Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2738, Did:0, useCase: 3

Brālis pret brāli, Šveices albāņi pret Albānijas šveiciešiem

Agris Suveizda

Brālis pret brāli, Šveices albāņi pret Albānijas šveiciešiem
Taulants un Granits Džakas
Foto: no Taulanta Džakas "Instagram" profila

Albānijas futbola izlase šajā pēcpusdienā Francijas pilsētā Lānsā debitēs kādā no lielajiem finālturnīriem un uz spēles būs vērtīgi punkti cīņā par izkļūšanu no grupas, taču Albānijas un Šveices duelim netrūks arī cita veida zemtekstu. Viens no tiem – visticamāk, pirmoreiz Eiropas čempionātu vēsturē aci pret aci spēlēs divi brāļi: Granits Džaka un Taulants Džaka.

Vairāk nekā puse dzimusi ārpus Albānijas
Neiedziļinoties sīkāk Balkānu sarežģītajā vēsturē, etniskajās tīrīšanās un militārajos konfliktos, pagājušajā gadsimtā ļoti daudz cilvēku no Balkānu zemēm emigrēja uz Rietumeiropu. Tāpat ļoti daudz albāņu dzīvoja un joprojām dzīvo Kosovā (vairāk nekā 90% tās iedzīvotāju ir albāņi), Maķedonijā un citās zemēs un netālajos reģionos. Līdz ar to nav jābrīnās, ka vairāk nekā puse Albānijas izlases futbolistu – 12 no 23 – ir dzimuši ārpus Albānijas teritorijas. Un vairāk nekā puse izlases nekad nav pārstāvējusi Albānijas klubus.

Četri spēlētāji dzimuši Kosovā (tobrīd Dienvidslāvijā, Kosovas autonomajā teritorijā), kuras futbola izlasi tikai tik tikko uzņēma UEFA (starp citu, Šveice balsoja pret) un pēc tam arī FIFA pulkā. Tādēļ saprotams, kāpēc tik daudz Kosovas albāņu spēlē Albānijas, nevis Kosovas izlasē, jo tobrīd oficiālos turnīros iespējas izvēlēties Kosovas valstsvienību nemaz nebija. Interesanti, ka pašā Kosovas izlasē 15 no 18 spēlētājiem dzimuši vai uzauguši ārzemēs, taču tā jau ir cita tēma. Vēl pa vienam Albānijas izlases spēlētājam piedzima Vācijā un Maķedonijā, bet īpaši šajā ziņā izceļas tieši Šveice.

No šiem 12 futbolistiem Šveicē ir dzimuši seši, bet vēl četri uz turieni emigrējuši bērnībā. Un seši no viņiem spēlējuši Šveices jaunatnes izlasēs, ieskaitot pēdējo pakāpienu pirms nacionālās – U21 izlasi. Tie ir Arlinds Ajeti, Fredijs Veseli, Midžens Baša, Škelzens Gaši, Taulants Džaka un arī Amirs Abraši, kurš 2012. gadā kopā ar Šveici piedalījās Londonas olimpiskajās spēlēs un plecu pie pleca spēlēja ar tagadējiem Šveices izlases pārstāvjiem Rikardo Rodrigesu, Fabiānu Šēru, Admiru Mehmedi un Fabiānu Fraju. Šveices Superlīgā pavisam spēlējuši desmit Albānijas izlases futbolistu - Kosovā dzimušais un Šveicē uzaugušais kapteinis Loriks Cana 17 gados pievienojās PSG sistēmai un Šveicē tā arī neuzspēlēja, taču jau profesionāļa karjeras gaitā Šveicē nokļuva Armando Sadiku. Jāpiebilst, ka Vācijā dzimušais Mergins Mavrajs savulaik spēlēja Vācijas U21 izlasē.

Albānijas izlases spēlētāji Šveices Superlīgā

SpēlētājsKlubiSpēlesVārti
Burims KukeliLuzern/Zurich137/1485
Škelzens GašiBellinzona/Xamax/Grasshopper/Basel102/14453
Amirs AbrašiGrasshopper112/1276
Taulants DžakaGrasshopper/Basel98/1254
Armando SadikuZurich/Vaduz28/5917
Emirs LenjaniGrasshopper/St. Gallen42/542
Nasers AlijiVaduz/Basel46/531
Fredijs VeseliLugano33/33
Arlinds AjetiBasel19/271
Midžens BašaLuzern4/7

Piezīme: salīdzinājumam - Andris Vaņins Šveices Superlīgā aizvadījis 223 spēles.

Pirmais brāļu duelis Eiropas čempionātu vēsturē
Jau kopš "Euro 2016" izlozes viens no grupu turnīra gaidītākajiem brīžiem ir brāļu Granita un Taulanta Džaku tikšanās. Abi ir starp savas izlases līderiem, tādēļ gandrīz droši var teikt, ka šodien tiks pieredzēts pirmais brāļu duelis Eiropas čempionātu vēsturē. Tiesa gan, tas nebūs pirmais lielo finālturnīru vēsturē – 2014. gada Pasaules kausā Vācijas un Ganas spēlē laukumā pretējās nometnēs bija Žeroms un Kevins Prinss Boatengi. Lai arī vēl nav spēlējuši viens pret otru, dažādās izlasēs pēdējos gados bijuši (vai ir) vēl vairāki slaveni brāļu pāri – Tjagu Alkantara un Rafinja attiecīgi Spānijas un Brazīlijas izlasēs, kā arī Pols Pogbā Francijas un Florentēns Pogbā un Matiass Pogbā Gvinejas izlasē.

