Basketbola piecinieks vai hokeja bronza? Banki vai Vītoliņš? Vieta diskusijai
Neba nu Trīs Zvaigžņu gada balva ir vienīgais un izšķirošais kritērijs labāko noteikšanai (tautas mīlestību neizmērīsi), par ko tagad līdz gada beigām satrauksies potenciālie laureāti, taču šāda tradīcija ir iedibināta, un sagaidāms, ka arī šī gada beigās mediju, sportistu, žūrijas un līdzjutēju balsojumā tiks noteikti gada izcilnieki, kuru vidū paredzamas arī divas īpaši interesantas nominācijas - gada sporta komanda un gada treneris.
Latvija ne tuvu nav sporta lielvalsts, un dažos gados lielu panākumu trūkums licis gada balvas nominācijās meklēt piemērotus kandidātus. 2021. gadā par gada komandu otro reizi pēc kārtas tika atzīta Latvijas vīriešu volejbola izlase, kas toreiz tika EČ astotdaļfinālā. Tiesa, uz to varēja paskatīties arī no citas puses - šim sasniegumam pietika ar vienu uzvaru apakšgrupas piecās spēlēs, kamēr gada kopējā bilance izlasei bija 17 spēles un 16 zaudējumi. Vienīgā cita izvirzītā kandidāte toreiz bija hokeja izlase.
2022. gadā situācija bija vienkāršāka, jo vīriešu basketbola izlase pagātnes dūmos atstāja izgāšanos EČ kvalifikācijā un pārliecinoši nokārtoja vietu PK finālturnīrā, un atzinību nopelnīja arī Luka Banki kā gada treneris.
Tagad basketbola izlase aizvadījusi izcilu Pasaules kausu, pārspējot visas uz sevi liktās cerības, kamēr Banki tika atzīts par visa finālturnīra labāko treneri. Normālā gadā šeit nebūtu divu runu par to, kuri tiks izsaukti uz skatuves Trīs Zvaigžņu balvas ceremonijā, taču šis Latvijas sportā nav normāls gads. Gluži vienkārši nav, jo visus savus iepriekšējos sasniegumus pārsita arī Latvijas sportā īpašu vietu ieņemošā hokeja izlase.
Šeit saprotami dažādi viedokļi un atšķirīgi argumenti, jo pati Trīs Zvaigžņu balvas būtība ir tāda, ka jāsalīdzina dažādas lietas, bet skaidri kritēriji noteikti nav, būtībā interpretāciju par to, kas tad īsti ir "Gada treneris" un "Gada komanda", atstājot pašu balsotāju ziņā. Attiecīgi arī šis raksts nepretendē uz viena vai otra viedokļa nostiprināšanu, bet gan vielu pārdomām un vietu diskusijai, ko ceram redzēt šī raksta komentāros.
# Pirmais arguments ir acīmredzamais un pragmatiskais. Hokeja izlase ieguva PČ bronzu, basketbola izlase bija divas vietas zemāk - piektajā vietā pasaulē.
# Tikpat bezkaislīgs ir fakts par konkurenci - FIBA Pasaules kausa kvalifikācijā piedalījās 80 valstis (plus Japāna un Filipīnas kā mājinieces), kamēr IIHF kvalifikācijas nemaz nav, bet PČ kopumā piedalās 56 valstis. FIBA finālturnīrā spēlēja 32 valstis, kamēr hokeja PČ elites divīzijā bija 16 valstu konkurence. Liela atšķirība arī izlašu līmeņos un favorītu skaita ziņā, basketbolā valdot tīri skaitliski lielākai konkurencei.
# Basketbola izlasei šī bija debija PK, tiesa, tās lielākais triumfs joprojām ir 1935. gada Eiropas čempiones tituls. Tāpat nesenā vēsturē ir arī cita piektā vieta - 2017. gada Eiropas čempionātā, kas vidējā līmeņa ziņā no PK nemaz tik daudz neatpaliek. Savukārt hokeja izlasei šogad bija pirmā reize, kad izdevies tikt augstāk par septīto vietu kādā augstākā līmeņa turnīrā, uzreiz uzlecot uz trešo vietu.
# Hokeja PČ norisinās katru gadu, attiecīgi bronzas statuss būs jāaizstāv jau pēc astoņiem mēnešiem. Savukārt basketbola PK notiek reizi četros gados.
# Hokeja izlase PČ desmit spēlēs guva septiņas uzvaras, ieskaitot divas "play-off" uzvaras - ceturtdaļfinālā un bronzas spēlē. Basketbola izlase PK astoņos mačos tika pie sešām uzvarām, no trim "play-off" mačiem uzvarot divos, tiesa, par nieka tiesu zaudējot pašā svarīgākajā (ceturtdaļfinālā).
# Ne hokeja izlasei, ne basketbola izlasei nevar norādīt uz vieglu kalendāru vai paveikšanos pretinieku ziņā. Hokeja izlase apspēlēja Čehiju, Šveici, Zviedriju un ASV, kamēr basketbola izlase tika galā ar Franciju, Spāniju, Brazīliju, Itāliju un Lietuvu.
