Anete, Džordžs un latvieši
No pamatdarba brīvajā laikā labprāt skatos basketbolu, futbolu, volejbolu - praktiski jebkuru sporta spēli, it sevišķi, ja spēlē Latvijas izlase. Ceturtdien TV piedāvāja Latvijas sieviešu izlases basketbola spēli ar Lielbritāniju. Priekšpēdējā pārbaude pirms Katovices: jāapskatās, ko spēj mūsu meitenes.
Man šī bija pirmā spēle kopš 2009. gada Eiropas čempionāta finālturnīra, tāpēc viens otrs uzvārds šķita svešāks, taču ne galīgi svešs.
Uz mirkli TV kastē savu aci iemeta arī mana sieva, un viņai pirmais vaicājums bija, vai tad tā Žogota arī spēlē. Atbildēju: "Nē, nespēlē, laikam jau izlasei teikusi ardievas." Bet nu jau biju ieintriģēts, kas tad noticis ar 2007. gada Eiropas labāko basketbolisti. Slima, guvusi traumu, vai devusies uz WNBA? Kā pērn un aizpērn.
Kopš Latviju pārņēmis googlisms, tīmeklī atrast var gandrīz visu. Lūk, ko par Aneti Jēkabsoni-Žogotu raksta "Kas jauns?" 24. maijā: "Ziņa, ka viena no rezultatīvākajām basketbolistēm Anete Jēkabsone-Žogota šogad nespēlēs Eiropas čempionāta finālturnīrā, patiesi saskumdināja. Izrādās - paņēmusi pauzi, lai jau rudenī atkal būtu pirmā..
- Teikšu godīgi - es gribēju drusku atpūsties no basketbola. Deviņus gadus strādāju bez pārtraukuma gan vasaras, gan ziemas sezonā.
- Sporta zinātāji jau agrāk norādīja, ka tik lielu fizisku slodzi kā tu reti no sportistēm spēj izturēt.
- Pirms kāda laika pat nepieļāvu domu, ka man būs šādas problēmas, nejutu, ka man vajadzēs atelpu. Bet... Spēle vairs nedeva to prieku, ko iepriekš, tāpēc arī pagājušā sezona man nebija tā pati veiksmīgākā. Visu izvērtējot, sapratu, ka Latvijas izlasei visdrīzāk es nevarētu palīdzēt par visiem 100%. Šovasar atpūtīšos, savedīšu savu organismu kārtībā, kas gan, protams, nenozīmē, ka neko nedarīšu un tikai ēdīšu (smejas). Tāpat būs jātrenējas, jāgatavojas jaunajai sezonai, kas sāksies septembrī. Domāju, ka tā ir labāka izvēle nekā piedalīšanās čempionātā, kamēr jūtos emocionāli tukša, nekāda."
Pag, pag! Kaut kur dzirdēti teikumi... Njā, tā pirms kādiem diviem mēnešiem runāja hokejists Jānis Sprukts, saņemot gana plašu nosodījumu par savu atklāsmi. Jautāju kolēģim, kurš sieviešu basketbola aizkulisēs jūtas tikpat zinošs kā Jaunupa j-s t.s. "Jaunajā laikā". Atbilde mani mazliet šokēja: "Anetei šogad nebija pamata atteikties no spēlēšanas izlasē. Bet viņa taču ir naudas vergs..."
Bitīt, matos! Atkal kaut kur jau dzirdētas frāzes. Ka jāatpūšas, jāsaved kārtībā veselība, ka profesionālā sportista maizes darbs ir klubā, ka sportista mūžs ir īss utt. Man kaut kā galvā iesēdusies vēsts, ka katra sportista lielākais sapnis ir olimpiskās spēles, bet tiem, kas tur pabijuši vienu reizi, ir vēlme šo sporta augstāko lidojumu izbaudīt vēl un vēl. Saka, ka no Katovices pa taisno varēšot tikt uz 2012. gada olimpiskajām spēlēm Londonā... Tie, kas nebūs emocionāli iztukšoti.
Spēles pārtraukumā klausos, kā Uģis Joksts un Mudīte Zandere pārrunā, kas labs un kas vēl darāms. Vajagot no soliņa aktīvāk atbalstīt spēlētājas. Jā, Ainārs Zvirgzdiņš iepriekšējā čempionātā bija tik aktīvs, ka skraidīja gar laukuma malu un savu sieviešu kori diriģēja atraktīvāk par brāļiem Kokariem, brīžam arī prasīgāk par Leonīdu Vīgneru. Atšķirībā no kora, kur pavēles tiek nodotas ar rokām, sporta spēlēs tā ir trenera balss. Un ir diezgan būtiski, lai to sadzirdētu visi bez pastiprinātāja un surdo tulkojuma.
Lai neiznāk kā Latvijas hokeja izlasei 2002. gada pasaules čempionātā, kad zviedrs Kurts Lindstrēms angliski kaut ko saka, bet puse no laukumā esošajiem spēlētājiem izdara kaut ko citu. Ne jau tāpēc, ka nesaprastu angliski, bet uztraukumā vai ugunsgrēkā labāk ir saņemt pavēles mātes valodā.
Minūtes pārtraukumā Džordžs, George, vai kā viņu tur pareizi sauc, kaut ko stāsta, basketbolistes klausās, bet dzirdams arī, ka viena otrai kaut ko stāsta latviski (tulko?). Spēles komentētājs Edgars Buļs vēl izmet frāzi, ka mēs tikko dzirdējām, ko saka abu komandu treneri. Dzirdēt jau dzirdējām, bet, vai visi, kam to vajadzēja, arī saprata?