Jaunais Londonas "Arsenal" pirkums Granits Džaka savā profilā Instagram veltīja ierakstu gaidāmajai spēlei: "Brāli, mēs abi vienmēr esam turējušies kopā neatkarīgi ne no kā. Rīt būs pirmā reize, kad laukumā tiksimies viens pret otru - ceru, ka tā būs pirmā un pēdējā reize -, un mēs pasaulei parādīsim, ka, lai arī 90 minūtes būsim pretinieki, būsim viens otram līdzās tā, kā to var tikai brāļi. Spēle nekad nespēs nostāties starp mūsu draudzību un mūsu brālīgumu. Vēlu tev veselību un veiksmi rītdienas spēlē – tu esi un vienmēr būsi mans paraugs." Granits gan nedaudz alojās, sakot, ka tā būs pirmā reize, kad viņi spēlēs viens pret otru. Īstenībā profesionālajā futbolā viena šāda spēle jau ir bijusi – 2012. gada 10. martā, kad Cīrihes "Grasshopper" savā laukumā ar 0:2 zaudēja "Basel". Granits Bāzeles sastāvā aizvadīja 74 minūtes, bet Taulants, kurš tobrīd "Grasshopper" atradās īrē, laukumā pavadīja pilnu maču.

Interesanti, ka arī Granits savulaik varēja nokļūt Albānijas izlasē, tomēr Albānijas Futbola federācija par viņu neizrādīja pietiekami lielu interesi un viņš izvēlējās par labu Šveicei. Dzimtās valsts izlasē Granits debitēja 2011. gada jūnijā - viņam tobrīd bija 19 gadi -, savukārt Taulants Albānijas izlasē debitēja tikai 23 gadu vecumā - 2014. gada septembrī. Nav izslēgts, ka nākotnē Albānijas un Šveices mačos laukumā varētu tikties pat vairāki brāļu pāri. Albānijas izlases sastāvā ir Arlinds Ajeti, kamēr viņa brālis Albians vēl pagājušā gada novembrī - tikai nepilnu 19 gadu vecumā - spēlēja Šveices U21 izlasē. Šveices jauniešu izlasēs spēlē arī Albiana dvīņu brālis Adonis.

Visa vidējā līnija no albāņiem?
Pieminētajā "Grasshoppers" un "Basel" spēlē uzvaras vārtus guva Džerdans Šačiri - pašreizējais Šveices izlases līderis, taču tajā pašā laikā viņu varam dēvēt arī par šobrīd labāko albāņu futbolistu. Ja Albānijas izlasē 12 spēlētāji ir dzimuši ārpus Albānijas, tad lielākā daļa Šveices valstsvienības futbolistu ir vai nu dzimuši citur (astoņi spēlētāji), vai arī ir ar acīmredzamu izcelsmi no citas valsts (vēl seši). Tā, piemēram, četri futbolisti ir dzimuši Āfrikā - uzlecošā zvaigzne Brīls Embolo un Fransuā Mubandžs Kamerūnā, Johans Džurū Kotdivuārā un Želsons Fernandešs Kaboverdē. Centra uzbrucēji Hariss Seferovičs un Erens Derdijoks pēc tautības ir attiecīgi bosnietis un kurds, Deniss Zakarija ir Kongo izcelsmes, savukārt Rodrigesa vecāki ir spānis un čīliete.

Kamēr Albānijas izlasei lielākā saikne ir ar Šveici, arī Šveices izlasei lielākā saikne ir ar albāņiem. Starp 23 finālturnīra futbolistiem seši ir albāņi, turklāt piecus no viņiem pavisam reāli varam sagaidīt izejam pamatsastāvā - ļoti iespējams, visa vidējā līnija, malējos pussargus ieskaitot, sastāvēs tikai un vienīgi no albāņiem. No šiem sešiem albāņiem tikai divi - Granits Džaka un Šani Tarašajs - ir dzimuši Šveicē, kamēr Mehmedi un Blerims Džemaili piedzima Maķedonijas teritorijā, bet Šačiri un Valons Behrami piedzima Kosovā.

Iespējamie sākumsastāvi

Šveices spēlētājiem ar karodziņiem norādīta etniskā dzimtene (arī Kosovas albāņiem norādīts Albānijas karogs), savukārt Albānijas futbolistiem norādīta dzimšanas un, ja atšķiras, arī uzaugšanas vieta. Pie klubiem minēts tas klubs, kas tika pārstāvēts aizvadītajā sezonā.

Izmantotie resursi:
https://www.instagram.com/p/BGfMagZ...

