Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:9, Did:0, useCase: 3

Virkne jaunumu un uzbāzīgi žurnālisti – Štolcermanis par debijas sezonu F4

Andris Liepa
Andris Liepa

Virkne jaunumu un uzbāzīgi žurnālisti – Štolcermanis par debijas sezonu F4
Tomass Štolcermanis Foto: No personīgā arhīva

Latvijas autosportistam Tomasam Štolcermanim aiz muguras ir debijas sezonas F4 seriālā. Sportacentrs.com jauno pilotu aicināja padalīties ar iespaidiem par pirmajiem pilvērtīgajiem soļiem formulu pasaulē.

Kā tu vērtētu savu debijas sezonu F4?

Ja skatāmies uz visu sezonu kopumā, tad ar katrām sacīkstēm bija progress. Mazāks vai lielāks, bet bija. Domāju, ka gadu sākam ar diezgan labu ātrumu Misano trasē. Varbūt drusku nepaveicās kvalifikācijā, bet ātrums bija labs. Vienīgais, kas trūka, bija cīņas gars un starts. Kā jau teicu, ar katrām sacīkstēm palika labāk.

Gada vidū dažās sacensībās nepaveicās ar kvalifikāciju, kas ir vēl svarīgāka nekā pašas sacīkstes, jo starta pozīcija ir ļoti, ļoti svarīga. Sezonas vidū baigi neattīstījāmies. Noslēdzošie četri posmi bija diezgan labi ar labiem rezultātiem. Es jau, protams, vienmēr domāju, ka var labāk. Arī šogad varēja labāk, bet kopumā esmu priecīgs, it īpaši, par sezonas noslēgumu. Izdevās iekrāt ļoti lielu pieredzi.

Skaidrs, ka formulā, ja salīdzina ar kartingu sacensībām, atšķirību ir daudz. Kas tevi, iesēžoties F4 spēkratā, pārsteidza visvairāk?

Ja godīgi, ātrums nešķiet tik liels, jo trases ir platas un garas. Kartingā pat rodas iespaids, ka tu brauc ātrāk. Bet, kas mani pārsteidza visvairāk? Laikam jau tā sauktais “G spēks” (“G force”). Arī tas, ka līkumiem faktiski var “izlidot” cauri. Piemēram, labākās sporta mašīnas taisnē varbūt ir ātrākas, bet līkumos pat pašas sliktākās formulas būs pārākas.

Arī bremzēšana mani pārsteidza – ļoti labi var apstāties.

Bremžu pedālis ir krietni “smagāks”?

Jā, ja salīdzinām ar kartingiem, diezgan jūtami “smagāks”.

Gatavojoties šai F4 sezonai, cik daudz papildus darba tev bija jāiegulda tieši fiziskajos treniņos?

Manuprāt, es pagājušogad kartingā piedalījos tik daudz sacensībās, ka visu laiku biju labā formā. Braucot ar formulu, ir šīs garās taisnes, kurās tu 100 vai pat 200 metrus neko nedari. Es pat teiktu, ka F4 nav tik fiziski sarežģīta. Vajag spēcīgu kreiso kāju un pacilāt hanteles. Protams, arī sacīkstēm vajadzīga izturība, jo 30 minūtes nav maz. Tam es trenējos, braucot ar riteni un skrienot. Esmu sācis arī peldēt un pacilāju svarus. Kad ir brīvs un nav jābūt trasē, strādāju pie fiziskās sagatavotības.

Kā ar kakla muskuļu nostiprināšanu?

Man kakls bija pietiekoši spēcīgs jau no kartinga laikiem, līdz ar to tas papildus nebija jātrenē.

Radio komunikācija ar sacīkšu inženieri – vēl viens jauninājums. Kā ar šo saskāries?

Tas ir baigi forši. Tieku pie visas informācijas, kas man vajadzīga sacīkšu laikā. Piemēram, atstatums līdz priekšā esošajai mašīnai. Tā ir svarīga informācija. Vai arī, ja treniņu sesijā piemirstas, cik apļus vēl jābrauc, jo katrā treniņu sesijā ir izstrādāts plāns ar apļu skaitu, kuru jānobrauc.

