Ozoliņš un Koļesņikovs: hokeja talanti
Kas ir talants sportā, kā to izmērīt un ieraudzīt? Vai visi trīs CHL šogad draftētie - Zemgus Girgensons, Ņikita Koļesņikovs un Kristaps Bazevičs ir Latvijas hokeja jaunie talanti, kuri pēc dažiem gadiem aizēnos Sanda Ozoliņa, Artūra Irbes un Kārļa Skrastiņa varējumu NHL?
Nav nekādas vajadzības noniecināt šodienas jauno hokejistu paaudzi, taču Latvijā daudziem, it sevišķi jauno spēlētāju tēviem, puišu draugiem un paziņām šķiet, ka spēlēšana Somijā, Šveicē vai jo sevišķi Zviedrijā ir garantija, ka mums aug viens baigais supertalants. Neņemot vērā to, ka liela daļa šo jauno talantu Zviedrijas J20, J18 klubos spēlē par savu vecāku naudu un to, ka arī Zviedrijā ir dažādas kvalitātes junioru/jauniešu hokejs. Tā aizvadītajā sezonā J20 superlīgas 20 komandu sastāvos nebija neviena mūsējā; nākamajā līmenī (J20 Elit, 30 komandu) - Alberts Iliško (1990., Nīneshamna), Kristaps Legzdiņš (1992., Sunne), bet Romāns Semjonovs (1994.), Rolands Gritāns (1991.) un Boriss Tretjakovs (1993., Ārboga) spēlēja J20 1. divīzijā, kur ir 47 komandas.
J18 ir mazliet cita sistēma, superelites nav, J18 Elit ir plašāka (48 komandas), kas sadalītas četrās zonās, cīnās par Zviedrijas čempiona titulu. J18 1. divīzijā ir 95 komandas, arī Semjonova, Gritāna un Tretjakova "Arboga". No mūsu zviedru jauniešu leģiona vistālāk tika "Nacka", J18 jauniešu rangā ierindojoties 17./18 vietā, Lidingo "Vikings" - 21./24. v., Ārlandas "Wings" un "Vannas" čempionāta beigās bija J18 Elit pašā apakšā - 45./48 vieta.
Ārlandā spēlēja Martins Lavrovs (1994.), Lidingo - Ansis Brikainis, Kristaps Riekstiņš, Edgars Kļaviņš (visi 1993.), Kristaps Bazēvičs (1994.), epizodiski - Roberts Šmits (1995.), "Vannas" - Aleksandrs Bebrišs-Fedotovs, epizodiski - Roberts Potapenko (abi 1994.), "Nacka" - Ģirts Zemītis (1995., 5 spēles).
Vai visi šeit nosauktie puiši ir lieli Latvijas hokeja talanti? Nevaru teikt ne jā, ne nē, jo savām acīm viņus laukumā esmu pārāk maz redzējis, taču ir tāds institūts kā Latvijas U-20 un U-18 izlases, kuru treneri tomēr itin labi pārzina ārzemēs skolojošos talantus. Leonīds Beresņevs šogad U-20 izlasē (1991./1992.) neiekļāva nevienu "zviedru", Miļuns (1993./1994.) - tikai Kļaviņu (Lavrovam savainojums) un Brikaini, kurš lielāko sezonas daļu spēlēja tepat "Prizmā".
Protams, ka spēlēšana un trenēšanās ārzemju klubos vairo jauno talantu meistarību un bagātina Latvijas hokeju un, ja rodas iespēja spēlēt Kanādas junioru hokeja līgā (CHL), šāda izdevība jāizmanto, taču CHL drafts vēl nav lielā talanta apliecinājums. Ja man jānoliek blakus nepilnus 20 gadus vecais Ņikita Koļesņikovs (30.10.1992., 1,93 m, 98 kg) un šāda paša vecuma Sandis Ozoliņs (3.08.1972.) pirms 20 gadiem, tad tie ir nesalīdzināmi lielumi. Koļesņikovs var lepoties ar diviem U-18 pasaules čempionātiem Latvijas izlasē, vienu sezonu MHL (40 spēles no 58, 1+3) un diviem Latvijas čempionātiem; Ozoliņam 19 gadu vecumā aiz muguras bija jau divi U-20 pasaules čempionāti PSRS/NVS izlasē (14, 2+7) un stabila vieta Rīgas "Dinamo" meistaros PSRS čempionātā - pusotrā sezonā līdz aizbraukšanai uz Ameriku - 74 spēles, 6+0.
