Layout: current: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512 ), alternative: getContentLayout (Cid: Cache\Templating\LayoutCustomizations\Esports\CustomizationSource512), Fid:282, Did:0, useCase: 3

Ralfs Orste: "Latvijas izlasē gūtās emocijas ir neatkārtojamas"

Ritvars Raits
Ritvars Raits

Ralfs Orste: "Latvijas izlasē gūtās emocijas ir neatkārtojamas"
Ķekavietis Ralfs Orste pasaules čempionātā Šveicē. Foto: Ritvars Raits

Pirms nedēļas Šveices pilsētās Cīrihē un Vintertūrā noslēdzās pasaules čempionāta florbolā vīriešiem finālturnīrs. Latvijas izlase jau trešo reizi pēc kārtas izcīnīja augsto piekto vietu. Šoreiz mūsu valstsvienības sastāvā bija trīs Pierīgas florbolisti – komandas "Ķekava" spēlētāji Ralfs Orste un Klāvs Jansons, kā arī Daniels Jānis Anis, kurš dzīvo Ādažu novada Kalngalē, bet florbolu šosezon spēlē Šveicē, kur arī studē. Uzreiz pēc turnīra uz interviju aicināju ķekavieti Ralfu Orsti, kuram šis bija jau otrais pasaules čempionāts.

- Ralf, tev šis bija jau otrais pasaules čempionāta florbolā finālturnīrs, bet pirmais notika pirms gada Helsinkos. Vai pirmajā reizē biji pārsteigts, ka tiki iekļauts Latvijas izlasē?

- Atzīšos, ka man vienmēr bijusi vēlme spēlēt Latvijas izlasē, tas bija mans mērķis, allaž esmu trenējies ar domu būtu tur. Protams, man tas tomēr bija arī zināms pārsteigums, ka tiku iekļauts starp 20 mūsu valsts labākajiem florbolistiem.

- Tagad tev ir jau divu finālturnīru pieredze. Ja pats salīdzini, kurā čempionātā tu nospēlēji labāk?

- Es noteikti teikšu, ka savā otrajā čempionātā, kas notika Šveicē. Tā uzskatu tāpēc, ka šoreiz man mūsu komandā jau bija svarīgāka loma, treneri man deva vairāk spēles laika. Arī pašam bija vairāk pārliecības par savu varējumu, zināju, ka varu sevi pierādīt laukumā. Uzskatu, ka man izdevās sevi laukumā parādīt no labākās puses.

- Tieši šajā otrajā čempionātā tu tiki pie sava pirmā vārtu guvuma finālturnīros?

- Nu, jā. Tas vārtu guvums bija tāds kā plusiņš tam visam, bet tas noteikti nebija vienīgais iemesls, kura dēļ es savu sniegumu čempionātā Šveicē novērtēju kā labāku. Protams, ir patīkami, ka tā bumbiņa tagad man ir mājās kā piemiņa. Tas ir forši, tiešām!

- Es to tavu golu spēlē pret Slovākijas izlasi redzēju klātienē. Vārtu guvums bija izcils, bet puse no nopelniem noteikti pieder talseniekam Valteram Kalnietim par ideālo piespēli?

- Jā, Valters izdarīja ļoti labu piespēli, viņš pamanīja to brīvo līniju piespēlei, kas vienā brīdī atvērās. Tomēr es uzskatu, ka tas bija ne tikai viņa, bet visas mūsu maiņas nopelns. To uzbrukumu uzsāka liepājnieks Gustavs Griezītis, bet ādažnieks Daniels Anis tieši laikā aizgāja no vārtu priekša, atbrīvojot man vietu. Tad arī radās tā ideālā situācija vārtu guvumam.

- Ralf, bet tu taču esi aizsardzības spēlētājs? Kā tu tajā mirklī varēja atrasties tieši slovāku vārtu priekšā?

- Sanāca tāda situācija, ka es aizsardzībā izcīnīju bumbiņu, piespēlēju to Gustavam. Viņš nedaudz palika tā kā aizsardzībā, bet es pamanīju iespēju, ka varu aizskriet uz priekšu, cerot, ka Gustavs man pagarinās piespēli. Beigās Gustavs izlēma nomainīt malu, piespēlējot Valteram. Es tobrīd biju skrējienā uz priekšu, nolēmu, ka nav ko apstāties. Mans lēmums izrādījās pareizs, jo pēc Valtera piespēles ar vienu nūjas pieskārienu varēju ieraidīt bumbiņu pretinieku vārtos.

- Tu biji trešās maiņas aizsargs, bet, kā jau pieminēji, kopā ar tevi tajā virknējumā spēlēja vēl viens Pierīgas florbolists – Daniels Jānis Anis no Kalngales. Kā jūs ar Danielu sapratāties laukumā, ja ņem vērā, ka iepriekš nebija iznācis spēlēt kopā?

