Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:2976, Did:0, useCase: 3

Merzļikins: "Reiz pie griestiem būs Matīsa numurs un mans vārds"

Ulvis Brože
Ulvis Brože @UlvisBrozhe

Merzļikins: "Reiz pie griestiem būs Matīsa numurs un mans vārds"
Elvis Merzļikins. Foto: Reuters/Scanpix

Šodien pirmo treniņu Latvijas izlases kreklā aizvadīja Elvis Merzļikins, kuram tikai pirms nepilnas nedēļas beidzās Nacionālās hokeja līgas (NHL) sezona. Pēc 45 minūtes ilgušā treniņa viņš atklāja, ka valstsvienībā turpmāk spēlēs ar 80. numuru, lai turpinātu godināt Matīsa Kivlenieka piemiņu.

Latvijas izlases pamatsastāvs šodien bauda brīvdienu, tāpēc uz ledus kāpa vien saujiņa hokejistu. Slimības dēļ pārbaudes spēles izlaidušais aizsargs Kristaps Sotnieks individuāli strādāja ar galveno treneri Hariju Vītoliņu, kamēr aizsargi Jānis Jaks un Arvils Bergmanis un uzbrucējs Patriks Zabusovs rūpējās par Elvja Merzļikina nodarbināšanu. Kolumbusas "Blue Jackets" vārtsargs Latvijā ielidoja pirmdien, bet šodien pirmo reizi kāpa uz ledus valstsvienības kreklā.

Merzļikins treniņu aizvadīja kluba ekipējumā, taču mierināja – pasaules čempionātā Tamperē uz ledus viņš būs redzams Latvijas krāsās. "Viss ir sagatavots. Vēl vakar runāju ar Bauer, un viņi ekipējumu sūtīs pa taisno uz Somiju. Negrib riskēt, ka forma atnāks uz Latviju, bet mēs jau būsim aizlidojuši." Sagatavots arī jauns ķiveres krāsojums, un Merzļikins pauda, ka būs skaisti un pamanāmi.

"Tā ir vecā domāšana," Merzļikins noraidīja nepieciešamību ekipējumu ievalkāt. "NHL pieradu formu mainīt bieži, jo tā ātri kļūst tievāka un līdz ar to – sāpīgāka. Nav reāli visu sezonu aizvadīt ar vienu komplektu. Aiziet pieci seši kājsargi, divi četri cimdu pāri. Kad pasūtīju gaiši zilo ekipējumu, vispār nebija laika ievalkāt – tikai viena treniņa beigās uzvilku. Bija bail, jo pēc vecās domāšanas šķita, ka vajag mēnesi, varbūt divus, lai ielauztu un justu."

"Toreiz nebija laika – bija jāspēlē, un citāds ekipējums nebūtu attaisnojums. Pēc spēles sapratu, ka nekas tāds. Tagad esmu pieradis pie cieta ekipējuma un spēlēju tikai ar cietu. Protams, ja viss ir par velti, tad var mainīt. Ja pašam būtu jāmaksā, tad jau cīnītos," smejot skaidroja Merzļikins. Pēc "Blue Jackets" sezonas noslēguma viņa pamanāmais ekipējums nonāca labdarības izsolē.

Latvijas izlasē Merzļikins turpmāk spēlēs ar 80. numuru, godinot bojā gājušo komandas biedru un draugu Matīsu Kivlenieku, kurš dzīves pēdējo maču aizvadīja tieši valstsvienības kreklā.

"Kad Matīss gāja bojā, prasīju, vai varētu iemūžināt viņa kreklu. Protams, viņam nebija tik daudz spēļu izlasē. Izlēmu, ka kādu dienu pie griestiem būs iekarināts viņa numurs un mans uzvārds, un mēs būsim kopā – vienā kreklā," teica Merzļikins, kura Kolumbusas ķiveres zodu rotāja Kivlenieka numurs un eņģeļa spārni.