Vai Ozoliņš tobrīd savā gadagājumā Latvijā tika uzskatīts par talantu? Jā un nē. Treneri un speciālisti to redzēja, tauta (tolaik līdzjutēji) - diezin vai. Jo 1972. gads bija ļoooti talantīgs. Sergejs Žoltoks kopā ar Sandi divus gadus bija PSRS/NVS U-20 izlasē (14, 4+6), divās sezonās "Dinamo" - 66, 10+3. "Dinamo" 1990/.1991. gada sezonā 18 gadu vecumā jau spēlēja arī Grigorijs Panteļejevs, Sergejs Seņins, Aigars Cipruss un Aigars Mitčenkovs. Vai es redzu Koļesņikovu vai Bazēviču jaunā "Dinamo" tuvumā? Pagaidām diemžēl nē. Girgensonam tur vietu redzu.
Jā, protams, 1972. gads varbūt nevar būt mēraukla, jo tiešām bija ļoti talantīgs, taču arī nākamajos gados hokeja dievs (un darbs!) bija radījis tādus talantus kā Pēteris Skudra (1991. g. PSRS U-18), Artūrs Kupaks, Artis Ābols, Jānis Tomans (visi 1973.), Kārlis Skrastiņš, Rodrigo Laviņš, Igors Bondarevs, Oļegs Sorokins, Juris Klodāns, Aleksejs Hromčenkovs (visi 1974.).
Skudra, Kupaks, Ābols, Skrastiņš, Laviņš, arī Cipruss un Seņins bija tajā Latvijas izlasē, kas 1993. gada pasaules čempionātā aiz sevis atstāja Ukrainu, Kazahstānu un Slovēniju, izcīnot Latvijai vietu pasaules čempionāta B grupā. Koļesņikovu, Bazēviču un lielāko daļu 1992. un 1993. gada puišus es vēl nekādi neredzu Latvijas izlasē... Kā viņnedēļ intervijā teica Oskars Bārtulis: "Vairāk jāstrādā!"
protams, Ozo, skrastins, Skudra un Zoltoks bija loti talantigi, bet parejie nosauktie? teiksim ka ir, parejie bija viduvejibas. Pantelejevs speleja NHL, bet vai vinu var saukt par musu hokeja produktu? es neteiktu, ka tadi speletaji ka Abols, Bondarevs, Lavins, Klodans, Cipruss u.c. butu bijusi kautkada mera talantigaki par musu si briza otras skiras talantiem.
nekas kops ta briza nav mainijies, ik pa laikam uzspid kada zvaigznite, bet principa katru gadu tiek izaudzinati barins normalu hokejistu. tapat ka taja laika tika izaudzinati Abols, Senins u.c.
un galu gala, tas, ka mums katru gadu nav NHL drafta prospects nenozime, ka hokeja saimnieciba ir slikta limeni. visas pasaules valstis par zvaigznem klust nevis kautkads noteikts skaits speletaju katra gada gajuma, bet gan speletaji kuriem ir specigaks raksturs ka citiem vina vienaudziem. graudus no pelava izskir raksturs un velreiz raksturs. ja piemeram kada gada gajuma mums nav drafta speletaja, tad tas nenozime, ka limenis ir krities, vienkarsi nav spilgtas personibas.
pat kanada ir kur katra vecuma grupa ir vairaki tusktosi puiku, tiek drafteti tikai 70-80 no tiem.
un vispār Tu drusku tā kā nonāc pretrunās - šeit stāsti, ka katru gadu LV hokeja saimniecība ir līmenī, savukārt, pie tēmas par HK Rīga saki bez maz vai pretējo:
playthegame, 12:05, pirms 13 minūtēm, ignorēt, atbildēt
interesanti, kurs uznemsies lidera lomu uzbrukuma. tie 91 gadi izskatas tadi atvainojos, bet pasvaki. varbut Bicevskis, Biezais un Dobrenkijs. no 92 gadiem vispar tur neka nav. 92 gadi Tambijevs, Prusis un Straupe.... tuksa skana....
Pastāsti, tad kuri ir tie "pilnā skaņa" no 1991/1992.g., kurus tā HK Rīga ir noignorējuši?
Vai kāds no tagadējiem U20-niekiem ir kaut tuvumā ticis Dinamo pamatsastāvam?
Jā, sastāvā ir Podziņš, bet viņš tomēr nav Latvijas hokeja produkts (būsim godīgi). Ir Bukarts, debitēja Vilkoits - bet viņi jau vairs nav U20 vecumā...
es runaju tiesi par HK Riga uzbrucejiem. no ta pasa 92 gada kas ir HK Riga nomente Prusis, Straupe un Tambijevs neviens tiesam nav tas kurs vilks komandu. bet nesaku, ka tas gads vispar speletaju zina ir svaks. ir Pelss, Podzins, Gudlevskis, Dilevka, Hvorostinins, Kolesnikovs, Salija. protams var stideties cik katrs no viniem ir labs, bet fakts paliek fakts, ka pamanamakie no si gada gajuma vainu nespele HK Riga, vai ari ja spele, tad ir aizsargi vai vartsargi.
Līdz 1994. gadam ar naudu tur bija vēl bija viss normāli, Pārdaugava stutēja, gan hokeju, gan futbolu. Krahs iestājās pēc 1994.