Lielākoties ir forši, bet, kad sacensībās nesokas kā plānots, tad mēs baigi arī nerunājam un viņš man liek mieru, lai varu koncentrēties braukšanai.

Cik desmitdaļas aplī tu vari atrast, ja tev pasaka: “Tomas, tagad ir jāsāk spiest”?

Ja tu brauc pirmajā vietā un tev ir diezgan liels pārsvars, bet pēdējos apļos redzi, ka kāds nāk klāt, tad kādas trīs sekundes desmitdaļas var atrast. Vairāk nē. Ja var vairāk atrast, tas arī nav labi, jo tad ir skaidrs, ka pārāk lēni esi braucis līdz šim. 2-3 desmitdaļas ir tāds perfekts “logs”.

F1 liels mainīgais ir riepu uzturēšana. Cik svarīgs šis aspekts ir F4?

Mums noteikti riepu degradācija nav tāda kā F1. Tagad, kad ir auksts, riepu degradāciju īsti nejūt. Vasaras vidū gan bija liela starpība. Atceros bija sacensības Barselonā. Treniņos mēs taisījām garo braucienu – 20 apļus pēc kārtas jāmēģina uzrādīt iespējami labākais aplis, saglabājot konstantu ātrumu. Beigās pirmā un pēdējā apļa atšķirība bija divas sekundes. Vasarā riepu uzturēšana ir svarīga. Ja tu to “iznīcini” jau pirmajā aplī, tad vari rēķināties, ka trešajā aplī tev tās vairs nebūs.

Domāju, ka man ar to veicās diezgan labi. Galvenais ir nesabloķēt ratus un braukt pareizajā līnijā. Protams, sacīkstēs, kad jācīnās ar citiem, tu par riepu baigi nedomā. Kā jau minēju, manuprāt, man ar šo aspektu ir veicies labi, bet mums tas nav tik svarīgs kā F1, līdz ar to nav nepieciešams izteikti koncentrēties uz to.

Kā F4 ir ar tā saukto netīro gaisu?

Mums netīrais gaiss pavisam noteikti ir. Tas man, pārnākot no kartinga, bija ļoti liels pārsteigums. Tu nesaproti, kāpēc zaudē laiku, braucot uzreiz aiz priekšā esošā pilota. Ar to man šogad gāja grūti – sabalansēt turēšanu līdzi taisnēs, nepazaudējot laiku līkumos.

Ja priekšā braucošajam visu apli sēdēsi “astē”, tad, kā minimums, trīs vai četras sekundes desmitdaļas zaudēsi.

Fiziski pats pilots to arī jūt?

Nē. Varbūt no izpūtēja izplūdes gāzes drusku kož acīs, bet kopumā nejūt.

F4 ir tāds pilota karjeras pirmais posms, kurā katrs grib sevi pierādīt. Kāda bija pārējo pilotu attieksme tieši ārpus trases?

Es teiktu, ka visi ir diezgan draudzīgi, vismaz manā komandā. Protams, trasē draugu nav. Ārpus trases viss bija baigi forši. Sacensību dienās, kad starp braucieniem jāgaida sešas stundas, ir patīkami, ka ar kādu varu parunāties.

Kāda ir Itālijas mediju attieksme?

Itālijā dažreiz vēl pirms iesildīšanās apļa braucējiem prasa intervijas. Tev jau ķivere ir galvā un tu jau sēdi mašīnā, bet vēl prasa interviju. Protams, pēc goda pjedestāla vēl ir intervija, bet kopumā es neteiktu, ka ir baigā uzmanība. Noteikti nav četras intervijas dienā. Ja brauc pa priekšu, tad šo interviju būs vairāk.

Pārsteidz, ka tā atļauj žurnālistiem nākt pie pilotiem, kad viņi jau ir sastājušies iesildīšanās aplim...

Jā, pilotiem tas, protams, nepatīk, bet žurnālistiem ir vienalga. Mehāniķi saka, ka pilots negrib runāt, bet tāpat bāž mikrofonu ķiverē iekšā.

Kādas tagad ir tavas attiecības ar “Ferrari”?

