Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:134, Did:0, useCase: 0

Kristiāns Šulcs: "Man palīdz visa komanda – 11 džeki ir kā viens vesels"

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Kristiāns Šulcs: "Man palīdz visa komanda – 11 džeki ir kā viens vesels"
Kristiāns Šulcs 2021. gada 29. jūnijā preses konferencē LU botāniskajā dārzā. Foto: LBS

"Brālis Rolands kļuvis par U15 izlases kandidātu. Rīt viņš ieradīsies Rīgā, bet mēs dosimies uz Daugavpili," otrdien, 29. jūnijā, sarunā ar Sportacentrs.com pastāstīja Latvijas U19 junioru basketbola izlases kapteinis Kristiāns Šulcs.

Astoņpadsmit gadus vecā puiša sezona beidzās 17. maijā Ventspilī. Todien Šulcs uz 16 sekundēm izgāja laukumā Latvijas basketbola līgas finālspēlē pret “VEF Rīga”, bet vēlāk saņēma sudraba medaļu. Atelpa nebija ilga. "Mājās – Gulbenē – pavadīju tikai piecas dienas. Tad atgriezos Rīgā un sāku gatavoties izlasei."

No 31. maija visi kandidāti sāka trenēties Mežaparka bāzē – treniņzālē, kurai blakus skalojas Ķīšezera mierīgie ūdeņi. Piedāvājums kļūt par izlases kapteini nāca kā zibens no skaidrām debesīm. “Trīs dienas pavadīju nelielā šokā. Nekad nešķita, ka varētu būt kapteinis. Vairāk esmu bijis kā palīgs visiem, nevis pirmais spēlētājs. Kad radās iespēja – izmantoju. Man palīdz visa komanda – 11 džeki ir kā viens vesels.”

Kapteiņa izvēle notikusi dabiski, preses konferencē Latvijas Universitātes botāniskajā dārzā atklāja U19 izlases galvenais treneris Nikolajs Mazurs. “Kristiāns ir atbildīgs un motivēts puisis – vienmēr spēlē enerģiski. Viņam piemīt kapteinim nepieciešamā harizma, lai vestu cilvēkus uz priekšu. Ja spēlētājam tiek piedāvāta tāda iespēja, viņš parasti nepasaka nē.”

Viens no Kristiāna pirmajiem treneriem – Dainis Mikolajs – atceras, ka puisis izcēlies ar labām fiziskajām īpašībām. “Dzimtajā Gulbenē atgriezos pirms deviņiem gadiem, pārņemot četras grupas. Kristiāns jau spēlēja basketbolu, katrā vecuma grupā apliecinot sevi kā līderis. Galvenie trumpji – ātrums un lēciens – ļāva viņam spēlēt arī pie divus gadus vecākiem puišiem.”

Treneri Artūrs Brūniņš un Vija Kalniņa (pirms tam arī Normunds Aizpurs) palīdzēja Kristiānam spert nākamo soli augšup – kopā ar Gulbenes “bukiem” debitēt Latvijas basketbola līgas otrajā divīzijā. Ašo puisi pie sevis aicināja basketbola klubs “Ventspils”, taču pirmā roka tika Jūrmalai.

“Pēc sezonas paviesojos Ventspilī. Sekoja zvans no Mārtiņa Gulbja – biju pie viņa spēlējis Latvijas U16 izlasē. Nonācu pie secinājuma, ka Jūrmala būtu tobrīd labākais variants ar iespēju spēlēt pie zināma trenera,” atcerējās Šulcs. “Apstākļi sakrita tā, ka kūrortpilsētas klubs 2020. gadā beidza darbību un nonācu Ventspilī.”

Jaunais gulbenietis pie Gulbja tiešām spēlēja daudz. Septiņpadsmit gadu vecumā viņš sakrāja 24 spēles Latvijas un Igaunijas līgā, vidēji 16:04 minūtēs tiekot pie 4,6 punktiem un 1,5 atlēkušajām bumbām, kā arī 0,8 rezultatīvām piespēlēm. Nonākot desmitkārtējās Latvijas čempiones rindās, vidējais spēles laiks saruka uz pusi. Sev atvēlētās 07:58 minūtes Šulcs izmantoja enerģiski, nopelnot lietderības koeficientu 2,3 (iepriekš 2,6 divreiz lielākā spēles laikā).

