču Čavars un Pasečņiks nav aizsardzības speciālisti - viņi labāk spēlē uzbrukumā,'' piebilstot, ka līdzīga problēma Latvijas izlasi gaida arī nākamajos FIBA logos, ja nemainīsies spēlētāju sastāvs. Pēdējā brīdī neiesaistītais Mārtiņš Meiers arī nav labākais basketbolists ''pick&roll'' aizsardzībā, un ir līdzīga tipa basketbolists Klāvam Čavaram, savukārt uzvarā pār Slovākiju tās izskaņā līdz Gražuļa piektajai piezīmei laukumā spēlēja tā saucamais īsais sastāvs ar Gražuli un Mareku Mejeri ceturtā un piektā numura pozīcijā. ''Ja tāds pats sastāvs būs arī nākamajos logos, tad, visticamāk, treneri turpinās pielietot šādu risinājumu,'' komentēja Šēnhofs.
Feldmanis zaudējumu saista ar saskatītām tiesnešu strīdīgām piezīmēm tās izskaņā, kā arī netrāpītiem metieniem. Līdzīgs viedoklis pēc zaudējuma Serbijai bija tās spēles līderim Rihardam Lomažam, kurš akcentēja vairākus netrāpītos tālmetienus pēdējās minūtēs.
Mācīties uzvarēt spēles, kurās esam favorīti, un jaunās paaudzes pozitīvās vēsmas
Uzvara pār Slovākiju tika izcīnīta grūtā cīņā, laužot spēles gaitu ceturtajā ceturtdaļā. Pēc spēles Luka Banki vērsa uzmanību uz kvalitatīvi spēlētajām pirmajām desmit minūtēm, kurās Latvijas basketbolisti uzbrukumus prata izspēlēt līdz vairākiem brīviem metieniem, kuri neiekrita. Trenerim piekrita gan Šēnhofs, gan Feldmanis, atklājot, ka spēle ritētu citādāk, ja metieni iekristu. ''Spēle varēja beigties jau pirmajā ceturtdaļā, ja iemestu brīvos metienus - nerealizējām septiņus tālmetienus,'' cīņu pret Slovākiju vērtēja Šēnhofs, to pašu sakot arī Feldmanim. ''Spēle aizietu citā gultnē, ja metienu tiktu realizēti.''
Pēc spēles Dairis Bertāns portālam ''Delfi'' pauda, ka izlase turpina kāpt uz tiem pašiem grābekļiem, ar to domājot nelaimīgo Eiropas čempionāta kvalifikācijas spēli pret Bulgāriju. ''Ceturtās ceturtdaļas vidū iezagās mazas šaubas, bet tādas sajūtas kā spēlē pret Bulgāriju, nebija. Lomažs ieslēdza nākamo jaudu uzbrukumā,'' Dairim savā ziņā nepiekrita Šēnhofs. Treneris Feldmanis pamanījis, ka pēc pirmās ceturtdaļas Latvija pielāgojusies pretinieka spēlei, kurā Slovākija jutusies kā zivs ūdenī. ''Lomažs parādīja, ka komandai ir vairāki ieroči uzvaras izcīnīšanai. Viņam piebalsoja Zoriks,'' turpināja treneris, piebalsojot, ka nezina treneru apsvērumus, taču, iespējams, pret Serbiju rezultatīvākais spēlētājs Lomažs bija jālaiž laukumā jau no pirmajām minūtēm. ''Otrajā puslaikā viņš spēlēja vairāk un arī vairāk palīdzēja.''
Tieši Rihards Lomažs un Kristers Zoriku abas spēles nospēlēja visstabilāk. Lomažs divās spēlēs kopā guva 61 punktu (30.5 spēlē - rezultatīvākais starp visiem Eiropas kvalifikācijas zonā), bet Zoriks pret Serbiju gūtajiem 14 pirmdien pievienoja vēl 15 punktus. Tieši šie spēlētāji vilka pretī Latviju uzvarai un, iespējams, tieši viņi var palīdzēt pārvarēt mentālo slogu pret tāda līmeņa pretiniekiem kā Slovākija, kuri šķietami ir obligāti jāuzvar. ''Tā ir īpašība, kuru vajadzētu kādreiz izmainīt. Spēlēs, kurās neviens neko negaida, spēlējam labāk, bet tādās, kurās ir lielāka atbildība un spiediens ik pa laikam sliktāk. Grūti to izmainīt, ja kvalifikācijas laikā mainās spēlētāji, taču kopumā ir jāatrod basketbolisti, kuri nākamajos piecos līdz septiņos gados ir gatavi spēlēt līdzvērtīgi spiediena un otrādi apstākļos. Jaunajā paaudzē mums tādi ir - Lomažs un Zoriks šīs divas spēles aizvadīja bez lieliem kritumiem, neizjūtot mentālo slogu,'' veidu, kā Latvijai derētu uzlabot sniegumu spēlēs, kurās ir spiediens, komentēja Šēnhofs. Feldmanis teikto papildināja, ka uzvaras spiediena apstākļos nāk ar pieredzi, bet viņš ir priecīgs par redzēto pārliecību Rihardā Lomažā: ''Tādas personības arī veido spēli.''
