Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:3030, Did:0, useCase: 3

Gunārs Lūsveris kļūs par pirmo Latvijas badmintona tiesnesi olimpiskajās spēlēs

Toms Mālmeisters
Toms Mālmeisters

Gunārs Lūsveris kļūs par pirmo Latvijas badmintona tiesnesi olimpiskajās spēlēs
Gunārs Lūsveris. Foto: LBF

Latvijas Badmintona federācija informē, ka šī sporta veida tiesnesis Gunārs Lūsveris izraudzīts starp vienu no 26 tiesnešiem, kas strādās Parīzes olimpiskajās spēlēs. Līdz ar to Lūsveris kļuvis par pirmo badmintona tiesnesi no Latvijas, kam ticis šāds pagodinājums.

Tiesnešus uz olimpisko spēļu badmintona turnīru atlasa Pasaules Badmintona federācija sadarbībā ar Eiropas Badmintona konfederāciju. Gunārs Lūsveris atklāj, ka atlases procesā tiek ņemts vērā, vai tiesnesim ir Pasaules Badmintona federācijas tiesneša sertifikāts, ilgstoša pieredze starptautisko badmintona sacensību tiesāšanā, kā arī tiesneša vecums, kas nevar pārsniegt 55 gadus. Tiek ņemts vērā arī tas, ka karjeras laikā viens tiesnesis nevar tiesāt vairāk kā divās olimpiskajās spēlēs. Izvēloties tiesnešus, tiek ņemtas vērā arī reģionālās un dzimuma kvotas, lai visas kontinentālās federācijas tiktu pārstāvētas proporcionāli to biedru skaitam.

Gunārs Lūsveris bija tuvu savai olimpiskajai debijai 2021.gadā Tokijā, kad viņam tika piedāvāts būt par vienu no rezervistiem. “Saņemot uzaicinājumu uz olimpiskajām spēlēm Parīzē, biju ļoti gandarīts. Tā bija ilgi gaidīta, labi padarīta darba sajūta un novērtējums par līdz šim ieguldīto darbu, enerģiju un sasniegumiem. Manuprāt, olimpiskās spēles ir tas ir mērķis, uz kuru tiecas jebkurš - gan sportisti, gan tiesneši, gan citi sportā iesaistītie un brīvprātīgie,” stāsta Gunārs Lūsveris.

Gunārs Lūsveris jau paspējis iemēģināt jauno halli, kurā notiks olimpiskais badmintona turnīrs no 27.jūlija līdz 5.augustam, tiesājot spēlēs “Yonex French Open 2024”. “Arī tiesnešu brigāde “Yonex French Open 2024” bija tā pati, kas tiesās olimpisko badmintona turnīru. Tādējādi šo prestižo Francijas badmintona turnīru var uzskatīt par ģenerālmēģinājumu pirms olimpiskā badmintona turnīra,” norāda Gunārs Lūsveris.

Gunārs Lūsveris atzīst, ka no tiesāšanas viedokļa “Yonex French Open 2024” ne ar ko neatšķīrās no citām sacensībām. Visiem spēlētājiem un tiesnešiem tā bija jauna halle, vienādi nosacījumi, kuri saglabāsies arī olimpisko spēļu laikā. “Тā bija ļoti vērtīga pieredze, iepazīšanās ar jaunu halli, arī sastrādāšanās ar olimpisko tiesnešu komandu. Tas dos mums iespēju ierasties uz olimpisko turnīru jau ar priekšzināšanām, būs vairāk laiks koncentrēties uz gatavošanos tiesāt, nesatraucoties par adaptēšanos hallē un tās apkārtnē,” informē Gunārs Lūsveris.

“Tas, ka esmu izraudzīts par vienu no tiesnešiem, nenozīmē, ka varu atslābināties. Ikkatrs tiesnesis vēlas tiesāt vienu no piecām finālspēlēm vai vismaz no piecām spēlēm par 3.vietu. Taču visiem 26 izraudzītajiem tiesnešiem vietas finālos nepietiek, dažiem olimpiskais turnīrs beigsies jau pusfinālos vai pat vēl agrāk. Tāpēc man katrai spēlei ir jāgatavojas kā vissvarīgākajai, tieši tāpat kā spēlētājam,” skaidro Gunārs Lūsveris.

Latvijas Badmintona federācijas Valdes priekšsēdētājs Viesturs Bajārs uzsver, ka Gunāra Lūsvera izraudzīšana ir liels sasniegums Latvijas badmintona kopienai. Gunārs Lūsveris vienmēr ir bijis aktīvs Latvijas badmintonā un ir ieguldījis daudz darba sevis pilnveidošanā, palīdzot tiesāt vietējās spēlēs, kā arī apmācīt jaunos tiesnešus.

Uz 2024.gada Parīzes olimpisko spēļu badmintona turnīru no Baltijas ir kvalificējusies tikai igauniete Kristīna Kūba. Olimpisko spēļu programmā badmintons ir kopš 1992. gada olimpiskajām spēlēm Barselonā. Vēl pirms tam, 1972.gadā Minhenē un 1988.gadā Seulā badmintons tika iekļauts kā demonstrācijas sporta veids.

Informāciju sagatavoja:
Latvijas Badmintona federācija