Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:14, Did:0, useCase: 3

Latvijas sporta budžets 2025 jeb "tik daudz naudas kā vēl nekad"

Rolands Eliņš

Latvijas sporta budžets 2025 jeb "tik daudz naudas kā vēl nekad"
Foto: DPA/picture-alliance/Scanpix

30. oktobrī Saeima pirmajā lasījumā atbalstīja 2025. gada valsts budžeta projektu, kurā Izglītības un zinātnes ministrijas programmai "Sports" paredzēti 56.4 miljoni eiro. Lielākais sporta budžets Latvijas vēsturē! Bet - vai patiešām?

Paredzētais Latvijas sporta budžets nākamajam gadam patiešām ir lielākais skaitlis, kas šajā programmā līdz šim bijis ierakstīts, un 2025. gada budžetā sportam atvēlētās finanses būs gandrīz divreiz lielākas nekā pirms trim gadiem. Vai tas nozīmē, ka deputāti iedvesmojušies no autogrāfu sniegšanas kopā ar hokejistiem un nolēmuši kārtīgi pavilkt uz augšu Latvijas sportu un ka vietējais sports varēs uzdzīvot? Īsti nē, jo - kā jau parasti - viss nav tik vienkārši ar vienu skaitli izsakāms.

Pieaugums, salīdzinot ar 2024. gada budžetu, būs par 5.3 miljoniem. Gandrīz visu šo pieaugumu (4.97mlj) veido valsts līdzfinansējums Eiropas čempionāta basketbolā rīkošanai, kas attiecīgi paaugstina "Dotāciju sporta organizāciju, programmu un pasākumu atbalstam" no 17.9 līdz 22.8 miljoniem.

Tas gan automātiski nenozīmē, ka 2025. gadā basketbolam tiks iedoti papildus pieci miljoni un pēc tam 2026. gada budžetā šos piecus miljonus varēs tērēt jau citur. IZM iesniegtajā likumprojektā, ko Saeima pirmajā lasījumā apstiprināja, 2026. un 2027. gada prognoze šajā iedaļā jau atkal norādīta zem 18 miljoniem.

Tāpat sporta budžeta lielais pieaugums laikā no 2020. gada līdz 2025. gadam (no 38.8 līdz 56.4 miljoniem) ir vienkārši skaidrojams ar algu celšanos. Vidējā alga Latvijā 2020. gadā bija 1143 eiro (bruto), kamēr 2024. gadā - jau virs 1600 eiro. Sporta budžetā tiek iekļautā arī sporta izglītības programmu pedagogu darba algas, un loģiski, ka līdz ar algu celšanos arī šī sadaļa augusi - no 16 mlj 2020. gadā līdz 29.6 mlj 2025. gadā, proti, par 13.6 mlj.

Ja no sporta budžeta atdalām sporta skolu un "EuroBasket 2025" finansējumu, tad pārējās sporta programmās finansējums palicis apmēram iepriekšējā līmenī un par nekādu "tik daudz naudas kā nekad iepriekš" īsti nevaram kliegt, it sevišķi, ja ņemam vērā, ka algu celšanās un inflācija jau attiecināma arī uz visām pārējām sporta programmām. Laika posmā no 2017. līdz 2024. gadam, saskaņā ar CSB datiem, patēriņa cenu pieaugums bijis 43.3%, kamēr valsts sporta budžetā vairākās iedaļās šāds pieaugums nav novērojams.

Salīdzinājumu gan grūtāku padara tas, ka dažādos gados IZM publicētajos pārskatos atšķiras iedalījumi pa sadaļām, bet kopējo priekštatu var iegūtu. Līdz ar to, piemēram, 2025.g. valsts sporta budžetā ir kopējā sadaļa "Dotācija sporta organizāciju, programmu un pasākumu atbalstam" 17.7 mlj vērtībā (neskaitot "EuroBasket 2025" līdzfinansējumu). 2017. gada budžetā, saliekot kopā finansējumu "Sporta federāciju un sporta pasākumu", "dotācijas pasākumu organizēšanai", "dotācijas izlašu nodrošināšanai" un "Augstas klases sasniegumu sports", saskaitām 12.5mlj, kas šādā līmenī apmēram bija līdz 2023. gadam, kad "Sporta federācijas un sporta pasākumi" saņēma 5mlj paaugstinājumu, kas tāds arī palicis nākamajos gados.

