Mērenais Šuplers piestāv "Dinamo"
Rīgas "Dinamo" akcionāri piedāvājuši Jūliusam Šupleram darbu vēl uz vienu gadu, kas viņam "Dinamo" jau būtu ceturtais. Vienā ziņā šāds piedāvājums dod zināmas garantijas. Ka nekas būtiski Rīgā nemainīsies. Ka "Dinamo" vadību apmierina tas, ka treneris trešo pavasari ieved komandu play-off, bet uz Gagarina kausu mēs nepretendējam.
NHL, kur tiek publiskoti klubu budžeti un spēlētāju algas, ir diezgan viegli salīdzināt, vai treneris uzvarējis ar meistarīgu un dārgu komandu, vai tas tiešām bijis varoņdarbs un uzvarējusi mazbudžeta komanda. KHL pat oficiālos ciparus tur aiz deviņiem zieģeļiem, taču tāpat visi zina, ka "Salavat Julajev", SKA, Kazaņa, Omska, Magņitka un "Loko" naudu neskaita. Tiek lēsts, ka SKA budžets ir vairāk par 60 miljoniem dolāru, bet Rīgai tas ir četras reizes mazāks. Mūsu dārgākie spēlētāji - Ozo, Ņiživijs un Dārziņš Ufā vai SKA pēc naudas būtu ne augstāk par otro maiņu. Arī Šuplera alga, salīdzinot ar citu treneru atalgojumu. nav nekāda astronomiskā, pēc neoficiālas informācijas zem 200 000 eiro gadā. Protams, "Dinamo" var dabūt potenciāli labāku treneri par Šupleru gan no Krievijas, Kanādas un ASV. Taču ne par tādu naudu.
Daudzkārt esmu dzirdējis, ka "Dinamo" vajag treneri kanādieti vai skandināvu, taču jau Kurta Lindstrēma gadījums parādīja, ka skandināvs mentāli ir patālu no latvieša vai Latvijas krieva. Turklāt Lindstrēms tikai trešajā darba gadā iebrauca, kas ir kas Latvijā. Strādājot ar klubu, tas noteikti notiktu ātrāk, taču pirmā sezona vai vismaz tās pirmā puse kanādietim vai skandināvam paietu, lai iepazītos, ko kurš var un kāda ir mūsu (arī Krievijas) dzīves realitāte. Kopā ar Šupleru 2008. gada pasaules čempionātā Halifaksā kā iespējamais "Dinamo" galvenais treneris tika minēts arī Bobs Ftoreks (ASV, 1952., 1972. gada OS vicečempions). Bijušajam "Devils" trenerim gan nekādu lielo panākumu nebija, ja neskaita Kaldera kausa iegūšanu 1995. gadā, arī pēc tam viņa vadītās komanda pārsvarā netika play-off vai arī zaudēja pirmajā kārtā. Kad "Dinamo" idejas bīdītājs Viesturs Koziols vaicāja manas domas, tās bija: "Labāk zināms un pazīstams slāvs, nekā mums nezināms Ftoreks."
Esmu dzirdējis stāstus, ka daudziem "Dinamo" hokejistiem Šuplers esot līdz kaklam. Esmu dzirdējis, ka pieredzējuši spēlētāji Šupleru kā treneri salīdzina ar klaunu. Droši vien Ozoliņš NHL ir spēlējis pie tādiem treneriem, kuri no komandas spēj izspiest visu un vēl mazliet. Arī šajā KHL regulārajā čempionātā Šuplers no "Dinamo" neizspieda maksimumu, otro pavasari radot intrigu - tiksim vai netiksim play-off. Droši vien pie labākiem treneriem ir spēlējuši arī Ņiživijs, Laviņš, Reķis, Karsums, Telkvists, Hartigans un vēl daži.
Esmu dzirdējis arī, ka "Dinamo" panākumos nebūt noteicošais neesot Šuplera devums. Psiholoģiski komandu spārnos ceļot Ozoliņš, arī vairākuma izspēli koordinējot Sandis. Naumovs atbild par vārtsargiem, Ignatjevs par aizsargiem, Ābols par uzbrucējiem, turklāt pusminūtes pārtraukumos tieši Artis ir tas, kurš stāsta spēlētājiem, kas darāms. Un ne jau tikai tāpēc, ka labāk prot latviešu valodu. Par ko tad atbild Šuplers, ja apkārt tik daudz labu palīgu? Un vai vispār nevar iztikt bez viņa?
Droši vien, ka Sandis, Artis, Sergejs un Viktors kā hokejisti ir bijuši labāki par Šupleru un, iespējams, ka viņi visi arī labāk izprot hokeju, taču Šuplers ir visa šā kolektīva vadonis un ar to arī viss ir pateikts. Vai Šuplers ir labs vai slikts speciālists? Ir par viņi labāki treneri KHL, taču ir arī par viņu sliktāki. Piemēram, nezinu, kur bagātā Pēterburga atrada tādu Zanatu? Amerikāņu pragmatisma filozofijā katra cilvēka vērtību nosaka viņa padarītais (arī nopelnītie dolāri!). Ņemot par mērauklu šā gada Gagarina kausa izcīņu, Šuplers ir vienā rindā ar Vaclavu Sikoru (SKA), Raimo Summanenu ("Avangard") un Zinetulu Biļaļetdinovu ("AK Bars"). Virs Julo tikai Vladimirs Vujteks ("Loko"), Milošs Ržiha ("Atlant"), Vjačeslavs Bikovs ("SJ") un Kari Heikila (Magņitka)...
