Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:1459, Did:0, useCase: 3

Vīrietis grupu nodarbībā

Mārcis Martini
Mārcis Martini

Visticamāk, joprojām ir gana daudz cilvēku, kas, dzirdot vārdu savienojumu “vīrietis grupu nodarbībā”, iztēlē jau priekšstata televīzijā redzētas ainiņas, kurās vīrietis un sieviete, ģērbušies un safrizējušies atbilstoši astoņdesmito gadu savdabīgajai modei (jo video ir no tā laika), kameru priekšā vada aerobikas nodarbības, cenšoties panākt, lai arī cilvēks, kurš sēž pie ekrāna, pieceltos no sava dīvāna un aktīvās mūzikas pavadībā sāktu kustēties līdzi. Šobrīd aerobika kā tāda sevi ir vairāk vai mazāk izsmēlusi, ar to vairs nodarbojas tikai entuziasti, tomēr, lai gan sporta klubi nodrošina aizvien vairāk tādas grupu nodarbības, kurām vajadzētu būt saistošām abu dzimumu pārstāvjiem, standarta klubā daudz vairāk vīriešu labprātāk izvēlas trenažieru zāli un grupu nodarbībās joprojām ir izteikta sieviešu dominance.

Apdraudējums vīrišķībai?

Sporta kluba “Centrs” treneris Uldis Borskis, kurš pats klubā vada grupu nodarbības, uzskata, ka vīrieši ir tāda slinka sabiedrība un pārāk sevi nodarbināt augstas intensitātes treniņos nevēlas. Protams, tāpat joprojām pastāv stereotipiska attieksme, ka grupu nodarbības ir tāda skuķu padarīšana. “Darbošanās trenažieru zālē ar svariem liek vīrietim justies kā baigajam spēka mitriķim, taču īstenībā grupu nodarbībās var daudz labāk redzēt, kas ir kas – kāda kuram ir izturība, atjaunošanās rādītāji,” stāsta treneris.

Treneris gan arī atzīst, ka, ja nodarbībā vairums ir sieviešu, ir jābūt dūšai, lai saņemtos un ieietu iekšā zālē: “Ne visiem tas ego ir tik liels, lai kā vienīgais džeks būtu gatavs trenēties tikai starp beibēm.” Tāpēc vieglāk kam tādam ir nobriest, ja neesi pilnīgi viens un dodies uz nodarbību draugu kompānijā. Liela nozīme ir arī trenerim. Pats Uldis ir lepns, ka uz viņa treniņiem nāk arī kungi (gan tādi, kas ir gados, gan jauni), taču, viņaprāt, dzimumam šeit vispār nebūtu jāpiešķir nekāda nozīme.

Pievilina spēka treniņi

Treneris Ralfs Upmanis darbojas klubā “DCH studija”, kas specializējies tieši uz grupu nodarbībām, līdz ar to cilvēki (arī vīrieši), kas izvēlas tur trenēties, jau iet ar mērķi darboties grupā. Runājot par šī brīža tendencēm, Ralfs stāsta, ka šobrīd trendīga lieta ir funkcionālā vingrošana, kurā cilvēki vingro brīvi dabā vai zālē un nav ierobežoti ar kaut kādiem trenažieriem, bet darbojas tikai ar kādu vienu noslogojumu vai tikai sava ķermeņa svaru. Tieši funkcionālais treniņš un spēka treniņš ir tie, kas drīzāk piesaistīs vīriešus grupu nodarbībām. Kā vēl vienu knifu viņš min to, ka no zāles ir jāizvāc spoguļi – tas viennozīmīgi vīrietim nodarbībā liek justies ērtāk un komfortablāk (protams, ja vien runa nav par kādu specifisku sporta veidu, kurā bez spoguļa iztikt nevar).

Socializēšanās plusi

Viens no galvenajiem labumiem no dalības intensīvās grupu nodarbībās ir nepieciešamās kardioslodzes nodrošināšana, kas, darbojoties tikai trenažieru zālē, bieži vien nav pietiekama. Lai gan jaunajās, trendīgajās nodarbībās, kuras spēj piesaistīt vīriešu auditoriju, priekšplānā izcelti spēka treniņi, tomēr arī šeit vienlaicīgi tiek nodrošināta nepieciešama slodze sirds un asinsvadu sistēmas nostiprināšanai. Lai gan abi treneri uzskata, ka, apzināti ar to strādājot, nepieciešamo slodzi var iegūt arī trenažieru zālē, tomēr papildu pluss grupu nodarbībām ir emocionālais aspekts, jo grupu nodarbība ir interesantāka, cilvēku darboties un izdarīt vairāk motivē gan pārējie vingrotāji, gan treneris, līdz ar to arī gandarījums ir lielāks. Ar laiku starp nodarbības dalībniekiem izveidojas attiecības un iešana uz treniņu kļūst par lielisku socializēšanās veidu.

Rūpējoties par sirdi

Izceļot tieši tos labumus, kas saistīti ar sirds un asinsvadu veselības nodrošināšanu, par ko cilvēki, dodoties vingrot, gan parasti neaizdomājas, bet kas ir ļoti svarīgi ņemot vērā to, cik slikta situācija šajā jomā ir Latvijā (esam vienā no pirmajām vietām Eiropā attiecībā uz mirstību no šīm slimībām, turklāt vīriešiem risks ar tām saslimt ir augstāks nekā sievietēm), Ralfs uzsver, ka, lai preventīvi rūpētos par sirds un asinsvadu veselību, derēs jebkura veida izkustēšanās un tai noteikti nav obligāti jābūt grupu nodarbībai. Īpaši svarīgi ir doties svaigā gaisā – vai tas būtu skrējiens gar jūru, gara pastaiga, brauciens ar velosipēdu, kādas komandu spēles. Galvenais, ka, aktīvi kustoties, vienā brīdī ķermeņa temperatūra paaugstinās par vienu grādu, kas attīsta sirds un asinsvadu sistēmu, līdz ar to palīdz izvairīties slimībām. Tāpat nozīme ir pareizam uzturam, lai izvairītos no aptaukošanās, un veselīgam miegam. Visbeidzot viņš aicina vismaz reizi gadā aiziet pie ārsta, lai veiktu profilaktisko pārbaudi un laikus sevi pasargātu.

Raksts tapis informatīvās kampaņas “Soli priekšā” ietvaros, kuras mērķis ir veicināt izpratni par sirds un asinsvadu slimībām, kā arī rosināt apzināties un laikus kontrolēt savus saslimšanas riskus

Vairāk informācijas: krka.lv