Vai El Clásico ēra ir beigusies?
Kopš Florentino Peresa atgriešanās Madrides "Real" prezidenta amatā un tai sekojošās Galácticos otrās versijas būvniecības El Clásico ir bijusi lielākā spēle pašreizējā futbola pasaulē. Krištianu Ronaldu pret Lionelu Mesi, Madrides "Real" nauda pret "Barcelona" jaunatnes akadēmiju, Žuzē Mourinju pret "Barcelona". Taču šonedēļ abu Spānijas smagsvaru reputācijai 24 stundu laikā tika iecirsts pamatīgs pliķis. Vai sagrāves pret diviem spēcīgākajiem Vācijas klubiem nozīmē vairākus gadus ilgušās El Clásico dominances beigas?
Uz šo jautājumu var atbildēt abējādi. Tā "Barcelona", kas vēl nesen UEFA Čempionu līgas finālos dominēja pār Mančestras "United" un 2010.gadā Mourinju debiju iesvētīja ar "Real" apkaunošanu (5:0), visticamāk, vairs neatgriezīsies. Šī lappuse Katalonijas granda vēsturē acīmredzot ir jāaizver, taču tas nenozīmē, ka nevar tikt atvērta nākamā. "Barcelona" šīs sezonas nestabilajam un nereti tās standartiem neatbilstošajam sniegumam, kas pīķi sasniedza aizvakar Minhenē, ir pietiekami daudz iemeslu. Iemeslu, kurus labot ir iespējams. Pirmkārt, negaidīts trieciens bija jaunā galvenā trenera Tito Vilanovas nopietnā saslimšana - lai arī viņš savā prombūtnē turpināja rūpīgi sekot treniņprocesam un deva padomus savam asistentam Džordi Rouram, šie notikumi nevarēja neatstāt pēdas.
Otrkārt, pēdējos gados "Barcelona" sastāva papildināšanai ir tērējusi lielu naudu, taču cerētā atdeve nav sagaidīta. Davids Vilja (40 miljoni eiro) pēc kājas lūzuma joprojām nav atguvis agrāko sportisko formu un pārliecību. "Barcelona" modelī komfortabli nejūtas arī Fransesks Fabregass (35) un Aleksis Sančess (25), bet Aleksa Songa (18) pirkums, šķiet, ir sliktākais kopš ukraiņa Dmitro Čigrinska, kurš 2009.gadā tika nopirkts par 25-27 miljoniem. Trešā lielā problēma ir pārlieku lielā atkarība no Lionela Mesi, kas kopā ar sastāva dziļuma nepietiekamību noved pie nākamās problēmas - daudzajiem savainojumiem. Skaidrs, ka ne visi savainojumi ietilpst šajā kategorijā, taču īsais soliņš treneru korpusam nereti licis pārforsēt vairāku spēlētāju atgriešanos - par spīti tam, ka viņi vēl nav pilnībā gatavi. Viens no šiem spēlētājiem ir Mesi, kurš, domājams, arī otrdien spēlēja, vēl nebūdams optimālajā kondīcijā.
Iespējams, sakāve Minhenē "Barcelona" nākotnes kontekstā pat būs svētīga, jo tā teicami norādīja uz komplektācijas vājajām pusēm un to, ka pārmaiņas atlikt vēl uz gadu nedrīkst. Kaut arī "Barcelona" problēmas sākās ar slikto bumbas kontroles efektivitāti, tomēr komandas pārveide galvenokārt būtu jāsāk ar aizsardzības centru. Karlesam Pujolam šomēnes apritēja jau 35 gadi, un viņa traumatisms jau ne pirmo sezonu liek meklēt alternatīvu. Agrāk šāda alternatīva varēja tikt atrasta citu pozīciju spēlētājos (Serhio Busketsā, Havjērā Maskerāno, Erikā Abidālā, Adrianu), taču pret "Bayern" tas vienkārši nebija iespējams - laukumā iziet nevarēja Maskerāno un Adrianu, Abidāls aknu audzēja dēļ Čempionu līgā nav spēlējis vairāk nekā gadu, bet Busketsu atvirzīt aizsardzībā nevarēja, jo nebūtu, kas spēlē viņa vietā - agrāk viņu varētu aizstāt Seidū Keitā, taču Songs tam nav gatavs.
