Sēdies un smaidi, Rio spēles ir klāt!
Sestdien, 6. augustā, plkst. 02:00 naktī pēc Latvijas laika Brazīlijas pilsētā Riodežaneiro sāksies 31. Olimpiādes spēļu atklāšanas ceremonija.
Noskaidro: Latvijas sportistu starta laikus
Atklāšana
...turpināsies vairāk nekā četras stundas un būs daudz pieticīgāka nekā Pekinā vai Londonā. Izrādi veidos brazīliešu kino režisors, oskarotās filmas “Dieva pilsēta” autors Fernandu Meirelešs (Fernando Meirelles). Pēc rio2016.com sniegtajām ziņām, viņa rīcībā bija 10 reižu mazāk līdzekļu nekā britu kolēģim Denijam Boilam, tiesa, Brazīlijā ir lētākas izmaksas.
"Man būtu kauns izšķērdēt tādas summas kā Londonā valstī, kur vajadzīga tīrāka vide, kur nauda nepieciešama izglītībai. Tāpēc esmu priecīgs, ka netērēsim kā traki. Priecājos strādāt ar mazu budžetu, jo Brazīlijā tam ir jēga."
Atklāšanā paredzētas dejas, uguņošana, ieskats Brazīlijas vēsturē, slavenību iznācieni un valstu parāde, kurā piedalīsies 207 delegācijas. Kā ierasts, pirmie “Maracana” stadionā iesoļos Grieķijas sportisti, bet pēdējie būs mājinieki brazīlieši.
Galvenā atšķirība – pārējās valstis iznāks atbilstoši portugāļu alfabētam. Tas nozīmē, ka Spānijas (Espanha) un ASV (Estados Unidos da America) sportisti stadionā ieradīsies parādes pirmajā pusē, nevis tuvu beigām. Latvijas delegācija (Letonia) ienāks ar 110. kārtas numuru, pēc Lesoto un pirms Libānas.
Argentīnas karogu ienesīs basketbolists Luiss Skola. Dāniju pārstāvēs tenisiste Karolīna Vozņacki, Spāniju tenisists Rafaels Nadals, ASV peldētājs Maikls Felpss, Lielbritāniju tenisists Endijs Marejs, savukārt Latviju – valmierietis Māris Štrombergs.
Iepazīsti: Latvijas komandu
Galvenie fakti
Olimpiskās spēles trešo reizi notiks Dienvidu puslodē. Iepriekšējās divas reizes forumu uzņēmusi Austrālija (Melburna 1956, Sidneja 2000), savukārt Dienvidamerikā un portugāļu valodā runājošā zemē spēles risināsies pirmo reizi.
Rio rīkošanas tiesības ieguva 2009. gada 2. oktobrī Dānijas galvaspilsētā Kopenhāgenā. IOC 121. sanāksmi vēlējās rīkot arī Rīga, Atēnas, Busana, Kaira, Singapūra un Taipeja. Rio balsojuma pirmajā kārtā apsteidza Čikāgu un Tokiju, bet zaudēja Madridei. Nākamajās divās kārtās brazīlieši uzvarēja ar pārliecinošu atrāvienu, izšķirošajā raundā pieveicot Madridi ar 66-32.
Olimpiskās spēles pilnībā risināsies Brazīlijas ziemā. Augusts Dienvidu puslodē atbilst Latvijas februārim, taču pilsētas novietojums uz 23. dienvidu paralēles nodrošina siltus laika apstākļus visa gada garumā. Galvenais pluss – augustā nav īpaši karsti.
Brazīliju no Latvijas šķir sešu stundu laika starpība. Kad Latvijā ir pusdienlaiks, Rio ir seši no rīta. Tas nozīmē, ka visi notikumi sāksies pēcpusdienā pēc Latvijas laika, taču daudzi ievilksies pāri pusnaktij.
Spēlēs piedalīsies vairāk nekā 11 000 sportistu no 206 nacionālajām komitejām (NOCs), ieskaitot debitantes Kosovu un Dienvidsudānu. Kuveita tika diskvalificēta otro reizi piecu gadu laikā un startēs zem IOC karoga. Pirms pieciem mēnešiem, 2. martā, IOC nolēma, ka spēlēs piedalīsies arī Bēgļu komanda, no 43 kandidātiem atlasot 10 sportistus.
