Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:134, Did:0, useCase: 3

Cipruss: "Novembrī nebija pārliecības pat par Eiropas čempionāta grupas rīkošanu"

Cipruss: "Novembrī nebija pārliecības pat par Eiropas čempionāta grupas rīkošanu"
Kaspars Cipruss. Foto: Basket.lv

Vēl novembrī Latvijas Basketbola savienības (LBS) ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss nebija pārliecināts, ka Rīga varētu uzņemt “Eurobasket 2025” grupu, taču otrdien Starptautiskā Basketbola federācija (FIBA) piešķīra tiesības organizēt ne tikai vienas grupas izspēli, bet arī cīņas par medaļām. Sarunā ar portālu Sportacentrs.com Cipruss neslēpj saviļnojumu par šo iespēju.

Latvija 2025. gadā rīkos vienas Eiropas čempionāta grupas sacensības un arī izslēgšanas turnīru. Pie šādas iespējas valsts tikusi pirmo reizi, bet 2015. gada “Eurobasket” turnīrā Rīgā notika vienas grupas izspēle, kamēr izšķirošās cīņas norisinājās Francijas pilsētā Lillē.

“Sajūta ir fantastiska. Pieļauju, ka ne es, ne lielākā daļā Latvijas sabiedrības nenojauš, ko esam panākuši un ko tas nozīmē basketbolam. Un arī sportam kā tādam un tūrismam,” uzsver Cipruss. “Šis turnīrs ir mega pasākums, viens no lielākajiem sportā, kāds var notikt Eiropā. Skaidrs, ka pirmais ir Eiropas čempionāts futbolā, bet pēc tā manā skatījumā ir basketbols. Panākt, lai kas tāds notiek Latvijā, manuprāt, ir kas nereāls.”

Uz "play-off" rīkošanu sākumā Latvijai bija četras konkurentes. Februārī Ungārija atteicās no kandidatūras, bet marta sākumā pēc agresīvā savas valsts armijas iebrukuma Ukrainā no kandidātēm tika svītrota arī Krievija. Tieši Ukraina bija vienīgā Latvijas konkurente, taču, ņemot vērā reālo situāciju, izredzes iegūt rīkot grupu un izslēgšanas turnīru Rīgai bija visai reālas. Tam piekrīt arī Cipruss.

“Ja nebūtu situācijas Ukrainā, konkurenti uz finālturnīra rīkošanu būtu daudz nopietnāki. Zinām, kādu čempionātu varētu sarīkot Krievija, ņemot vērā šīs valsts infrastruktūru un naudas ieguldījumus. Diemžēl pasaulē situācija šobrīd ir tāda, ka tiesības rīkot Eiropas čempionātu ieguvām bez konkurences,” norāda Cipruss.

Viņš gan uzreiz piebilst, ka tiesības rīkot turnīru neesot iegūtas vieglā ceļā, jo Latvijas kandidatūra neesot atbildusi visām FIBA prasībām, tostarp “Arēna Rīga”. Jumtorganizācijas prasība bijusi, lai arēna spēj uzņemt vismaz 15 000 skatītāju, bet “Arēnā Rīga” satilpst ap 11 000 cilvēku. LBS gan pārliecinājusi, ka šāds 4000 cilvēku iztrūkums neradīšot sekas, un to varēšot atspēlēt citos ceļos.

“Mūs pieteikumā bija pāris nepilnības, bet šobrīd pasaulē valdošo apstākļu dēļ tikām pie sava sapņu turnīra,” Cipruss arī īpaši izceļ bijušā LBS ģenerālsekretāra Edgara Šnepa veikumu. Viņš šobrīd ir FIBA valdes un LBS padomes loceklis. “Protams, lūdzām Edgaram palīdzību, jo viņš personīgi ļoti labi pazīst praktiski visus FIBA locekļus. Rīkošanas tiesību piešķiršana bija galvenokārt FIBA valdes locekļu lēmums.”