“Trenējos tikai pie lielās komandas, bet vajadzības gadījumā pievienotos otrajai komandai,” pirmo sezonu Ventas krastos atcerējās Šulcs. “Gints Fogels un Andris Gūtmanis – abi treneri veltīja līdzīgu uzmanību. Klubā un šeit lomas atšķiras. Latvijas U19 izlasē ir lielāka atbildība, te jāpārstāv visa valsts.

Lielāka valsts apgūšana vēl priekšā – tāpat kā kolēģis Krišs Helmanis, Šulcs trešdien Daugavpilī ieradīsies pirmo reizi. Arī debija Pasaules kausā būs nozīmīgs jaunums puišu dzīvē – Latvijas Basketbola savienības oficiālas tiesības rīkot forumu ieguva 2021. gada februārī. Tā būs otrā reize, kad mūsu zemē pulcēsies planētas labākie juniori – debijas iznāciens notika 2011. gadā Liepājā, Valmierā un Rīgā.

Eiropas jaunatnes čempionāti nenotiek otro vasaru pēc kārtas. Pasaulē samazinājusies ceļošana, tāpēc konkurentus būs jāiepazīst turnīra gaitā. “Vizuāla priekšstata par pretiniekiem vēl nav. Treneris stāstīja, ka būs smagi. Būs jāspēlē organizēti, gudri – pretinieki sodīs katru kļūdu. Domāju, ka atklāšanas spēlē būsim svaigāki, jo Puertoriko vajadzēs pielāgoties pēc tālā ceļa.”

Pasaules U19 kauss, grupu turnīrs (skaties YouTube.com/FIBA)

Sestdiena, 3. jūlijs
11:30 Francija – Koreja
12:00 Senegāla – Japāna
14:30 Argentīna – Spānija
15:00 Kanāda – Lietuva
17:30 Turcija – ASV
18:00 Puertoriko – Latvija
20:30 Mali – Austrālija
21:00 Irāna – Serbija

Svētdiena, 4. jūlijs
11:30 Koreja – Argentīna
12:00 Japāna – Kanāda
14:30 Spānija – Francija
15:00 Lietuva – Senegāla
17:30 Austrālija – Turcija
18:00 Latvija – Irāna
20:30 ASV – Mali
21:00 Serbija – Puertoriko

Otrdiena, 6. jūlijs
11:30 Koreja – Spānija
12:00 Senegāla – Kanāda
14:30 Argentīna – Francija
15:00 Lietuva – Japāna
17:30 Turcija – Mali
18:00 Serbija – Latvija
20:30 Austrālija – ASV
21:00 Puertoriko – Irāna

     [+] [-]

, 2021-06-30 09:49, pirms 3 mēnešiem
ū, teamwork Latvijas futbolā būt spēlētājam ir apmēram tāda pati slava kā būt redīsu audzētājam tuksnesī. Izlasi vispār vajadzēja jau sen atpakaļ likvidēt, un naudu sadalīt jebkam, kas nav futbols.

Tas, ka profesionāli futbolisti (lasi: neko citu dzīvē neprot, un itkā neviens neko citu no viņiem neprasa, kā paspārdīt lētu gumijas pūsli daudzmaz precīzi) nespēj veikt divas sekojošas piespēles ir apkaunojums kur nu vēl vārtos iesist. LV varenie gumijas pūšļa spārdītāji ir specializējušies bumbas atdošanā un "tālajās piespēlēs" tieši pretiniekam kājās.

     [+] [-]

, 2021-06-30 10:37, pirms 3 mēnešiem
Reaktors2 rakstīja: ū, teamwork Latvijas futbolā būt spēlētājam ir apmēram tāda pati slava kā būt redīsu audzētājam tuksnesī. Izlasi vispār vajadzēja jau sen atpakaļ likvidēt, un naudu sadalīt jebkam, kas nav futbols.

Tas, ka profesionāli futbolisti (lasi: neko citu dzīvē neprot, un itkā neviens neko citu no viņiem neprasa, kā paspārdīt lētu gumijas pūsli daudzmaz precīzi) nespēj veikt divas sekojošas piespēles ir apkaunojums kur nu vēl vārtos iesist. LV varenie gumijas pūšļa spārdītāji ir specializējušies bumbas atdošanā un "tālajās piespēlēs" tieši pretiniekam kājās.
Kāds sakars ar futbolu? Šī ir basketbola izlase