Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:136, Did:0, useCase: 3

Lietuva sāk īstenot ambiciozus plānus sieviešu basketbolā

Māris Noviks
Māris Noviks @MarisNoviks

Lietuva sāk īstenot ambiciozus plānus sieviešu basketbolā
Lietuvas juniores 2022. gada 14. augustā Krētā. Foto: FIBA

Lietuvas Basketbola federācija (LKF) ieguvusi tiesības rīkot 2023. un 2024. gada Eiropas U20 čempionātus basketbolā jaunietēm. Turpinājumā iecerēti vēl lielāki plāni.

Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība 2016. gada 24. februārī Ķēdaiņos uzvarēja Lietuvu ar 87:81, liedzot dienvidu kaimiņienēm kvalificēties Eiropas čempionāta finālturnīram. Tajā vakarā pārtrūka Lietuvas sešu sekmīgo ciklu sērija.

Lietuvietes nekvalificējās arī nākamajiem diviem finālturnīriem un vēl nav garantējušas vietu šīgada Eiropas čempionātā. Kaimiņvalsts klubi piecus gadus nestartēja Eiropas kausos, bet Baltijas līgas pirmajās sezonās atzina latviešu pārākumu.

Visām “melnajām joslām” pienāk beigas. Lietuvas sieviešu basketbola gadījumā tā notika 2022. gada vasarā, kad U18 meitenes uzvarēja Eiropas čempionātā Krētā. Viļus Stanišauska trenētā komanda finālā apspēlēja Spāniju ar 78:75 un otro reizi kļuva par Eiropas čempioni.

“Lietuviešus var sakaut, bet ne uzvarēt,” šie Henrika Senkēviča vārdi vēsturiskajā romānā “Krustneši” labi raksturo dienvidu kaimiņu spītību. Pēc vēsturiskās uzvaras Hēraklejā āķis bija lūpā un LKF uz karstām pēdām plānoja nākamos soļus.

Novembrī lietuvieši ieguva tiesības rīkot 2024. gada Eiropas U20 čempionātu – ar domu pieskaņot finālturnīru Justes Jocītes “zelta paaudzei”. Septiņas nedēļas vēlāk kļuva zināms, ka Lietuva jaunatnes čempionātu rīkos arī...2023. gadā.

Tas bija negaidīts lēmums, zinot, ka 2004. gadā dzimušo meiteņu paaudze šovasar startēs Pasaules U19 kausā Madridē. No vienas puses, jauniešu čempionātu rīkošanā nav liela konkurence. No otras – līdzīgi piemēri jau bijuši gan juniorēm (Rumānija 2013, 2014; Ungārija 2016, 2017), gan junioriem (Latvija 2012, 2013).

Lielais mērķis ir cits. Lietuva vēlas rīkot 2027. gada Eiropas čempionātu – Women`s EuroBasket 2027. Līdz šim tas vēl nav noticis, lai gan viens mēģinājums bija. Lietuva kopā ar Baltkrievija plānoja kopīgu pieteikumu “EuroBasket 2015” rīkošanai, taču vēlāk lietuvieši ieceri atsauca.

Pagaidām Lietuva turpina cīņu par līdzdalību “Women`s EuroBasket 2023”. Pēdējā sabraukumā lietuvietēm nepieciešamas divas uzvaras – 9. februārī Viļņā jāspēlē pret Franciju, savukārt 12. februārī Rīgā pret Ukrainu.

Pirmdien, 9. janvārī, Lietuvas Basketbola federācija oficiāli pārņēma Sieviešu Baltijas basketbola līgu. Par turnīra ģenerālsponsoru kļuva “Betsafe”.

Izmantotie resursi:
https://ltu.basketball/europos-dvid...