PČ bez skatītājiem tribīnēs: kā izlasi atbalsta Latvijas fani?
Rīgā notiek citādāks pasaules čempionāts hokejā. Covid-19 ierobežojumu dēļ tajā netiek ielaisti fani, kuri iepriekš parūpējušies par vienu no svarīgākajiem kauliņiem šajā puzlē – elektrizētu atmosfēru, kas ne vienam vien hokejistam paliek atmiņā uz mūžu. Bet kā izlasi šogad atbalsta Latvijas fani?
Vēl gan pastāv varbūtība, ka ierobežotam skaitam līdzjutēju arēnas durvis tomēr varētu tikt vērtas, kaut arī pasaules čempionāts šobrīd jau atrodas ekvatorā. Tomēr skaidrs, ka turnīrs jau tuvosies noslēgumam, ja tribīnes skatītāji tomēr parādīsies.
Latvijas izlases lieliskā uzvara pār Kanādu pasaules čempionāta atklāšanas vakarā aizritēja bez skatītājiem arēnā, taču mūsu fani parūpējās par lielisku hokejistu sagaidīšanu, kad izlase atstāja arēnu, dziedot himnu un skandinot uzmundrinošus saukļus. Līdzīgi arī bija pirms mača pie viesnīcas “Radisson Blu Latvija”. Fani čempionātu atklāja jau pirms tam – ar pulcēšanos pie Kārļa Skrastiņa, Sergeja Žoltoka un žurnālista Marisa Andersona piemiņas vietām, tā godinot Latvijas hokeja leģendas un veicot arī simbolisku pirmo “iemetienu”. Šādi pirms turnīra doties pie leģendāriem mūsu spēlētājiem un godināt viņus kļūst jau par fanu tradīciju.
“Parasti pēc uzvarām satiekamies pie Kongresu nama, tur no fanu telts dodamies gājienā uz Brīvības pieminekli, kur nodziedam himnu, un šad un tad pie uzvarētās valsts vēstniecības noliekam ziedus. Šogad tā ir bijis ar Kanādas un Itālijas vēstniecībām,” saka Jānis Arums, kurš bijis vairākos pasaules čempionātos un kurš ir “SDK Namejs” biedrs. Turklāt šogad turnīru Rīgā viņš tomēr izbauda klātienē, jo ir brīvprātīgais. Viņam tā ir vēstures atkārtošanās, jo tieši 2006. gadā, kad Latvijā pirmo reizi notika pasaules čempionāts hokejā, Jānis darīja to pašu. Tieši kopš 2006. gada pie Kongresu nama ir lielā fanu telts, lai ikviens var sekot līdzi pasaules čempionāta norisēm, tostarp ārvalstu līdzjutēji. Tiesa, vīrusa dēļ telts šogad nav.
Latvijas Fanu organizācijas fanu telts kopējā bilde pie Brīvības pieminekļa ar lielo karogu (2018). Foto: No personīgā arhīva
Faniem par bēdu āra terases šobrīd strādā tikai līdz pulksten 21:00, taču lielākā daļa spēļu Latvijas izlasei sākas 20:15. “Mačus lielas jēgas skatīties terasēs nav. Vari noskatīties tikai pirmo periodu, pēc tam jāskrien mājās. Spēle pret Itāliju gan sākās 16:15, to vismaz varējām noskatīties terasē Vecrīgā ar citiem faniem.”
Kaut gan pasaules čempionātā skatītājiem ieeja liegta, Jānis tik un tā priecājas, ka Latvija ir uzņēmusies šādu turnīru rīkot. Kā nekā iepriekšējā reize bija pirms 15 gadiem. Cerams, ka turpmāk tik ilgi vairs nevajadzēs gaidīt.
“Mainījušies cilvēki federācijā, hokeja paaudzes, arī psiholoģija ir cita. Latvija ir hokeja lielvalsts – mēs jau 24 gadus esam uz lielās skatuves. Tas vien pierāda, ka gribam un spējam noorganizēt. Jā, čempionāts notiek Latvijā, bet šajā situācijā negribas ne īsti priecāties, ne raudāt. Turnīrs notiek "burbulī", stipri šaubos, vai laidīs skatītājus, tiek iejaukta arī politika. Šogad čempionāts ieies vēsturē ar politisko skandālu saistībā ar Baltkrieviju. Par to pēc 15 gadiem varēsim atcerēties un teikt: Jā, 2021. gada čempionāts bija zīmīgs ar politiskiem skandāliem,” iezīmē Jānis. “Fani uz šo čempionātu skatās pozitīvi. Jā, skatītāji nevar būt klātienē, taču turnīrs notiek pie mums, tāpēc cenšamies to izbaudīt un būt kopā ar komandu – just līdzi un pārdzīvot, būt ar viņiem gan priekos, gan bēdās.”
“Protams, ceru, ka skatītājus ielaidīs. Taču, ja jau pirms čempionāta domāja par tādu varbūtību, tad gribētājus varēja savakcinēt. Vai arī cilvēkam, kurš nopircis biļeti, pirms ienākšanas arēnā jāuzrāda gan biļete, gan negatīvs tests. Kur problēma?” jautā līdzjutējs.
Iepriekš Latvijas Hokeja federācijas prezidents Aigars Kalvītis minēja – ja pasaules čempionātā ielaidīs skatītājus, biļetes varētu maksāt 100-150 eiro. Jānis ir vienisprātis ar citiem līdzjutējiem, norādot, ka šāda summa ir pārāk augsta, taču piebilst – cilvēki būtu gatavi maksāt arī ko tādu, lai atkal izbaudītu hokeja atmosfēru. “Tas ir tieši tas, kas pietrūkst. Pietrūkst burziņa ar savas un citu komandu faniem. Spēles laikā katrs fano par savu komandu, bet pēc mača visi ir draudzīgi. Esam kulturāli un sadzīvojam viens ar otru.”
Pasaules čempionāts Rīgā ilgs līdz 6. jūnijam.
[+] [-]
[+] [-]
-1 [+] [-]
[+] [-]