Kas tā tāda - Grieķijas handbola izlase?
Handbolā grieķi nav tik spēcīgi kā, piemēram, basketbolā vai futbolā (par spīti neveiksmei pēdējā kvalifikācijas turnīrā), taču arī šajā sporta spēlē ar Grieķijas izlasi ir jārēķinās. Par to jau ir pārliecinājušās vairāku valstu izlases un tagad ir pienākusi kārta par to pārliecināties Latvijas izlasei. Nevajag pārspīlēt pretinieka spēku, taču nedrīkst to arī nenovērtēt.
Grieķijas vīriešu izlases pirmie un lielākie panākumi bija pirms apmēram desmit gadiem, kad tā ieņēma 6. vietu 2004. gada Atēnu olimpiskajās spēlēs (apakšgrupā tikai ar 25:29 zaudēts Francijai un ar 22:26 - Ungārijai, bet uzvarētas Ēģipte un Brazīlija - attiecīgi 26:25 un 26:22, pusfinālā turnīrā par 5.-8. vietu pārspēta Koreja - 29:24, bet mačā par 5. vietu gan jau sagrāve no Francijas - 15:33) un 6. vietu 2005. gada pasaules čempionātā.
Grieķijas izlase turpmāk vairs nevienā pasaules čempionāta finālturnīrā nav tikusi, Eiropas čempionātu finālturnīros tā nav piedalījusies vispār, taču vairākas reizes grieķi spēlēja kvalifikācijas turnīru izslēgšanas spēlēs un biju tuvu tikšanai finālturnīros. Tā, piemēram, 2007. gada pasaules čempionāta kvalifikācijā grieķi izslēgšanas spēlēs mājās uzvarēja Poliju ar 27:22, bet viesos piekāpās ar 20:29. Pēc diviem gadiem grieķi pirmajā izslēgšanas spēlē pārspēja Spāniju - 32:31, bet atbildes mačā - 24:32. Tā laika labākie grieķu spēlētāji izlasē vairs nespēlē (palikuši tikai pāris vīri, kas vēl turpina karjeru), taču šā gada pasaules čempionāta kvalifikācijā Grieķija atkal tika izslēgšanas spēlēs, kurās ar 25:27 un 23:35 piekāpās Maķedonijai. 2016. gada Eiropas čempionāta kvalifikācijas turnīra pirmajā posmā Grieķija pārspēja apakšgrupā Itāliju un Kipru, ieņēma 1. vietu, bet tad divreiz zaudēja Bosnijai un Hercegovinai (23:28 un 22:27) un netika kvalifikācijas pamatturnīrā, kurā piedalījās Latvijas izlase.
Pašreiz Grieķijas izlase noteikti nav tik spēcīga, kā pirms 5-10 gadiem, taču tā ir pietiekami nopietna konkurente, par ko grieķu spēļu videoierakstos ir pārliecinājušies arī mūsu izlases handbolisti.
Grieķijas izlases rindās ir seši spēlētāji no ārzemju klubiem - kreisā mala Vīrons Papadopuls no Vācijas 2. bundeslīgas kluba (savulaik bija viens no spēcīgākajiem klubiem Eiropā) Rostokas SC "Empor", kurš 2. bundeslīgas spēlē ir guvis jau vairāk nekā 800 vārtu, līnijas spēlētājs Raki Marango no Vācijas 3. līgas kluba Šverinas "Mecklenburg" (šajā komandā spēlē arī Valdis Gūtmanis), 17 gadus vecais talants, saspēles vadītājs vai kreisais insaids Savvas Savvas no Vācijas 2. bundeslīgas kluba ASV "Hamm-Westfalen", saspēles vadītājs Haralamps Mallioss no Vācijas 3. līgas komandas "Stralsunder HV", Francijas PRO D2 (pēc ranga 2. līga) komandas "Limoges" labais insaids, naturalizētais spānis Ioanis Basmalis (vairākas sezonas spēlējis CAI "Aragon" komandā Spānijas ASOBAL līgā) un Beļģijas virslīgas kluba "Femina Vise" vārtsargs Konstantins Gurgumis. Pārējie spēlētāji pārstāv Grieķijas spēcīgākos klubus.
Latvijas izlases rindās pašreiz ir septiņi ārzemju komandu spēlētāji, tā ka zināmā mērā mačs ar Grieķiju būs arī Latvijas un Grieķijas virslīgu līmeņu salīdzināšana. Jā, līderi un galvenie darītāji abās pusēs būs leģionāri, taču ļoti daudz var izšķirt tieši pašmāju klubu spēlētāju pienesums. Grieķijas handbola līga nav starp spēcīgākajām Eiropā, taču tās kopējais līmenis laikam tomēr ir augstāks nekā Latvijas virslīgā - kaut vai tāpēc, ka divas grieķu komandas (A.O. "Poseidon Loutraki" im "Filippos Veria") šosezon ir iekļuvušas EHF "Challenge Cup" 3. kārtā, turklāt "Filippos Veria" divu spēļu summā 2. kārtā uzvarēja vienu no Krievijas spēcīgākajām komandām Krasnodaras SKIF. Minētajā grieķu klubā ir tikai viens serbu leģionārs, bet pārējie - grieķu handbolisti, taču... Izlasē ir tikai divi no viņiem. Grieķijas virslīgā pašreiz 9. vietu no pirmās šķir tikai 3 punkti, vairākās komandās ir 2-3 ārzemnieki, kas, protams, nav plaši pazīstami handbolisti, taču tie ir labi meistari (lielākā daļa no bijušās Dienvidslāvijas), kas sekmē vietējo handbolistu izaugsmi.
Grieķijas izlase mums pašreiz ir vērā ņemams spēks arī tāpēc, ka pašu rindās nav vairāku pamatspēlētāju (Evars Klešniks, Edgars Kukša, Ģirts Lilienfelds, Elvijs Borodovskis, Raimonds Trifanovs, Uldis Lībergs). Latvijas un Grieķijas izlases līdz šim nav tikušās, tā ka Dobelē būs pirmā iepazīšanās.