Tiesneši strādā neslikti. Bet var vēl labāk
Swedbank Latvijas Jaunatnes basketbola līgas tiesnešu koordinators Oskars Lucis par tiesnešu darbu LJBL čempionāta pirmajā aplī.
Par kvalitāti. Ar tiesāšanas kvalitāti saistītu lielu konfliktu, par laimi, nav bijis. Protams, katrā spēlē ir epizodes, kur visu ko var atrast, bet tas ir dabīgi.
Par kontroli. Informācija par tiesnešu darbu tiek apkopota nepārtraukti. Pats apmeklēju spēles gan Rīgā, gan citu, runājis ar treneriem, pieredzējušajiem tiesnešiem. Treneriem esmu lūdzis izveidot savas sporta skolas tiesnešu rangu tabulu. Janvārī Molten kausa izcīņas laikā Rīgā sarīkosim tādu kā mininometni - kopā ar kolēģiem no Latvijas Basketbola tiesnešu komisijas vērtēsim jauno tiesnešu darbu, izrunāsimies, arī safilmēsim, lai redz sevi no malas. Līdz pavasarim tiksim skaidrībā, kuriem uzticēt finālspēļu tiesāšanu.
Par attiecībām. Visvairāk man nepatīk jauno tiesnešu prasme komunicēt ar treneriem. Ikvienam basketbola spēles dalībniekiem jāprot cienīt otru tādu pašu dalībnieku. Tiesnešiem tas nozīmē - spēt racionāli pamatot savu lēmumu, ar savu uzvedību un rīcību mazināt spriedzi nevis sakurināt emocijas. Tas viss nāk ar pieredzi.
Par slodzi. Gadās, ka viens tiesnesis dienas laikā tiesā trīs, četras un pat piecas spēles. Tas ir pārāk grūti. Ne tikai fiziski – mazinās arī uzmanības pakāpe, pieaug risks kļūdīties. Protams, ne jau visas spēles ir ļoti sasprindzinātas, taču tiesneši noteikti nedrīkst tās dalīt sarežģītās un vienkāršās. Tiklīdz tā dara, problēmas rodas uz līdzenas vietas.
Par motivāciju. Tiesnešu netrūkst, taču samazinājusies samaksa par vienu spēli. Tāpēc izbraukumā komandai bieži līdzi dodas tikai viens tiesnesis, kura darba kvalitāte, salīdzinot ar mājas spēlēm ir kā nakts pret dienu. Nenoliedzot finansiālo stimulu nozīmi, tomēr no Latvijas labāko tiesnešu pieredzes varu teikt, ka galvenajam dzinulim tiesneša karjeras veiksmīgai attīstībai jābūt basketbola mīlestībai.
Par meitenēm – tiesnesēm. Vairākas meitenes šosezon spērušas pirmos soļus, četras piecas uzaicinājām vadīt Molten kausa izcīņas spēles. Turpmākais būs atkarīgs no viņām. Iespējas veidot savu karjeru ir ļoti labas – sievietes tagad tiesā pat olimpiskā turnīra spēles. Taču tās jāmācās izmantot. Ļoti labi jāzina noteikumus. Jāuzlabo basketbola izpratni. Jāslīpē žestus, prasmi izturēties laukumā. Jācenšas tiesāt pēc iespējas sarežģītākas spēles, ne tikai LJBL meiteņu mačus, kam bieži pietrūkst dinamisma un intrigas. Nebūs tā, ka visas durvis pavērsies tikai tāpēc, ka tagad ir modē tiesneses – sievietes. Visupirms jābūt labam tiesnesim, bet par tādu var izveidoties apmēram desmit gados.