Merzļikinam aiz muguras ļoti darbīga NHL sezona. Ja iepriekšējos divos gados kopā viņš aizvadīja 61 spēli, tad šajā sezonā viņa kontā 59 mači. Izskaņā savainojumu dēļ no ierindas bija izsists gan viņa dublieris Jonass Korpisalo, gan trešais numurs Daniils Tarasovs, tāpēc Merzļikins no pēdējiem 18 mačiem piedalījās 17.

"Viņi gribēja pārbaudīt, vai izturēšu. Sākums bija grūts, bet ar laiku pierodi un – ir vienalga. Izbraukumā, kad jāspēlē divas dienas pēc kārtas, pa nakti paguli trīs četras stundas, aizej uz halli, pastiepies, pamin riteni, paēd. Tad paguli vēl divas stundas un ej spēlēt. Nogurums nav attaisnojums – ir jāspēlē labi. Tagad esmu pieradis. Arī pasaules čempionātā būs grūti, būšu noguris. Atpūtīšos vasarā," Merzļikins atzīmēja, ka Somijā gatavs aizvadīt visus mačus Latvijas izlases vārtos.

Iepriekšējā reize, kad viens vārtsargs aizvadīja visas spēles no zvana līdz zvanam, bija 2009. gada pasaules čempionātā – Edgaram Masaļskim izdevās aizvest valstsvienību pretī ceturtdaļfinālam. Vienīgā atpūta bija pēcspēles metienu sērija pret Zviedriju, kad viņu aizvietoja Sergejs Naumovs.

Reizē ar pārliecinošu pirmā numura lomu Merzļikinu Kolumbusā sagaidīja arī citas izmaiņas. Starpsezonā "Blue Jackets" pameta galvenais treneris Džons Tortorella, viņa vietā stājoties Bredam Lārsenam. Aizsardzības līnija kļuva jaunāka, parūpējoties par vārtsargu nodarbinātību. Kolumbusa aizvadīja savā vēsturē rezultatīvāko sezonu, taču – arī ielaists vairāk nekā jebkad iepriekš.

Ja Tortorellas hokejs bija balstīts uz atbildīgu spēli savā zonā, tad pie Lārsena spēlētāji varēja atļauties vairāk. Un arī kļūdījās vairāk. Interesanti, ka divās sezonās pie Tortorellas, komandai spēlējot vairākumā, Merzļikins nezaudēja nevienus vārtus. Šosezon – ielaistas četras ripas. Jo krietni palielinājies metienu skaits, bet bīstamo momentu skaits pat divkāršojies.

Arī mazākumā Merzļikina statistika bijusi sliktāka nekā iepriekšējās sezonās. Divos gados pie Tortorellas viņš mazākumā tika galā ar 88,8% metienu, kas bija viens no labākajiem rādītājiem līgā. Šajā sezonā – 85,8%. Un atkal – pamatīgi pieaudzis tieši bīstamo metienu skaits, tādējādi apgrūtinot vārtsarga dzīvi un statistikas kritumu ieliekot kontekstā. Pie Tortorellas caurmērā katrās 60 mazākuma minūtēs pa Merzļikina vārtiem tika izdarīti 9,32 metieni no bīstamības zonām (atvairīti 85,7%), šosezon pie Lārsena – 16,51 (atvairīti 73,2%).

Jauneklīga aizsardzības līnija būs arī Latvijas izlasei, tāpēc Merzļikins grib aizvadīt vismaz vienu no atlikušajām pārbaudes spēlēm, lai pierastu pie jaunajiem partneriem. Un – lai partneri pierastu pie viņa, jo Elvis savu stilu mainīt negrasās.