Valsts sporta budžeta apmērs

GadsEiro% no valsts kopējā budžeta
2017.49.8 mlj0.6%
2018.51.3 mlj0.57%
2019.39.5 mlj0.42%
2020.38.8 mlj0.38%
2021.33.4 mlj0.31%
2022.37.1 mlj0.29%
2023.45.6 mlj0.3%
2024.51.1 mlj0.31%
2025.56.4 mlj*0.3%*

Plānots

Protams, salīdzinot valsts sporta budžeta pārmaiņas pa gadiem, jāņem vērā, kas tad šajā budžetā tiek ierakstīts un kas nē. Kāds var pabrīnīties, kā tas nākas, ka pirms sešiem un septiņiem gadiem valsts sporta budžets bija tik liels, bet arī tam ir vienkāršs skaidrojums. Tajos gados valsts sporta budžetā programmā "Sporta būves" tika dāsni ierakstīts finansējums dažādiem infrastruktūras uzlabojumiem, kas tad arī attiecīgi uzbaroja kopējo budžeta apmēru.

Piemēram, 2017. gadā programmā "Sporta būves" papildus esošo sporta bāzu darbības nodrošināšanai veltītajiem 628 tūkstošiem ir ierakstīti arī 2mlj Vidzemes OC projektam, 1.1 mlj Valmieras J. Daliņa stadiona rekonstrukcijai, 4.1 mlj Lielupes tenisa centram projektam, 2.7mlj Liepājas OC vieglatlētikas manēžai, 0.6mlj Smeceres sila bāzes attīstībai utt. Kopā "Sporta būvēm" togad budžetā bija 17.3 miljoni, vairāk nekā trešdaļa no visa kopējā sporta budžeta (49.8mlj).

Bet kopš 2021. gada valsts sporta budžetā šajā iedaļā vairs tiek ierakstīti tikai minētie 628 tūkstoši esošo bāzu darbības nodrošināšanai, no kuriem vairāk nekā 80% (virs 500 tūkstošiem) tiek Siguldas trasei un Daugavas stadionam. Tas gan nenozīmē, ka Latvijā šajā laikā sporta būvju attīstībā vairs netiek dots ne cents. Lielākais piemērs - valsts piešķīrusi vairāk nekā 20 miljonus eiro Komandu sporta spēļu halles projektam, kas 2021. gadā tika noteikts kā "augstas gatavības projekts" , turklāt trešdaļa (7.9mlj) piešķirti nevis no sporta budžeta, bet no "Līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem".

"Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" jau ilgus gadus ieņem populāru vietu Latvijas sporta funkcionāru pārrunās ar politiķiem. Par "neparedzētiem gadījumiem" izrādījušās gan prēmijas sportistiem, gan dažādu sacensību organizēšana (ieskaitot reizes, kad runa par pasākumiem krietnā nākotnē), gan izlašu gatavošanās sacensībām. Par to varēja smieties, varēja arī raudāt, bet tā nu tas bija jau ilgāku laiku, līdz ar to, godīgi sakot, atsvaidzinoši redzēt, ka "EuroBasket 2025" finansējums patiešām ierakstīts Latvijas sporta budžetā, nevis paslēpts "līdzekļos neparedzētiem gadījumiem".