# Basketbola izlase savus panākumus guva daudz lielākas auditorijas acu priekšā. PK2023 dati vēl nav izziņoti, taču, ja tie ir kaut apmēram tuvumā PK2019 līmenim (PK toreiz gan notika Ķīnā, kur piesaistīja milzīgu uzmanību), tad ar IIHF PČ jārēķina citi mērogi.
Kamēr IIHF izziņotajā statistikā norādīts, ka lielākā interese bijusi par Zviedrijas-Somijas spēli, kurai šo valstu tirgos kopā bija 1.5 miljonu liela TV auditorija. FIBA statistika liecina, ka PK 2019 finālam bija 160 miljonu cilvēku liela TV auditorija. (TV reitingu uzskaitē gan iespējamas dažādas interpretācijas, kā tieši tiek noteikts auditorijas lielums).
# Tāpat milzīga atšķirība ir starp šo sporta veidu globālo popularitāti. FIBA dati liecina, ka basketbolu uzspēlējuši apmēram 450 miljoni cilvēku, kamēr IIHF pirms dažiem gadiem veiktā aptauja liecina, ka ledus hokeju organizētā mačā uzspēlējuši zem diviem miljoniem cilvēku. (Arī šie skaitļi pārstāv dažādas kategorijas uzskaitē, taču mērogus var noprast).
# Gan basketbola izlase, gan hokeja izlase izpelnījās īpašu sagaidīšanas ceremoniju pie Brīvības pieminekļa. Hokeja izlases panākums tika atzīmēts arī ar oficiālu valsts brīvdienu.
# Pievēršoties treneriem, jāatzīmē, ka gan Luka Banki, gan Harijs Vītoliņš savu izlasi vada divus gadus. Gan vienu, gan otru izlašu spēlētāji treneru kolektīvu publiski atzīmē kā vienu no galvenajiem panākumu iemesliem, un īpaši tiek uzsvērta komandu spēcīga iekšējā klimata izveidošana.
# Ne Banki, ne Vītoliņam pasaules čempionātos nebija pieejams viss arsenāls. Banki uz PK bija spiests vest izlasi bez Porziņģa, Strēlnieka un Lomaža, kamēr Vītoliņam dažādu iemeslu dēļ sastāvā nebija Girgensona, Bļugera un Merzļikina.
+22 [+] [-]
Hokeja izlase un basketbola izlase ir mūsu tautas varoņi! Un nav ko čīkstēt, kas te tagad pasaulē ir populārāks- mums abas izlases un abi treneri ir varoņi!
Ieteiktu pieņemt izņēmuma variantu UN ABĀM IZLASĒM UN ABIEM TRENERIEM piešķirt gada balvas.
+27 [+] [-]
+10 [+] [-]
-1 [+] [-]
hokejā neviens spēlētājs ar jauniešu izlasēm nav izcīnijis medaļas, pat ne tuvu, tāpēc Vītoliņa sasniegums augstāk vērtējams...
Bet baskebola izlases sasniegums tomēr vērtējams augstāk, jo tā patiesi, šķiet, tikai futbols un basketbols ir sporta veidi, kuru jebkurā pasaules valstī spēlē pietiekoši nopietni...
+1 [+] [-]
No Eiropas 7 vairāk, tad arī no citiem kontinentiem vairāk un tātad būs virs 100 valstīm, kas piedalījās kvalifikācijā!
-2 [+] [-]
ber Vītoliņa redzu izlasi uzvarot 1/4 finālu kādu gadu
bez Banki grūti iedomāties tādu uzvaru sēriju sākot no dziļa pagraba
+13 [+] [-]
-1 [+] [-]
+3 [+] [-]
+14 [+] [-]
1)Bronza hokeja ir super
2)5.v basiti ir super
Nav viena labaka par otru
diskusijai jabut kapec futbols ir tada cauruma nemot vera masveidibu un pieejamos lidzeklus kas nav ne hokejam un basitim
-4 [+] [-]
Piemeram Lietuvai jebkura gadijuma slikts rezultats, jo atkal bez medalam liela turnira.
[+] [-]
Par izlasēm vēl var diskutēt, es personīgi nedaudz vairāk sliecos uz basketbola izlases pusi, bet man ir aizdomas, ka tikai tāpēc, ka viņu panākums ir nesenāks un līdz ar to vēl nedaudz spilgtāk sēž atmiņā.
-4 [+] [-]
+2 [+] [-]
Basketbols tomēr ir globāls sporta veids un pārsteigumi ir biežāki!
Latvija šogad pārsteidza ar to, ka iekļuva slēgtajā medaļnieku klubiņā, bet basketbolā pārsteigumi stipri biežāki!
Basketbolā neviens no 1/2 2019 neiekļuva 1/2 2023 Pč!
[+] [-]
+1 [+] [-]
Hokejā 6/8 vai 7/8 vienmer būs tās pašas komandas!