“Edgars pastrādāja ļoti lielu aizkulišu darbu, runājot ar cilvēkiem un pārliecinot, ka nevajag pagarināt finālturnīra rīkošanas pieteikuma laiku, jo tādas indikācijas [pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā] bija dzirdamas, ņemot vērā, ka samazinājās konkurence uz organizēšanu. No Edgara puses tika izdarīts diezgan liels aizkulišu darbs,” uzsver Cipruss.

Kopā ar Latviju 2025. gada Eiropas čempionāta grupas uzņems arī Kipra un Somija, kamēr Ukrainas sakarā paziņots, ka sarunas turpināsies un lēmums tiks pieņemts novembrī, reizē paturot prātā rezerves variantus.

“Novembrī nebiju pārliecināts, ka mums varētu iedot iespēju rīkot pat grupas turnīru, jo konkurence bija nenormāla. Savukārt vakar no rīta par grupu bija 99% pārliecības, bet, runājot par visu finālturnīru, ļoti baidījos, ka FIBA slēgtā sēdē varētu nolemt pagarināt pieteikumu termiņu, jo Ukrainai deva iespēju līdz novembrim atkopties. Cerams, tur viss beigsies daudz ātrāk, un Ukraina varēs rīkot grupas sacensības. Šādā veidā FIBA varēja izdomāt saglabāt pieteikšanās logu atvērtu līdz novembrim, lai to piešķirtu valstij, kas atbilst visiem kritērijiem. Bija zināmas bažas,” neslēpj Cipruss.

Kaut gan LBS ģenerālsekretārs ir priecīgs par FIBA lēmumu, viņš nenoliedz, ka tiesības rīkot turnīru ir tikai viens solis, bet lielākais darbs vēl tikai priekšā. “Liksim galvas kopā un strādāsim. Esam pierādījuši, ka spējam rīkot dažāda līmeņa turnīrus. Tik augsta līmeņa čempionātus gan vēl neesam organizējuši. Pa lielam mainās tikai izmaksas, jo “play-off” fāzē jau paliek tās pašas 16 komandas. Grupu turnīra rīkošana jau ir mūsu pieredzē. Tas ir ļoti liels izaicinājums, bet teikšu, ka esam tam gatavi. Četru mēnešu laikā sarīkojām U-19 Pasaules kausu, bet tagad līdz “Eurobasket” ir vairāk laika.”

“Jāsavāc strādāt griboša komanda, ne tikai tāda, kas nāk ar skaļiem lozungiem. Jāīsteno idejas, ko prezentējām,” nosaka Cipruss. “Pagaidām vēl mazliet esmu eiforijā un nevaru konkrēti atbildēt, bet, kā jau minēju, mums ir pieredze un kompetenti cilvēki. Ir arī atbalsts, kas ir ļoti, ļoti svarīgi.”

Latvijas kandidatūrā iesaistījās arī valsts lielākā basketbola zvaigzne Kristaps Porziņģis, kurš piedalījās video rullītī un bija aktīvs arī savos sociālajos tīklos. “Kristaps bija ļoti atsaucīgs jau brīdī, kad viņu uzrunājām. Nebija nekādu jautājumu, no viņa puses viss bija perfekti. Kristaps aicinājumiem iesaistīties mūsu projektos ir ļoti atsaucīgs. Viennozīmīgi uz 2025. gada finālturnīru mēs gribētu izlasē sapulcināt tā brīža Latvijas spēcīgākos spēlētājus. Ne Eirolīga, ne NBA tajā brīdī nebūs šķērslis, tāpēc visiem puišiem gribas novēlēt veselību, un viss būs labi.”

  +4 [+] [-]

, 2022-03-30 12:34, pirms 3 mēnešiem
HUN atteicas, RUS diskabelis, UKR nav kur spelet, dzivot. Neredzu citus variantus, un LBS nopelnus

     [+] [-]

, 2022-03-30 13:16, pirms 3 mēnešiem
Šneps un Cipruss malači, a ko Janičenoks tur? LBL aizvadīs kādu paraugspēli čempionāta laikā vai tml.?