Abidāla slimība ir radījusi (palielinājusi) vēl vienu problēmu - nespēju tikt galā ar pretinieku standartsituācijām. Kad 186 centimetrus garais Abidāls spēlēja kā malējais aizsargs, "Barcelona" laukumā bija četri garie spēlētāji (Pujols gan ir tikai 178 centimetrus garš, tomēr viņa prasmes otrajā stāvā nav jāapšauba). Toties Minhenē tādi bija tikai trīs, turklāt Marks Bartra šādā līmenī nav biežs viesis. "Bayern" kopumā izpildīja 11 stūra sitienus, un sektorā, kurā sekoja centrējumi, parasti bija seši "Barcelona" un pieci "Bayern" futbolisti. Viesiem tie bija Žerārs Pikē (192cm), Busketss (189), Bartra (183), Dani Alvešs (173), Džordi Alba (170) un Aleksis Sančess (169). Pretī stājās Havi Martiness (190), Žeroms Boatengs (190), Mario Gomess (189), Dante (188) un Tomass Millers (186). Tātad vidēji tie bija 179.3 pret 188.6 centimetriem. Pirmos divus vārtus "Bayern" guva pēc standartsituācijām, un abas reizes pārlekts tika Alvešs - vispirms to izdarīja 15 centimetrus garākais Dante, bet pēc tam 13 centimetrus garākais Millers.
Pārmaiņas nepieciešamas arī Madrides "Real", taču madridiešiem lielākā problēma nav sastāva komplektācijā (lai arī tajā nepieciešamas atsevišķas korekcijas), bet gan komandas iekšienē - tas, ka mikroklimats nav ideāls, jau sen nav nekāds noslēpums. Iespējams, ka apkaunojums Dortmundē būs pēdējais piliens un nerimstošās baumas par Mourinju došanos prom vasarā patiesi īstenosies. Galvenā trenera jautājums būs viena no galvenajām problēmām, kas Peresam būs jārisina pirms šovasar gaidāmajām prezidenta vēlēšanām. Vēl viens jautājums ir cerētā "Santiago Bernabeu" rekonstrukcija, kurai būs nepieciešami aptuveni 250 miljoni eiro. Taču vislielākais izaicinājums var izrādīties Ronaldu līguma pārslēgšana.
Krištianu vēlas algas pieaugumu (no deviņiem miljoniem līdz 15), taču "Real" ar jauna līguma piedāvāšanu minstinās, un tam ir nopietns iemesls. Ar Ronaldu pašreizējais līgums tika parakstīts 2009.gadā, kad vēl spēkā bija tā sauktais Bekhema likums. Proti, Ronaldu kā ārzemniekam ir jāmaksā tikai 24% ienākuma nodoklis (vēlāk pieauga līdz 24.75%), kas nozīmē, ka "Real", lai nodrošinātu viņa deviņu miljonu tīro algu, jāšķiras tikai no 12 miljoniem eiro. Taču šis likums tika atcelts, un tagad līguma pārslēgšanai būs jāizmanto 52% nodokļu likme (Katalonijā - 56%). Tādēļ, lai sagādātu Ronaldu 15 miljonu algu, "Real" būs jāmaksā vairāk nekā 30 miljoni eiro.
Bez nodokļu likmes izmaiņām abiem grandiem tuvākajās sezonās draud vēl kāda liela problēma - arvien reālāka izskatās situācija, ka mazo klubu veidotā opozīcija finansiālās krīzes dēļ piespiedīs pāriet uz centralizētu raidtiesību sadali. Pašreiz "Real" un "Barcelona" no pašmāju raidtiesībām iekasē pa 140 miljoniem eiro, kas ir krietni vairāk nekā citu Eiropas līgu līderēm. Tomēr Madrides un Barselonas klubi jau gatavojas šādam pavērsienam un meklē jaunus veidus, kā palielināt ienākumus un nodrošināties pret to kritumu nākotnē. Abi klubi plāno uzlabot pašreizējos stadionus. Kā jau minēts, "Real" vēlas rekonstruēt "Santiago Bernabeu" un pārvērst to vēl lielākā naudas mašīnā - atverot restorānus, dārgus veikalus, luksusa viesnīcas, pazemes autostāvietas u.t.t.