"Gribu un ceru, ka mēs kļūdīsimies, lai pēc tam varētu izrunāt situācijas. Mani neinteresē uzvara vai zaudējums pārbaudes spēlē. Vispār neinteresē. Pats galvenais ir saprasties ar aizsargiem, atrast kopīgu valodu. Visi zina, ka spēlēšu ar ripu. Man ir sava shēma, un aizsargam jābūt gatavam un jāatveras. Neesmu vārtsargs, kurš paliks vārtos un neies pēc ripas. Īpaši uz šāda laukuma. Nobrīnījos – aiz vārtiem varētu četri vārtsargi sastāties. Tur ir tik daudz vietas! NHL, kad aizsargs brauc pilnā ātrumā pēc ripas, tev tiešām ir jāpiespiežas pie borta, lai tiktu garām."

Laukuma citādās aprises Merzļikins jutis arī citos pirmā treniņa vingrinājumos. "Laukums ir lielāks, metieni bija no lielāka attāluma, līdz ar to trajektorija mainās. Jāpiešaujas. Jau sūtīju viņus metienus izdarīt no tuvākas distances, jo esmu tā pieradis. Bija interesants, bet reizē grūts treniņš – joprojām cīnos ar pārlidojumu. Ceru, ka šodien būšu ļoti noguris un beidzot varēšu normāli pagulēt."

Merzļikins atzina, ka iemigšana nesagādā problēmas – traucē laiks, kurā viņš pamostas. "Jau 2:30 esmu augšā un vairs nevaru pagulēt. Beigās nevaru sagaidīt, kad skanēs modinātājs un beidzot būs jāceļas, jo apnicis cīnīties. Tādas bijušas visas trīs naktis."

Valstsvienība nav pārstāvēta kopš 2019. gada, šajā laikā mainoties gan sastāvam, gan treneriem. Merzļikins atzina, ka jaunas sejas ievērojis jau olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā un Pekinā. "Bija tāds: "Vou, tīri labs spēlētājs! No kurienes un kāpēc agrāk nebija izlasē?" Būs jāiepazīstas, jāmācās jauni vārdi."

"Vairs nebraucu uz izlasi – braucu pie savas hokeja ģimenes. To uzbūvēja Bobs [Hārtlijs]. Pret mums izturas ļoti labi – tepat uz vietas varam ieiet kaut vai pirtī. Kā agrāk teica Daugaviņš, pa ģērbtuvi skraidīja žurkas, un tā arī bija – bija pretīgi. Tagad ir daudz profesionālāki apstākļi. Personāls sagādā visu, kas vajadzīgs, un arī mēs pret viņiem izturamies ar cieņu. Domāju, neviens neiet masēties tikai tāpēc, ka patīk – iet tāpēc, ka vajag. Uz izlasi braucu ar lielāko prieku."

Merzļikins atzīmēja, ka kopš ierašanās dzimtenē izbaudījis Latvijas labumus, kas Amerikā pietrūkuši. "Teikšu godīgi – dzēru alu un ēdu šašliku. Satiku draugus, šodien pēc treniņa braukšu satikt omi, pēc tam jāsakārto dokumenti. Brālim piedzima mazā meitiņa, forši pavadīt laiku kopā ar viņu. Mājās braucu tikai gulēt, un arī tas pagaidām īsti nesanāk."

Pēc pasaules čempionāta noslēguma viņš plāno vēl uz pāris dienām atgriezties Latvijā, bet pēc tam atgriezīsies Kolumbusā pie savas ģimenes, kur jāiekārto jaunā māja. "Sievai ir grūti vienai pašai. Viņa mani nosistu, ja pēc čempionāta izdomātu Latvijā palikt vēl nedēļu," smejoties teica Merzļikins.

Latvijas izlasei 8. un 9. maijā paredzētas pārbaudes spēles pret Kazahstānu, bet pēc tam komanda dosies uz Tamperi. Pasaules čempionāta pirmā spēle tiks aizvadīta 13. maijā pulksten 16:20 pret Amerikas Savienotajām Valstīm.