Pārmaiņas šajā ziņā bija sajūtamas jau gada sākumā, kad IZM vēlējās no šiem līdzekļiem iegūt finansējumu hokeja un basketbola OS kvalifikācijas turnīru rīkošanai Rīga, bet Finanšu ministrija iebilda, atbildot, ka "par šiem sporta pasākumiem bija zināms jau 2023. gadā, tādējādi tie nekvalificējas kā "neparedzēti gadījumi"". Protams, konkrēto pasākumu organizētājiem tas nozīmēja jaunas grūtības, bet no loģikas viedokļa tas bija solis pareizajā virzienā.

Konstanta lieta valsts sporta budžetā ir Murjāņu sporta ģimnāzija. Septiņos gados tās budžets izaudzis no 2 līdz 2.9mlj, kas ir 5% no visa kopējā sporta budžeta. Vai tas ir daudz vai maz, par to tika plašāk runāts "(Bez)maksas sports" oktobra raidījumā.

Starp citu, proporcija ir vēl viens labs veids, kā paraudzīties uz sporta budžeta attīstību. Kā liecina Eiropas Savienības statistikas portāla apkopotie dati, 2022. gadā Eiropas Savienības valstis sportam un atpūtai, kas saistīta ar fizisko aktivitāti, vidēji veltījušas 0.8% sava budžeta. Latvija uz ES valstu fona šajā proporcijā pētījuma brīdī bija tuvāk saraksta lejasgalam, kamēr iepriekš 2017. gadā bija virs vidējā līmeņa.

Jo fakts ir tāds, ka Latvijas valsts budžets ir krietni pieaudzis. 2017. gadā Latvijas valsts kopējais budžets bija ar plānotajiem izdevumiem 8.4 miljardu eiro apmērā, kamēr tagad Saeima strādā pie 17.1 miljarda eiro vērta budžeta apstiprināšanas. Bet, kā redzams, izskatot sporta budžeta sadaļu pārmaiņas, nebūt nav tā, ka arī sporta federācijām un augstas klases sasniegumu sportam finansējums pieaudzis divkārši (protams, ar atsevišķiem izņēmumiem - piemēram, Latvijas Basketbola savienībai par valsts atbalsta trūkumu šobrīd būtu grēks sūdzēties).

IZM programmas "Sports" galvenais oficiālais mērķis ir "palielināt Latvijas iedzīvotāju īpatsvaru, kas vismaz 1-2 reizes nedēļā nodarbojas ar fiziskām vai sportiskām aktivitātēm". Plānotais mērķis ir šo statistiku no 25.4% 2022. gadā pacelt līdz 28% 2027. gadā. Taču interesanta šajā tabulā ir arī kvalitātes rādītāja iedaļa, kur par plānoto atskaites punktu 2024. gadam bija noteiktas arī olimpisko spēļu medaļas.

"Attiecinot vasaras Olimpiskajās spēlēs iegūto medaļu skaitu pret iedzīvotāju skaitu, kā arī pret 100 miljardu dolāru lielu IKP, Latvijas zemākā pieļaujamā vieta medaļu kopvērtējumā - 50. vieta". Līdzīgs kvalitātes kritērijs ierakstīts arī 2025. gada sporta budžeta projektā, norādot to pašu par 2026. gada ziemas olimpiskajām spēlēm, kur zemākā pieļaujamā vieta šajā valstu aprēķinā ir 30. vieta.

Lieki atgādināt, ka Parīzes spēlēs Latvijas olimpieši palika bez medaļām, attiecīgi šo rādītāju neizpildīja. Vai tas ir kaut ko mainījis budžeta veidošanā? Izskatās, ka nē. Tad kādēļ šāds "kvalitātes kritērijs" vispār vajadzīgs? Un tikpat aplami ir domāt, ka, ja 3x3 basketbola izlase Parīzē būtu uzvarējusi bronzas mačā vai ja Toms Skujiņš finišā būtu aizminies līdz trešajai, nevis piektajai vietai, Latvijas sporta situāciju un atdevi pret piešķirto finansējumu varētu uzreiz novērtēt pavisam citādi.