Un atkal dabūju kā ar mietu pa galvu: kad hokeja izlases galvenais treneris Oļegs Znaroks Latvijas izlases spēli vada krieviski, daudziem skatītājiem ir iebildes par t.s. urlismu. Kad grieķis Džordžs, George, vai kā viņu tur pareizi sauc, to dara angļu valodā, tad viss ir OK.
Jo visas meitenes taču spēlē ārzemju klubos un angliski prot. Bet hokejisti, kas trīs sezonas spēlējuši pie Šuplera "Dinamo" vai piecus gadus pie Znaroka izlasē prot arī krieviski... Kur tad suns aprakts? Ka mums viena valoda ir pretīga, bet otru pieņemam kā pašsaprotamu? Varbūt Raivim Dzintaram un Co tad nemaz nevajadzēja inicēt parakstu vākšanu par latviešu valodu kā vienīgo mācību valodu Latvijas skolās? Varēja uzreiz prasīt šādu statusu angļu valodai. Vai vēl labāk - ķīniešu. Mēs tam esam gatavi.
+18 [+] [-]
-3 [+] [-]
+4 [+] [-]
+7 [+] [-]
+11 [+] [-]
+3 [+] [-]
-1 [+] [-]
+7 [+] [-]
(es domāju ka vajag gan krievu gan angļu valodu zināt perfekti un pilnīgi vienalga kurā runāt)
2. saprātīgiem cilvēkiem tādu problēmu vispār nav;
(cilvēki kas ciena sevi un citus nekad nelīdīs otram dvēselē, nu atteicās, nu un? nu naudu grib vairāk nekā citi, nu un? tāda ir cilvēku daba, mani pēc 'sportisti' var žēloties katru dienu, bet ja pateici ka spēlēsi izlasē, tad nu lūdzu esi mīļš un kapā līdz asinīm, vairāk cieņas pret spruktu nekā pret visādiem bērziņiem un ādolfiiem, protams, vēl vairāk cieņas ir pret tiem kas neatsaka un kapā, nespēju pat dažreiz viņus saprast jo tas ir smagi katru gadu ziedot mēnesi/pusotru, tomēr cilvēks ir vāja būtne un psiholoģiski sevi smagi "apzagt" kad var haļavot, un labi ka mums daudz tādu ir, nevis spruktveidīgo vai citu, cilvēki dažādi un tas ir labi, lai spēlē kas grib un var nevis tikai kas varbūt var mēģināt uzspēlēt)
3.cilvēki ir vāji, kā minēju, bet arī pastulbi un ar īsu atmiņu;
(neatceras to labo ko darīja, kaut vai sprukts un anete, cik reizes steidzās palīgā, ziedoja sevi valsts labā bez lielas atdeves no tās pašas valsts, tā kā..spruktu ar skudru vispār nevar salīdzināt, kaut abi atteica, tā kā nevajag lēkāt uz vienas kājas ar sūdainu mietu draudot citiem, lai dara ko grib, var jau izteikties par viņiem negatīvi, bet tad vajag objektivitātei uzraksīt visus nopelnus).
katru gadu kāds atteiksies un tas ir normāli, mēs bijām pieraduši, ka sportisti vairumā skrien uz izlasi, bet nevajag aizmirst ka tie parasti bija nabagi kas sevi izlika "tirgū" izlases formās, tādu patriotu kā irbe mums laikam tuvākā simtgadē neredzēt, viss iet uz priekšu, jaunā paaudze ir ar pavisam citām vertībām nekā pirms 10-15gadiem, tas ir jāpieņem un viss.
-1 [+] [-]
[+] [-]
2. Ja Raivis Dzintars ierosinātu referendumu par angļu nevis latviešu valodu kā mācību valodu, tad hokeju Latvijā pamazām varētu likvidēt, bet basketbolu attīstīt.
-2 [+] [-]
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
+3 [+] [-]
+1 [+] [-]
1) Anete par savu nespeeleeshanu izlasee pazinjoja jau labu laiku atpakalj. Pirms tam vinjas kontekstaa nekad netika dzirdeets kautkas par speeleeshanu pa briivu, preemijaam utt. Par dazhu labu hokejistu shaadas runas bija dzirdamas janvaarii/februaarii
2) Anete tieshaam ir kapaajusi nonstopaa peedeejo desmitgadi. Cepuri nost. Lai jau meitene atpuushaas. Jautaajums Matulim, cik reizes peedeejos 10 gados tu esi bijis atvaljinaajumaa?
3) Par valodu. Daljeeji piekriitu, nav ko piesieties kaadaa valodaa runaa treneri, bet Jaani, pirms murgo kautko par VL ierosinaato parakstu vaakshanu, izlasi vismaz skaidraa esot kaads noluuks bija vinjam. Ne jau taapeec, lai tikai LV valodu maaciitu Latvijas skolaas.
Ir patikushi tavi raxti, citi nav bijushi tik labi, bet sorry, shis raxts ir paliels murgs.
[+] [-]
[+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
[+] [-]
-1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+1 [+] [-]
Tādā ziņā piekrītu viedoklim, ko dzirdēju pirms kāda laika vienā TV raidījumā - viena lieta ir, ja veikals ir ārzemju, nosaukums diezgan loģiski ir svešvalodā, bet ir pavisam draņķīgi, ja latviešu uzņēmējs savu veidojumu Latvijā speciāli nosauc anglu valodas vārdā. Tas gan norāda uz problēmām.
-1 [+] [-]