Es biju uz tām divām nometnēm. Akadēmijas pilots es neesmu. Pēdējā reizē, kad biju šajā nometnē, viņi nepaņēma nevienu. Pirmajā reizē manis nepaņemšana bija pašsaprotam, jo tā bija pirmā reize, kad sēdēju formulā. Kopš otrās nometnes no “Ferrari” puses bijis klusums.

Kā mainījusies tava ikdiena?

F4 ir ievērojami mazāk sacīkšu. Kartingā man bija 30 sacīkstes sezonā. Formulā šogad bija tikai 12. Brīvā laika ir ievērojami vairāk, bet, ņemot vērā, ka F4 testu laikiem nav ierobežojumu, mēs daudz strādājam tieši testos.

Turpinu dzīvot Itālijā, bet tagad varu pavadīt vairāk laika ar ģimeni. Tāpat iespējams vairāk pievērsties mācībām. Brīvajā laikā, kā jau minēju iepriekš, sportoju un mācos. Šis būs jau ceturtais gads tālmācībā.
Tu jau pieskāries testiem. Cik liels fokuss ir uz datu analīzi pēc treniņiem?

Tāpat kā F1, dati arī šeit ir pati svarīgākā lieta. Varu salīdzināt sevi ar ātrākajiem – kur spiežu bremzes, kādas līnijas izmantoju trasē, kad spiežu gāzi utt.

Šie dati ļoti palīdz, jo varu sevi salīdzināt ar kādu ātrāku pilotu un izsecināt, kā, piemēram, pareizāk ieiet līkumā. Kartingā bija tā, ka tu uzliec kameru un pēc tam mēģini salīdzināt savus video ar citiem. Tādā veidā mēs analizējām sacīkstes, bet tas jau ir tikai tā “uz aci”. Šeit viss tiek parādīts datorā un tev nekas lieki nav jādomā.

Cik sarežģīts process bija datu analīzes apgūšana?

Jā, tas sākumā nebija viegli, bet inženieri visu izstāstīja. Nav jau arī tik daudz to datu. Tu redzi, kur spied gāzi un bremzes, kā arī, kur griez stūri. Vairāk nekas pilotam nav vajadzīgs.

Vai ir iespējams savu braukšanas stilu pielīdzināt kādam citam pilotam?

Jā, ir iespējams. Esmu mēģinājis attēlot Frediju Sleiteru, jo viņš šogad bija visātrākais. Sleiters brauc diezgan agresīvi un baigi “cīnās” ar savu mašīnu. Reizēm esmu mēģinājis šādi braukt, ja tas palīdz būt ātrākam.

Kartingā bija tā, ka tu piebrauc pie līkuma, bremzē, atlaid bremzes, ieripo un tikai līkuma vidū spied gāzi. Formulā ripošana vispār nepalīdz. Tāpēc pēc iespējas vairāk jābūt uz bremzēm vai gāzes pedāļa.

“Oversteer” vai “understeer”?

Protams, “oversteer”. Mazāk pieredzējušiem pilotiem, tai skaitā arī man sezonas sākumā, komfortablāk ir braukt ar “understeer”, jo tad vispār nav “jācīnās” ar mašīnu. Gada beigās sapratu, ka ar “understeer” nevar pabraukt ātri, bet, kad neklausa pakaļējie rati, ar mašīnu vienkārši ir vairāk “jācīnās”.

Kādi ir nākamās sezonas plāni?

Pagaidām neko nezinu. Sarunas ir procesā. Gan jau kaut kad drīz uzzināšu vairāk. Domāju, ka decembrī jau būs kaut kāda skaidrība. Redzēsim, vai varēšu kāpt augstāk vai palikšu F4. Būšu priecīgs par abiem variantiem. Galvenais, ka man dod braukt.

  -1 [+] [-]

, 2024-11-12 01:00, pirms nedēļas
Nepatika jaunā sportista atbildes, ja var ticēt, ka korekti uzrakstīts. Vēl jāmācās. Un ne tikai stūrēt.

     [+] [-]

, 2024-11-12 20:48, pirms nedēļas
Jāņem vērā tas fakts ka žurnālisti viņa sirdslietu padara kaut cik ienesīgu jaudas ziņā, tāpēc nevajadzētu sūkstīties ka kāds kaut kur nedaudz uzbāžas. Kopumā interesanti, cerams izdosies sabīdīt kaut ko arī nākamsezon.