  -1 [+] [-]

, 2016-06-11 09:24, pirms 8 gadiem
Imigrantiem izsisties svešā zemē ir futbols...bet ne Itālijā , izņēmums ir Balotelli...bet tas tik apstprina likumu

  +4 [+] [-]

, 2016-06-11 10:42, pirms 8 gadiem
labs rakstiņš!
Slēpts komentārs no bloķēta lietotāja

     [+] [-]

, 2016-06-11 12:28, pirms 8 gadiem
Interesants raksts! Ceru uz albāņiem

     [+] [-]

, 2016-06-11 12:53, pirms 8 gadiem
Albāņu mafija pārņēmusi bagāto Šveici.

     [+] [-]

, 2016-06-11 13:39, pirms 8 gadiem
Raiteens rakstīja: Albāņu mafija pārņēmusi bagāto Šveici.
tas gan, visi tur reāli strjomī no viņas...
Bet tā ir visur Rietumeiropā, man čoma brālis vēlajos 90tajos mācījās Vācijā un tur visi reāli mīza no poļu bandītiem, bet viņš tā kā prata krieviski un arī bija no bijušā austrumu bloka, tad bija sadraudzējies ar dažiem tiem poļiem un viņi tur kopā tusēja, tāpēc pēc tam vietējie sāka strjomīt arī no viņa

Bet tā tas ir tikai atsevišķās vietās Eiropā. Filma Brat 2 to uzķēra un mēģināja rādīt, ka arī Amerikā tur neģēri geto kaut ko no krieviem baidās, lai gan tas ir bulšits... tur viņiem tas bijis nebijis.

  +2 [+] [-]

, 2016-06-11 13:46, pirms 8 gadiem
Izskatās, ka nākotnē visi būs tā samiksējušies, ka cilvēkus vairs nešķiros pēc nacionalitātes. Uzskatāms piemērs ir Rietumi pret bijušajām Varšavas pakta valstīm. Poļiem, krieviem nacionālisms ir izteikts, tur pretīm šveiciešiem, beļģiem tāds neeksistē gandrīz nemaz. Tās valstis ir zaudējušas savus vaibstus. Un tas arī atspoguļosies šīs dienas mačos

     [+] [-]

, 2016-06-11 14:01, pirms 8 gadiem
Lielisks raksts!
Dzīve kļūst traki raiba.
Pieļauju, ka pēc 20 gadiem R-Eiropai sports būs vienīgais valsts robežu un karogu iemesls : )

  +1 [+] [-]

, 2016-06-11 14:49, pirms 8 gadiem
Baigie šveicieši - behrami, mehmegi, šačiri, džemali, utt... šveice laikam nevar no saviem spēlētājiem izlasei sakasīt, cik pazīstama aina... toties Latvija gan var

     [+] [-]

, 2016-06-11 17:03, pirms 8 gadiem
Zel ka Embolo nav sakumsastava. Labrat gribetu redzet ko sis tinis spetu izdarit pret labu aizsardzibu. Uzliku 1:0 uz Sveices uzvaru bet izskatas ka Sveice iesitis vel vienus jo Albanijai nav kapteinis, kas ir centra aizsargs. GK ari notizlojas.

     [+] [-]

, 2016-06-11 18:11, pirms 8 gadiem
arrived rakstīja: Izskatās, ka nākotnē visi būs tā samiksējušies, ka cilvēkus vairs nešķiros pēc nacionalitātes. Uzskatāms piemērs ir Rietumi pret bijušajām Varšavas pakta valstīm. Poļiem, krieviem nacionālisms ir izteikts, tur pretīm šveiciešiem, beļģiem tāds neeksistē gandrīz nemaz. Tās valstis ir zaudējušas savus vaibstus. Un tas arī atspoguļosies šīs dienas mačos
Pirmkārt jau šie ļaudis arī pamazām (2-3 paaudzes) pārvēršas par parastiem šveiciešiem. Pēc gadiem 50-75 varēs atšķirt tikai pēc uzvārda (vārdi jau būs vāciski/franciski). Otrkārt pēc izlases sastāva spriest par Šveici ir tas pats kā paskatīties NBA un secināt ka ASV 80% ir melnādainie.

     [+] [-]

, 2016-06-12 00:42, pirms 8 gadiem
Lielisks raksts, interesanti fakti!

     [+] [-]

, 2016-06-12 19:18, pirms 8 gadiem
lacis67 rakstīja: Baigie šveicieši - behrami, mehmegi, šačiri, džemali, utt... šveice laikam nevar no saviem spēlētājiem izlasei sakasīt, cik pazīstama aina... toties Latvija gan var
Gabovs, Rudņevs, Tarasovs, Maksimenko, Vorobjovs u.c. Neaizmirsisim, ka dala no viniem pat latviski neruna.

     [+] [-]

, 2016-06-12 21:56, pirms 8 gadiem
Cincendorfs rakstīja: Gabovs, Rudņevs, Tarasovs, Maksimenko, Vorobjovs u.c. Neaizmirsisim, ka dala no viniem pat latviski neruna.
Neaizmirsti Toresu