Lielākās delegācijas būs ASV (555 sportisti), Brazīlijai (465), Vācijai (425), Austrālijai (421), Ķīnai (413), Francijai (395), Lielbritānijai (366), Japānai (333), Kanādai (314), Itālijai (309) un Spānijai (306).
Krievija cerēja Brazīlijā pieteikt 389 sportistus. IOC naktī uz piektdienu paziņoja, ka Rio spēlēs atļauts piedalīties 271 Krievijas atlētam, savukārt 118 sportistiem iespēja liegta dopinga un citu pārkāpumu dēļ.
Sacensības notiks 28 sporta veidos, tai skaitā regbijā-7 un golfā, kuri programmā tika iekļauti 2009. gadā. Pasaules vadošie golferi (vīrieši) turnīru lielā mērā ignorējuši un izskan runas, ka golfs varētu zaudēt vietu programmā.
Pieci sporta veidi – vieglatlētika, peldēšana, riteņbraukšana, paukošana un vingrošana – vienmēr bijuši pārstāvēti vasaras spēļu programmā.
Sacensībās tiks sadalīti 306 medaļu komplekti, visvairāk vieglatlētikā (47). Ūdens sportā (bez palīglīdzekļiem) iekļautas sešas disciplīnas: peldēšana, sinhronā peldēšana, daiļlēkšana, ūdenspolo, peldēšana atklātā ūdenī un augstā niršana (pēdējā nav iekļauta OS programmā).
Lielākā Rio spēļu TV tiesību turētāja ir amerikāņu kompānija NBC, kurai vasaras spēļu raidīšanas tiesības pieder no 1988. gada. NBC 2011. gadā noslēdza līgumu ar IOC 4,38 miljardu ASV dolāru apmērā, iegūstot raidīšanas tiesības līdz 2020. gadam. Trīs gadus vēlāk, 2014. gada 7. maijā, NBC vienojās par līguma pagarinājumu 7,75 miljardu apmērā līdz 2032. gadam.
Astoņas valstis – debitante Kosova, Fidži, Bosnija un Hercegovina, Sentkitsa un Nevisa, Sanmarīno, Ruanda, Jordānija, Hondurasa – Rio cer izcīnīt pirmo medaļu spēļu vēsturē.
TV raidtiesību turētāji: https://www.olympic.org/rio-2016/br...
Apskaties: sacensību kalendāru
Izcilnieki un intrigas
Vai Juseins Bolts var sasniegt “Triple-triple”?
Jamaikas sprinteris cer kļūt par pirmo sportistu vēsturē, kurš trijās spēlēs pēc kārtas uzvarējis 100 un 200 metru skrējienis, kā arī 4x100 metru stafetē. Karaliskajā 100 metru distancē Boltam sīvāko konkurenci sola sastādīt amerikānis Džastins Getlins (Justin Gatlin).
Vai Šellija Freizere-Praisa trešo reizi uzvarēs 100 metros?
Neviena sieviete sprintā vēl nav uzvarējusi trīs reizes pēc kārtas. Jamaikas karognesēja var kļūt par pirmo, kura to paveiks. Šellijai Freizerei-Praisai ir iespēja šajā ziņā pārspēt Boltu.
Jaunā peldēšanas superzvaigzne
Deviņpadsmit gadus vecā amerikāņu peldētāja Keitija Ledeki (Katie Ledecky) var kļūt par Rio spēļu bagātāko sportisti. Viņa pieder pasaules rekordi 400, 800 un 1500 metru brīvā stila peldējumos, savukārt Brazīlijā viņa vēlas iegūt zeltu 200, 400 un 800 metru distancēs.
Maikla Felpsa piektās spēles
Visu laiku titulētākais olimpietis – 18 zelta godalgas, pavisam 22 medaļas – pēc Londonas paziņoja par karjeras beigām, taču 2014. gadā atgriezās baseinā.