- Jā, ar Danielu es gandrīz vai pirmo reizi spēlēju kopā, protams, ja neskaita pārbaudes turnīru, kas oktobrī notika Vācijā. Manuprāt, mūsu sadarbība laukumā nebija slikta, sapratāmies labi.

- No finālturnīra man prātā palikusi vēl viena epizode, pēc kuras tavi komandas biedri teica: "Labi, ka Ralfs pret to uzbrucēju pie borta nospēlēja "plecs plecā" un cīņa tika apturēta! Mēs jau bijām tā piekusuši, ka gaidījām maiņu." Tu mūsu izlasē noteikti neesi augumā raženākais, bet, kā izrādās, no spēka spēles nevairies?

- Tā tiešām ir – no fiziska kontakta ar pretspēlētāju es nebaidos. Varbūt tādās spēka divcīņās es samērā bieži zaudēju tieši tāpēc, ka man nav tādas masas un auguma, bet nebaidos iet divcīņās. Domāju, ka tas ir tas, ko daudzi manā spēlē novērtē, ka es arī ar savu salīdzinoši nelielo augumu droši eju un cīnos par katru laukuma centimetru, lai gan pretinieki lielākoties ir garāki par mani. Bet jā, šad tad arī ar elkoni no pretspēlētāja esmu dabūjis pa seju, turklāt skaidrs, ka ne jau speciāli tas bija. Vienkārši – pretinieka elkonis bija manas galvas augstumā.

- Publiski pieejama informācija liecina, ka tavs augums ir 164 cm. Varbūt tev piederēja šī finālturnīra rekords kā augumā īsākajam spēlētājam?

- Nedomāju gan. Cik pavēroju citas izlases, gandrīz katrā no tām arī bija spēlētāji, kas ir apmēram vienā augumā ar mani. Pats īsākais es noteikti nebiju.

- Secinājām, ka viens tavs trumpis laukumā ir cīņasspars, bet kas vēl, tavuprāt, ir tavas stiprās puses florbolā?

- Es domāju, ka lielā mērā tās ir manas darbības aizsardzībā – es nebaidos bloķēt metienus, bieži pārtveru pretinieku piespēles. Mans pluss ir mana komunikācija laukumā ar komandas biedriem, pateicoties kurai mums izdodas labāk sadalīt savus pretspēlētājus.

- Latvijas čempionātā tu spēlē komandā "Ķekava", bet finālturnīrā Latvijas izlases sastāvā jūs bijāt divi ķekavieši, vēl arī Klāvs Jansons. Klāvs gan bija valstsvienības otrās maiņas spēlētājs. Kā tu vērtē sava komandas biedra Klāva sniegumu Šveicē?

- Klāvam tas bija jau trešais pasaules čempionāta finālturnīrs, kurā viņš piedalījās. Viņa statistiku no galvas neatceros, bet, manuprāt, Klāvam tieši šis bija labākais no visiem čempionātiem. Šajā finālturnīrā arī viņam, līdzīgi kā man, loma laukumā bija lielāka nekā iepriekš. Uzskatu, ka Klāvs šo savu iespēju ļoti labi izmantoja, uzskatāmi parādīdams, ka viņš tiešām ir izlases līmeņa spēlētājs.

- Tu pats esi gan dzimis, gan audzis ķekavietis?

- Piedzimu es Tukumā, bet drīz pēc tam mana ģimene pārcēlās uz Ķekavu, tāpēc jā – esmu īsts ķekavietis.

- Cik gadu vecumā paņēmi rokās florbola nūju? Vai jau bērnudārzā?

- Var teikt, ka bērnudārza vecumā, tikai ar bērnudārzu tam nebija nekāda sakara. Mana mamma Gita pēc pārcelšanās uz Ķekavu sāka spēlēt florbolu, bet mani ņēma līdzi uz treniņiem, deva nūju un bumbiņu, lai es spēlējos laukumā malā. Tad man bija kādi seši gadi. Tā tas arī sākās - nepagāja daudz laika, līdz es pats sāku nopietni trenēties florbolā. Sākumā mana vecuma komandas nebija, tāpēc man vajadzēja trenēties kopā ar trīs – četrus gadus vecākiem puikām. Tikai pēc pāris gadiem savācās arī mana vecuma zēni.

- Tad jau iznāk, ka esat florbolistu ģimene? Tu, tava mamma, bet zinu, ka florbolu spēlē arī tavs jaunākais brālis?

- Jā arī mans brālis Ričards nopietni trenējas un diezgan labi spēlē florbolu. Viņam gan tagad ir vēl tikai 15 gadu. Ričards arī spēlē aizsardzībā, bet tajā pašā laikā ir arī diezgan rezultatīvs. Viņš piedalās jauniešu čempionātā, pirmo sezonu spēlē Rīgas atklātajā čempionātā, dažas spēles aizvadījis arī vīriešu 1. līgā.

- Droši vien, ka nebūs ilgi jāgaida, kad arī Ričards komandas "Ķekava" sastāvā cīnīsies ELVI florbola līgā?

