42 195 metri līdz Centrālparkam
Tieši pēc septiņām dienām Latvijas visu laiku labākā skrējēja Jeļena Prokopčuka un vairāk nekā 30 tūkstoši citu skrējēju dosies Ņujorkas maratona trasē.
"Lielā ābola" plūcējas - Ņujorkas maratona favorītes
Trases apraksts
Pirmais Ņujorkas maratons notika 1970. gadā un toreiz skrējēji veica četrus apļus apkārt Ņujorkas Centrālparkam. Dažus gadus vēlāk tika nolemts skrējiena trasi dažādot tā, lai tā vītos cauri visiem pieciem Ņujorkas apgabaliem – Steitenailendai (Staten Island), Bruklinai, Kvīnsai, Bronksai un Manhetenai.
Ņujorka ir izvietojusies uz vairākām salām Atlantijas okeāna piekrastē un skrējiena laikā dalībniekiem jāšķērso pieci tilti. Skrējiens sākas Steitenas salā un uzreiz pēc starta maratonistiem jāskrien pāri Verracāno šaurumu tiltam. Ikdienā šis divu līmeņu tilts ir atvērts tikai autotransportam un par tā pārbraukšanu jāšķiras no 9 Savienoto Valstu dolāriem.
Nākamie deviņpadsmit kilometri ved cauri Bruklinai. Ja neskaita, ka tur dzīvo vairāk iedzīvotāju nekā Latvijā, Bruklina vislabāk pazīstama ar to, ka to tās paveras vislabākie skati uz Dienvidmahetenu un bijušā Pasaules tirdzniecības centra debesskrāpju puduri.
Pulaski tilta, kas savieno Bruklinu un Kvīnsu, šķērsojums apliecina, ka skrējēji veikuši pusi ceļa. Pēc četru kilometru veikšanas cauri Kvīnsai, maratonisti sasniedz Kvīnsboro jeb 59. ielas tiltu un pārskrien pāri Īstriveras upei. Šī ir svarīga vieta, jo tilta kāpums ir viens no grūtākajiem trasē.
Pa Manhetenas Pirmo avēniju maratona ceļš ved ziemeļu virzienā un apmēram pusotru kilometru ievijas Ņujorkas ziemeļu apgabalā Bronksā. Bronksa ir vienīgais no pieciem Ņujorkas apgabaliem, kas pārsvarā atrodas kontinentā.
Atgriežoties Manhetenā, trase šķērso Dienvidu Hārlemu – „Melnās Amerikas” galvaspilsētu un sasniedz slaveno Piekto Avēniju. No 59. līdz 34. ielai Piektā Avēnija ir viena no pasaules lielākajām un greznākajām iepirkšanās maģistrālēm. Vienlaikus tā savieno Manhetenas austrumu un rietumu rajonus.
Skrējiena pēdējie kilometri ved cauri Manhetenas „zaļajai sirdij” – Ņujorkas Centrālparkam. Četrus kilometrus garā un kilometru platā zaļā teritorija ir iecienītākā ņujorkiešu atpūtas vieta, kas iemūžināta neskaitāmās Holivudas filmās. Dienvidos no Parka pukst Ņujorkas kultūras un izklaides sirds Brodveja, Laika laukums un Rokfellera centrs, austrumos atrodas greznā Īstsaida. Tūkstošiem līdzjutēju sveikti, maratona uzvarētāji sasniedz finiša līniju pie „Tavern on the Green” restorāna.
"World Marathon Majors" seriāla noslēgums
2006. gada 23. janvārī Bostonas, Londonas, Ņujorkas, Berlīnes un Čikāgas maratonu rīkotāji vienojās sākt „World Marathon Majors” seriālu, aicinot pasaules labākos gargabalniekus sacensties par 1 miljonu Savienoto Valstu dolāru vērto balvu, kuru uz pusēm sadalīs labākie skrējēji sieviešu un vīriešu konkurencē.
Ņujorkas maratona uzvarētāja iegūs 25 punktus. Otrās vietas īpašniecei tiks 15 punkti, trešajai 10 punkti, ceturtajai 5 punkti un piektajai 1 punkts. Etiopietes Vami rēķinā ir 65 punkti, kamēr Prokopčukai 55. Trešajā vietā starp Ņujorkas maratona dalībniecēm ir Ndereba ar 35 punktiem.
Sacensību seriāla „World Marathon Majors” līderes
Izmantotie resursi: www.ingnycmarathon.org
Foto: Romāns Kokšarovs, "Sporta avīze"
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]