     [+] [-]

, 2024-10-31 18:06, pirms 2 mēnešiem
Paldies autoram par uzdotajiem jautājumiem, gan par īpašo basketbola lomu, gan par apšaubāmo Murjāņu pienesumu augstākā līmeņa sportistu sagatavošanā, gan par sporta skolu, kā komunisma palieku, dzīvotspēju Latvijā vispār. Igauņiem rezultāti nav palikuši sliktāki, pārejot uz klubu sistēmu, protams, jāņem vērā šahistes nodokļu reformas cirtiens sportam, jo šodien atrast ziedotājus sportam uz vietas kļuvis neiespējami, jo uzņēmumi tāpat var nemaksāt UIN, ja nauda paliek uzņēmumā, nekādas motivācijas kaut ko atgūt kaut vai 15% apmērā no ziedojuma summas. Protams, tie, kuriem naudu nav kur likt, noformē to kā sponsoru līgumus, bet tur valsts paņem savus PVN procentus visu padarot tikpat neizdevīgu.
Īsā atbilde: Latvijā sporta finansēšana ir palikusi sliktāka, daudz sliktāka, pat neskaitot LOK iniciētos megabūvniecības projektus. Starp citu, kurā budžeta sadaļā tagad asais ir noslēpis LOK ņemto kredītu galvojumu maksājumus par Olimpiskajiem centriem? Jo tās pupu mizas, kas tur bija sarakstītas biznesa plānos par šo centru atmaksāšanos un spēju atmaksāt kredītus jau sākotnēji neviens neņēma aubē! Bet šie maksājumi par baseiniem nekurienes vidū un triju laukumu sporta zālēm laukos taču turpinās tieši no budžeta, vai tad ne?

  +1 [+] [-]

, 2024-11-01 08:39, pirms 2 mēnešiem
Lielāku uzmanībtu vajadzēu veltīt prioritāriem sporta veidiem, un tādiem, kuriem plašāka līdzdalība.
Kāpēc Murjāņu Jūrmalas airētāju vietā nevarētu būt pludmales volejbolisti - vai abi sporta veidi?
Kāpēc komandu sporta veidiem jāsubsidē bagātnieku sporta veidu - tenisu - kur piedalās reti kāds jaunietis no mazāk turīgas ģimenes? Lielupes tenisa centrs x2 dārgāks par citiem pērngad.

     [+] [-]

, 2024-11-01 09:44, pirms 2 mēnešiem
Izlasīju...nesapratu, kāpēc treneru/pedagogu atalgojumu ir jāliek Sporta budžeta?! Tad jau arī sporta pedagoga algas ir jāliek klāt pie Sporta budžeta, mūzikas un mākslas pedagogu atalgojumu būtu jāliek pie Kultūras budžeta. Kaut kāds negudrisms. Ja atņem pedagoga darba samaksu, tad tik parādās īstie cipari ko vasts tērē sportam! 26,8milj... Veselai nozarei saimnieki atvēla grašus!

     [+] [-]

, 2024-11-05 09:34, pirms 2 mēnešiem
Pippo77 rakstīja: Par vēlu izlasīju, bet varbūt kāds vēl izlasa un padomā.
Nevajag ... par tenisistiem. Neesmu redzējis nevienu santīmu mazmeitas atbalstam. Labi, ka Ernests sarūpēja sponsoru naudu papildus treniņam un tas tikai 50 bērniem. Pārējais ir ģimenes izdevumi.
Tā ir ģimenes atdeve, lai nākotnē izaugtu attīstīts, patstāvīgs un lemtspējīgs cilvēks. Tāda atdeve ir sasniedzama individuālajos sporta veidos un sasniedz vismaz 80%. Bezmaksas basketbola bara skraidīšana dos pretēji proporcionālu skaitli.
Airēšana, protams arī ir individuāls sports, bet tur, ja grib sasniegt rezultātu vajadzīgs max 2 bāzes valstī un strādāt uz rezultātu.
Es zinu, ka basketbols, futbols, vieglatlētika ir bez maksas. Par kādu tenisa subsidēšanu ir runa.
Ieliku ...