- To rādīs laiks. Ričards ir nedaudz par jaunu, labākie gadi viņam vēl priekšā. Jāskatās pēc situācijas, bet gan jau brālis spēlēs arī Virslīgā.

- Tu pats arī ārzemēs esi spēlējis florbolu? Ja konkrētāk, tad Somijā?

- Jā, Somijā es pavadīju piecus gadus. Tur es ne tikai spēlēju florbolu, bet arī studēju.

- Vai diplomu par augstāko izglītību no Somijas atvedi? Kādu specialitāti ieguvi?

- Jā, viss izdevās veiksmīgi, esmu diplomēts sporta treneris un menedžeris.

- Tu arī strādā savā specialitātē?

- Iepriekš strādāju, bet tieši šobrīd ne. Tagad man ir cits darbs, bet apvienot to ar trenēšanu man pagaidām nav sanācis. Ceru, ka jau tuvākajā nākotnē man tas izdosies.

- Kādi ir tavas komandas "Ķekava" mērķi šajā sezonā?

- Man nepatīk uzreiz runāt par tādiem lieliem mērķiem, labāk plānot soli pa solim. Protams, mūsu prioritāte ir kvalificēšanās izslēgšanas spēlēm. Ja tas izdosies, tad mūsu nākamais mērķis būs "Arēnā Rīga" piedalīties mačos par medaļām. Šai Ķekavas komandai līdz šim tas vēl nav izdevies.

- "Ķekavai" šajā sezonā ir jauns treneris – Klāvs Ozoliņš, kurš arī vairākus gadus spēlējis Somijā. Vai šis treneris jau paspējis jūsu komandas spēlē ieviest kādas jaunas nianses?

- Klāvs Somijā ne tikai spēlēja, bet arī trenēja jauniešu komandas, pieredze viņam šajā darbā ir pietiekami liela. Protams, jau ir dažas jaunas lietas, ko viņš ir ieviesis mūsu komandā. Pats es Ķekavā pēc atgriešanās no Somijas spēlēju tikai pirmo sezonu, bet no citiem puišiem, kuri var salīdzināt ar iepriekšējiem gadiem, par Klāvu esmu dzirdējis tikai pozitīvas atsauksmes. Spēlētāji par jauno vadību ir priecīgi, labāka kļuvusi treniņu apmeklētība, kas daudz par ko liecina. Vismaz pagaidām viss ir pozitīvi.

- Nākamais pasaules čempionāta florbolā finālturnīrs notiks pēc diviem gadiem Zviedrijā. Vai tu turpināsi trenēties tādā līmenī, lai atkal kandidētu uz vietu izlasē?

- Jā, viennozīmīgi. Tās emocijas, kuras var iegūt, izlases rindās pārstāvot savu valsti un spēlējot plecu pie pleca ar Latvijas labākajiem florbolistiem, ir neatkārtojamas. Kamēr vien es florbola spēlēšanu augstākajā līmenī varēšu apvienot ar savu ikdienas dzīvi, es to turpināšu darīt.

- Vai no šīs izlases tev palikušas tikai labas atmiņas? Kāds bija mikroklimats komandā? Kā sapratāties ārpus laukuma?

- Jā, komandā sapratāmies ļoti labi, visi ar visiem bija draudzīgi. Pat tad, ja gadījās piedzīvot zaudējumu, mēs centāmies saglabāt pozitīvu atmosfēru, manuprāt, mums tas arī izdevās. Turklāt turnīra gaitā mūsu sniegums ar katru spēli uzlabojās, mēs spējām būt profesionāli brīžos, kad mums tādiem bija jābūt. Toties par mazām neveiksmēm laukumā mēs spējām draudzīgi pasmieties.

Ralfs Orste pasaules čempionāta finālturnīrā bija viens no Latvijas izlases aizsardzības balstiem, bet tajā pašā laikā mačā pret Slovākijas valstsvienību paspēja izcelties ar ne tikai ļoti svarīgu, bet arī skaistu vārtu guvumu. Uzbrucējs Klāvs Jansons finālturnīrā iemeta divus golus un izdarīja divas rezultatīvas piespēles. Viņa vārtu guvums mačā pret Vācijas izlasi tika atzīts par tās dienas skaistāko, bet visā turnīrā tika novērtēts kā astotais labākais. Uzbrucējs Daniels Jānis Anis Šveicē bija pasaules čempionāta finālturnīra debitants. Savulaik Latvijas izlase spēlējis arī Daniela tēvs Jānis Anis, kurš, būdams aizsargs, 20 finālturnīra spēlēs izcēlās ar vienu rezultatīvu piespēli. Daniels jau pirmajā čempionātā pārspēja savu tēvu, jo viņa kontā ne tikai viena piespēle, bet arī vārtu guvums mačā par 5. vietu pret vāciešiem.

Izmantotie resursi:
Rīgas apriņķa portāls