Paturot Šupleru, "Dinamo" vadība praktiski ne ar ko neriskē. Arī ceturtajā darba sezonā Šuplers ar mazbudžeta komandu kalnus negāzīs, ļoti labiem ārzemju hokejistiem mums nepietiks naudas, balansēsim uz play-off robežas, tauta uz hokeju turpinās gāzties lielā masā, Latvijas TV7 hokeju (arī fārmklubu!) rādīs katru otro vakaru. Kāpēc gan lai Savickis un partneri kaut ko mainītu? Tikai mainīšanas dēļ? Znaroks vai Ržiha te visu saceltu kājās un gribētu darīt pēc sava prāta, kas priekšniekiem nemaz nepatīk. Bet mērenais Šuplers piestāv "Dinamo".
+5 [+] [-]
Dinamo nav tik bagāts lai varētu sapirkt visādus demitras, rahunekus un šatanus, kas NHL nospēlējuši pārdesmit sezonas. Tāpat nav jēga sacerēties par pirmā lieluma treneriem.
Mazbudžeta variants Šupis atbilst lēto spēlētāju selekcijai, kas tiek praktizēta Rīgā. Vismaz mēs zinām ko dabūjam.
+6 [+] [-]
-2 [+] [-]
-1 [+] [-]
+6 [+] [-]
-2 [+] [-]
+1 [+] [-]
-2 [+] [-]
+5 [+] [-]
bet ja nopietni, tad komandas uzdevumus parāda treneris, var daudz ko teikt par fināliem, bet atstājot Jūli ir skaidrs - mūsu uzdevums ir tikt PO, tā kā atkal muļļāsimies.
+7 [+] [-]
+1 [+] [-]
+7 [+] [-]
Krievi te ar slavē Šupleru, bet visi kā viens no tiem slavinātājiem nekur nav iedziļinājušies. Mēraukla - budžets, uzvaru skaits un play-off otrā kārta. Tad, kad uzrodas kāds cilvēks kurš saprot, ka hokeju spēlē dzīvi cilvēki, spēks, meistarība, emocijas un intelekts (nevis uzvārdi un papīrītis uz kura viņi ir uzrakstīti), tad kaut kā slavinājumi pazūd. Tad pēkšņi tiek p[amanīts tas mūžigais bardaks uz laukuma, mūžīgā nespēja spēlēt 1. vijoli, nespēja atstrādāt savu un nepeiciešamības gadījumām, pusīti no partnera darba laukumā.
Atlant spilgts piemērs. Arī tā komanda īsti nemāk spēlēt pretinieka zonā, arī viņiem ir vieglāk spēlēt uz pretuzbrukumiem, bet ar nagiem skrāpējoties par ledu viņi pārvarēja SKA un iekļuva nākamajā kārtā. Pēdējie spēki un neatlaidība. Kaut kā reti no Dinamo večiem var redzēt pēdējos divus minētos, pat teiktu ar katru nākamo sezonu aiz vien mazāk.
[+] [-]
[+] [-]
Iepriekšējās sezonās "Dinamo" budžets bija aptuveni 15 miljoni ASV dolāru (7,65 miljoni latu)....
[+] [-]
Mikušs, bet - sanāca ļoti labi, gandrīz, kā katru gadu,
jo ragulārās sezonas beigās rīdziniekiem bija jāsāk
spēlēt uz dzīvību un nāvi jeb par iekļūšanu izslēkšanas
spēlēs, tas bija savdabīgs izslēgšanas spēļu hokejs,
kas būtībā palīdzēja sagatavoties pirmajai kārtai.
Šuplera kļūdas arī otrajā sezonā izvērsās pateicīgas,
kaut gan izslēgšanas spēļu sērijā pret "SKA" cepeti
jau sāka gatavot sezonas vidū, kad rīdzinieki mājas
apstākļos izcepa "SKA" un Jēkabs Rēdlihs vēl paspēja
pamieloties ar Maksimu Ribinu.
Pirmā sezona - pirmos kucēnus parasti sūta uz jūras skolu.
Apstākļu sakritība, ka viss izvēršas tik labi?
Šķiet, ka Rīgas "Dinamo" izslēdzi no "Play-off"
tikai tās komandas, kuras regulārās sezonas
laikā ir slaukuši, bet - ja izslēgšanas spēlēs
trāpās komanda, kuru esam uzvarējuši maz,
tad uzvar stiprākais. Vai tā būs arī 4. sezonā?
+3 [+] [-]
+4 [+] [-]
Es vienkārši konstatēju faktu, ka ļoti daudz balstās uz runu līmeņa.
-4 [+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
-1 [+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
+3 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]