Latvijas hokeja čempionāts - vai tikai ķeksīša pēc?
Neilgi pirms 2012./2013. gada hokeja sezonas sākuma Latvijas Hokeja federācijas (LHF) oficiālā mājas lapā kļuvis pieejams vietējā čempionāta spēļu kalendāra projekts. Pēc tā izpētes man kā ierindas pašmāju hokeja patriotam gluži neviļus radās virkne jautājumu un pārdomas par pašmāju hokejā notiekošo.
Pirmais un svarīgākais jautājums - kā interesēs šis Latvijas čempionāta (LČ) spēļu kalendāra projekts tapis? Un atbilde nav tālu jāmeklē, jo jau pagājušā sezonā bija jūtams, ka LAČ startējošām komandām ‘’ Rīga/Prizma’’ un ‘’Juniors’’ ir problemātiski savienot spēlēšanu Krievijas Jaunatnes hokeja līgas ‘’B’’ grupā (MHL-B) ar cīņām nacionālajā čempionātā. Vairākas hokeja kluba ‘’Juniors’’ spēles Latvijas čempionātā tika pārceltas uz citiem datumiem, un bija arī citas problēmas ar šīs komandas startēšanu Latvijā. Piemēram, LHF izlikās nepamanām atklātu hokeja kluba ‘’Juniors” patvaļīgu lēmumu neizspēlēt dažas LAČ regulārā čempionāta spēles ar hokeja klubu ‘’Enerģija -Orakulas”, lai arī apstākļi to pieļāva. Parasti tik aktīvā uz dažādu soda sankciju piemērošanu LHF izlikās šo faktu nemanām. Neskatoties uz to, komandas visas sezonas garumā LAČ regulārajā čempionātā aizvadīja 36 spēles plus izslēgšanas spēļu sērijas, kas sākās no ¼ fināla. Nākamajā sezonā MHL-B čempionātā piedalīsies arī SK "Liepājas metalurgs-2’’ hokeja komanda.
Tas viss jau ir vēsture, tāpēc pievērsīsimies pašreizējās dzīves realitātei, atgriežoties pie strauji tuvojošās jaunās hokeja sezonas spēļu kalendāra projekta. Ko mēs to izpētot redzam? Vispirms to, ka šosezon LČ startēs astoņas komandas (pagājušā sezonā 10) - SK ‘’Liepājas metalurgs’’, HK ‘’Ozolnieki/MONARCH’’, DHK ‘’Latgale’’, ‘’SMScredit.lv’’, HK ‘’Zemgale/JLSS’’, HS ‘’Rīga/Prizma’’, HK ‘’Juniors’’ un SK ‘’Rīga’96’’. Šogad nespēlēs (pie šī jautājuma mēs vēl atgriezīsimies) "Energija-Orakulas" (Lietuva) un HS "Rīga/LSPA".
Tikai astoņas komandas čempionātā nav nekas traģisks, jo šāds komandu skaits LČ jau bijis arī iepriekšējās sezonās. Traģiskums sākas, saskaitot spēļu skaitu, kas katrai komandai jāaizvada nākamajā sezonā. Jaunajā sezonā kopumā tiek plānotas 112 spēles, tātad katrai komandai pa 28 spēlēm. Arī izslēgšanas turnīrā plānotas izmaiņas, jo tas sāksies tikai no pusfināla. Tas nozīmē, ka pusei LČ dalībnieku sezona beigsies ar šīm 28 spēlēm. Salīdzinājumam varu minēt, ka pagājušā sezonā dibinātājā Latvijas ‘’Entuziastu līgā’’ katrai komandai regulārā čempionātā ir plānotas 19 spēles, bet izslēgšanas spēles sākas no ¼ fināla, vai arī Austrijas EBEL un Baltkrievijas BAČ (abās līgās startē 11 komandas) ir vairāk par 50 spēlēm regulārajā čempionātā plus izslēgšanas spēles no ¼ fināla.
Ir saprotama LHF un klubu Direktoru padomes (izstrādā LČ spēļu kalendāru) vēlme atslogot LČ un MHL-B čempionātā vienlaikus startējošo trīs jauniešu komandu spēļu grafiku, bet tūdaļ rodas nākamais jautājums. Vai, cenšoties Krievijas paspārnē izaudzināt masveidā jaunos Latvijas hokeja talantus, mūsu hokeja vadība bez reālas spēļu prakses neatstāj virkni Latvijas spēlētāju, kuri jau pārauguši junioru vecumu? Mums taču ir pietiekami daudz piemēru, kad spēlētājs savu patieso meistarību parāda 25 gados vai pat vēl vēlāk. Tikai jābūt noteiktiem apstākļiem, lai viņš šo meistarību varētu attīstīt. Un viens no tiem ir regulāra spēļu prakse. Vai 28 spēles sezonā var uzskatīt par nopietnu spēļu praksi, vai arī mums atkal jācer, ka Krievija vai kāda cita Eiropas valsts mums pietiekamā daudzumā izaudzinās laba līmeņa hokejistus?
Latvijā hokeja talanti neaug katru gadu kā sēnes pēc lietus, tomēr arī tos, kuri mums ir, jāprot saskatīt un izaudzināt. Šeit gan ir jāpiebilst, ka liela daļa jauno spēlētāju pat negaida, kad viņi pārsniegs junioru vecumu un kļūs zināmā mērā nevajadzīgi Latvijas hokejam. Jaunieši vienkārši dodas meklēt laimi pasaules hokeja līgās. Kurš var pateikt, cik talantīgu hokejistu mēs tādējādi esam zaudējuši ?