  -1 [+] [-]

, 2022-05-05 18:27, pirms 3 nedēļām
Ļoti ambiciozs un pašpārliecināts vārtsargs. Gandrīz komanda jāveido ap viņu. Varbūt labi, ka karjera virzās pa Kolumbusu. Nevaru iedomāties, ka kādā Kolorādo, Pitsburgā vai Toronto Elvis varētu saņemt tik lielu uzmanību.

     [+] [-]

, 2022-05-05 19:36, pirms 3 nedēļām
Masļskis 2009. gadā aizvadīja 7 spēles, ieskaitot P.O., no kurām 2 x spēles bija nākamajā dienā. Vienreiz uzvarējām Šveici 2:1, iepriekšējā dienā "sausā"spēle pret Austriju! Otreiz 1:6 pret Krieviju, iepriekšējā dienā 7:1 pret Franciju. Toreiz aizsardzībā spēlēja Skrastiņš, K.Rēdlihs, G.Pujacs, G.Galviņš, R.Laviņš,K.Sotnieks, O.Sorokins, A.Jerofejevs, no kuriem jaunākajam Sotniekam tajā gadā palika 22 gadi, bet Skrastiņam, Laviņam un Sorokinam - 35...Nedomāju, ka ar šīs dienas jaunajiem aizsargiem Elvim būtu jāspēlē 7 spēles pēc kārtas pamatturnīrā, kad atkal 2 spēles jāspēlē nākamajā dienā. Īpaši pret Austriju pēc spēles ar Čehiju (19.V. un 20.V.)!
Slēpts komentārs: rotinnss

  +4 [+] [-]

, 2022-05-05 23:44, pirms 2 nedēļām
Nu nezinu vai Matīss būtu gribējis redzēt savu numuru uz krekla ar Merzlikina vārdu Vispār interesanti, kāpēc Elvis Amerikā izvēlējās 90 numuru, ja Šveicē un tolaik izlasē bija aizņēmis 30 numuru?

     [+] [-]

, 2022-05-06 07:28, pirms 2 nedēļām
guntis86 rakstīja: Ļoti ambiciozs un pašpārliecināts vārtsargs. Gandrīz komanda jāveido ap viņu. Varbūt labi, ka karjera virzās pa Kolumbusu. Nevaru iedomāties, ka kādā Kolorādo, Pitsburgā vai Toronto Elvis varētu saņemt tik lielu uzmanību.
komanda ap viņu?Tu skaidrā??

  +2 [+] [-]

, 2022-05-06 07:29, pirms 2 nedēļām
guntis86 rakstīja: Nu nezinu vai Matīss būtu gribējis redzēt savu numuru uz krekla ar Merzlikina vārdu Vispār interesanti, kāpēc Elvis Amerikā izvēlējās 90 numuru, ja Šveicē un tolaik izlasē bija aizņēmis 30 numuru?
pārspīlē viņš,jau zbal klausīties.Pa neko citu vairs nerunā.

  +2 [+] [-]

, 2022-05-06 09:06, pirms 2 nedēļām
atkal... nu cik jau var sak jau besit tapat ka Briedis ar savu polu, nu labi tik traki nav, bet nevajag parspilet, saubos kad pat bernibas choms ir bijis

     [+] [-]

, 2022-05-06 13:46, pirms 2 nedēļām
guntis86 rakstīja: Ļoti ambiciozs un pašpārliecināts vārtsargs. Gandrīz komanda jāveido ap viņu. Varbūt labi, ka karjera virzās pa Kolumbusu. Nevaru iedomāties, ka kādā Kolorādo, Pitsburgā vai Toronto Elvis varētu saņemt tik lielu uzmanību.
Parādi kaut vienu piemēru, vai izskaidro savu domu gājienu - kur jebkad ir redzēts, ka kādā komandu sportā ar vārtusargiem (hokejs, futbols, da vienalga kas) komandu veido ap vārtusargu. Es vispār nesaprotu, kā tu to iztēlojies

  +1 [+] [-]

, 2022-05-06 14:13, pirms 2 nedēļām
Es lasu Elvja vārdus, kur viņš saka, ka negrasās neko mainīt savā spēlē, un aizsargiem jāpielāgojas viņam.