Vingrošana 40 gadu vecumā
Uzbekistānas pārstāve Oksana Čusovitina, kura 2008. gadā Pekinā aizstāvēja Vācijas krāsas, gatavojas kļūt par pirmo vingrotāju, kura piedalīsies septiņās spēlēs pēc kārtas. Viņas pirmās spēles bija 1992. gadā Barselonā, pārstāvot NVS komandu.
Mājinieku lepnums
Pludmales volejbolistes Talita Antuneša un Larisa Franka ir galvenās pretendentes uz panākumu Rio smiltīs. FIVB 2015. gada World Tour uzvarētājas Brazīlijā izsētas ar pirmo numuru.
Vai Brazīlijas futbolisti pirmo reizi izcīnīs zeltu?
Pieckārtējie Pasaules kausa ieguvēji mājās centīsies izcīnīt pirmo zelta medaļu. Pirms diviem gadiem brazīlieši Pasaules kausa pusfinālā cieta 1-7 sagrāvi pret nākamo čempioni Vāciju.
Britu cerība
Džesika Enisa-Hila (Jessica Ennis-Hill) var kļūt par pirmo sievieti pēc Džekijas Džoineres-Kērsijas (1988 un 1992), kura aizstāvējusi iepriekšējās spēlēs izcīnīto titulu septiņcīņā. Pērn Džesika-Hila pēc dēla dzemdībām spēja uzvarēt pasaules čempionātā, savukārt ziemas sezonu izlaida Ahileja cīpslas savainojuma dēļ.
Vēl viena sapņu komanda
ASV basketbolistes var kļūt pirmo sieviešu komandu, kura uzvarējusi sešās Olimpiskajās spēlēs pēc kārtas. Galvenā trenera Džīno Oriemmas (Geno Auriemma) rīcībā ir visas lielākās zvaigznes, izņemot Pekinas un Londonas čempioni Kendisu Pārkeri (Candace Parker), kura netika iekļauta amerikāņu divpadsmitniekā.
Problēmas un izaicinājumi
Pēdējo 40 gadu laikā spēles strauji komercializējušās, daļēji aizēnojot olimpisko garu. IOC vadība nav spējusi turēties pretī kārdinājumiem, regulāri iekļūstot korupcijas skandalos. Augstākie funkcionāri dzīvo greznībā, kamēr daudzu sporta veidu pārstāvji var tikai sapņot par prēmijām un līgumiem, kādus iegūst labāk atalgotie profesionāļi.
Olimpiskās spēles arvien vairāk ieskauj dopinga skandāli. Starptautiskā vieglatlētikas federācija (IAAF) par aizliegto vielu lietošanu diskvalificēja Krievijas vieglatlētus. IOC nolēma nesodīt visu valsti, piešķirot starptautiskajām federācijām tiesības izlemt par krievu sportistu uzaicināšanu.
Brazīlija ieslīgusi nopietnākajā politiskajā un ekonomiskajā krīzē pēdējo 50 gadu laikā. Vairāk nekā puse parlamenta locekļu apsūdzēti kukuļņemšanā, bet citi politiķi, piemēram, Rio mērs Eduardu Paješs cenšas izmantot Rio spēles kā platformu nokļūšanai pie varas.
Korupcija ietekmēja olimpiskos būvdarbus. Gatavojoties spēlēm, Rio tika pārvietoti vairāk nekā 90 tūkstoši iedzīvotāju. Viens no iemesliem – pilsētas elite vēlas iegūt vērtīgus īpašumus izdevīgās vietās, kur būvēt elitārus savrupmāju un dzīvokļu rajonus.
Rio sadzīvo sīkā un lielā noziedzība. Ārzemniekus visvairāk apdraud mazie zaglēni un krāpnieki, savukārt vietējiem iedzīvotājiem jāsadzīvo ar varas iestāžu patvaļu. Policijas vardarbības rezultātā nabadzīgajos pilsētas rajonos nogalināti simtiem cilvēku.
Infrastruktūra pielāgota Brazīlijas īpatnībām. Nabadzīgie rajoni pilsētas ziemeļos no autostrādēm aizsegti ar augstiem žogiem. Pārtraukta autobusu satiksme daudzos maršrutos, kas savieno “nevēlamos” rajonus ar pilsētas centru. Daudzi darbi atlikti līdz pēdējām dienām.