  -1 [+] [-]

, 2022-03-30 13:23, pirms 3 mēnešiem
Saimonss rakstīja: Šneps un Cipruss malači, a ko Janičenoks tur? LBL aizvadīs kādu paraugspēli čempionāta laikā vai tml.?
Janičenoks darbojas federācijā, ir Latvijas basketbolu līgas direktors. Droši vien arī ir kāds pienākums organizēšanā vai vismaz pieteikuma sagatavošanā, kas nav vienkāršs darbs:

https://basket.lv/lbs/fibaeurope-va...

  +2 [+] [-]

, 2022-03-30 14:42, pirms 3 mēnešiem
Vai ģenerālsekretārs Cipruss ir devis savu vērtējumu basketbolista Ciprusa nesenajām izdarībām laukumā? (2x jaunākā spēlētāja sišana un žņaugšana spēles laikā. Necenzēta lamāšanās un tiesnešu grūstīšana)

  -1 [+] [-]

, 2022-03-30 14:53, pirms 3 mēnešiem
Ragazzi rakstīja: Vai ģenerālsekretārs Cipruss ir devis savu vērtējumu basketbolista Ciprusa nesenajām izdarībām laukumā? (2x jaunākā spēlētāja sišana un žņaugšana spēles laikā. Necenzēta lamāšanās un tiesnešu grūstīšana)
par šo ir kāds materiāls, ko palasīt?

  +2 [+] [-]

, 2022-03-30 17:26, pirms 3 mēnešiem
Labi ka atzīst ka vienkārši izkrita ruletes bumbiņa uz 0, savādāk nekāds šneps un nekādi citi brīnumi finālu neizkārtotu.Un vēl nav jau zināms kādā pasaulē dzīvosim pēc 3 gadiem

     [+] [-]

, 2022-03-30 17:43, pirms 3 mēnešiem
Šoreiz protams palīdzēja situācija pasaulē, bet bez veiksmes, un zināma ieguldīta darba nekas nebūtu. Ļoti labi, ka klātienē varēsim vērot šādu iespaidīgu sporta pasākumu.

  -2 [+] [-]

, 2022-03-30 18:53, pirms 3 mēnešiem
Paldies CIPA!

  +1 [+] [-]

, 2022-03-30 21:41, pirms 3 mēnešiem
Diskusiju virzītājs Edgars rakstīja: par šo ir kāds materiāls, ko palasīt?
Neesi lasījis?
Pat video bija viss nofilmēts
Uzvedās kā urla vārtrūmē

     [+] [-]

, 2022-03-30 21:47, pirms 3 mēnešiem
purva_velns rakstīja: Neesi lasījis?
Pat video bija viss nofilmēts
Uzvedās kā urla vārtrūmē
esmu palaidis garām.

     [+] [-]

, 2022-03-30 22:07, pirms 3 mēnešiem
Diskusiju virzītājs Edgars rakstīja: esmu palaidis garām.
https://www.delfi.lv/sports/news/ba...

     [+] [-]

, 2022-03-30 22:48, pirms 3 mēnešiem
purva_velns rakstīja: https://www.delfi.lv/sports/news/basketbols/lbs-skata-generalsekretara-agresivo-speli-basketbola-laukuma-un-sola-sniegt-atbildi-par-incidentu.d?id=54180170
jā, diezgan agresīvi.

     [+] [-]

, 2022-03-31 06:07, pirms 3 mēnešiem
purva_velns rakstīja: https://www.delfi.lv/sports/news/basketbols/lbs-skata-generalsekretara-agresivo-speli-basketbola-laukuma-un-sola-sniegt-atbildi-par-incidentu.d?id=54180170
Ha, ha! ''Lauķis''! Nu gan Genseks izblamējās. Džeks pats no laukiem ir aizbēdzis, bet pašā lauki nekur nav pazuduši