Peress grib panākt, lai lielākus ienākumus stadions dotu nevis no biļetēm, bet šāda tipa biznesiem. Tāpat "Real" nopietni apsver iespēju pārdot stadiona nosaukuma tiesības. Tikmēr "Barcelona" 2014./15g. vai 2015./16.g. sezonā, visticamāk, rīkos referendumu sakarā ar "Nou Camp" nākotni. Kluba viceprezidents Havjers Fauss minēja divas iespējas - vai nu rekonstruēt "Nou Camp" un, iespējams, vēl par desmit tūkstošiem palielināt tā ietilpību (viss kopā izmaksātu ap 300 miljoniem), vai celt pavisam jaunu stadionu, kas izmaksātu divreiz dārgāk. Jāatzīmē, ka "Real" no nākamās sezonas stāsies spēkā jaunais kreklu sponsorēšanas līgums - "Fly Emirates" gadā maksās 24-26 miljonus eiro (Bwin iepriekš maksāja ap 20). Tāpat "Real" plāno 2015.gada janvārī Apvienotajos Arābu Emirātos atvērt Madrides "Real" kūrorta salu, kas tiktu veidota kā sporta un tūrisma komplekss. Tās celtniecība izmaksāšot vairāk nekā 750 miljonus eiro.
Pat, ja Mourinju aizies, kas varētu nozīmēt arī lielākas sastāva izmaiņas, "Real" par to nevajadzētu pārāk uztraukties. Pirmkārt, praktiski visiem rotācijas spēlētājiem līgums ir spēkā uz vairākiem gadiem, kas nozīmētu solīdas transfēra maksas saņemšanu. Un, otrkārt, "Real" ģenerē lielākos ienākumus pasaulē un finansiālajā ziņā ir spējīga samērā nesāpīgi un ātri veikt sastāva pārbūvi. Milzīgi ienākumi ir arī "Barcelona", taču katalāņiem tik lielu līdzekļu transfēra budžetam pagaidām nav - klubs maksā lielas algas, tam vēl joprojām ir pietiekami liels parādu slogs (trīs gadu laikā samazināts no 430 līdz 298 miljoniem) un nauda, ļoti iespējams, tiek taupīta iespējamajam Neimara transfēram, kas varētu notikt pēc 2014.gada Pasaules kausa izcīņas.
Kaut arī tādi līderi kā Pujols un Čavi Ernandess strauji noveco, "Barcelona" netrūkst futbolistu, ap kuriem būvēt jauno modeli - Andress Injesta (28), Pikē (26 gadi), Fabregass (25), Busketss (24), Alba (23), Tjagu Alkantara (22), nemaz nerunājot par planētas labāko futbolistu Mesi, kuram, neaizmirsīsim, vēl ir tikai 25 gadi. Injesta šajā kompānijā ir visvecākais, taču arī viņš, ja netraucēs savainojumi, līmeni spēs noturēt vēl vairākas sezonas. Vēl jaunatnes akadēmijas apcirkņos aug 19 gadus vecais Žerārs Delofeu, kurš tiek uzskatīts par nākamo pašu izaudzināto superzvaigzni - 2012.gada Eiropas U-19 čempions un turnīra vērtīgākais spēlētājs Delofeu, kurš pirmajā komandā varētu iespraukties jau nākamsezon, gan izraisa lielu interesi arī ārpus Spānijas, un viņa palikšana Barselonā nebūt nav iecirsta akmenī.
"Barcelona" un Madrides "Real" šo sezonu, visticamāk, atcerēsies ar vilšanās sajūtu, taču abi Spānijas milži ir spējīgi piecelties no šonedēļ Vācijā saņemtā nokdauna. Lai neieslīgtu dziļākā bedrē, ļoti svarīga būs gaidāmā vasara. "Barcelona" lēmumi darījumu tirgū būs jāpieņem īpaši rūpīgi, bet komandas līderiem lielo finālturnīru neesamības dēļ beidzot būs iespēja atpūsties pēc smagām pēdējām sezonām, izvēdināt galvu un sadziedēt palikušos savainojumus. Vasara Madridē gan solās būt neprognozējamāka, un notikumus "Real" nometnē vairāk var ietekmēt politika (gan vēlēšanu, gan klanu sakarā), nevis sportiskie principi. Vai Barselonas un Madrides lepnumi tiks pāri nepatīkamajai, taču ne kritiskajai situācijai, to droši vien redzēsim jau pēc vairākiem mēnešiem.
Izmantotie resursi:
Official FC Barcelona Web Site - Barça |...
Real Madrid C.F. - Web Oficial | Official Web Site
AS.com
MARCA.com
un arī Fabregass ir padarīts 10 gadus vecāks. (arī patiesībā 25)
Laimes Lāci, tāpēc, ka katalāņu valodā viņam galotnē jau izrunā "s"+nāk klāt mūsu pašu galotne. Līdzīgi kā angļu "Rodgers" - Rodžerss.
Par Boatengu runājot - "ng" ir viltīgs salikums, taču to ir pieņemts saglabāt pat, ja "g" izrunā būtībā pazūd.