Atgriežoties pie Lietuvas hokeja kluba "Energija" (Elektrēni) dalības LHF organizētajā pašmāju čempionātā jāsecina, ka atkal šis jautājums karājas gaisā, jo acīmredzot ir saskārušās divas pretējas intereses. Arī pirms pagājušās sezonas līdz pēdējam brīdim nebija izlemts, vai Latvijas hokeja čempionātam tiks piekabināts vārds "atklātais". Arī šobrīd nav īsti skaidrs, vai šī Lietuvas komanda startēs LČ. LHF nemin šādu faktu, bet Lietuvas kluba vadība savas valsts presē plaši stāsta par Elektrēnu ledus halles rekonstrukciju un hokeja kluba gatavību startēt LAČ. Izskatās, ka LHF manis jau iepriekšminēto iemeslu (komandu starts MHL-B) vārdā ir gatavi ziedot ilggadējo sadarbību ar mums draudzīgās valsts hokeja sabiedrību. Dīvaini, bet paši mēs ceram uz citu valstu hokeja čempionātiem, bet sniegt palīdzīgu roku kādai valstij, kurā hokejs nav tik attīstīts, negribam. Vēl jo vairāk, ka arī mēs no tā nebūtu zaudētāji.
Nobeigumā vien gribās teikt: Lipmana kungs un Latvijas hokeja klubu īpašnieki, varbūt pienācis laiks beigt imitēt darbību, un laiks ķerties pie reāliem darbiem? Pie tādiem darbiem, kuru mērķis būtu skaidrs Latvijas hokeja līdzjutējiem un varbūt arī pašai Latvijas hokeja vadībai.
Izmantotais resurss: Virslīgas čempionāta kalendāra projekts
+6 [+] [-]
+6 [+] [-]
+3 [+] [-]
+5 [+] [-]
Šis blogs ir veltīts LČ aktuālākai tēmai-jaunās sezonas spēļu kalendāram.
+5 [+] [-]
+1 [+] [-]
+4 [+] [-]
Ja LV futbola gadījuma viss ir skaidrs, jo Latvijas Virslīgas futbola čempionātu organizē paši klubi, kas nosaka kā šo čempionātu aizvadīs, tad LV hokeja čempionāta organizēšana joprojām ir LHF rokās.
Gribot negribot jāsecina, ka LHF visu dara tikai ķeksīša pēc pakļaujoties klubu interesēm. Protams, arī klubu intereses nav mazsvarīgas, bet bloga pēdējās rindkopas otrā teikumā ir atziņa par to kā tas patreiz tiek darīts.
+4 [+] [-]
Viennozīmīgi ir skaidrs tikai tas, ka vairāk plusi ir lietuviešu pusei. Tomēr der atcerēties, ka mēs paši spēlējot KHL un MHL gūstam no tā vairāk labuma nekā paši šo čempionātu organizatori (krievi).
+6 [+] [-]
[+] [-]
+4 [+] [-]
LAČ spēlētājs debitē Somijas augstākajā līgā
+2 [+] [-]
Pirms gadiem 6-8, tikko pamodies ieslēdzu TV, futbolu rāda, nevaru saprast kas tas, gandrīz vieni melnie pa laukumu skraida, bet man itkā neviens kanāls āfrikas čempionātu nerāda, ieskatos vērīgāk, o Maskavas Dinamo tiekas ar Torpēdo. Nu kas tie par nacionālajiem čempionātiem, pat lielvalstīs spēlē dievs vien sazin kas, tad ko runāt par mazām valstīm.
Paskaties kas darās kaimiņu basketbola lielvalstī, viņu divi superklubi negrib vairs pat BBLā spēlēt, mūsu VEFs tāpat nav ar mieru māžoties.
Tā norma ir novecojusi un nav ko te tēlot baigos patriotus piesedzoties ar LČ.
+1 [+] [-]
+5 [+] [-]
Šī frāze vienkārši iespārda – vai gadījumā nav pretēji, ja jaunieši dodas laimi meklēt pasaules hokeja līgās, tad tas vērtējams ar plusa zīmi, protams, ja tas nav Spānijas čempionāts?
+5 [+] [-]
+1 [+] [-]
+4 [+] [-]
– bet Rīgā, kopš vairs nav RSP, vienīgā vieta, kur es vēl aizbraucu bija LSPA halle, bet tā kā pagājušogad tur mita diezgan nožēlojama līmeņa komanda, tad LAČ izkrita no mana apmeklējumu kalendāra, jo uz Piņkiem vai Volvo halli sanāk tālu un laikietilpīgi kulties...
+7 [+] [-]
+3 [+] [-]
+5 [+] [-]
Manā skatījumā mērķi varētu būt divi-interesants čempionāts hokeja līdzjutējiem un pašmāju hokejistu audzināšana un attīstīšana.
+8 [+] [-]
+5 [+] [-]
+5 [+] [-]
Lai LHF organizē LČ 4 komandām (kāda ir IIHF prasība,lai nacionālās izlases varētu startēt visos PČ (arī junioru)), un tad nevienam nekādi jautājumi nebūs.
Šobrīd izskatās, ka LČ top lielās mokās, jo čempionāts jau pie durvīm klauvē, bet tam nav pat apstiprināts spēļu kalendārs.