     [+] [-]

, 2022-05-06 14:14, pirms 2 nedēļām
K.Skalbe- Kaķīša dzirnavas

  -1 [+] [-]

, 2022-05-06 14:28, pirms 2 nedēļām
specha rakstīja: K.Skalbe- Kaķīša dzirnavas
Kaķīša Dzirnavās bija Ķēniņš, kurš visus ručīja

  +4 [+] [-]

, 2022-05-06 20:52, pirms 2 nedēļām
80. numuram ar Kivlenieka uzvārdu bija jau sen jākarājas pie LHF griestiem. Ar prātu domājošās organizācijās tā vajadzētu notikt. Ja tas vel nebija izdarīts, tad no komandas spēlētājiem savā starpā vienojoties šis numurs arī nebūtu jāizmanto.

Bet ko pie velna dara Elvis? Ko pie velna dara komandas vadība? Ko pie velna dara šīs komandas spēlētāji?

Es biju šokā, kad izlasīju par šo gājienu un esmu nepatīkami pārsteigts, ka kāds to ir pieļāvis...

     [+] [-]

, 2022-05-06 23:14, pirms 2 nedēļām
Mums ir sportisti, kurus var cienīt par sportiskiem sasniegumiem, ir sportisti, kurus cienu kā cilvēkus. Elvis ir sportists , cilvēks ,kuru cienu par visu. Par attieksmi pret valsti, par sasniegumiem, par attieksmi pret savu ģimeni. Ja cilvēks spēj sasniegt tādu līmeni sportiskā ziņā un reizē tik ļoti mīl savu ģimeni ne tikai vārdos.., tad tā jau ir izcilība.

     [+] [-]

, 2022-05-07 14:45, pirms 2 nedēļām
guntis86 rakstīja: Nu nezinu vai Matīss būtu gribējis redzēt savu numuru uz krekla ar Merzlikina vārdu Vispār interesanti, kāpēc Elvis Amerikā izvēlējās 90 numuru, ja Šveicē un tolaik izlasē bija aizņēmis 30 numuru?
Elvis sen jau ir teicis. ka viņu draftējot CBJ iedeva viņam 90. numuru un to netaisās mainīt NHL. CBJ ziņā viņiem patīk dot vārtusargiem apaļus numurus. Korpisalo 70. Kivleniekam 80. un Elvim 90.

     [+] [-]

, 2022-05-07 14:53, pirms 2 nedēļām
ventilators rakstīja: Parādi kaut vienu piemēru, vai izskaidro savu domu gājienu - kur jebkad ir redzēts, ka kādā komandu sportā ar vārtusargiem (hokejs, futbols, da vienalga kas) komandu veido ap vārtusargu. Es vispār nesaprotu, kā tu to iztēlojies
Canadiens ir apbūvēta ap Carey Price. Čalis aizvilka Canadiens uz finālu un dabūja traumu. paskaties kur Canadiens šosezon bez viņa bija. viņš pēdējos 15 gadus ir stabili spēlējis 60 spēles sezonā kā vārtusargs un vienīgi ir nokritis zem viņa normas pēdējos 2 gadus traumu dēļ

     [+] [-]

, 2022-05-15 08:36, pirms nedēļas
Aldis Br rakstīja: Mums ir sportisti, kurus var cienīt par sportiskiem sasniegumiem, ir sportisti, kurus cienu kā cilvēkus. Elvis ir sportists , cilvēks ,kuru cienu par visu. Par attieksmi pret valsti, par sasniegumiem, par attieksmi pret savu ģimeni. Ja cilvēks spēj sasniegt tādu līmeni sportiskā ziņā un reizē tik ļoti mīl savu ģimeni ne tikai vārdos.., tad tā jau ir izcilība.
Izcilība? Balamute!