ASV prokuratūra parāda FIFA "sarkano kartīti"
ASV ģenerālprokurore Loreta Linča preses konferencē paziņoja konkrētus iemeslus šorīt Šveicē veiktajiem FIFA amatpersonu arestiem, kuri satricinājuši futbola pasauli. Apsūdzības tiek uzrādītas par korupciju milzu apmēros 2010. gada Pasaules kausa finālturnīra rīkošanas tiesību piešķiršanā, kā arī 2011. gada FIFA prezidenta vēlēšanu sakarā.
Loreta Linča apstiprināja, ka jau kopš 1991. gada CONCACAF un CONMEBOL (attiecībi Ziemeļamerikas un Dienvidamerikas konfederāciju) vadītāji izmantoja savas pozīcijas, lai iegūtu milzīgus kukuļus no sporta uzņēmumiem, kuriem radās iespējas uzņemt vērienīgus futbola turnīrus un pārdot raidtiesības. Kā piemēru Linča minēja 2016. gadā ASV paredzēto "Copa America", kurš pirmoreiz paredzēts ārpus Dienvidamerikas. FIB rīcībā ir pierādījumi, ka šī turnīra sagatavošanā attiecīgo amatpersonu kabatās nonākuši 110 miljoni dolāru, kas ir apmēram trešdaļa no kopējiem organizatoriskajiem izdevumiem.
Linča arī norādīja uz FIFA amatpersonu un Izpildkomitejas biedru iedzīvošanos 2010. gada PK finālturnīrā, kurš tika rīkots Dienvidāfrikā, kā arī tika piesauktas 2011. gada FIFA prezidenta vēlēšanas, kurās uzvarēja Zeps Blaters. Vairāki apsūdzētie - Brazīlijas sporta reklāmas uzņēmuma izpilddirektors, bijušais FIFA Izpildkomitejas biedrs Čaks Bleizers un ASV sporta reklāmas uzņēmuma vadība - jau atzinuši savu vainu un piekrituši atgriezt vairāk nekā 150 miljonus dolāru, kurus saņēmuši kukuļos.
ASV varas iestādes arī izsniegušas kratīšanas orderi CONCACAF galvenajā mītnē, savukārt Šveices tiesībsargi, kuri šorīt veica FIFA amatpersonu aizturēšanu, uz nopratināšanu izsaukuši desmit citas ar futbolu saistītas amatpersonas - to vidū Krievijas sporta minists Vitālijs Mutko, Āfrikas Futbola konfederācijas prezidents Isa Ajatū, Spānijas Futbola federācijas prezidents Anhels Marija Viljars u.c. Viņi gan tiek nopratināti citā krimināllietā, proti, par PK2018 un PK2022 finālturnīru rīkošanas tiesību piešķiršanu.
"Atsevišķas FIFA amatpersonas ir sakropļojušas futbolu, lai izdabātu savām interesēm un piepildītu savus makus," sacīja Linča. "Viņi iesaistījās korupcijā, lai izlemtu, kurš varēs translēt futbola spēles, kur spēles tiktu aizvadītas un kurš vadītu organizāciju, kas pārrauga futbolu pasaulē." Savukārt vēl daiļrunīgāk izteicās ASV Ienākumu dienesta Kriminālās nodaļas vadītājs Ričards Vēbers, kurš piedalījās preses konferencē kopā ar Linču: "Šis ir Pasaules kauss krāpniecībā, bet mēs šobrīd parādām FIFA sarkano kartīti."
Viens no apsūdzētajiem, bijušais FIFA viceprezidents Džeks Vorners no Trinidadas un Tobāgo publiski noraidījis uz sevi vērstās apsūdzības, paziņojot, ka FIFA rīcība viņu vairs neskars. Vārners aizgāja no FIFA 2011. gadā pēc korupcijas skandāla, kurā gan līdz tiesas prāvai nenonāca. Vorners izteica viedokli, ka šodien notikušais, visticamāk, ir pieskaņots prezidenta vēlēšanām: "Nevar nepamanīt, ka tik ļoti saskaņota tiesībsargu rīcība radās brīdī, kad FIFA gatavojās pārvēlēt prezidentu, kurš starptautiskajā sabiedrībā nav plaši ieredzēts. Kā saka mana pieredze, tad lielvalstu valdības visai bieži mēdz iejaukties futbola dzīvē."
Izmantotie resursi:
justice.gov
Gan jau par 2018. gadu arī kaut ko piešūs.
Ja shie vareja notiesat NASDAQ vaditaju uz 130 gadiem,kursh pasha ASV ir viens no ietekmigakajiem cilvekiem,tad tads Blaters un vina laizitaji vispar pie kajas!
Nezinu kapec lai tiesatu Rokfelerus vai Rotshildus,tapec ka vini ir miljardieri?
Tu uzskati ka FIFA viss ir kārtībā?
Ja neķer, slikti, ķer, atkal slikti.
Es vispār uzskatu, mūsdienu sportā, dažādu līmeņu federācijās, kur grozās milzu naudas, viss ir ļoti netīrs, sākot ar FIFA, SOK un beidzot ar mūsu pašu LOK, LFF. Kādreiz viņās jānotiek revolūcijai, tikai jautājums paliks, vai tie kas nāks vietā, nekritīs naudas valdzinājumā?! Par to gan man pārliecības nav, pārāk lielas summas tur grozās.