Pēdējā laika atsevišķās grūtības uzvarēt izlases, kas FIBA rangā atrodas zem Latvijas liek uzdot jautājumu, vai esam galvastiesu pārāki par izlasēm kā Bulgārija, Slovākija, Baltkrievija, un citas. ''Pie pilna sastāva esam trīs galvastiesu pārāki, bet pie šī vienu. Slovākiju ar Bulgāriju gan nevēlos likt vienā katlā - slovākiem talanta līmenis ir augstāks,'' esošo situāciju vērtēja Šēnhofs. ''Mūsdienu basketbolā ar pretinieka analīzi uzvarēt var jebkurš. Šveice ir uzvarējusi Serbiju un arī šajā kvalifikācijā jau bijuši pārsteigumi. Varam būt pārliecināti par savām spējām, taču ne pašpārliecināti,'' piezemētāku viedokli jautājumā sniedza Feldmanis.
Beļģija - līdzīga līmeņa komanda, bet pašiem jāsapulcē labs sastāvs
Februārī Latvijas izlase turpinās kvalifikāciju ar spēlēm pret Beļģiju. Beļģi pirmajās divās spēlēs izcīnīja panākumus - vispirms pārliecinoši apspēlējot Slovākiju, bet vēlāk savā laukumā sagādājot pirmo neveiksmi Serbijai. ''Beļģija talanta ziņā neapšaubāmi ir līdzīga līmeņa komanda kā Latvija,'' pretinieka spēku ieskicē Šēnhofs. ''Mums primāri ir jāsavāc iespējami labākais sastāvs. Kurš tajās spēlēs labāk cīnīsies, tas arī uzvarēs,'' turpina basketbola zinātājs, atklājot jau iepriekš pausto, ka ir jāuzlabo spēle aizsardzībā groza apakšā.
Treneris Feldmanis akcentē, ka būtu vērtīgi, ja spēlētāju kodols februārī nemainītos, jo tādējādi treneriem būtu vieglāk strādāt, bet spēlētājiem saprast treneru prasības: ''Vasarā bija septiņi spēlētāji, kuri piedalījās arī novembrī. Viņiem jau bija iesēdusies informācija un taktiskais zīmējums, kamēr pārējiem bija jāpavelkas. Šiem septiņiem spēlētājiem pārējiem jāpalīdz ar informācijas nodošanu.'' Feldmanis pats ir strādājis valstsvienībā FIBA logu laikā, atzīstot, ka tam ir sava specifika. Idejiski taktika mainīta netiek, taču pielāgota attiecīgajam pretiniekam, bet lielākais izaicinājums ir īsā laikā izveidot organizētu komandu. Treniņu nav daudz, tāpēc pirms katras spēles jāsniedz galvenā informācija par pretinieku kopā ar atsevišķām nozīmīgām niansēm.
-2 [+] [-]
+1 [+] [-]
+3 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
-1 [+] [-]
+3 [+] [-]
+1 [+] [-]
Ja tu saki - problēma ir uzbrukums, tad man jājautā, cik tad tavuprāt komandai ir jāsamet, lai tavuprāt viņai nebūtu problēmu uzbrukumā. Neesmu speciāli pētījis, bet manuprāt būs grūti atrast spēles, kur Serbi būtu ielaiduši 100 , bet tomēr uzvarējuši.
-2 [+] [-]
-3 [+] [-]
-1 [+] [-]
-2 [+] [-]
[+] [-]
-1 [+] [-]
Esot baigi labi. Ja jau pro eksperti neredz vai nerunā par problēmu, tad jau viss ir tiešām labi
+1 [+] [-]
[+] [-]
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
-3 [+] [-]
+3 [+] [-]
[+] [-]
Vai esam pārliecināti par sc tekstiem???
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]