Latvijas medaļnieki Olimpiskajās spēlēs
Latvijas sportistiem izdevies izcīnīt medaļas katrās spēlēs pēc neatkarības atjaunošanas. Izcīnītas trīs zelta, deviņas sudraba un četras bronzas godalgas. Londonas spēles 2012. gadā bija pirmās, kurās izdevās nopelnīt zelta medaļu otro reizi pēc kārtas.
Titulētākais olimpietis ir Māris Štrombergs (zelts Pekinā un Londonā), kuram seko vingrotājs Igors Vihrovs (zelts Sidnejā), kanoe airētājs Ivans Klementjevs (sudrabs Barselonā un Atlantā) un svarcēlājs Viktors Ščerbatihs (sudrabs Atēnās, bronza Pekinā).
Modernās pieccīņas pārstāve Jeļena Rubļevska pagaidām ir vienīgā sieviete, kurai izdevies kāpt uz pjedestāla. Ļoti tuvu tam nonāca tāllēcēja Ineta Radeviča, kura 2012. gadā Londonā izcīnīja ceturto vietu.
Medaļnieki pēc neatkarības atjaunošanas
Spēles | Medaļas | Zelts | Sudrabs | Bronza |
---|---|---|---|---|
Barselona 1992 | 3 | - | Ivans Klementjevs/Afanasijs Kuzmins | Dainis Ozols |
Atlanta 1996 | 1 | - | Ivans Klementjevs | - |
Sidneja 2000 | 3 | Igors Vihrovs | Aigars Fadejevs | Vsevolods Zeļonijs |
Atēnas 2004 | 4 | - | Jevgeņijs Saproņenko/Jeļena Rubļevska/Vadims Vasiļevskis/Viktors Ščerbatihs | - |
Pekina 2008 | 3 | Māris Štrombergs | Ainārs Kovals | Viktors Ščerbatihs |
Londona 2012 | 2 | Māris Štrombergs | - | Mārtiņš Pļaviņš/Jānis Šmēdiņš |
Noskaties: Latvijas sportistu atmiņas
Cīņa par uzvaru kopvērtējumā
Pēdējās trīs spēlēs pirmās divas vietas kopvērtējumā dalījuši ASV un Ķīnas sportisti. Amerikāņi ir vienīgie, kuri 21. gadsimtā trīs reizes pēc kārtas izcīnījuši 100 vai vairāk medaļu, savukārt ķīniešiem 2008. gadā Pekinā izdevās izcīnīt 51 zelta godalgu.
Spēļu bagātnieki (iekavās zelta medaļas)
# | Atēnas 2004 | Pekina 2008 | Londona 2012 |
---|---|---|---|
1 | ASV 101 (36) | Ķīna 100 (51) | ASV 103 (46) |
2 | Ķīna 63 (32) | ASV 110 (36) | Ķīna 88 (38) |
3 | Krievija 90 (28) | Krievija 73 (23) | Lielbritānija 65 (29) |
4 | Austrālija 50 (17) | Lielbritānija 47 (19) | Krievija 79 (22) |
5 | Japāna 37 (16) | Vācija 41 (16) | Koreja 28 (13) |
6 | Vācija 49 (13) | Austrālija 46 (14) | Vācija 44 (11) |
7 | Francija 33 (11) | Koreja 31 (13) | Francija 34 (11) |
Katy Perry – Rise: oficiālā Rio dziesma
-2 [+] [-]
-2 [+] [-]
+1 [+] [-]
+5 [+] [-]
-3 [+] [-]
visi man intereseejoshie veidi jaalupii tik netaa
+5 [+] [-]
+4 [+] [-]
Latvieši kā vienmēr pesimisti, bez medaļām Latvija gan jau nepaliks.
-3 [+] [-]
Nevienu translaciju neskatishos shiiim speeleem.
Taada korupcija pat Sochos nebija
-2 [+] [-]
-2 [+] [-]
-1 [+] [-]
+1 [+] [-]
+2 [+] [-]
+2 [+] [-]
-1 [+] [-]
-2 [+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]
+2 [+] [-]
-2 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
[+] [-]
Ko tu? es aļāgu.
+4 [+] [-]
[+] [-]
[+] [-]