Kas jauns volejbola noteikumos?
Jau gandrīz mēnesi (kopš 2009. gada 1. janvāra) lielākajā daļā volejbola turnīru tiek spēlēti pēc nedaudz mainītiem noteikumiem kā līdz aizvadītā gada nogalei. Portāls eSports.lv piedāvā nelielu ieskatu jaunajos noteikumos un profesionāla volejbola tiesneša viedokli par to izmaiņām.
Galvenās izmaiņas, kas skārušas volejbola noteikumus var iedalīt četrās lielās apakš sadaļās - iekļūšana pretinieku laukumā zem tīkla, tīkla skaršana, spēlētāja kļūdas darbībā pie tīkla un spēlētāju maiņu procedūra. Un nu nedaudz sīkāk par katru no apakš sadaļām. Kas mainījies?
Iekļūšana pretinieku laukumā zem tīkla:
1. Spēlētājs drīkst pārliekties zem tīkla pretinieka laukuma telpā, ar noteikumu, ka tas netraucē pretinieka spēli.
2. Pieskāršanās pretinieka laukumam aiz centra līnijas:
2.1. pieskarties pretinieka laukumam ar pēdu (pēdām) ir atļauts ar noteikumu, ka pēdas (pēdu) daļai ir saskare ar centra līniju vai tās (to) projekcija atrodas tieši virs līnijas;
2.2. ir atļauta pretinieka laukuma skāršana ar jebkuru ķermeņa daļu izņemot pēdas ar noteikumu, ka tas nekavē pretinieka spēli.
2.3. Spēlētājs drīkst ieiet pretinieka spēles laukumā pēc tam, kad bumba ir „ārpus spēles”.
2.4. Spēlētājs drīkst pieskarties pretinieka laukuma brīvajai zonai, ja tas netraucē pretinieka spēli.
Tīkla skaršana:
1. Spēlētāja saskare ar tīklu nav kļūda, izņemot gadījumus, kad tas traucē spēli.
2. Spēlētāji drīkst skart tīkla stabu, trosi, kā arī citus objektus ārpus antenām, ieskaitot tīklu, ar noteikumu, ka tas nekavē spēli.
3. Ja bumba tiek iesista tīklā un tas pieskaras pretinieka komandas spēlētājam, tā nav kļūda.
Spēlētāja kļūdas darbībā pie tīkla:
1. Spēlētājs pieskaras bumbai vai spēlētājam pretinieka komandas spēles telpā pirms uzbrukuma sitiena vai tā laikā.
2. Spēlētājs iekļūstot pretinieka laukumā zem tīkla, kavē pretinieka spēli.
3. Spēlētāja pēda pilnībā atrodas pretinieka laukumā.
4. Cita starpā spēlētājs kavē spēli:
- kad spēlētājs darbības laikā ar bumbu skar tīkla augšējo lenti vai 80 cm no tīkla antenas augšējās daļas vai
- tīklu izmanto kā atbalstu darbības laikā ar bumbu vai,
- skarot tīklu rada sev priekšrocības attiecībā pret pretinieku vai,
- izdara darbības, kuras traucē pretinieka mēģinājumu spēlēt bumbu.
Spēlētāju maiņu procedūra:
1. Faktiska spēlētāju maiņas prasība ir maiņas spēlētāja(u) ierašanās maiņas zonā ar noteikumu, ka viņš(i) ir gatavi uziet laukumā tūlīt pēc kārtējās bumbas izspēles beigām.
2. Ja spēlētājs nav gatavs, spēlētāju maiņa netiek atļauta un komanda tiek sodīta par laika vilcināšanu.
3. Spēlētāju maiņas prasību apstiprina sekretāre vai otrais tiesnesis ar svilpi vai zvanu.
4. Ja komanda vēlas vienlaicīgi izdarīt vairāk kā vienu spēlētāju maiņu, visiem spēlētājiem, kuri gatavojas uziet laukumā, ir jāatrodas maiņas zonā un ir jābūt gataviem spēlei. Šajā gadījumā maiņas jāizdara viena pēc otras.
Viedoklis
Portāls eSports.lv vēlējās uzzināt arī kāda tiesneša viedokli par izmaiņām noteikumos, tāpēc uzdeva trīs jautājumus vienam no Latvijas volejbola tiesnešiem - Kasparam Timermanim (Starptautiskā kategorija).
Kāds ir Jūsu viedoklis par izmaiņām noteikumos?
Volejbola noteikumu izmaiņas padarīs volejbolu vēl liberālāku. Skaidrs, ka galvenās izmaiņas būs saistītas ar tīkla skaršanu, kas vēl kādu laiku būs strīdu, šaubu un pareiza pielietojuma krustugunīs. Visu noliks vietās laiks, bet - mērķis mazināt strīdīgu situāciju rašanos ar neliela tīkla skāršanu vai nejaušu skāršanu - tiks sasniegts. Spēlētāju maiņu paātrināšana ir pareizs solis, kas atvieglos treneru darbu. Mūsdienu volejbols tuvāko gadu laikā noteikti nostabilizēsies un esošās izmaiņas ir salīdzinoši nelielas, kas nozīmē - volejbols būs veicis vienas no ievērojamākām izmaiņām sporta veida vēsturē, un nekas būtisks netiks mainīts.
Kam izmaiņas nākušas par labu, kam par sliktu?
Spēlētāju maiņas noteikti atvieglos treneru darbu - netiks mākslīgi atrauts treneris no savu tiešo pienākumu veikšanas. Spēlētājiem būs vairāk jāmobilizējas pirms spēlētāju maiņām. Spēle kļūs dinamiskāka un gatavošanās spēlei būs katra trenera meistarības apliecinājums. Mazākas iespējas būs apzināti vilcināt spēli un tiesnešiem subjektīvi vērtēt trenera prasību pēc spēlētāju maiņām, kas var novest pie brīdinājuma par laika vilcināšanu.
Kā šobrīd ir tiesāt pēc jaunajiem noteikumiem?
Šobrīd nekas būtiski nemainās spēles tiesāšanā. Spēles otrajam tiesnesim atliks vairāk laika viduslīnijas pārkāpumu fiksēšanai un citu pienākumu veikšanai. Pēc šīs sezonas noteikti varēs spriest par precīzu noteikumu traktēšanu un piemērošanu. Šobrīd vēl viss ir procesā, virknē valstu čempionātu vēl nemaz netiek piemēroti jaunie noteikumi.
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
tas nozīmē ka gremdējot es nedrīkstu trāpīt pa tīkla augšu pat ja bumba pāriet pāri?
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]