+5 [+] [-]
Būtiska lieta, kas jāuzsver – visas šīs balvas un nominācijas bijušas, ir un arī būs subjektīvas. Objektivitāte tur stāv tikai līdzās, vēl tālāk arī emocijas. Katram sava daļa taisnības, tāpēc arī diskusiju decembrī ierasti netrūkst. No vienas puses šķiet smieklīgi, ka katru gadu tiek lauzti šķēpi (raustīts deķis) par šīm lietām, no otras – ja par tevi runā, tu esi dzīvs, ja nerunā, tad pārbaudi pulsu.
Hokejs bija maijā, basketbols augustā un septembrī, līdz ar to svaigākā atmiņā mums visiem basketbola emocijas, bet pie Brīvības pieminekļa vairāk sagaidītāju un sveicēju bija hokejistiem. Lielākā daļa šīs diskusijas dalībnieku domāju piekritīs (?), ka basketbolā konkurence ir krietni lielāka, bet, vai pie tā vainojami hokejisti? Nē… Hokejistiem bronza, basketbolistiem – 5. vieta. Neticami augstvērtīgi sasniegumi. PČ hokejā lielākā daļa izlašu startēja ar otrajiem un pat trešajiem sastāviem, bet, vai basketbolā visas izlases bija labākajos sastāvos. Ne tuvu! Man patīk uzskatīt, ka konkrētā izlase saucama par izlasi bez diskusijām, kurš tika, kurš nē, kurš gribēja, kurš nē… Tie spēlētāji, kuri konkrētajā brīdī spēja (un vēlējās) bija klāt – tātad izlase. Uz to brīdi labākā komanda, kuru katra valsts spējusi atvest uz čempionātu.
Pamatojumi par labu vienam vai otriem uzskaitīti augstāk un tiks uzskaitīti arī zemāk…
Kurš spēs par labāko nosaukt hokeja izlasi, bet neiedot balvu basketbola valstsvienībai. Un otrādi. Kurš paspiest Banki, bet uzspļaut Vītoliņam? Un otrādi?
Abām mūsu vārda tiešajā nozīmē VARENAJĀM izlasēm izdevās pacelt tautas emociju līmeni, iespējams, vēl nebijušos augstumos. Tautieši dzīvoja līdzi, atbalstīja, kās arī juka prātā… Un tas ir tik būtiski laikos, kad cilvēkiem pietiek problēmu, kuras risināt ik dienu. Nosvērt par labu vieniem vai otriem nespēju, jo emocionāli/subjektīvi/objektīvi mums šogad ir divas “SAPŅU KOMANDAS 2023” un divi viņu vadoņi – BANKI un VĪTOLIŅŠ. Aiz viņiem stāv pārējais treneru korpuss, komandas apkalpojošais personāls, federāciju vadītāji, ģimenes, līdzjutēji…
Te nav ko spriedelēt. Es PAR to, ka ķieģelīši, kas paredzēti nominācijās “gada sporta komanda” un “gada treneris” tiek dalīti uz pusēm. Jo nosvērt un izsvērt te kaut ko ir nereāli. Un vēlreiz novēlu, lai šādas diskusijas mums būtu biežāk!
BET – kurš būs labākais gada sportists? Daugaviņš? Bukarts? Rubīns? Žagars? Kurucs? Bertāns? Porziņģis? Huhhhh… Atkal šķēpi lūzīs.
-1 [+] [-]
Piemēram, ja futbola čempī mūsējie tiktu desmitniekā, tad tas pārsistu gan basketa piekto vietu gan hokeja trešo.
[+] [-]
Latvijas līdzjūtējiem ir pilnīgi tas pats!
Hokeja izlasei vairāk līdzjūtēju(tāpat kā futbolam Argentīnā), bet panākums 2004 basketbolā Argentīnai un Latvijai basketbolā tagad lielāks!
(to pierāda arī FIBA rangs)
[+] [-]
+1 [+] [-]
Tas ir tas, ko visi grib redzēt arī turpmāk!
+3 [+] [-]
[+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Vispār saproti, ka Latvija kā "mazais puika" ir ticis pie lielajām puikām un visi grib medaļas, ja nav medaļu, tad vismaz tikt 1/4, jo vietu skaits ir ierobežots!
Protams futbolā Islandes tikšana 1/4 Eč vai Horvātijas Pč medaļas ir vēl lielāka parādīšana "lielajām puikām", bet basketbols Pč 5 vieta, vai hokeja medaļas ir tas pats!
[+] [-]
[+] [-]
Tas ir vairāk kā Latvijas futbolistu, basketbolistu, hokejistu kopā!
Viņus nekad nevarēja uzskatīt par "mazo puiku" basketbolā!
Viņus var skaitīt pie lielajām puikām, bet viņi tur ir mazākie, bet "druknākie".
[+] [-]
[+] [-]
(futbols, hokejs, volejbols, handbols, florbols, regbijs u.c.)!
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
Abi treneri tāpat bija bezspēcīgi pret Kanādu(NBA, NHL spēku)!